پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
برای 292 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی «اسناد کاداستر» صادر شده است
اجتماعی

برای 292 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی «اسناد کاداستر» صادر شده است

Virtual editor
18 دی 1397
بازدید: 262
نظرات: 0

عبدالحسین محمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی:

برای 292 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی «اسناد کاداستر» صادر شده است

در چند سال اخیر سطح بیابان های استان مرکزی ثابت مانده است

 

گروه جامعه:شایسته سلامی

طبیعت دارای امکانات بسیاری است که تداوم زندگی بشر و همه موجودات روی زمین، وابسته به آن است. اما آنچه منابع طبیعی نامیده می‌شود، منابع تجدیدشونده‌ای هستند که از آن‌ها بهره‌برداری می‌کنیم و عمدتاً به خاک، گیاه، درخت و آب محدود می‌شود. «خاک» به‌معنای نگهدارنده پوشش گیاهی ، «پوشش گیاهی» محدود به مراتع، و «درخت» در جنگل‌ها است، که جوامع بشری بهره‌برداری‌های گوناگونی از آن‌ها دارند. امروزه منابع طبیعی تجدیدپذیر، نقش مهمی را در ابعاد مختلف زندگی بشر (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی) ایفا می‌کنند. در اغلب کشورهای در حال توسعه بر اثر تبدیل عرصه، گسترش روزافزون شهرها، توسعه غیراصولی صنعت، رشد فزاینده جمعیت، و فقدان برنامه‌ریزی مناسب برای نگهداری از منابع طبیعی، سطح این عرصه‌ها کاهش یافته و در خطر نابودی قرار گرفته‌است. خسارات ناشی از این تخریب به شکل‌های گوناگون از قبیل جاری شدن سیلاب‌ها و شسته شدن خاک، پر شدن سریع مخازن سدها از رسوبات آبرفتی، افت سطح  آب های زیرزمینی، نابودی خاک‌های حاصل‌خیز، تغییرات نامطلوب آب و هوایی، کاهش فراورده‌های جنگلی و مرتعی، برهم خوردن تعادل  اکوسیستم، به مخاطره افتادن روند طبیعی محیط زیست و حیات وحش، و گسترش بیابان‌ها و کویرها ظاهر می‌شود.

وجود یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی برای حفظ اراضی ملی و تلفن 1504 ارتباط مردمی با منابع طبیعی

عبدالحسین محمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در خصوص تخلفات و تصرفات اراضی آمار تقریباً یکی است. 2 نوع آمار تخلفات وجود دارد که بر اساس آنها در مراجع قضایی طرح شکایت می شود. افرادی که اراضی ملی را تصرف کرده باشند و دیگری دامی که خارج از فصل و یا مازاد بر ظرفیت وارد مرتع بشود، جزء تخلفاتی است که یگان حفاظت منابع طبیعی موارد آنها را بررسی می کند و در این خصوص برخوردهای قانونی را اعمال می دارد. البته افرادی که اراضی ملی را تصرف می کنند نیز در 2 حالت دست به چنین اقدامی می زنند. یک سری افرادی هستند که با قصد قبلی و آگاهی از اینکه این اراضی ملی است کار خود را آغاز می کنند و دست به تصرف اراضی می زنند که این اقدام زمین خواری محسوب می شود. اما یک سری از افراد هستند که آگاهی ندارند و نمی دانند که زمین هایی که بر روی آنها دست گذاشته اند اراضی ملی است و یا اینکه جزء مستثنیات است و دست به تصرف اراضی می زنند. افرادی که با قصد قبلی زمین خواری کرده اند با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می شوند و برخوردهای قانونی در خصوص آنها صورت می گیرد و تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص مرجع قضایی است. اما افرادی که در خصوص زمین های تصرف شده آگاهی ندارند و نمی دانند که جزء اراضی ملی است و یا اینکه جزء مستثنیات است آنها را راهنمایی می کنیم و برخی از آنها را اگر تنها یکبار تخلف کرده باشند و در حال حاضر قبول نمایند جزء اراضی ملی بوده و ابراز ندامت و پشیمانی نمایند ، می توانند درخواست خود را مبنی بر اعمال ماده 59 اقدام نمایند. در سال 1396 تعداد 177 پرونده علیه متصرفین و متجاوزین به اراضی ملی به مساحت 2093 هکتار تشکیل و متخلفین و متصرفین  به مرجع قضایی معرفی گردیدند. در 9 ماهه ابتدایی سال 1397 تعداد 209 پرونده علیه متصرفین و متجاوزین به اراضی ملی به مساحت 2027 هکتار تشکیل و متخلفین به مرجع قضایی معرفی گردیدند.

محمدی افزود: در حال حاضر تمامی اراضی استان مرکزی مورد اجرای قانون و نقشه برداری شده اند. در استان مرکزی 2 میلیون و 120 هزار هکتار اراضی ملی داریم که از این تعداد برای 2 میلیون و 27 هزار هکتار اسناد به صورت دفترچه ای صادر شده است. همچنین در چند سال گذشته برای 292000 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی اسناد به شیوه کاداستر به صورت اسناد تک برگی صادر شده است. تفاوت اسناد دفترچه ای با اسناد کاداستر تک برگی در UTM بودن آن است. در اسناد دفترچه ای تنها حد و حدود منطقه ذکر شده است و طول و عرض جغرافیایی مشخص نیست، اما در اسناد کاداستر تک برگی به علت آنکه UTM و بروز بودن آن و اعمال کلیه تغییرات ماهیتی و حدود ثبتی هستند دقیقاً طول و عرض و مختصات جغرافیایی منطقه در طبیعت مشخص می شود. امسال نیز توسط ادارات شهرستانی منابع طبیعی و آبخیزداری برای 12 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی اسناد به شیوه کاداستر به صورت تک برگی صادر شده و به مجموع 280 هزار هکتار قبلی اضافه شده است. با این توضیحات در حال حاضر در مجموع برای 292 هزار هکتار از اراضی ملی استان مرکزی اسناد کاداستر تک برگی صادر شده است. خوشبختانه با اعتباراتی که امسال دریافت شده است توانستیم اقداماتی را انجام دهیم تا برای 330 هزار هکتار از اراضی ملی که اسناد آنها دفترچه ای است، اسناد آنها به اسناد کاداستر تک برگی تبدیل شوند. اگر این اتفاق بیفتد 327 هزار هکتار دیگر به اراضی ملی استان مرکزی که دارای سند کاداستر تک برگی هستند اضافه خواهد شد. مزیت ویژه صدور اسناد کاداستر تک برگی در این است که بسیاری از اختلافات مردم با مجموعه منابع طبیعی در خصوص اراضی ملی برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: اراضی ملی را که در استان مرکزی شناسایی و اجرای قانون کرده ایم تحت رصد داریم و افرادی را که از این اراضی ملی بهره برداری می کنند را نیز شناسایی می کنیم. در سطح استان مرکزی 38 هزار دامدار وجود دارد که پروانه چرای دام برای آنها صادر شده است و از اراضی ملی به عنوان علف چرای دام استفاده می کنند. در استان مرکزی این 38 هزار نفر در 1030 فقره پلاک یا مرتع ساماندهی شده اند. برخی از پروانه های چرای دام در روستاهایی که دارای شورای اسلامی روستا هستند به نام شورای اسلامی روستا و برخی دیگر از این پروانه ها نیز در روستاهایی که فاقد شورای اسلامی روستا هستند به نام افراد ساکن در روستا صادر شده است. همچنین پس از آنکه پروانه های چرای دام صادر شد، محدوده های سامان عرفی همان پلاک ها یا مراتع از طریق قرارداد ماده 3 به صورت 30 ساله به دامداران همان مرتع واگذار می شود. این قرارداد به شیوه ای است که دامداران تا 30 سال از این مراتع بهره برداری کنند و وظیفه حفظ، حفاظت، احیاء و حراست از این مراتع و حفظ پوشش گیاهی آنها نیز بر عهده دامداران است. در استان مرکزی حدود 680 هزار هکتار از مراتع استان مرکزی از طریق قرارداد ماده 3 به بهره برداران و دامداران واگذار شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: در خصوص آبخیزداری فعالیت های بسیار خوبی انجام داده ایم و خوشبختانه در کشور نیز پروژه های استان مرکزی به عنوان پروژه های شاخص معرفی شده است. خوشبختانه مقام معظم رهبری برای حفظ آب و خاک اعتباراتی را از محل صندوق توسعه ملی تخصیص داده اند که بر اساس آن 200 میلیون دلار اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبخیزداری در نظر گرفته شده است. این مبلغ معادل 7 هزار میلیارد ریال است که از این میزان سهم اعتبارات استان مرکزی 180 میلیارد ریال است. این پروژه ها در 26 حوزه آبخیزداری در سطح استان مرکزی اجرا شده است که در دهه فجر امسال تمامی آنها به بهره برداری خواهد رسید. وظیفه مجموع منابع طبیعی و آبخیزداری حفظ، نگهداری و نفوذ روان آبها به داخل زمین است تا این خشکی ها و تغییر اقلیمی که در چند سال اخیر در سطح زمین رخ داده است با این سازوکار کنترل شود. یکی از راهکارهایی که می توان بحث کمبود آبهای زیرزمینی را جبران کرد، اجرای پروژه های آبخیزداری شامل پروژه های مکانیکی، پروژه های بیومکانیکی و پروژه های بیولوژیکی است.

محمدی تصریح کرد: خوشبختانه در استان مرکزی 470 هزار هکتار اراضی بیابانی داریم که از میان تمامی شهرستان های استان، شهرستان زرندیه با 270 هزار هکتار بیشترین مساحت سطح بیابانی را در سطح استان به خود اختصاص داده و و شهرستان کمیجان نیز با 12 هزار هکتار کمترین مساحت سطح بیابانی را در سطح استان به خود اختصاص داده است. یکی از مشکلاتی که باعث شده بیابانزایی به وجود بیاید، بحث های تغییرات اقلیمی و همچنین کاهش و افت آبهای زیرزمینی است. چاه های آب استان مرکزی هنگامی بیش از ظرفیت استاندارد آب از آنها برداشت می شود، باعث خواهد شد تا گونه های درختی و گیاهی از بین بروند و در نهایت بیابانها تشکیل شوند. اقدامات بسیاری برای جلوگیری از رشد بیابان ها و در راستای بیابانزدایی انجام داده ایم. امسال متأسفانه برای اجرای اقدامات بیابانزدایی هیچگونه اعتباراتی تخصیص داده نشده است. با تمامی مشکلات موجود سعی کرده ایم که از رشد بیابان ها در سطح استان مرکزی جلوگیری کنیم. در چند سال اخیر سطح بیابان های استان مرکزی ثابت مانده است و تا جایی که توانسته ایم سعی کرده ایم این محدوده کنترل شود و به سطح اراضی بیابانی استان اضافه نشود. باید سالانه در بحث عملیات بیابانزدایی اقداماتی را انجام دهیم تا بتوانیم از یک سو محدوده های بیابانی را کنترل کنیم و از سوی دیگر سطح اراضی بیابانی را کاهش دهیم. از جمله اقداماتی که برای بیابانزدایی انجام داده ایم، قرق محدوده های بیابانی برای جلوگیری از ورود دام به این محدوده ها بوده است. از دیگر اقدامات می توان به اجرای عملیات های بیولوژیک و ایجاد بادشکن های غیرزنده در منطقه های بیابانی استان مرکزی اشاره کرد.

وی بیان داشت: در خصوص تالاب میقان باید عنوان کرد که یک حوزه آبخیزی با نام کویر میقان داریم که این حوزه آبخیزی کویری 540 هزار هکتار است و از ارتفاعات چند شهرستان اراک، آشتیان، تفرش و فراهان تشکیل می شود. تمامی این حوزه آبخیزی کویری به تالاب میقان به عنوان گودترین منطقه این حوزه ختم می شود و کل روان آبهایی که از سرشاخه ها جاری می شوند در این تالاب جمع می شوند. وظیفه حفظ و حفاظت از تمامی حوزه آبخیزی کویرمیقان و اطراف تالاب میقان بر عهده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی است. از جمله اقداماتی که برای حراست و نگهداری از این مجموعه انجام داده ایم، می توان به حفاظت از کانون های فرسایش بادی، کانون های فرسایش خاکی، ایجاد بادشکن های غیرزنده، حفظ پوشش های گیاهی منطقه، عملیات های بیولوژیک از گونه های متعدد بومی و غیربومی اشاره کرد. همچنین مساحت تالاب میقان به تنهایی 12 تا 14 هزار هکتار است که وظیفه حفظ و حفاظت از محدوده این تالاب با اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی است. نکته قابل توجه اینجاست که تالاب میقان تنها اراضی ملی که خارج از محدوده شهری است و متولی آن باید مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری باشد، اما سند آن در گذشته و قبل از انقلاب اسلامی به نام مجموعه راه و شهرسازی صادر شده است. البته مکاتباتی بسیاری در این خصوص انجام شده تا بتوان این موضوع را حل و فصل کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تأکید کرد: در استان مرکزی 38 هزار هکتار جنگل و پارک های جنگلی وجود دارد. 3 نقطه در استان مرکزی وجود دارد که جنگل طبیعی و باقی مانده های جنگل های زاگرس می باشند. این 3 نقطه شامل منطقه سرسختی و پاکل شهرستان شازند با 210 هکتار، منطقه دره سماقلو شهرستان شازند با 75 هکتار و منطقه فرک تفرش با 30 هکتار می باشند. یک سری اراضی نیز در شهرستان های استان هستند که با وجود آنکه جزء جنگل های زاگرس نمی باشند، اما به قدری پوشش آنها خوب و مناسب است که به عنوان جنگل های طبیعی استان مرکزی محسوب می شوند و در زمره پایه های قدیمی قرار می گیرند و رشد بسیار عالی دارند. همچنین پارک های جنگلی که در سطح استان مرکزی وجود دارند و در حوزه شهرها قرار گرفته اند تمامی آنها توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی درختکاری و کاشته شده اند و در حال حاضر به صورت های 20 ساله تا 30 ساله به شهرداری های سطح استان مرکزی واگذار شده اند.

محمدی ابراز داشت: در خصوص پارک های جنگلی خوشبختانه با اعتباراتی که از محل صندوق توسعه ملی در سال جاری اختصاص داده شده است، پروژه توسعه چپقلی به اتمام خواهد رسید. پروژه چپقلی از سال 1394 آغاز شده و طی سنوات گذشته 145 هکتار از اراضی آن درختکاری شده است. در مجموع کشت آبی و دیم پروژه چپقلی به 1300 تا 1400 هکتار می رسد. امیدواریم تا هفته منابع طبیعی پیش رو در اسفند ماه سال جاری این پروژه به بهره برداری برسد. با بهره برداری از پروژه چپقلی حدود 1400 تا 1500 هکتار به سطح جنگل های دست ساز استان مرکزی اضافه خواهد شد. چپقلی دالان بادی است که از سوی نیروگاه حرارتی، پتروشیمی و پالایشگاه شازند آلودگی ها به سمت اراک می آیند. پروژه چپقلی در محدوده بین اراک و صنایع آلاینده شازند به عنوان یک فیلتر عمل می کند و توسط آن می توانیم تا حدودی به سالم سازی محیط و سالم سازی هوا کمک کنیم، اکسیژن را تأمین نماییم و بحث گرد و غبار و آلودگی آن منطقه را تا حد امکان تحت کنترل قرار دهیم.

وی اضافه کرد: در شهرستان شازند در منطقه دره بزرگ روبروی بازنه و در محدوده شهر شهباز قرار است که طرح جنگل کاری توسط سازمان های مردم نهاد ایجاد شده و درختکاری آن نیز بعد از انجام مطالعات لازم اجرا گردد. این منطقه حوزه سیلابی مناسبی دارد و قرار است که از سال آینده پروژه جنگل کاری و درختکاری آن با تأمین اعتبارات لازم آغاز شود. در سایر شهرستان های استان نیز پروژه های جنگل کاری در دست اقدام داریم که وسعت زیادی ندارند و در حد 2 هکتار تا 5 هکتار می باشند. در سطح شهرستان های استان مرکزی جنگل کاری فعالیت های چندانی انجام نمی شود و دلیل عمده آن عدم تأمین منابع مالی و اعتبارات لازم، عدم منابع آبی و همچنین مشکلات مربوط به حفظ و مراقبت جنگل کاری ها می باشد. یکی از اصولی که در حوزه منابع طبیعی پیگیری می کنیم این است که آنچه را که در حوزه ذخیره گاه های جنگلی در دست داریم حفظ کنیم و از انقراض آنها جلوگیری نماییم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی همچنین گفت: خوشبختانه در رابطه با آمارهایی که امسال و به خصوص در چند سال گذشته داشته ایم، سطح آتش سوزی های جنگل های استان کاهش پیدا کرده است. در سال 1397 حدود 55 درصد نسبت به سال 1396 کاهش میزان آتش سوزی در سطح جنگل های استان مرکزی داشته ایم. در سال 1396 تعداد 45 فقره به مساحت 341 هکتار آتش سوزی در جنگل های استان مرکزی رخ داده است. در سال 1397 نیز تعداد 29 فقره به مساحت 178 هکتار آتش سوزی در جنگل های استان مرکزی اتفاق افتاده است. تاکنون هیچگونه موردی از آتش سوزی که جنگل های استان مرکزی را تهدید کرده باشد، نداشته ایم. همچنین خوشبختانه در سطح استان مرکزی تاکنون با بحث تخریب جنگل ها مواجه نبوده ایم، چرا که همگی همکاران این مجموعه تمامی مناطق جنگلی سطح استان مرکزی را به صورت هفتگی رصد می کنند. هیچ عاملی به جز آتش سوزی جنگل های استان مرکزی را تخریب نمی کند، چرا که اکثر جنگل ها در ارتفاعات و مناطق صعب العبوری قرار گرفته اند که عامل انسانی نمی تواند برای تصاحب و تخریب جنگل ها وارد این مناطق شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*