پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
بازار سوریه در انتظار انبوه سازان استان مرکزی
استان مرکزی

بازار سوریه در انتظار انبوه سازان استان مرکزی

Virtual editor
19 دی 1397
بازدید: 229
نظرات: 0

دانایی فر، مسئول گسترش روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، دراراک:

بازار سوریه در انتظار انبوه سازان استان مرکزی

در جهت تسهیل در تعامل با عراق و سوریه،ستادی در استان مرکزی تشکیل شود

آماده‌ایم تجارب، ارتباطات واعتبارات خود را برای رسیدن به اهداف والاتر در اختیار استان مرکزی قرار دهیم

30 هزار واحد مسکونی در دمشق منتظر انبوه سازان است و اگر سرمایه لازم در اختیار انبوسازان

 استان مرکزی باشد به راحتی می توان به این عرصه ورود کرد

گروه اقتصاد و صنعت، زهره صادقی:

مشاور معاون اول ریاست جمهوری با اشاره به اینکه میزان صادرات به عراق طی 16 سال اخیر همواره صعودی بوده است، گفت: استان مرکزی ظرفیت صادرات تا 5 میلیارد دلار را دارد .

حسن دانایی فر در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی تصریح کرد: با وجود مشکلات در عراق، اما مسیر درستی در پیش گرفته شده چراکه شاهد نتایج مثبت در این راستا هستیم و طی 16 سال اخیر همواره روند صعودی صادرات به ثبت رسیده است .

وی با اشاره تعامل دو کشور ایران و عراق در حوزه گردشگری افزود: در این حوزه سالانه حدود 6 میلیون گردشگر بین دو کشور در رفت و آمد هستند به طوری که 72 درصد زائران ورودی به ایران از عراق هستند و 18 درصد نیز به جهت درمان از عراق به ایران سفر می کنند .

دانایی فر بیان کرد: تعامل ایران و عراق در حوزه انرژی مطلوب است به طوری که در حال حاضر هزار و 300 مگاوات ظرفیت صادراتی انرژی به عراق وجود دارد که گاهی بیش از این ظرفیت، صادرات صورت می گیرد، دو خط گاز نفت خانه – بغداد و خرمشهر- بصره ، با ظرفیت 25 میلیون مترمکعب احداث شده است، همچنین 40 درصد برق عراق توسط ایران تولید و تامین می شود و در این راستا 3.5 میلیارد دلار در سال جاری در این راستا صادرات صورت گرفته است و با سفراخیر وزیر نفت به عراق در جهت توسعه روابط نفتی رایزنی می شود .

وی با اشاره به همکاری های ایران و عراق در حوزه خدمات فنی مهندسی نفت و گاز و سیویل گفت: تا قبل از حضور داعش در عراق پروژه هایی با حجم سرمایه گذاری 4.4 میلیارد دلار بین دو کشور در حوزه بخش دولتی و خصوصی منعقد شد، اما بعد از حضور داعش در عراق و کاهش درآمد نفتی در این کشور تمامی پروژه ها متوقف شد و اکنون نیزاین مشکل ادامه دارد .

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به آغاز حرکتهایی در اقلیم کردستان که امید است توسعه یابد، بازار عراق را یک بازار رقابتی دانست و گفت: امروز امارات و عربستان سعودی به دنبال بازارعراق هستند و حتی اگر شرایط امنیتی عراق با استانداردهای اروپایی سازگار شود اروپاییان نیز در صدد در اختیار گرفتن بازار عراق هستند به همین دلیل باید در این بازار حاضر بود، وضعیت را ساماندهی و شریک محلی پیدا کرد و رابطه ای تعاملی با عراق شکل داد .

وی با تاکید بر اینکه انتخاب مسیر درست و ساماندهی مناسب قطعا حضور مستمر در بازار عراق را رقم خواهد زد، بیان کرد: ظرفیت صادرات به عراق و سوریه بسیار زیاد است، اما به عنوان مثال ایران صادراتی کمتر از 175 میلیون دلار به سوریه دارد در حالی که این کشور بازار خوبی برای ایران به شمار می رود، در حال حاضر بیش از 400 شرکت در بیروت تشکیل کمپین داده اند تا به محض بهبود اوضاع سیاسی در سوریه وارد این کشور شوند .

مسئول گسترش روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با توجه به حجم کار و تنوع صادرات در استان مرکزی پیشنهادی مبنی بر شکل گیری ستادی دراستان جهت تسهیل و تسریع برای تعامل با عراق و سوریه و اصلاح امور مطرح کرد و افزود: سوریه امروز بروکراسی سختی دارد، اما از نظر سیاسی می توان با این کشور و عراق تعامل تجاری و اقتصادی داشت، همچنین اخیرا موافق نامه راهبردی بلندمدت بین ایران و سوریه شکل گرفته است، بهمن ماه نیز جهانگیری معاون اول رییس جمهوری سفری به سوریه خواهد داشت که این امر پایه ای برای توسعه تعاملات بین ایران و سوریه خواهد بود .

دانایی فر با بیان اینکه عراق بازار هدف و فرصتی برای ورود به بازارهای دیگر جهان است و باید ارتباطات و رفت و آمدها را توسعه بخشید، افزود: برای انبوه سازی در عراق و سوریه زمینه کار فراهم است، در حال حاضر 30 هزار واحد مسکونی در دمشق منتظر انبوه سازان است و اگر سرمایه لازم در اختیار انبوسازان استان مرکزی باشد به راحتی می توان به این عرصه ورود کرد .

مشاور معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه عراق حاضر به قطع ارتباط با ایران نیست، گفت:اظهار کرد: پیش‌بینی‌ می‌شود در سال جاری ایران 11.6 میلیارد دلار صادرات به عراق داشته باشد.

دانایی‌فر بیان کرد: مسیر ما از بخش خصوصی می‌گذرد و برای مقابله با این بحران‌ها باید صادرات خود را بهبود بخشیم، هم اکنون آماده‌ایم تا تجارب، ارتباطات و اعتبارات خود را در اختیار استان مرکزی به عنوان استانی صنعتی و پربار در جهت رسیدن به اهداف والاتر قرار دهیم.

آمار تکاندهنده ای در حوزه بیکاری پنهان در استان مرکزی وجود ندارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گفت: استان مرکزی با آمار تکان‌دهنده در حوزه بیکاری پنهان مواجه نیست.

سعید فرخی بیان کرد: نرخ بیکاری استان مرکزی در آخرین آمار اعلام شده 6.9 درصد است که این امر با شرایط فعلی همسو و همخوان است.

وی تصریح کرد: سال گذشته از سه هزار واحد صنعتی 78 واحد تولیدی با موضوع حقوق معوق مواجه بود و در مجموع 300 ماه معوقات و عدم پرداختی وجود داشت، این شرایط نشان از وجود آمار تکان‌دهنده در حوزه بیکاری پنهان در استان مرکزی نیست.

فرخی با بیان اینکه وضعیت استان مرکزی متاثر از وضعیت کشور است، گفت: خوشبختانه همکاری و هماهنگی و انسجام مناسبی در بخش دولتی و غیردولتی استان مرکزی حاکم است و بسیاری از مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی با این انسجام رفع می‌شود، همچنین کمیته مقابله با تحریم‌ها و پدافند اقتصادی فعال و در سرلوحه کار استان قرار گرفته است.

معاون استاندار مرکزی تاکید کرد: بخش عمده‌ای از اعتبارات پژوهشی استان مرکزی به پژوهش در حوزه اقتصادی اختصاص یافته است و خوشبختانه شرایط در استان مطلوب است و امید داریم که این سفر و حضور مشاور معاون اول ریاست جمهوری در اراک آغازی بر شکل گیری تعاملات بهتر و بیشتر و رفع موانع صادراتی باشد و هدفگذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری صادرات در استان مرکزی به تحقق برسد.

6 میز صادراتی در استان مرکزی هدفگذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری صادرات استان در سال 97 را دنبال می کنند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به صادرات 33 میلیارد دلاری کشور در 9 ماهه نخست سال جاری گفت: از کل صادرات صورت گرفته در کشور، 7 میلیارد دلار معادل 21 درصد تنها به کشور عراق انجام گرفته است .

محمدرضا حاجی‌پور میزان صادرات استان در بازه زمانی مذکور را 750 میلیون دلار دانست و افزود: از صادرات صورت گرفته در استان مرکزی 189 میلیون دلار برابر با 26درصد از صادرات به عراق انجام گرفته است که این امر نشان از ظرفیت بالای استان در امر صادرات و تنوع اقلام صادراتی است.

وی با اشاره به صادرات انواع مواد غذایی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی و … به عراق گفت: یکی از موضوعات مدنظر کشور ایجاد میزهای صادراتی در سازمان توسعه تجارت است، در حال حاضر 6 میز صادراتی در استان مرکزی فعال است که زمینه حضور استان را در کشورهای دیگر و توسعه صادرات را رقم می‌زند و تلاش می‌شود تا با برنامه‌ریزی مسنجم، هدفگذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری صادرات استان در سال 97 به انجام برسد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*