پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
انجمن پیشکسوتان والیبال برای توسعه این ورزش تشکیل می شود
اجتماعی

انجمن پیشکسوتان والیبال برای توسعه این ورزش تشکیل می شود

Virtual editor
20 دی 1397
بازدید: 417
نظرات: 0

گفت و گو با سمیعی، والیبالیست با سابقه اراکی و نویسنده کتاب

 «تاریخچه والیبال در اراک با نگاهی به تاریخچه والیبال جهان و ایران»

انجمن پیشکسوتان والیبال برای توسعه این ورزش تشکیل می شود

گروه جامعه :شایسته سلامی

کتاب «تاریخچه والیبال در اراک با نگاهی به تاریخچه والیبال جهان و ایران»  نوشته حسن سمیعی ورزشکار با سابقه و با اخلاق اهل اراک برای اولین بار گردآوری و تألیف شده است که در 120 صفحه نگارش شده و در یکهزار نسخه به چاپ رسیده است. در این کتاب با نگاهی اجمالی به تاریخچه والیبال اراک پرداخته شده که اسامی بزرگان والیبال اراک و افتخارآفرینی های والیبالیست های اراکی را نیز به رشته تحریر درآورده است.

نام ملی پوشان، مربیان و مدرسان والیبال اراک از ابتدای شکل گیری این ورزش در اراک تا حال حاضر نیز از دیگر عناوینی است که در این کتاب نگاشته شده است. همچنین نام تیم های والیبال اراک که از ابتدای شکل گیری این ورزش در اراک تا حال حاضر در لیگ های مختلف کشور حضور داشته و دارند نیز در این کتاب نگارش شده است.

یکی دیگر از مهمترین عناوینی که در این کتاب به چشم می خورد اسامی خادمین والیبال اراک است که نامشان در این کتاب ذکر شده است. نکته جالبی که در این کتاب حائز اهمیت است چاپ عکس های تمامی والیبالیست های اراک از ابتدای شروع این ورزش تا حال حاضر در اراک است که خاطرات بسیاری را برای والیبال دوستان اهل اراک، استان مرکزی و حتی کشور زنده می کند و برای آنها یادآور روزهای تلخ و شیرین والیبال اراک است.

چاپ این کتاب بهانه ای شد، تا برای آشنایی بیشتر با حسن سمیعی والیبالیست با سابقه اراکی با ایشان به گفتگو بنشینم. حسن سمیعی  در سال 1353 در اراک چشم به جهان گشوده و ورزش والیبال را از کودکی آغاز نموده است به گونه ای که در نوجوانی به صورت حرفه ای والیبال را به عنوان رشته ورزشی اصلی خود در پیش می گیرد. وی در حال حاضر مسئول تربیت بدنی باشگاه فرهنگی ورزشی شرکت واگن پارس اراک، مربی آکادمی والیبال این شرکت و مسئول استعدادیابی هیئت والیبال استان مرکزی می باشد.

در سطح مسئولیتی و مدیریتی هیچگونه استقبالی از کتاب من نشد

حسن سمیعی نویسنده کتاب «تاریخچه والیبال در اراک با نگاهی به تاریخچه والیبال جهان و ایران» گفت: این کتاب از سال 1375 زمینه های فکری نگارش آن رشد و پرورش یافته است. کلید آغاز تألیف، گردآوری و نگارش این کتاب از سال 1385 زده شد و به رشته تحریر درآمد. برای نگارش این کتاب به سراغ افراد بسیاری در این حوزه رفته ام. پیشکسوتان و بزرگان بسیاری که در رشته والیبال دستی بر آتش داشتند در گردآوری این کتاب کمک کردند و راهنمایی های آنها باعث شد تا این کتاب به چاپ برسد. متأسفانه آرشیو مکتوب خاصی به طور کامل و جامع در خصوص والیبال و فرایندهای این رشته ورزشی اعم از کلاس های آموزشی، کلاس های تربیت بدنی، برگزاری مسابقات، افتخارآفرینی ها و مدال آوری ها، در سطح استان مرکزی وجود نداشت و به همین دلیل برای تألیف این کتاب سختی ها و مشقت های بسیاری را پشت سر گذاشتم تا بتوانم آن را گردآوری و چاپ نمایم.

سمیعی افزود: نکته جالب این بود که بعد از چاپ این کتاب افراد بسیاری با من تماس گرفتند و مطالب، مدارک و مستندات بسیاری در خصوص رشته والیبال و فرایندهای این رشته در سطح کشور و استان مرکزی در اختیار من گذاشتند. همین امر باعث شد تا به فکر چاپ مجدد این کتاب با ویراست جدید باشم و آن را با ویرایش متعالی تری به چاپ برسانم.

این کتاب اولین کتاب در سطح کشور است که به این شیوه نگارش شده و به دنبال آن هستیم که این کتاب را با یک ویرایش جدید به چاپ مجدد برسانیم. حتی پس از چاپ این کتاب بسیاری از افرادی که در حوزه های مختلف ورزشی فعالیت می کنند با من تماس گرفتند و مشتاق بودند که چنین کاری و چنین کتابی در حوزه رشته ورزشی آنها نیز گردآوری و تألیف شود و به چاپ برسد.

وی ادامه داد: در گردآوری، تألیف و چاپ این کتاب نمی توانستم از متون خاصی استفاده کنم و بخش اعظمی از آن فاقد متون است و توانستم تنها یک نسخه اصلی از آن را تهیه کنم و به تبع هیچگونه سندی وجود نداشت که بتوانم برای این کتاب شابک دریافت کنم. تنها سندی که توانستم برای این کتاب تهیه کنم، امضاء پیشکسوتان رشته ورزشی والیبال بود.

شب عید فطر سال 1391 در مسابقات والیبال جام رمضان یک مراسم افتتاحیه برای این کتاب برگزار کردیم و تقریباً تمامی پیشکسوتانی را که در این رشته ورزشی فعالیت داشته اند و در قید حیات بودند را به این مراسم دعوت نمودیم تا بتوانیم سند معتبری را برای این کتاب تهیه کنیم.

نویسنده این کتاب  اظهار داشت: در سطح مسئولیتی و مدیریتی هیچگونه استقبالی از این کتاب نشد و هیچ کدام از مسئولان و مدیران دعوت خاصی برای استقبال از این کتاب انجام ندادند. اما مسئولان هیئت والیبال اراک تا جایی که امکان داشت از هیچگونه کمک های مادی و معنوی خود دریغ نکردند. فدراسیون والیبال نیز به نحو بسیار خوبی از این کتاب استقبال کرد، به گونه ای که هنگامی که در کلاس های بین المللی والیبال نیز شرکت می کردم از اساتیدی که مدرس این کلاس ها بودند به خاطر گردآوری، تألیف و چاپ این کتاب جوایزی را دریافت کردم. نکته جالب دیگری که اتفاق افتاد این بود که اساتید کلاس های بین المللی والیبال 3 نسخه از این کتاب را از من گرفتند تا بتوانند این کتاب را در کتابخانه فدراسیون جهانی والیبال نیز نگهداری کنند.

سمیعی تصریح کرد: تشکیل انجمن پیشکسوتان والیبال یکی از اتفاقات بسیار مهمی است که می تواند در راستای رشد و توسعه ورزش والیبال استان مرکزی شکل بگیرد. هنگامی که چنین انجمنی تشکیل شود می توان از قابلیت ها، پتانسیل ها و تجارب پیشکسوتان و بزرگان این رشته ورزشی استفاده بهینه کرد و در جهت  تربیت نسل های جدید گام برداشت. راهبری ها و راهبردهای پیشکسوتان والیبال می تواند در آماده سازی و بهینه سازی تیم های حال حاضر این ورزش تأثیر بسزایی داشته باشد.

همچنین پیشکسوتان می توانند در زمان اختلافات نقش میانجیگری را ایفا کنند. نقش پیشکسوتان در راهنمایی، انگیزه دادن و حمایت کردن ورزشکاران و طرفداران آنها بی بدیل است. در حال حاضر اقدامات برای تشکیل این انجمن در حال انجام است. اساسنامه انجمن های پیشکسوتان سایر رشته های ورزشی را مورد مطالعه قرار داده ایم تا بتوانیم اساسنامه مناسبی برای تشکیل انجمن پیشکسوتان والیبال تدوین کنیم. البته تا تشکیل نهایی این انجمن و به رسمیت شناختن زمان زیادی در حدود یک سال نیاز است که امیدواریم هر چه سریعتر بتوانیم این انجمن را تشکیل داده و ساماندهی کنیم. البته در این خصوص ضروری ترین مسئله تأمین مکان و ساختمان مناسب برای استقرار دائمی این انجمن است تا بتوان فعالیت ها را منسجم تر انجام داد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*