پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آبادانی اراک در گرو تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری
استان مرکزی

آبادانی اراک در گرو تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری

Virtual editor
22 دی 1397
بازدید: 176
نظرات: 0

چهارمین نشست کارگروه شهر و صنعت به همت اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی برگزار شد:

آبادانی اراک در گرو تقویت زیرساخت های سرمایه گذاری

گروه اقتصادی:زهره صادقی

چهارمین نشست کارگروه شهر و صنعت به همت اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی با هدف جلب مشارکت سرمایه گذاران، صنعتگران و فعالان اقتصادی در پروژه‌های شهری کلانشهر اراک و نیز معرفی پروژه های شهری سازمان سرمایه گذاری شهرداری اراک در اتاق بازرگانی برگزار شد.

در این نشست که با حضور اعضای کارگروه مذکور متشکل از اعضای شورای شهر سازمان نظام مهندسی اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان اتاق بازرگانی سازمان میراث فرهنگی با برخی فعالان حوزه اقتصادی و صنعتی استان برگزار شد، نائب رئیس شورای شهر اراک به بیان مشروحی از پروژه‌های خرد و کلان اراک پرداخت و اظهار داشت: اگرچه تاسیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری برای آبادانی شهر اراک قدمی بزرگ و مثمرثمر است ولی از بزرگان بخش خصوصی کمک می‌خواهیم تا بتوانیم چهره شهر را عوض کنیم.

سعید نادری افزود: چالش کاهش جمعیت یکی از مهم‌ترین مسائل پیش رو در شهر اراک است که دلایل آن پایین بودن سطح کیفیت زندگی و خدمات ارائه شده به شهروندان می باشد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اراک در ادامه به اهمیت نقش بخش خصوصی به عنوان بازوی توانمند مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: ابتکار اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان در ایجاد کارگروه شهر و صنعت اقدامی ارزنده بود چرا که نیاز شهر ما تشکیل چنین کارگروه هایی است تا بتوانیم با گفتگو و همکاری هایی که در این مجموعه ها صورت می گیرد موجبات توسعه شهر را فراهم نماییم.

وی افزود: به دلیل ضعفی که در حوزه سرمایه گذاری در شهر وجود داشت؛ در دوره پنجم شورای شهر اقدام به تشکیل سازمان سرمایه گذاری شهرداری نمودیم که این سازمان نیازمند تقویت از طریق تزریق پرسنل خبره می باشد.

نادری خاطرنشان ساخت: در طول سالهای گذشته در اراک، پروژه هایی به انجام رسیده که سرمایه گذاران بخش خصوصی هم با تمام توان پای کار بودند و سعی هم بر این بوده که از این راه ضمن ایجاد توسعه، درآمدی هم برای شهرداری اراک ایجاد شود اما کسب درآمد، وجه دوم می باشد و وجه اول این است که قادر باشیم با سرمایه های بخش خصوصی شهرمان را توسعه ببخشیم.

وی بیان داشت: اگر ما دارای نگاه توسعه ای به بخش خصوصی باشیم قطعا قادر خواهیم بود با توان، دانش و سرمایه ای که بخش خصوصی طی سالها کسب کرده چهره شهر را تغییر دهیم.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اراک در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به چالش کاهش جمعیت در اراک بیان داشت: متاسفانه شهروندان اراکی برای دریافت برخی خدمات به شهرهای مجاور نظیر تهران و قم مراجعه می کنند که این امر زیبنده شهر ما با این میزان پتانسیل نیست.

وی تصریح کرد: با نگاه جدیدی که در مدیریت شهری و شورای پنجم حاکم شده بخش خصوصی را بازوی توانمند مدیریت شهری می دانیم و امید داریم با سرمایه گذاری هایی که در حوزه خدمات، گردشگری و IT صورت میگیرد شاهد رشد شهر باشیم.

سعید نادری گفت: در حال حاضر در دنیا مفهموی بنام شهر هوشمند در مدیریت شهری در حال گسترش است که طی سالهای آینده ما نیز راهی جز حرکت به سمت شهر هوشمند نداریم و می بایست از هم اکنون، زیرساخت های آن را فراهم و تقویت نماییم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان نیز با حضور  در چهارمین نشست کارگروه شهر و صنعت از برگذاری همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری استان مرکزی در تهران خبر داد و اظهار داشت: این همایش به منظور معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان مرکزی در بخش های صنعتی، عمرانی، کشاورزی، گردشگری و طرح های سرمایه گذاری شهری اراک به منظور جذب سرمایه گذار برگزار می گردد.

مهدی نیا افزود: امروزه مهم ترین، حساس ترین و اضطراری ترین موضوع برای کشور، توسعه همه جانبه در بخش اقتصاد، فرهنگ و خدمات به منظور پیشرفت و رونق روزافزون می باشد.

رئیس کمیسیون تشکلهای اتاق بازرگانی استان مرکزی بیان داشت: با عضویت یک نفر از اعضای اتاق بازرگانی در اتاق فکر شورای شهر اراک می توان به نتایج سودمندی در جهت افزایش جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی رسید.

وی خاطرنشان ساخت: همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری استان مرکزی که اوایل اسفندماه در تهران با همکاری اتاق بازرگانی استان مرکزی، شهرداری اراک، سازمان سرمایه گذاری شهرداری و اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی برگزار می شود؛ در زمینه های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و ارائه فرصت های سرمایه گذاری طرح های شهری و صنعتی استان می تواند بسیار موثر واقع گردد.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش فروش نفت در کشور و نیاز روزافزون به ارز، می توان با توسعه صادرات، جذب گردشگر و جذب سرمایه گذار خارجی این مشکل را  حل کرد.

مهدی نیا افزود: سازمان ها و نهادهای دولتی، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت در تلاشند تا با افزایش صادرات استان مرکزی نقش مهمی در مرتفع کردن مشکلات استان ایفا کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود به سهم استان مرکزی در صادرات سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار سهم استان از صادرات بوده است که 320 میلیون دلار آن مرتبط به صنعت پتروشیمی و 113 میلیون دلار مرتبط به ایرالکو و مابقی میان کشاورزی، صنایع خرد و خدمات تقسیم می شود که این میزان صادرات برای استان مرکزی کافی نیست و انتظار می رفت برای سال 97 این رقم صادرات به 1.5 دلار برسد، که با افزایش تحریم ها کاهش یافت.

وی خاطرنشان ساخت: باید تا حدّ ممکن، موانع توسعه صادرات در استان مرکزی را کاهش داد؛ به همین منظور، تیمی برای تجزیه و تحلیل این مشکلات شکل گرفته تا با کارشناسی و حل مشکلات این حوزه صادرات را افزایش دهد و سبب افزایش ارز گردد.

مهدی نیا تصریح کرد: در زمینه گردشگری نیز با هدف توسعه صنعت گردشگری در استان ابتدا یک بانک اطلاعاتی از مکان های گردشگری و بوم گردی صورت گرفت و تفاهم نامه هایی با تمامی شوراهای شهر اراک منعقد شده است تا گردشگری نیز تا حد امکان توسعه یابد.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی نیز در کارگروه شهر و صنعت به پتانسیل های موجود در شهر اراک به جهت صنعتی اشاره کرد و گفت: می توان این پتانسیلِ سرمایه ای را در حوزه توسعه شهری فعال کرد.

رئیس انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی استان مرکزی، یکی از فلسفه های شکل گیری کارگروه شهر و صنعت را استفاده از پتانسیل قویِ صنعت در توسعه شهری عنوان کرد و اظهار داشت: در استان مرکزی صنعتگران بزرگی فعالیت دارند به گونه ای که میزان صادرات استان در سال گذشته معادل یک میلیارد دلار بوده است.

بهرنگ عقیلی نسب ادامه داد: انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز مجموعه هایی را در عضویت خود دارد که در تراز اول تولیدات و صادرات کشور هستند و مجموعه هایی که در حال صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه هستند با وجود فعالیت های سازمان سرمایه گذاری شهرداری، از پروژه های شهری اراک بی خبر هستند و انجمن قادر به برقرای این ارتباط دوسویه می باشد؛ و همچنین می تواند با ارائه دانش فنی و معرفی کنسرسیوم سرمایه گذاری از مجموعه اعضا، خدماتی را به کارگروه شهر و صنعت ارائه کند.

وی افزود: بی شک با ایجاد یک بانک اطلاعاتی از پروژه های خُرد با سرمایه های کمتر از  5 میلیارد تومان در سازمان سرمایه گذاری شهرداری قادر خواهیم بود تا سرمایه های پراکنده را در راه توسعه شهری تجمیع کنیم که معرفی این سرمایه گذاران به شهرداری از خدماتی است که اتاق بازرگانی اتحادیه و انجمن می توانند انجام دهند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان و رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان مرکزی نیز در کارگروه شهر و صنعت به برخورداری استان مرکزی از پیشینه ی فرهنگی، علمی و تاریخی اشاره کرد و گفت: استان مرکزی، زادگاه بسیاری از مفاخر و مشاهیر کشور است که می بایست از این پتانسیل جهت شناخته شدن هرچه بیشتر استان استفاده نمود.

مریم توسطی ادامه داد: باتوجه به برخی اقدامات طی سالهای اخیر، به تغییرات مثبت در حوزه گردشگری استان امید داریم؛ اما این امر مستلزم همکاری تمامی دستگاه های مربوطه با سازمان میراث فرهنگی است.

وی بیان داشت: اقدامات اعضای شورای پنجم شهر در زمینه ایجاد تغییرات نسبتا چشمگیر در سطح شهر به جهت زیباسازی و منظر شهری قابل تقدیر است؛ اما این اقدامات کافی نیست و شهر اراک مشخصا نیازمند اِلِمان های خلاقانه تری می باشد.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان داشت: لازم است در پروژه های شهری، نظرات کارشناسانه حوزه گردشگری و میراث فرهنگی اخذ شود و حتی در سازه های شهری نیز با تکیه بر دانش فنی و زیبا سازی به جذب گردشگر کمک کنیم.

اله یاری، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی نیز در این نشست بیان داشت: تردد خودروهای سنگین از محدوده شهری اراک و افزایش میزان آلایندگی هوای شهر اراک به واسطه این ترددها می تواند یکی از عوامل مهم در کاهش جمعیت شهری اراک باشد؛ که می بایست با ساز و کاری ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

وی به اهمیت اجرای برخی پروژه ها در شهر اراک تاکید کرد و گفت: اجرای برخی پروژه ها، شاید  سود ریالی نداشته باشد ولی از سود اجتماعی بالاتری برخوردار خواهد بود و همین مسئله یکی از زمینه های توسعه شهر و ابادانی اراک خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*