پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
روی سرخ کم آبی بر روستای « سرخه ده»
اجتماعی

روی سرخ کم آبی بر روستای « سرخه ده»

Virtual editor
23 دی 1397
بازدید: 250
نظرات: 0

روستای« سرخه ده» ساوه به دلیل خشکسالی در حال نابودی است

روی سرخ کم آبی بر روستای « سرخه ده»

گروه جامعه:شایسته سلامی

روستای سرخه ده با 70 خانوار و 253 نفر سکنه در 16 کیلومتری جنوب ساوه قرار دارد و بر سر راه آن روستاهای یل آباد و قردین وجود دارند. سرخه ده روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوه است که طول عمری افزون بر 700 سال را پشت سر گذاشته و دارای قدمتی طولانی است. این روستا تا همین چند سال پیش در زمینه کشاورزی اسم و رسمی در خور توجه داشت، اما با هویدا شدن روی بد کم آبی و سیطره سایه شوم خشکسالی بر سر این روستا، سرخی آن به زردی گراییده و سیمای خاکستری بر چهره این روستا پدیدار گشته است. افرادی که سن و سالی از سر گذرانده اند و در سال های دور و نزدیک گذشته، گذر آنها به روستای سرخه ده افتاده و قدم بر خاک این روستا گذاشته اند، خوب به یاد دارند که چه مزارع سرسبز و گندمزارهای پر رونقی در این سرخه ده وجود داشته است و تراکتورها و کمباین و کشاورزان با چه تکاپو و هیجانی بر مزارع، باغ ها و کشتزارهای روستا جولان می داده اند اما دریغا و صد افسوس که کم بارشی و به تبع آن خشکسالی، چیزی از گذشته در این روستا باقی نگذاشته است.

عدم آبگیری مناسب سد الغدیر ساوه باعث خشکسالی سرخه ده شده است

حسن شریفی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساوه گفت: روستای سرخه ده یکی از روستاهایی است که به علت آنکه در ابتدای مسیر رودخانه قره چای قرار گرفته بود، به همین علت اهالی، کشاورزان و باغداران این روستا آب فراوانی از روخانه قره چای برداشت می کردند و نیاز به حفر چاه آب نداشت و در نتیجه فاقد چاه آب بود. اما پس از احداث سد الغدیر ساوه و عدم آبگیری مناسب این سد روستای سرخه ده با چالش های فراوانی در زمینه تأمین آب مواجه شد و بنابراین خشکسالی در این روستا شدت گرفت. روستای سرخه ده هر ساله حدود 200 هکتار کشت پاییزه داشته است که حدود 800 تن غله برداشت می کردند و همچنین 150 هکتار کشت بهاره نیز داشته است. این روستا یکی از روستاهایی بود که بیشترین تولید محصولات کشاورزی را داشته است.

شریفی افزود: بعد از اینکه سد الغدیر ساوه احداث شد، اما آبگیری مناسبی از رودخانه قره چای نداشت و پس از آن نیز خشکسالی ها حاکم شد، به تبع خشکسالی موجود آب نیز جیره بندی و توزیع شد. به طور میانگین در مدت 25 سال اخیر تنها 10 تا 20 درصد از حقابه مردم تأمین و توزیع شده است. به همین دلیل اهالی، کشاورزان و باغداران روستا تنها 10 تا 20 درصد از اراضی خود را می توانند زیر کشت محصولات قرار دهند. با توجه به اینکه این روستا یکی از روستاهایی است که کمترین میزان آبهای زیرزمینی را دارد یکی از روستاهایی است که با چالش جدی در خصوص خشکسالی مواجه شده است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل بزرگی که باعث شده سد الغدیر آبگیری مناسبی نداشته باشد و به تبع آن نتواند آب مورد نیاز روستاها را تأمین کند این است که سرشاخه های اصلی رودخانه قره چای در استان همدان قرار دارد و استان همدان نیز بر سر مسیر این رودخانه بندها و سدهای متعددی احداث کرده است و وجود همین بندها و سدها باعث شده که آب کافی در امتداد این رودخانه در استان مرکزی جاری نشود و به تبع آن سد الغدیر نیز آبگیری مناسبی نداشته باشد.

کمبود آب باعث خشکسالی در سرخه ده شده است

داود پولادی دهیار روستای سرخه ده گفت: در گذشته نه چندان دور، این روستا یکی از تولیدکنندگان اصلی گندم در شهرستان ساوه بود و سالانه افزون بر 2 هزار تن محصول از مزارع برداشت می شد، اما اکنون به دلیل کمبود آب، اهالی روستا حتی خوراک گندم برای طیور را از ساوه خریداری می کنند. دست کم 600 هکتار از مجموع 700 هکتار زمین کشاورزی مثمر که از سرمایه های اصلی و منبع درآمد ساکنان بود، بر اثر خشکسالی و کم آبی به زمین هایی بایر و لم یزرع تبدیل شده است و دیگر کار زراعت روستا، رونق گذشته با حجم فراوان تولید گندم را ندارد.

پولادی افزود: با وجود آنکه آب شرب روستای سرخه ده از سد الغدیر ساوه تأمین می شود، اما آنچه که بیشتر از هر چیز دیگری مشهود می باشد و باعث یأس و ناامیدی در میان اهالی روستا شده، خشکی و بی آبی غالب بر روستا است. به دلیل اینکه سرخه ده از نظر جغرافیایی در دشت ممنوعه قرار گرفته است، مجوز برداشت از سفره های زیرزمینی نیز از سوی ارگان های مرتبط صادر نمی شود و اجازه حفر چاه به این روستا نمی دهند. در حال حاضر تنها 2 موتور آب کشاورزی در روستا وجود دارد.

وی ادامه داد: با وضعیت ایجاد شده، مردم روستا برای تأمین معیشت شان به دامداری روی آوردند اما با توجه به نبود آب، مرتع و علوفه نیز برای تأمین خوراک دام ها وجود ندارد و ناگزیر دام ها را نیز فروختند و اکنون اهالی سرخه ده منبع درآمدی ندارند و در تنگنای اقتصادی قرار گرفته اند.

روستای سرخه ده دارای آثار باستانی و تاریخی است، اما محروم است

دهیار روستای سرخه ده همچنین اظهار داشت: در خصوص آثار باستانی و تاریخی روستای سرخه ده نیز باید عنوان کرد که این روستا 2 اثر باستانی با نام های «تک پل» و «9 پل» که به ترتیب مربوط عصر ساسانیان و صفویه هستند در این روستا وجود دارد. این آثار تاریخی حتی از داشتن یک تابلوی معرفی نیز محروم هستند و با وجود پیگیری های انجام شده از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ساوه، اقدام چندانی برای حفظ این آثار و رونق گردشگری صورت نگرفته است.

پولادی تصریح کرد: وضعیت جاده دسترسی این روستا نیز از کیفیت لازم برخوردار نیست و کاستی های دیگری مانند خط وسط، شانه و تابلوهای راهنمایی در آن مشهود است. آسفالت این جاده مربوط به 20 سال پیش است و خواستار توجه مسئولان برای بهسازی و انجام روکش آسفالت این مسیر هستیم. روستای سرخه ده حتی از وجود خانه بهداشت و پزشک محروم است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*