پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
آغازی بر پایان 16 سال بلاتکلیفی
اجتماعی

آغازی بر پایان 16 سال بلاتکلیفی

Virtual editor
23 دی 1397
بازدید: 172
نظرات: 0

شورای شهر اراک با هشت رأی موافق پیشنهاد لغو پروژه 55 متری را تصویب کرد

آغازی بر پایان 16 سال بلاتکلیفی

گروه شهری:سینا علیدادی

شورای شهر اراک با هشت رای مثبت، پیشنهاد لغو پروژه 55 متری را تحویل استانداری مرکزی داد.

در جلسه صحن علنی این هفته پارلمان شهری بعد از یک سال مجددا موضوع لغو پروژه 55 متری مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نهایتا پرونده این پروژه با هشت رای مثبت، دو رای ممتنع و یک رای مخالف در شورای شهر بسته شد و از این پس می بایست منتظر اظهار نظر شفاف استانداری مرکزی ماند.

انتخاب شهردار از وظایف

 شورای شهر است

فرزانه رحمتی، دبیر شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور خود ضمن تاکید بر این نکته که تایید حکم شهردار منتخب می بایست تسریع گردد، گفت: پس از عملیاتی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان و خالی شدن پست شهردار اراک، فراکسیون امید شورای شهر طی فرآیند مرحله ای و در نظر گرفتن معیارهای گوناگون، اقدام به معرفی گزینه نهایی خود به صحن رسمی شورای اسلامی شهر کرد که در ادامه این فرآیند «سعید نادری» با کسب اکثریت 8 رأی از 11 رأی ماخوذه به عنوان شهردار اراک انتخاب شد و برای صدور حکم به وزارت محترم کشور معرفی گردید که امیدواریم فرآیند صدور حکم ایشان توسط وزارت کشور هر چه سریع تر انجام شود.

رحمتی ادامه داد: منشأ قدرت اعضای پارلمان شهری، آرای مردم و اکثریتی است که آنان را به عنوان نمایندگان خود برگزیده است لذا بدیهی است که از اهم فعالیت های هر نماینده در کنار رسیدگی به امور عمومی و مطالبات مردم, اعم از آنهایی که به وی رأی داده یا رأی نداده اند، جامه عمل پوشاندن به مطالبات قانونی اکثریتی است که به وی اعتماد نموده اند. یکی از مطالبات برحق عموم مردم رأی دهنده به اینجانب، تغییر در فضای مدیریت شهری و تزریق تفکری نو، پرتحرک و تحول گرا بوده و هست و این تغییر میسر نمی شود مگر با عینیت بخشی و تطابق این مطالبه با آنچه در قانون تصریح شده است.

وی افزود: طبق ماده 80 قانون تشکیلات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخاب شهردار از وظایف شورای شهر می باشد. صراحت این ماده قانونی به نحوی است که جای هیچ گونه تفسیر و توضیحی برجای نمی گذارد. بنابراین هرگونه موازی کاری و تفسیر به رأی از این قانون به نحوی که نتیجه ی آن، برآیند عقل جمعی شورای شهر نباشد، مسوولیت کاستی ها و محقق نشدن وعده ها و امیدهایی که در ایام انتخابات به مردم داده ایم، متوجه کسانی خواهد بود که بر سر راه اصیل ترین نهاد دموکراسی یعنی شورای شهر، مانع تراشی کرده و حق قانونی نمایندگان در انتخاب شهردار مورد نظرشان را وارد فرآیندهای مهندسی شده کرده اند لذا از همه دلسوزان می خواهم با تشویق و هم افزایی در جهت تقویت این نهاد مردمی حرکت کرده تا طعم شیرین این حرکت را در توسعه شهر شاهد باشیم.

رحمتی اظهار کرد: در تبصره 3 ذیل ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی آمده است که «نصب شهرداران در شهرهای با جمعیت بیش از دویست هزار نفر و مراکز استان ها بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می گیرد» بنابراین صراحت این تبصره نیز به حدی می باشد که جای هیچ گونه تفسیری بر جایی نمی گذارد. لذا با عنایت به موارد مذکور، انتظار می رود که با وجود سلایق مختلف، ضمن تکریم تصمیم شورای شهر، همگان نتیجه را به قانون به عنوان فصل الخطاب واگذار نمایند.

دبیر شورای شهر در ادامه نطق پیش از دستور خود تاکید کرد: شورای شهر پنجم با اعتماد نسبت به قول هایی که در خصوص توانایی اجرا پروژه 55 متری توسط شهردار سابق و دیگر مسوولان استان مرکزی داده شده بود در ماه های آغاز به کار این شورا با عنایت به رویکرد توسعه گرایانه پارلمان شهری، رأی به عدم لغو این پروژه بزرگ شهری داد اما هم اکنون شاهد هستیم که با گذشت بیش از یک سال، کماکان شهروندان ساکن در این مسیر از بلاتکلیفی رنج می برند. وی در پایان بیان کرد: چالش فعلی باعث شده این موضوع با حساسیت بیشتری در کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای شهر به ریاست مهندس فدایی در دستور کار قرار گیرد که مصوبه این کمیسیون در ادامه صحن شورا مطرح می شود که بنده از سایر اعضای محترم شورای شهر تقاضا می کنم با رأی به لغو اجرای طرح 55 متری گامی مثبت در جهت کسب آرامش شهروندان عزیز اراکی بردارند.

ورود مجدد شورا به پروژه 55 متری هزینه بر است

در ادامه صحن رسمی شورای شهر اراک موضوع پیشنهاد لغو پروژه 55 متری و ارجاع آن به سایر مراجع ذی صلاح مورد بحث قرار گرفت که ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این شورا در مخالفت با به رای گذاشتن این موضوع، گفت: ورود شورای شهر به لغو پروژه 55 متری هزینه بر است و در واقع این امر به مسلخ بردن شورا می باشد. شهرداران سابق اراک باید علت معطل ماندن این پروژه را بیان کنند؛ وظیفه شورای شهر تعیین تکلیف و یا چاره جویی برای 55 متری، نیست.

رضایی با بیان این نکته که نباید با ورود مجدد و مسئولیت آفرینی، جایگاه شورای شهر را متزلزل کرد، ادامه داد: شورای شهر می بایست در قبال اجرا و عدم اجرای پروژه 55 متری سکوت کند و تنها زمانی می توان نظر دهد که طرح جامع شهر اراک به شورا ارائه شده باشد.

مسئولان عمرانی استان به صورت شفاف از اجرا یا لغو پروژه 55 متری سخن بگویند

پیمان رشیدی، رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر نیز با اشاره به نادرست بودن تجلیل از داود تاجران، شهردار سابق اراک در شورای اداری پنجشنبه گذشته، گفت: بهتر بود داود تاجران در شورای اداری گذشته استان گزارشی از روند اجرای پروژه 55 متری ارائه می کرد تا مشخص شود ایشان چقدر برای مردم و اجرای این پروژه کار کرده است که متاسفانه این امر انجام نشد.

رشیدی ادامه داد: مسئولان عمرانی استان باید به صورت شفاف نظر بدهند و پشت شورا نایستند چرا که قطعا موافقت و یا مخالفت شورای شهر برای لغو این طرح برای شورا مسئولیت به دنبال خواهد داشت.

استانداری مرکزی به بلاتکلیفی مردم پایان دهد

در پایان این نشست نیز شورای شهر اراک با هشت رای موافق، دو رای ممتنع و یک رای مخالف با پیشنهاد لغو پروژه 55 متری موافقت کرد تا از این پس سایر مراجع ذیربط به خصوص استانداری مرکزی اظهار نظر رسمی و شفاف خود را در این باره مطرح کند. به دنبال همین مسئله نیز کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک گفت: «شورای شهر اراک پیشنهاد لغو پروژه 55 متری را به درخواست شهروندان اراکی به رای گذاشت و با آن موافقت کرد تا به این بلاتکلیفی شانزده ساله در مدیریت شهری پایان دهد.»

فلک افلاکی ادامه داد: «امروز شورای شهر با پیشنهاد لغو پروژه 55 متری موافقت کرد اما از لحاظ قانونی اجازه لغو این پروژه را ندارد و لازم است که استانداری مرکزی و معاونت عمرانی آن به این مسئله ورود پیدا کند تا برای همیشه به بلاتکلیفی مردم پایان دهد.»

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*