پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ فروردین ۱۳۹۹
عرضه اقلام دولتی تنها باید ازطریق فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای صورت گیرد
استان مرکزی

عرضه اقلام دولتی تنها باید ازطریق فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای صورت گیرد

Virtual editor
23 دی 1397
بازدید: 306
نظرات: 0

پاسخ اصغری، معاون سازمان صمت استان مرکزی به ازدحام مردم در فروشگاههای شهر اراک برای خرید اقلام دولتی:

عرضه اقلام دولتی تنها باید ازطریق فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای صورت گیرد

زند، رئیس اتاق اصناف استان مرکزی : آماده همکاری با سازمان صمت هستیم

 

گروه اقتصادی:زهره صادقی

اگرچه دولت تلاش دارد بسته های حمایتی میان اقشار آسیب پذیر و کم درآمد کشور توزیع کند و با عرضه برخی اقلام اعم از برنج، گوشت مرغ و گوشت قرمز سعی در کاهش التهاب بازار دارد؛ ولی با توجه به جهش بی سابقه قیمت ها نمی توان شرایط را برای این خانوارها بهبود بخشید.

با وجود قرار گرفتن در آستانه نوروز، شاید در کنار عرضه سبد حمایتی، کنترل بازار قیمت ها و تنظیم بازار شب عید، بیش از هر مسئله دیگری در این میان حائز اهمیت است؛ چرا که در این ایام، هرگز قابل پیش بینی نیست که قدرت خرید اقشار آسیب پذیر جامعه تا چه میزان کاهش خواهد یافت؛ و اینکه مردم بازار نوروز را نیز همچون بازار شب یلدا تجربه و سپری خواهند کرد یا خیر.

عرضه مرغ با هدف کنترل قیمت که ماه‌هاست در چرخه نافرجام خود، دور تسلسل دارد و سایه ورشکستگی بر بام مرغداریها افکنده است، یکی از سیاست‌های اصلی دولت برای کنترل بازار بود که پس از نوسانات شدید نرخ مرغ اعمال شد.

همچنین رشد فزاینده نرخ گوشت قرمز و کاهش توان خرید مردم برای برنج نیز منجر به این شد که ستاد تنظیم بازار اقدام به توزیع مرغ ، برنج و گوشت قرمز منجمد با نرخ دولتی در بازار استان های کشور نماید.

اما از آنجا که بازار طی ماه‌های اخیر با کاهش مرغ و افزایش نرخ آن و نیز افزایش افسارگسیخته نرخ گوشت قرمز مواجه بوده است؛ ممکن است علاوه بر اقشار کم درآمد و آسیب پذیر کشور سایر اقشار نیز با کاستی‌هایی در این زمینه مواجه شده و در صف متقاضیان اقلام مذکور قرار گیرند؛ بر همین اساس ستاد تنظیم بازار مصوب کرده است که اقلام مذکور اعم از گوشت قرمز،  مرغ و برنج تنها از طریق فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ عرضه شود.

و تنها تعداد معدودی از واحدهای صنفی و معتمد هر استان همگام با سازمان صمت در عرضه این اقلام به مردم همکاری داشته باشند و همین مسئله موجب ایجاد فضای ازدحام در برخی فروشگاه ها به دلیل کثرت متقاضی شده است.

در استان مرکزی تعداد فروشگاه هایی که برنج دولتی را عرضه می کنند به گونه‌ای محدود است که موجبات ناآرامی در فضای عرضه و فروشگاه ها را فراهم نموده و حتی در مواقعی، کرامت انسانی را زیر سوال می‌برد.

شاید با کنترل بیشتر بازار و افزایش تعداد بیشتری از واحدها به فهرست عرضه کنندگان کالا بتوان شرایط بهتری برای عرضه اقلام دولتی با رعایت حقوق شهروندی متقاضیان فراهم نمود.

عرضه اقلام دولتی تنها باید ازطریق فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای صورت گیرد

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس اظهار داشت: دستورالعمل ستاد تنظیم بازار کشور این است که عرضه اقلام دولتی مذکور به خصوص برنج، تنها  ازطریق فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای صورت گیرد؛ تا هم کنترل بیشتری بر روند عرضه باشد و هم با توجه به وجود دوربین ها و بحث مکانیزه در این فروشگاه ها کالاها دست مصرف کننده واقعی برسد.

اصغری افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون حدود 800 تن برنج تایلندی وارد شبکه توزیع استان شده است و با قیمت 4 هزار و 400 تومان  و 5 هزار و 700 تومان عرضه می گردد همچنین مرغ نیز با قیمت 10 هزار و 500 تومان به متقاضیان عرضه می گردد.

وی ادامه داد: مقرر گردیده است که درکنار عرضه اقلام مذکور از طریق فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف 20 واحد صنفی معتمد در سطح شهر نیز در عرضه این اقلام با سازمان همکاری نمایند.

بدون شک، اجرای اهداف حمایتی دولت با ایجاد فضای اعتماد در میان اصناف، نقش موثری در جلب مشارکت مردمی برای همکاری بیشتر با دولت و افزایش روحیه مقاومت در برابر بحران های اقتصادی خواهد داشت؛ چراکه مردم تجربه ای به مراتب سخت تر و تلخ تر از وضعیت کنونی را در کنار جنگ پرهزینه ی تحمیلی داشته اند و روحیه مشارک خود را به دولت و جامعه به اثبات رسانده اند.بنابراین می طلبد ستاد تنظیم بازار، مشارکت اصناف و مردم را در اجرای تصمیمات خود پررنگ تر لحاظ نماید.

آماده همکاری با سازمان صمت هستیم

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی با تاکید بر اینکه اصناف آمادگی همکاری با سازمان صمت در توزیع عادلانه اقلام دولتی به مصرف کنندگان و متقاضیان را دارد اظهار داشت: در حال حاضر روزانه  15 تا 20 واحد صنفی مسئولیت همکاری در عرضه گوشت قرمز و مرغ را دارند و این کار به صورت چرخشی در مناطق مختلف در حال انجام می باشد.

جمشید زند افزود: از امروز مرغ گرم ، کیلویی 9800 تومان و گوشت قرمز منجمد کیلویی 30 هزار تومان به شهروندان عرضه می گردد. اگرچه اصناف آمادگی خود را برای عرضه برنج نیز به سازمان ثبت اعلام کرده اند ولی هنوز تنها تعاونی های مصرف در سطح شهر که تعداد محدودی نیز می باشند برنج را عرضه می‌کنند و همین موجب ازدحام جمعیت متقاضی شده است.

وی ادامه داد: اتاق اصناف به منظور رعایت حقوق شهروندان و توزیع عادلانه اقلام سامانه ای طراحی کرده که هر فرد متقاضی با کد ملی اقدام به خرید اقلام مذکور نماید و این سبد کالایی به طور عادلانه به همه شهروندان عرضه گردد.

زند بیان داشت: افزایش چندبرابری نظارت و بازرسی بر بازار و جلب رضایتمندی مردم از جمله مواردی است که همواره در اولویت برنامه‌های اتاق اصناف قرار دارد.

وی گفت: اتاق اصناف تنها عضوی از ستاد تنظیم بازار استان است و رئیس این ستاد استاندار مرکزی است و هر زمان کاری از ما بخواهند به عنوان پشتیبان مردم پذیرایی آن خواهیم بود؛ ولی اینکه خودمان اقدام به انجام کاری نماییم ممکن نیست

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*