پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ آذر ۱۳۹۸
سازناکوک مسئولان از ساخت و سازهای غیراصولی
اجتماعی

سازناکوک مسئولان از ساخت و سازهای غیراصولی

Virtual editor
25 دی 1397
بازدید: 168
نظرات: 0

ساخت و سازهای غیراصولی اراک را تهدید می کند

سازناکوک مسئولان از ساخت و سازهای غیراصولی

غیاثی، مدیرکل بحران استانداری مرکزی : ساخت و سازهای غیراصولی خطرآفرین است

مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی : هیچگونه ساخت و ساز غیراصولی نداریم

ثاقبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی:آمار خاصی از غیراصولی بودن ساخت و سازها در اختیارنداریم

گروه جامعه:شایسته سلامی

مهمترین مسئله مبتلابه شهرهای بزرگ، تعدد ساخت و سازهای غیر اصولی و تخلفات ساختمانی است. شهرداری ها همواره با ضوابط شهرسازی و معماری، صدور پروانه و نظارت بر فعالیتهای ساختمانی، سعی در جلوگیری از آنها داشته اند اما افزایش تعداد تخلفات ساختمانی در قیاس با پروانه های ساختمانی صادر شده، حاکی از عدم موفقیت شهرداری ها است.  نظارت مراجع ذیربط بر اصولی بودن ساخت و سازها یکی از عواملی است که می تواند از احداث ساختمان های غیراصولی جلوگیری کند و زمینه احتمال خطر را کاهش دهد. اما سوال اینجاست که در خصوص ساختمان های قدیمی، بافت های فرسوده، مناطق روستایی چه اقداماتی صورت گرفته است و همچنین در خصوص سکونتگاه های غیررسمی که فاقد مجوزهای لازم برای ساخت و ساز و احداث ساختمان هستند چه فرآیندهایی در پیش گرفته شده است تا هنگام خطر، از بروز فاجعه جلوگیری شود.

ساخت و سازهای غیراصولی خطرآفرین است

حمید غیاثی مدیرکل بحران استانداری مرکزی گفت: کشور ایران کشوری زلزله خیز است و استان مرکزی نیز از این موضوع مستثنی نیست. همچنین با توجه به مطالعاتی که اخیراً انجام شده است، شهر اراک از نظر احتمال وقوع زلزله در دسته بندی زیاد و بسیار زیاد قرار گرفته است. در این راستا تهدیدهای متعددی استان مرکزی را در معرض خطر قرار می دهد. یکی از این تهدیدها، تهدیدهای انسان ساز است که می تواند از ساخت و سازهای غیراصولی چه در سکونتگاه های درون شهری و چه در سکونتگاه های غیررسمی و یا مناطق روستایی نشأت بگیرد و بسیار خطرآفرین است.

غیاثی افزود: بسیاری افراد از روستاها و شهرهای کوچکتر به اراک مهاجرت کرده اند و این رخداد باعث شده که با پدیده حاشینه نشینی و رشد سکونتگاه های غیررسمی روبرو باشیم. بسیاری از ساخت و سازهایی که در سکونتگاه های غیررسمی احداث می شود، غیراصولی هستند. حتی در بافت های فرسوده نیز با چنین معضلی مواجه هستیم، چرا که بافت های فرسوده در برابر زلزله مقاومت لازم را ندارند. در چنین شرایطی از دستگاه های متولی و ذیربط مانند نظام مهندسی ساختمان، مسکن و شهرسازی و شهرداری ها خواسته ایم که بحث مقاوم سازی و اصولی بودن ساخت و سازها را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: دراراک ساختمان های مقاومی وجود دارد، اما با این حال حتی اگر تعداد کمی از ساختمان ها تخریب شود فاجعه آمیز است. در شهر اراک با توجه به حاشیه نشینی هایی که وجود دارد و همچنین بافت های فرسوده ای که در این شهر قرار دارد، همواره احتمال وقوع خطر پیش بینی می شود و برای مسئولین امر این موضوع که حتی جان یک انسان به خطر نیفتد بسیار مهم است. دیدگاه ما این است که حتی جان یک نفر نیز نباید در معرض خطر باشد. این دیدگاه را در خصوص تمامی حوادث از جمله سیل، زلزله، طوفان، سرمازدگی، رانش زمین و …  پیگیری داریم و اقدامات خاص و ویژه ای را در این خصوص برنامه ریزی و اجرا می کنیم.

مدیرکل بحران استانداری مرکزی اظهار داشت: بافت های فرسوده و بافت های قدیمی داخل شهر با توجه به قدمت و فرسودگی که دارند، ممکن است در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی مقاومت کمتری داشته باشند. بسیاری از بافت های تاریخی داخل شهر نیز از این موضوع مستثنی نیستند. بافت های حاشیه شهر و سکونتگاه های غیررسمی نیز متأسفانه به علت آنکه اقدام به دریافت مجوز از شهرداری نمی کنند، ممکن است که مقاوم سازی در آنها انجام نشودکه پیش بینی می شود در این مناطق مقاومت در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی کمتر باشد و به همین دلیل حساسیت بیشتری در این مناطق وجود دارد.

غیاثی تصریح کرد: در خصوص روستاها، مجموعه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی مکاتباتی را با فرمانداران انجام داده اند و بر اساس اقداماتی که از سوی این نهاد انجام داده می شود، حدود 20 تا 30 درصد از ساختمان های روستایی مقاوم سازی و نوسازی شده است. مابقی ساختمان های روستایی با توجه به شرایطی که دارند و مصالحی که در این ساخت و سازها به کار گرفته شده و قدمتی که دارند ، در زمره ساختمان های فرسوده قرار می گیرند و از استحکام لازم برخوردار نیستند.

وی بیان داشت: امیدواریم که هم شهرداران و هم دهیاران به دنبال مقاوم سازی در مناطق شهری و روستایی باشند. همچنین خواستار آن هستیم که بر روی ساخت و سازها نظارت دقیق و بهتری انجام شود.

ساخت و سازهایی که در اراضی قولنامه ای و فاقد سند احداث می شوند و یا در حاشیه شهرها توسط افرادی که توان ساخت و ساز ندارند احداث می گردند، ساختمان هایی هستند که مجوزهای لازم را اخذ نکرده اند ، از مجرای سازمان نظام مهندسی ساختمان عبور داده نشده اند و به طبع چنین ساختمان هایی بر اساس اصول قانونی و مهندسی ساخته نشده اند و مقاومت لازم و کافی را ندارند.

مدیرکل بحران استانداری مرکزی تأکید کرد: موضوع حائز اهمیت دیگر بحث افزایش ضریب نفوذ بیمه در اماکن شهری و روستایی، اماکن عمومی، اماکن تجاری، واحدهای صنعتی و … است که باید به طور جدی پیگیری شود تا اگر اتفاقی رخ داد بتوانیم از بیمه به عنوان یک ابزار در جهت کمک به مردم استفاده کنیم، چرا که یکی از ابزارهای کمک به مردم در زمینه بحران اهرم بیمه است. تلاش بر این است که ضریب نفوذ بیمه ای را نیز افزایش دهیم تا اگر احتمالاً روزی حادثه ای رخ داد، مردم بتوانند پشتوانه ای داشته باشند.

هیچگونه ساخت و ساز غیراصولی نداریم

احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: در حال حاضر هیچگونه ساخت و ساز غیراصولی نداریم و تمامی ساختمان هایی که به هنگام احداث از مجرای سازمان نظام مهندسی عبور می کنند و ناظر و مجری بر روند ساخت و ساز آنها نظارت دارد، همگی به صورت اصولی و فنی احداث می شوند. ضمن اینکه 10 نفر نظارت عالیه را در اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی مستقر کرده ایم که به نوبت تمامی شهرستان ها را بازرسی می کنند و گزارش فعالیت های خود را به این اداره کل ارائه می دهند و در صورت نیاز اگر تخلفی صورت گرفته باشد و یا ساخت و سازی به صورت غیراصولی اجرایی و احداث شود دستور توقف ساخت و ساز را به سازمان نظام مهندسی و شهرداری ارائه می دهیم.

تمامی ساختمان ها به هنگام احداث، مهندسین ناظر و مجری بر روی روند ساخت و ساز آنها نظارت کامل دارند و فرآیند ساخت و ساز آنها به صورت اصولی و فنی اجرایی می شود.

مرزبان افزود: ساخت و سازهایی که در سکونتگاه های غیررسمی احداث می شوند و اماکنی که در بافت های فرسوده قرار دارند آسیب پذیر هستند و به هنگام زلزله و سایر بلایای طبیعی مقاومت کمتری دارند و به طبع دچار حادثه خواهند شد. اما ساخت و سازهایی که از شهرداری مجوز می گیرند و در حال حاضر با نظام مهندسی قرارداد مجری منعقد می کنند و ناظر به آنها معرفی می شود، هیچگونه مشکل خاصی ندارند.

وی ادامه داد: اقداماتی که برای سکونتگاه های غیررسمی، بافت های قدیمی و فرسوده و روستاها انجام می شود، ساماندهی آنها در قالب بازآفرینی شهری انجام می شود. ساختمان ها و منازلی را که کوچک هستند تجمیع کرده و برای آنها سند صادر می کنیم. این موضوع پروسه خاص خود را دارد. اراضی دولتی که در اختیار تمامی دستگاه های دولتی و اجرایی قرار دارد باید به معاونت بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی تحویل داده شود تا بتوان از این طریق سکونتگاه های غیررسمی را ساماندهی کرد. در راستای مباحث بازآفرینی شهری نیز می توان در مباحث مقاوم سازی نیز وارد شد و بافت های قدیمی و فرسوده و همچنین ساختمان های سکونتگاه های غیررسمی را مقاوم سازی و بهسازی کرد و در جهت اصولی سازی آنها گام برداشت .

نظام مهندسی ساختمان بر ساختمان هایی که به صورت غیررسمی احداث می شوند نظارتی ندارد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی نیز در این رابطه گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان تنها مأمور ارائه خدمات به ساخت و سازهایی است که از طریق شهرداری و به صورت قانونی و رسمی ساخت و ساز انجام می دهند. ساختمان هایی که غیرمجاز احداث می شود، بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در طیف کاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی قرار نمی گیرد. به تبع این موضوع، آمار خاصی از غیراصولی بودن ساخت و سازها در اختیار این سازمان نیست.

مجید ثاقبی افزود: در این خصوص هیچگونه قانونی وجود ندارد که سازمان نظام مهندسی ساختمان بخواهد تمامی ساخت و سازها را زیر نظر بگیرد و نظارت بر نحوه احداث ساخت و سازها داشته باشد. این سازمان هیچگونه مسئولیت قانونی در این خصوص ندارد. تنها یک قانون مقررات ملی مصوبه مجلس شورای اسلامی وجود دارد که تمامی ماده ها و آیین نامه های این قانون برای ساخت و سازها و ساختمان هایی است که از یک فرآیند و کانال مشخصی به سازمان نظام مهندسی ارجاع داده می شود و این سازمان فعالیت های طراحی، نظارت و مجری گری این ساخت و سازها را انجام می دهد و بر کیفیت این خدمات ارائه شده توسط مهندسان نظارت می کند.

وی ادامه داد: ساختمان هایی که نوساز هستند و از کانال سازمان نظام مهندسی ساختمان عبور داده می شوند، تمامی خدمات اولیه اعم از طراحی، مجری گری و همچنین نظارت بر کار مجری بر روی آنها انجام می گیرد و در نهایت کار تفکیک ساختمان ها نیز به این سازمان سپرده شده است. اما ساختمان هایی که به صورت غیررسمی و بدون اخذ مجوزهای لازم از شهرداری احداث می شوند از سیکل سازمان نظام مهندسی ساختمان عبور نکرده و در نتیجه این سازمان هیچگونه نظارتی بر روی آنها ندارد. به تبع این ساخت و سازها و ساختمان های احداث شده پایان کار نیز ندارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اظهار داشت: در مجموع دو نوع نظارت در خصوص ساخت و سازها وجود دارد که شامل نظارت مستمر و نظارت مقیم می باشد. در حال حاضر نظارت ها بر روی ساخت و سازها و احداث ساختمان ها نظارت ها به شیوه نظارت مستمر انجام می پذیرد و نظارت مقیم نیست. همچنین نوعی خدمات از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان بر روی ساخت و سازها انجام می شود که تحت عنوان خدمات مجری ارائه می گردد. خدمات مجری به گونه ای است که از صفر تا صد ساخت و سازها و احداث ساختمان ها به صورت کامل انجام می گیرد. متأسفانه در حال حاضر خدمات مجری برای برخی از ساخت و سازها و ساختمان ها انجام نمی شود. اکثر ساخت و سازها و ساختمان در حال حاضر به شیوه بسازبفروش و توسط افرادی که به صورت شخصی سرمایه گذاری می کنند، احداث می شوند و خدمات مجری برای آنها انجام نمی شود.

ثاقبی تصریح کرد: اگر قانون به صورت تمام و کمال اجرا شود به طور قطع می توانیم بگوییم که هیچگونه مشکل و معضل خاصی نداریم و نظارت بر این خدمات نیز بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان است. معضل اساسی اینجاست که قانون در برخی مواقع انجام می شود و در برخی مواقع نیز اجرا نمی شود. در ابتدا باید انرژی و تمرکز خود را بر روی این موضوع قرار دهیم که قانون به درستی اجرا شود، اما زمانی که چنین اتفاقی رخ نمی دهد به تبع مشکلات و معضلاتی نیز به وجود می آید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*