پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
فضای مجازی به آهنگ رشد مطالعه کمک می کند
اجتماعی

فضای مجازی به آهنگ رشد مطالعه کمک می کند

Virtual editor
26 دی 1397
بازدید: 127
نظرات: 0

حجت الاسلام دانشی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در بازدید از روزنامه عطریاس:

فضای مجازی به آهنگ رشد مطالعه کمک می کند

امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم کتابخانه مرکزی شهر اراک به بهره برداری برسد

 

گروه جامعه:شایسته سلامی

حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در بازدید از روزنامه عطریاس و دیدار با پرسنل این نشریه گفت: افزایش سرانه مطالعه یک تلاش گسترده و وسیعی می طلبد که باید در سطح جامعه تحقق پیدا کند. این موضوع تنها کار نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیست و باید تمامی دستگاه ها به ویژه دستگاه هایی که زیرساخت تربیتی و فرهنگی جامعه و کشور را دارند مانند مهدهای کودک، آموزش و پرورش، آموزش عالی، صداوسیما و رسانه های گروهی و جمعی و افرادی که دل در گرو افزایش سرانه مطالعه دارند به سمت و سوی ترویج و توسعه مطالعه بروند.

حجت الاسلام دانشی افزود: متأسفانه یک حرکت منسجم، مؤثر و کارآمد طی این سالها دربخش زیرساخت های فرهنگی و مطالعه صورت نگرفته است. سطوح مختلف تحصیلی در کشور ما مطالعه محور و کتاب محور نیست و بر پایه حفظ کردن و امتحان دادن به چرخش در می آید. در حالی که روش های دیگری وجود دارد که از پیش از دبستان گرفته تا دوران دبستان ، دبیرستان و همچنین مقاطع بالاتر تحصیلی که بر اساس مطالعه کتاب ها شکل می گیرد. به این معنا که هدایت تحصیلی، علمی و فرهنگی وجود دارد برای آنکه کتاب مطالعه شود، در حالی که در کشور ما اینگونه نیست. بنابراین باید تمامی آحاد جامعه و تمامی دستگاه های فرهنگی و یا حتی دستگاه های غیرفرهنگی و سایر نهادهای تأثیرگذار در کشور باید تلاش کنند تا مطالعه توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: البته آهنگ رشد مطالعه در کشور ما و اگر چه کند اما وجود دارد. در طی سال های گذشته آهنگ رشد مطالعه را به خوبی احساس کرده ایم. در این راستا فضای مجازی نیز به این آهنگ کمک کرده است. اکنون بسیاری از استفاده هایی که افراد جامعه از فضای مجازی دارند، استفاده مطالعاتی است.

در فقدان منابع مالی برای تبلیغ کتاب، توانسته ایم در فضای مجازی به تبلیغ کتاب دست پیدا کنیم. کتاب ها در فضای مجازی برجسته شده اند، تیتر شده اند، نویسندگان آنها مطرح شده اند. بر خلاف تصوری که وجود دارد و می گویند فضای مجازی کتاب را از رونق انداخته است، باید این پندار را در نظر گرفت که فضای مجازی به مطالعه و افزایش سرانه مطالعه در میان افراد جامعه کمک می کند. باید این باور را داشت که این دو مکمل یکدیگر هستند. به طور قطع اگر در حال حاضر در کنار مطالعه کتاب به شکل فیزیکی و شیوه سنتی آن، مطالعه در فضای مجازی را نیز لحاظ کنیم، به یک عدد بهتری از گذشته در حوزه مطالعه و افزایش سرانه مطالعه دست پیدا خواهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی اظهار داشت: تلاش ما بر این است که کتابخانه ها به عنوان باشگاه های فرهنگی فعالیت کنند. کتابخانه تنها محل مطالعه کتاب و استفاده از سالن مطالعه و امانت کتاب نباشد. در این راستا برنامه هایی را ارائه داده ایم تا نشست های کتابخوان، جلسات نقد کتاب، برنامه های قصه گویی، جمع خوانی کتاب، مسابقات کتابخوانی، و فعالیت هایی از این دست اجرایی شود و برگزار گردد. با آموزش و پرورش نیز تفاهم نامه ای منعقد شده است تا بر اساس آن تمامی دانش آموزان، به عضویت در کتابخانه ها ترغیب و هدایت شوند.

حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: به دنبال توسعه کتابخانه ها هستیم تا تعداد آنها افزایش یابد. در مناطق محروم کتابخانه های سیار راه اندازی خواهیم کرد. همچنین امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم کتابخانه مرکزی شهر اراک به بهره برداری برسد.

توسعه فیزیکی و سخت افزاری در کنار فعالیت های فرهنگی و نرم افزاری باید توأمان باشد تا بتوان کتاب و کتابخوانی را به شیوه ای نوین و مناسب توسعه و ترویج داد.

استان مرکزی در جدول کتابخانه های کشور جزء 10 استان برخوردار کشور می باشد. این برخورداری ها شامل مجموع زیربناهای کتابخانه ها، تعداد عضویت در کتابخانه ها، تعداد امانت کتابها و تعداد صندلی های مطالعه است که باعث شده استان مرکزی در زمره استان های برخوردار قرار بگیرد. در این راستا و با اهدافی که پیگیری می شود شیفت های کتابخانه ها نه تنها حفظ خواهد شد، بلکه به طور قطع افزایش شیفت نیز خواهیم داشت. با پیگیری ها و رایزنی های فراوانی که داشته ایم مجوز جذب نیروی جدید کتابدار را برای شهرستان هایی که از این حیث دچار مشکل هستیم به دست آورده ایم و به زودی نیروهای مورد نیاز را از بین فارغ التحصیلان رشته های کتابداری و ادبیات فارسی هر شهرستان توسط فراخوانی که صورت گرفته، جذب خواهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی تأکید کرد: ردیف بودجه ای دلت برای اداره کتابخانه های کشور کافی نیست به همین منظور قانونگذار  نیم درصد از درآمد شهرداری ها را به کتابخانه ها اختصاص داده است و چنانچه شهرداری ها این نیم درصد درآمدشان را پرداخت نکنند طبق تبصره 64 قانون ابلاغی این نیم درصد از درآمد شهرداری ها از سرجمع اعتبارات آنها کسر خواهد شد.

حجت الاسلام دانشی ابراز داشت: در خصوص پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک نیز همانطور که استحضار دارید به مدت 2 سال متوقف شده بود. از زمانی که به عنوان مدیرکل این نهاد فرهنگی منصوب شدم پیگیری های متعددی برای آغاز مجدد عملیات اجرایی این پروژه داشته ام و با همکاری ها و هماهنگی هایی که از سوی استاندار مرکزی و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی صورت گرفته و با توجه و اهتمام ویژه ای که برای ساماندهی، تکمیل و بهره برداری از این پروژه داشته اند، توانسته ایم فعالیت های لازم را برای شروع و آغاز مجدد عملیات اجرایی این پروژه انجام دهیم.

وی اضافه کرد: البته ناگفته نماند که نهاد کتابخانه های عمومی تنها بهره بردار یک مجموعه کتابخانه ای است و هیچگونه نقشی برای احداث و ساخت و ساز ساختمان کتابخانه ها ندارد و هیچگونه مسئولیتی را عهده دار نمی باشد. زمانی که ساختمان احداث شد، تنها وظیفه تجهیز و بهره برداری بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی می باشد. علیرغم این موضوع و به لحاظ علاقه ای که وجود دارد و دلبستگی که به رشد و توسعه کتابخانه ها داریم، به موضوع ورود پیدا کردیم  که خوشبختانه نتیجه داد و در مسیر خوبی قرار گرفت. امسال بودجه بسیار خوبی به میزان 40 میلیارد ریال برای این پروژه تعریف شده که تخصیص آن نیز به میزان قابل توجهی خواهد بود.

همچنین حدود 40 میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری برای این پروژه در نظر گرفته شده که این رقم نیز به امید خداوند تحقق پیدا خواهد کرد. امیدواریم که اگر این روند با همین آهنگ ادامه پیدا کند و بودجه مورد نیاز جذب شود، تا پایان دولت دوازدهم این پروژه به بهره برداری برسد. همچنین برای اینکه این پروژه با شتاب بیشتری حرکت کند، مایل هستیم که از محل اعتبارات کتابخانه عمومی نیز کمک کنیم. این موضوع فرایندی است که هیچگاه اتفاق نیفتاده است و بهره بردار هیچگاه بودجه ای اختصاص نمی دهد و همواره منتظر است که پروژه به اتمام برسد و از پروژه بهره برداری کند. نکته مهم اینجاست که این پروژه متأسفانه از ابتدا ردیف بودجه ملی نداشته و تمامی ردیف های بودجه ای آن استانی بوده است و بر اساس توان بودجه ای استان حرکت می کرده است و همچنین پیشرفت آن منوط به اراده مسئولین استان و بودجه استانی بوده است. این قول را خواهیم داد که هنگامی که عملیات اجرایی این پروژه به اتمام برسد و قابلیت بهره برداری داشته باشد، در کمتر از یکسال تجهیز گردد و به بهره برداری برسد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*