پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
دانه ریزی دولت برای مرغداران
استان مرکزی

دانه ریزی دولت برای مرغداران

Virtual editor
26 دی 1397
بازدید: 122
نظرات: 0

در صورت عدم اجرای تعهد دولت برای تامین نهاده ها ، بازارمرغ التهاب شدیدی را تجربه می کند

دانه ریزی دولت برای مرغداران

حیدری، رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی : اگر دولت به تعهد خود عمل نکند نمی توان بازار شب عید را تضمین کرد

گروه اقتصادی:زهره صادقی

افزایش نرخ نهادهها و اعتصاب کامیون داران و عدم انتقال به موقع نهاده ها به مرغداران، سبب گردید که قیمت مرغ طی ماههای اخیر در نوسان شدید باشد.

 اگرچه نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده با احتساب هزینههای تولید در شرایط کنونی 8500 تومان و مرغ آماده عرضه در فروشگاهها 13 هزار و 200 تومان برآورد شده است؛ اما هر دو سوی معادله تولید مرغ، ازمرغدار گرفته تا مصرف کننده از شرایط فعلی راضی نبوده و بسیاری از مصرف کنندگان به مرغ های منجمد با نرخ مصوب دولتی روی آوردهاند؛ گرچه تاکنون عرضه مرغ منجمد دولتی هم نتوانسته بازار را به تعادل برساند.

یوسف خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی کشور در گفتوگو با رسانهها با اشاره به نوسان چشمگیر قیمت نهاده ها از شرکت پشتیبانی خواسته است که ذخایر خود را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد تا بازار به آرامش برسد.

وی با تاکید بر این موضوع که بازار نهادها تعریف چندانی ندارد گفته است با توجه به مشکلات اخیر در نقل و انتقال ارز، کنجاله سویا و ذرت با قیمت هایی که رضایت بخش نیست در اختیار مرغداران قرار می گیرد.

فارغی، کمبود نهاده ها و افزایش فصل تقاضا را دلیل اصلی رشد قیمت مرغ در بازار اعلام کرده و افزایش 14 درصدی تولید جوجه را یکی از عوامل مهم در ایجاد التهاب در بازار بیان داشته است.

یکی از مرغداران استان مرکزی که سابقه ای 30 ساله در حوزه مرغداری در منطقه تفرش دارد در گفت و گو با عطریاس با تاکید بر اینکه مرغداران همواره با مشکل مواجه بوده و با سود کم فعالیت داشته اند بیان داشت: به جرات می توان گفت در طول چهار دهه گذشته، مردم در مصرف مرغ، مهمان مرغدار بوده اند.

حیدری، رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی در ادامه افزود: اینکه دولت، هیچ حمایتی از مرغداران نداشته باشد و با افزایش نرخ نهاده ها، انتظار بر این باشد که مرغ با قیمت مناسب به بازار عرضه شود، منطقی و عادلانه نیست.

وی ادامه داد: مرغدار، همانگونه که تولیدکننده است، مصرف کننده هم هست.

حیدری تصریح کرد: اگر چه بیشترین هزینه ی مرغداری ها، تامین نهاده ها است ولی هزینه هایی اعم از تهیه مکمل ها، فسفات و داروها شامل واکسن و ویتامین و … که سه برابر قیمت گذشته شده اند و همچنین هزینه تعمیر تجهیزات مرغداری بر قیمت تمام شده ی محصول تاثیر بسزایی دارند.

رئیس اتحادیه مرغداران استان مرکزی افزود: در دی ماه جاری حدود 4 میلیون و 800 هزار جوجه ریزی در مرغداری های استان صورت گرفته است؛ که اگر هر واحد مرغداری با کمبود دان مواجه شود و شرکت پشتیبانی به تعهد خود مبنی بر یک کیلو ذرت و 700 گرم سویا برای هر جوجه عمل نکند، مرغداران مجبورند مرغ را با وزن کم به بازار بدهند و مجددا مرغ در بازار، کاهش و با افزایش قیمت مواجه می شود؛ و با این روند نمی توان بازار شب عید را تضمین کرد.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور نیز در گفت و گو با عطر یاس بیان داشت: عدم حمل به موقع بار ، نرسیدن به موقع نهاده به مرغداری ها و نیز کمبود نقدینگی برای تامین نهاده ها از مهمترین مشکلاتی است که مرغداران در ماههای گذشته با آن مواجه بوده اند.

نائب رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: اکنون با توجه به حجم جوجه ریزی انجام شده از آذرماه سال جاری تاکنون در مرغداریهای استان مرکزی میتوان پیشبینی کرد که بازار شب عید با مشکل کمبود یا افزایش قیمت مواجه نشود و مرغ گوشتی با قیمت منطقی در اختیار مصرفکنندگان قرار خواهد گرفت.

گلی اشاره کرد: در نشستی در تهران، ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی متعهد شده که هرگونه کسری در تامین نهاده ها را برای مرغداران جبران نموده و مشکلات مرغداران را در تامین نهاده ها مرتفع نماید.

اما قلمی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی استان در گفت وگو با عطریاس با انتقاد ازعدم اجرای تعهدات مدیران در بخش تامین نهاده ها گفته است: تعهدات در حد حرف است و تاکنون هیچ چیز عملیاتی نشده است.

 قلمی افزود: در شرایط موجود، تامین ذرت و سویا، مشکل جدی برای مرغداران است و همین مسئله، بازار مرغ را تحت الشعاع قرار داده است.مرغداران از جوجهریزی واهمه دارند؛ چرا که قابل پیش بینی نیست که بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران استان مرکزی گفت: در دی ماه جاری قریب به سه میلیون جوجه ریزی  در مرغداری های استان صورت گرفته است؛ در صورتی که حجم جوجه ریزی در استان در ماههای آبان و آذر 2600 بوده است؛ این حجم جوجهریزی مطلوب است ولی تنها به خاطر وعده تامین نهاده ها از سوی دولت این حجم جوجه ریزی به صورت هیجانی صورت گرفته است .

قلمی تصریح کرد: در صورت عدم اجرای تعهد بخش دولتی، قطعاً التهاب شدیدی  متوجه بازار مرغ می شود و اگر دولت به تعهدات خود در زمینه تامین نهادهها عمل نکند زیان هنگفتی باید بپردازد؛چراکه مرغدار، توان خرید سویا و ذرت با قیمت 4 هزار تومان را ندارد در صورتی که دولت متعهد به تامین نهادهها با نرخ 2300 تومان شده است.

وی ادامه داد: اگر ظرفیت مرغداری های استان به صورت مطلوب تکمیل باشد نیاز استان تامین میشود؛ اما در غیر اینصورت بازار تولید و عرضه به تعادل نخواهد رسید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*