پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۱ مرداد ۱۳۹۸
درخمین قدرت پنهان ، قدرت غالب است
استان مرکزی

درخمین قدرت پنهان ، قدرت غالب است

Virtual editor
3 بهمن 1397
بازدید: 204
نظرات: 0

درگفت و گو با فعالان سیاسی شهرستان خمین مطرح شد

درخمین قدرت پنهان ، قدرت غالب است

شخصیت های مورد تأیید مردم که بیشتر اصلاح‌طلب هستند رد صلاحیت می شوند

عدم وجود مدیران اصلاح طلب یکی از مشکلات شهرستان خمین است

رضایی، در  قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون عملکرد مطلوبی نداشته‌است

گروه سیاسی: سال پایانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سراشیبی عمر دولت تدبیرو امید بهانه ای بود تا عملکرد نمایندگان مردم شهرستان خمین در مجلس شورای اسلامی و همچنین نمایندگان دولت در این شهرستان را در بوته ی نقد فعالان این شهرستان قراردهیم.

سسیف اله حقانی فعال سیاسی اصلاح طلب و ابوالفضل خانجانی، رئیس حزب اتحاد ملت شهرستان خمین نفراتی بودند که با روزنامه عطریاس در این خصوص گفت و گو کرده اند.

مسیر انتخابات از مسیر قانونی خارج شده است

حقانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب خمین در گفت و گو با عطریاس اظهار داشت: درخمین قدرت پنهان که زیر مجموعه ای از قوای انتصابی کشور است، قدرت غالب است؛ چراکه اگر فردی اصلاح طلب که در صداقت، نیکی، پاکدستی و تخصص مشهور است به عنوان فرماندار و یا کاندیدای مجلس معرفی شود، صلاحیتش تایید نمی شود.

حقانی ازعملکرد نماینده خمین انتقاد کرد وگفت: آقای رضایی به عنوان نماینده نمی تواند منافع مردمی را بر منافع دیگرترجیح دهد، ایشان عملکرد بنیادین نداشته است و کارکرد مثبتی در جهت مصالح مردمی ندارد.

وی در ادامه برعدم دخالت نمایندگان بر امور اجرایی تاکید کردوگفت: طبیعی است که آقای رضایی دخالت در امور اجرایی را تکذیب کند؛ نماینده وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون را بر عهده دارد و نباید در امور اجرایی دخالت کند؛ او فقط وظیفه دارد اگر شخصی که به عنوان مدیر معرفی و منصوب شد و ضوابط و صلاحیت لازم را نداشت، بر اساس قانون از طریق وزیر مربوطه این موضوع را پیگیری کند. با مشاهداتی که بنده داشتم مسئول استان بدون اجازه نماینده مجلس انتصابی را انجام نمی دهد.

این فعال سیاسی در مورد انتخابات آینده مجلس گفت: اساساً مسیر انتخابات ایران از مسیر قانونی خارج شده است مثلاً نظارت استصوابی، شخصیت های مورد تأیید مردم که اکثراً اصلاح‌طلب هستند را رد صلاحیت می کند، در شهرستان اقلیتی هستند که اکثر امکانات را در اختیار دارند و قبل از انتخابات  برای کاندیدای مورد نظر خود تبلیغات گسترده ای می کنند. در انتخابات آینده برای اصلاح‌طلبان چشم‌انداز روشنی وجود ندارد چراکه کاندیداهای اصلاح طلب اکثرا ردصلاحیت می شوند. حقانی در ادامه گفت: بنده چشم‌انداز روشنی را برای انتخابات آینده نمی بینم مگر اینکه نظارت استصوابی که بر اساس سلیقه و منافع جناحی است برداشته شود و اعمال نظارت بر اساس موازین عدالت و قانون باشد. طبق قانون اساسی ، حاکمیت نمی‌تواند قانونی را وضع کند که حق آزادی و استقلال را از مردم بگیرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص عملکرد دولت تدبیر و امید در دوره دوم گفت: در نگاه کلی عملکرد دولت در دوره دوم نمره خوبی نمی گیرد چرا که در بیشتر حوزه‌ها  برای حل مشکلات مردم توفیقی نداشته است . این عملکرد، مردم و قشر آگاه جامعه را بی اعتماد تر می کند. دولت در حوزه های اقتصاد، فرهنگ ، سیاست و اجتماعی بازده خوبی نداشته و تقریبا دفاعی از عملکرد دولت توسط حامیان آن وجود ندارد ، البته نمی‌توان تأثیر تحریم‌ و مشکلات خارجی را درعملکرد ضعیف دولت منکر شد.

حقانی در ادامه گفت: روحانی نه تنها به وعده و شعارهای خود در انتخابات عمل نکرده‌ بلکه شاهد تغییر گفتمان دولت به سمت و سوی رقیبی که مردم به خاطر نفی او به روحانی رای دادند بوده ایم ، البته در این جا نیز نقش دولتِ پنهان را نباید نادیده گرفت.

سیف اله حقانی در رابطه با عملکرد فرماندارِ شهرستان خمین اظهار داشت: فرماندار زیرمجموعه و نماینده سیاسی دولت در شهرستان است و عملکرد آن بر اساس نگاه به رفتار دولت است؛ معتقدم ایشان بیشتر از این نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد زیرا دولتی که در رأس امور قرار دارد رفتاری بهتر از ایشان ندارد در نتیجه نمی توان انتظار داشت که فرماندار یا استاندار عملکردی هم راستا با رأی مردم و اکثریت مردم داشته باشد.

بعد از مدتها شاهد برگزاری چندین کنسرت در شهرستان خمین بودیم

نماینده حزب اتحاد در خمین در مورد عملکرد رضایی، نماینده مردم خمین در مجلس اظهار داشت: نمایندگان ما ابزار یا اراده لازم برای انجام وظایف اصلی نمایندگی را ندارند و به جای تصویب قانون عموماً در امور اجرائی که از وظایف دولت است دخالت می کنند، ایشان در مجلس از طرح شفافیت آرای نمایندگان حمایت کردند اما رضایی اثر گذاری یک نماینده در مجلس را ندارد .

تعامل و همراهی رضایی در انتصاب فرماندار که مورد تأیید و نظر اکثریت مردم و نخبگان بود ازعملکرد مثبت ایشان است. در بعضی از حوزه‌ها مثل دفاع از صنایع و پیگیری مشکلات صنعتگران و واحدهای صنعتی حضور جدی داشتند اما در انجام وظیفه اصلی خود که قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است عملکرد مطلوبی نداشته است.

وی در مورد انتصابات دولتی درخمین گفت: نمایندگان با توجه به پشتوانه رای مردم حق و حقوقی برای خودشان قائل هستند اما این حق و حقوق باید در حد مشاوره و پیشنهاد باشد و به امر و نهی و تعیین تکلیف منجر نشود. معتقدم در انتصاب معاونت سیاسی فرماندارخمین، دیدگاه و نظرات نماینده دخیل بوده است.

خانجانی افزود: عدم وجود مدیران اصلاح طلب یکی از مشکلات شهرستان خمین است که نخبگان اصلاح‌طلب کمتر به آن توجه می کنند. اصلاح طلبان و اعتدالیون در دوره‌های گذشته و فعلی هیچ تلاشی را برای آموزش و کادر سازی از جوانان نکرده اند .

بر اساس ماده قانونی، استاندار میتواند 15درصد از سمت های خالی استان را به صورت قراردادی و خارج از کادر استخدامی نیرو جذب کند. در استان انبوهی از جوانان اصلاح‌طلب وجود دارد که شایستگی قرار گرفتن در این سمت ها را دارند ولی تا به حال چنین اتفاقی صورت نگرفته است ، چنین عملی میتواند موجب سهولت در امر کادر سازی و تولید مدیر اصلاح طلب در استان شود.

وی ادامه داد: اصلاح‌طلبانی که در شهرستان سمتی را برعهده می‌گیرند باید عملکرد مطلوبی داشته باشند تا مسیر روشنی برای انتصابات بعدی اصلاح طلبان به وجود آید.

اصلاح طلبان شهرستان خمین اجماع و به هم پیوستگی لازم را ندارند. اصلاح طلبان در شهرستان خمین به بخش‌های مختلفی تقسیم شده اند؛عده‌ای ناامیدند و حضور درعرصه انتخابات را در دستور کار خود ندارند، عده‌ای دیگر کاندیداهایی هستند که به صورت انفرادی با جمع های محدود نشست‌هایی را برگزار می کنند؛ اما اتحاد، همدلی و یکدستی بین آنها وجود ندارد .

ابوالفضل خانجانی عضو حزب اتحاد شهرستان خمین در مورد عملکرد نماینده دولت تدبیروامید درخمین گفت: دولت در بخش اشتغال، پروژه های زیرساختی و بهداشتی عملکرد قابل قبولی داشته است. در مجموع عملکرد دولت مثبت و قابل دفاع است اما به دلیل افزایش انتظارات مردم از حاکمیت و دولت این عملکرد نمود کافی را نداشته است.

خانجانی افزود: دولت توجه فراوانی به روستاییان دارد و اعتبارات فراوانی را به این روستاها اختصاص داده است، پروژه های عمرانی وغیرعمرانی انجام شده در سطح شهرستان خمین و بخش های مرکزی و کمره  با هیچ دوره ای  قابل مقایسه نیست .

وی ادامه داد: در بحث فرهنگی بعد از مدتها شاهد برگزاری چند کنسرت در سطح شهرستان خمین بودیم که با استقبال گسترده مردم خمین مواجه شد، این موضوع در کنار مشکلات اقتصادی و معیشتی  یک نیاز است اما هیچ وقت محقق نشده بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*