پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
دستفروش ها به “روزبازارها” هدایت می شوند
اجتماعی

دستفروش ها به “روزبازارها” هدایت می شوند

Virtual editor
8 بهمن 1397
بازدید: 492
نظرات: 0

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و فصل خریدهای سال نو

دستفروش ها به “روزبازارها” هدایت می شوند

برای حفظ آرامش جامعه و تأمین معیشت دستفروش ها با این قشر مدارا شده است

گروه جامعه:شایسته سلامی

پهن کردن بساط دستفروشی از پوشاک و لوازم التحریر گرفته تا لوازم خُرد خانگی در معابر و خیابان های پرتردد یکی از معضلاتی است که امروزه اکثر شهرهای کشور با آن دست به گریبان هستند. نبود شغل و مشکلات اقتصادی موجب شده افراد زیادی از دختر و پسر خردسال یا جوان تا پیرمردی با کمری خمیده به شغل کاذب دستفروشی و پهن کردن بساط در خیابان در سوز سرمای زمستان و گرمای شدید تابستان ورود کنند. با شرایط اقتصادی موجود، پدیده دستفروشی به دلیل پایین بودن قیمت اجناس نسبت به داخل مغازه ها و پاساژها همچنان برای برخی خانواده ها حرف اول در خرید را می زند. وجود دستفروشان و بساط گستری در معابر و خیابان ها علاوه بر اینکه چهره نازیبایی به شهرها بخشیده، در تردد و عبور و مرور مردم نیز اخلال ایجاد می کند. با این اوصاف هر روز بر تعداد آنان افزوده می شود و به رغم تلاش های فراوان هنوز راهکاری برای ساماندهی این صنوف پیدا نشده است.

دستفروش ها به روزبازارها هدایت می شوند

طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری و عضو شورای اسلامی شهر اراک گفت: در راستای ساماندهی دستفروش ها مصوبه ای ارائه داده ایم که بر مبنای آن دستفروش ها در فرایندهای دیگری مانند روزبازارها که در مناطق مختلف شهری جانمایی شده اند، هدایت و مستقر شوند. قراردادهای لازم بین شهرداری و مجموعه اصناف منعقد شده است تا دستفروش ها در روزبازارها که در 5 نقطه مختلف شهر اراک جانمایی های آن انجام گرفته است، ساماندهی شوند. همچنین با مجموعه اصناف مذاکرات لازم صورت گرفته تا در خصوص هدایت و استقرار دستفروش ها در روزبازارها همکاری های لازم را با مجموعه شهرداری و شورای شهر داشته باشند.

محمدی افزود: در خصوص اجرائیات و ساماندهی دستفروش ها به خصوص در ایام پایانی سال و نزدیک شدن به فصل خریدهای سال نو، متأسفانه یکی از مشکلاتی که سالهای گذشته نیز با آن مواجه بودیم این بود که با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی و در پی آن سخت بودن تأمین معیشت زندگی، در روزهای پایانی سال به دستفروش ها فشار زیادی وارد نشود و سخت گیری های خاصی در قبال آن صورت نگیرد.

وی ادامه داد: با این وجود شهرداری وظیفه دارد تا جایی که امکان دارد در مناطقی که مناسب است دستفروش ها را ساماندهی کند و تا حد امکان از نارضایتی ها جلوگیری کند، چرا که فعالیت دستفروش ها در کنار خیابان ها و در پیاده راهها هم در میان کسبه و مغازه داران و هم در میان مردم به خاطر ایجاد معضل در تردد عابرین پیاده، نارضایتی هایی را ایجاد می کند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری و عضو شورای اسلامی شهر اراک اظهار داشت: یکی از سیاست هایی که در نظر گرفته شد این بود با توجه به اینکه با وضعیت اقتصادی موجود تأمین معیشت زندگی با سخت های فراوانی همراه است و آمار بیکاری ها نیز افزایش یافته است و به تبع افرادی در جامعه وجود دارند که چاره ای به جز دستفروشی ندارند، بابت این مسئله هجمه ای ایجاد نشود و تنها به جهت حفظ آرامش جامعه و تأمین معیشت دستفروش ها با این قشر مدارا شده است.

کارگروه روزبازارهای جمعی تشکیل شده است

منصور اسفندانی، سرپرست مدیریت ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی گفت: در حال حاضر کارگروهی با عنوان کارگروه روزبازارهای جمعی تشکیل شده است که بر اساس ماده 85 قانون نظام صنفی و همچنین آیین نامه اجرایی که از سوی مجموعه صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده، فعالیت می کند. اعضاء این کارگروه شهرداری، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان صنعت معدن و تجارت اتاق اصناف می باشند و ریاست این کارگروه نیز بر عهده شهرداری است. در این کارگروه طرح ساماندهی دستفروش ها به تصویب رسیده و مقرر شده تا روزبازارها در روزهای مشخص و در مناطقی که برای فعالیت آنها جانمایی می شود، با همکاری اتاق اصناف برگزار شود و دستفروش ها به این روزبازارها هدایت شوند. در حال حاضر روزبازارها به طور دائم در مناطق مشخصی از سطح شهر اراک برگزار می شود و دستفروش ها پس از ساماندهی در این روزبازارها فعالیت خواهند کرد.

اسفندانی افزود: هدف اصلی این طرح این است که دستفروش ها از سطح معابر اصلی شهر جمع آوری شوند و در نقاط مشخصی که کمترین مشکلات تردد برای شهروندان و همچنین کمترین معضلات ترافیکی را ایجاد می کند، با همکاری اتاق اصناف در قالب روزبازارها فعالیت کنند. مجری برگزاری روزبازارها اتاق اصناف با نظارت شهرداری است. بازرسین مجموعه شهرداری و همکاران اتاق اصناف در محل روزبازارها مستقر هستند و بر روند فعالیت روزبازارها نظارت خواهند داشت. دست فروش هایی که در روزبازارها مستقر می شوند و فعالیت می کنند، اتاق اصناف برای آنها کارت شناسایی صادر می کند تا به راحتی به فعالیت های کسب و کار خود بپردازند.

وی ادامه داد: به هر حال دستفروش ها افرادی هستند که با توجه به شرایط اقتصادی روز جامعه برای تأمین معیشت، مایحتاج و هزینه های زندگی خود و خانواده هایشان کار و فعالیت می کنند و این اقدامات گام بزرگی برای حفظ منزلت و شأن آنها است.

وظیفه شهرداری جمع آوری دستفروش ها و جلوگیری از ایجاد سد معبر است

محمد عابدی سرپرست اجرائیات شهرداری اراک گفت: به هیچ عنوان اجازه ای برای ساماندهی دستفروش ها نداریم. تا آنجایی که امکان داشته باشد دستفروش ها جمع آوری می شوند. دستفروش ها به محض رویت مأمورین اجرائیات شهرداری معمولاً از محل متواری می شوند. در مواردی که اجناس دست فروشان جمع آوری می شود، این اجناس به انبار شهرداری منتقل می شود و به صورت امانی نگهداری می شوند تا زمانی که مالک اجناس به شهرداری مراجعه کند و از وی تعهد برای عدم دست فروشی دریافت می شود و پس از دریافت تعهد اجناس به وی عودت داده می شود. وظیفه واحد اجرائیات و در مجموع شهرداری جمع آوری دستفروش ها و جلوگیری از ایجاد سد معبر است.

عابدی افزود: معمولاً در ساعاتی که عوامل اجرایی و انتظامی در مرکز شهر حضور ندارند، دست فروشان بساط می کنند و دقیقاً در ساعاتی که خلأ نیرو داریم اقدام به دست فروشی و فروش اجناس خود می کنند. در بحث جمع آوری دست فروشان سعی می کنیم ابتدا در حد 4 تا 5 مرتبه ابتدا تذکر شفاهی بدهیم و اگر تأثیرگذار نبود فرایند جمع آوری را انجام می دهیم. در این راستا اقداماتی را انجام می دهیم که به روزبازارها هدایت شده و مستقر گردند و با خیال راحت به فروش اجناس خود بپردازند. دستفروش ها معمولاً به روزبازارهایی که در ایام هفته در مناطق مختلف شهری جانمایی شده اند، هدایت می شوند تا با حضور در این روزبازارها به فعالیت و فروش اجناس خود بپردازند. با تدابیری که در مجموعه شهرداری اندیشیده شده و در روند جلساتی که پیرامون موضوع دستفروش ها برگزار شده و خواهد شد، امیدواریم بتوانیم وضعیت دستفروش ها و مسائل مربوط به آنها را ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود تعدادی از دستفروش ها اذعان کرده اند روزانه مبلغی را به مامورین شهرداری پرداخت می کنیم و در مقابل اجازه دستفروشی در گوشه و کنار خیابان و پیاده روها را دریافت می نمائیم، کذب است و چنین موضوعی را تکذیب می کنم. چنین مواردی را تاکنون نداشته ایم و حتی هیچگونه گزارشی تا به حال در این خصوص دریافت نشده است. تنها اقدامی که می توانیم انجام دهیم هدایت و استقرار دستفروش ها به روزبازارها است تا در مناطق جانمایی شده این روزبازارها فعالیت کنند.

سرپرست اجرائیات شهرداری اراک اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به ایام پایان سال و شروع فصل خریدهای سال نو معمولاً تعداد دستفروش ها بیش از حدی که در ایام عادی سال فعالیت می کنند، افزایش می یابد و ازدحام بیشتری در سطح شهر خواهند داشت. در چنین شرایطی هم فرایند کاری واحد اجرائیات افزایش می یابد و به تبع مشکلاتی را برای کسبه و مغازه داران ایجاد خواهد کرد. به همین منظور از هم اکنون قصد افزایش نیرو داریم و در این راستا مکاتبات لازم را انجام داده ایم تا بتوانیم از یک سو نیروهای لازم را افزایش دهیم و از سویی دیگر گشت زنی های عوامل انتظامی را نیز گسترش و افزایش دهیم. همچنین در بحث همکاری با شهرداری نیز اقدامات لازم را نیز انجام خواهیم داد. در این خصوص تذکرات لازم داده شده است که بازدیدهای مداوم در سطح شهر انجام شود و اجازه استقرار را به دستفروش ها ندهند. معمولاً سال های گذشته در ایام پایان سال سعی بر این بود ساماندهی ها به گونه ای باشد که دستفروش ها به داخل گذرهای بازار سرپوشیده اراک هدایت شده و مستقر گردند. در ایام پایانی امسال نیز سعی می کنیم که این روند ادامه داشته باشد و تا جایی که امکان دارد بتوانیم دستفروش ها را در گذرهای بازار سرپوشیده اراک و همچنین روزبازارها هدایت و مستقر کنیم.

عابدی تصریح کرد: البته نباید از این نکته نیز غافل شد که تنها بحث دستفروشی و ایجاد سد معبر مطرح نیست، بلک یک سوی دیگر ماجرا بحث معیشتی و درآمد روزانه زندگی افرادی است که اقدام به دست فروشی می کنند. به هر حال وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به گونه ای است که برای تأمین مایحتاج اولیه و روزانه زندگی خود نیز با مشکلات متعددی روبرو هستند. به هر نحو ممکن باید اقداماتی صورت گیرد که از یک سو مأمورین شهرداری به اصطلاح کج دار و مریز رفتار کنند و از سوی دیگر وضعیت معیشتی دست فروشان را نیز در نظر بگیریم. نباید این امر را نادیده بگیریم که به هر حال افرادی که دست فروشی می کنند تنها راه تأمین هزینه های زندگی و درآمد روزانه شان انجام دست فروشی است. قاعدتاً در این خصوص باید به هر نحو ممکن تعاملاتی صورت گیرد و اقدامات خاصی در این راستا انجام شود.

وی بیان داشت: در خصوص بحث وانت بارها نیز تاکنون تعداد 350 تا 400 مورد وانت بار را ساماندهی کرده ایم و مواردی را که در خیابان مستقر و باعث ایجاد مزاحمت های ترافیکی می شدند را فراخوان کرده ایم و این افراد با حضور در واحد اجرائیات آنها را در نقاطی که معضل ترافیکی ندارد و مزاحمت های ترافیکی ایجاد نمی کند، هدایت و ساماندهی کرده ایم. در این راستا گزارشات لازم را دریافت می کنیم و تا به این لحظه با مشکل خاصی مواجه نشده ایم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*