پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۱ مرداد ۱۳۹۸
نظام اداری نیازمند اصلاح ساختاری است
استان مرکزی

نظام اداری نیازمند اصلاح ساختاری است

Virtual editor
8 بهمن 1397
بازدید: 159
نظرات: 0

مقدسی، عضوفراکسیون امید مجلس در نطق میان دستور:

نظام اداری نیازمند اصلاح ساختاری است

متاسفانه امروز شاهد کارآیی در عملکردها نیستیم

انتخاب مدیران جوان، موجب پویایی و تحرک در نظام اداری می شود

گروه سیاسی: رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در نشست صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی نطق میان دستور خود گفت: حقوق کارکنان دولت و کارگران واحدهای تولیدی، بازنشستگان کشور و لشگری، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان فرهنگی باید متناسب با افزایش تورم رشد کند، باید در بودجه 98 به معیشت اقشار آسیب پذیر و همسان سازی حقوق بازنشستگان مورد توجه قرار بگیرد.

سید مهدی مقدسی گفت: برای اینکه قوای سه گانه کارآمدی و در ارائه خدمات به مردم پویایی بیشتری داشته باشند نیاز به اصلاح ساختار اساسی در نظام اداری داریم. هر قوه باید برای برون رفت از وضعیت کنونی مشخص کند که باید چه اقداماتی را انجام دهد، به صورت مثال دولت از نظر ارائه خدمات متورم شده و مغز آن متناسب با این بدن عمل نمی‌کند، دولت باید تمرکز زدایی را در دستور کار خود قرار دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه در عملکردها کارآیی را شاهد نیستیم، باید اختیارات استان‌ها همانند کشورهای دیگر برای اتخاذ تصمیم بیشتر شود و بودجه در اختیار آنها قرار بگیرد تا اثربخشی و کارآیی را در عمل شاهد باشیم. بارها اعلام کرده‌ایم قصد داریم برای نظام مدیریتی از نخبگان و جوانان شایسته استفاده کنیم تا پویایی و تحرک در نظام اداری ایجاد شود، در حال حاضر کشورهایی ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی وزیر را به صورت سیاسی انتخاب می‌کنند اما کارکنان از کمترین رده تا قائم مقام در یک مسیر منطقی رشد پیدا می‌کنند نه اینکه در تمام سطوح انتخاب‌ها سیاسی باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به جای انتخابات ناصحیح، شایسته گزینی را جایگزین کنیم، گفت: وزارت نیرو اقدام مناسبی را در این زمینه انجام داده است که باید مورد استقبال قرار بگیرد. حقوق کارکنان دولت و کارگران واحدهای تولیدی، بازنشستگان کشور و لشگری، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان فرهنگی باید متناسب با افزایش تورم رشد کند، باید در بودجه 98 به معیشت اقشار آسیب پذیر و همسان سازی حقوق بازنشستگان مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه علیرغم تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی بی‌تدبیری را در توزیع ارزاق شاهد هستیم و شان ملت رعایت نمی‌شود، ادامه داد: دولت باید سازوکاری برقرار کند تا در این زمینه ساماندهی صورت بگیرد، در حال حاضر باتوجه به نزدیک شدن به ایام شب عید تامین ارزاق مردم باید در اولویت قرار بگیرد تا جامعه با مشکل مواجه نشود. نوع نگاه به مشکلات مردم باید عمیق باشد و انتظار داریم تحرک و پویایی را در دولت شاهد باشیم اما در حال حاضر رخوت و عدم نظارت را مشاهده می‌کنیم، در زمان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از آنها قول گرفتیم برای برون رفت از وضعیت کنونی و ساماندهی اقتصاد کشور باید به صورت منسجم عمل کنند اما در حال حاضر اقدامات بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگ نیست و در تولید دچار مشکل هستیم.

وی افزود: تیم اقتصادی کشور نباید به صورت جزیره‌ای عمل کنند زیرا این موضوع انحراف از عملکرد است، از دولت انتظار داریم منسجم تصمیمات منطقی اتخاذ کند. در بخش روستاها باید ساماندهی دهیاری‌ها، اختیارات بیشتر در شهرهای کوچک، بیمه روستائیان و مشکلات بخش کشاورزی مد نظر قرار بگیرد، نباید صورت مسئله را پاک و اعلام کنیم که مردم مشکل ندارند، مشکلات مردم باید با روحیه انقلابی برطرف شوند. انتظار داریم وزیر راه و شهرسازی قول‌های خود را در خصوص جاده‌های کمیجان، خنداب، قره کهریز، بخش مرکزی، داودآباد و سنیجان را زودتر عملیاتی کنند.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: در حوزه بهداشت و درمان به پروژه‌های نیمه تمام مانند بیمارستان ولیعصر، کمیجان و خنداب و سایر مناطق توجه بیشتری باید صورت بگیرد؛ خوشبختانه در زمینه ارتقاء بخش داودآباد توسط وزارت کشور اقدامات خوبی صورت گرفته که باید هرچه زودتر به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.  به عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف نظارت بیشتری می‌کنیم و این انتظار را داریم دولت اصلاح ساختار اساسی انجام دهد، در صورت عدم اصلاح ساختار اساسی توسط دولت باید با استفاده از ابزار قانونی از انحرافات عملکردی دولت جلوگیری و مشکلات کشور را در قوای سه گانه برطرف سازیم، امیدواریم با انسجام دغدغه مردم را برطرف سازیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*