پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۱ مرداد ۱۳۹۸
شرایط بخش خصوصی رضایت بخش نیست
استان مرکزی

شرایط بخش خصوصی رضایت بخش نیست

Virtual editor
9 بهمن 1397
بازدید: 142
نظرات: 0

در همایش ملی توسعه سیاستهای دولت و بخش خصوصی در اراک مطرح شد

شرایط بخش خصوصی رضایت بخش نیست

غفاری، رئیس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی: صندوق بازنشستگی از معضلات سازمان تامین اجتماعی است

مهدی نیا، نائب رئیس اتاق بازرگانی اراک: با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها در مسیر توسعه حرکت کنیم

سلاحورزی،نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران : یکی از نیازهای مردم سالاری اقتصادی، گفتوگو است

عبده تبریزی، اقتصاددان: در سال آینده نرخ تورم بالاتری پیش بینی می شود

توسطی،رئیس اتاق بازرگانی اراک: به جای نق زدنهای بی حاصل تعامل کنیم

آقازاده،استاندارمرکزی: توسعه کشور بسته به توسعه اقتصادی است

گروه اقتصادی:زهره صادقی

سیاستهای ارزی، تامین اجتماعی و نظام مالیاتی عمده ترین شکایات توسط فعالان اقتصادی

نائب رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران درهمایش ملی توسعه سیاستهای دولت و بخش خصوصی در اراک گفت: بیش از 80 درصد خواستهها و شکایات و طرح موضوعات توسط فعالان اقتصادی در سه حوزه مربوط به سیاستهای پول و ارزی، تامین اجتماعی و نظام مالیاتی است.

یکی از نیازهای مردم سالاری اقتصادی، گفتوگو است

حسین سلاحورزی اظهار کرد: مردم و حاکمیت باید بدانند اگر مردم سالاری اقتصادی مهمتر از مردم سالاری سیاسی نباشد کم اهمیتتر نیست. حاکمان باید مردم سالاری اقتصادی را پشتوانه مردم سالاری سیاسی قرار دهند و یکی از ابزارها و نیازهای مردم سالاری اقتصادی گفتوگو است.

وی افزود: حاکمیت و افکار عمومی به این باور نرسیدهاند که توسعه یک مفهوم جمعی و سیستمی است، هرچند رفاه نتیجه توسعه است اما حاکمیت همواره با نیت خیر افزایش رفاه در تمام موضوعات و بازارها مداخله میکرده ولی این مداخله در تمام سالها منجر به حدف رقابت و افزایش فساد و رانت شده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه از سال92 فعالیت شورای گفتوگو شدت گرفته تصریح کرد: علیرغم تمام مصوبات و موارد قانونی بواسطه عدم باور عمیق بدنه دولت به بخش خصوصی و اجرای مصوبات، کماکان با مشکلاتی در اجرای تصمیمات شورای گفتوگو مواجه هستیم.

سلاحورزی با اشاره به برگزاری این همایش بیان کرد: امیدواریم این همایش باعث شود که در سالهای آینده به صورت مدون نتایج و تاثیرات خوبی را در این حوزه شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه محورهای اصلی این همایش در حوزه مالیات، بانک و تامین اجتماعی است گفت: بررسی دبیرخانه مرکزی نشان میدهد که بیش از 80 درصد خواستهها و شکایات و طرح موضوعات توسط فعالان اقتصادی در سه حوزه مربوط به سیاستهای پول و ارزی، تامین اجتماعی و نظام مالیاتی است.

زمان آزمون و خطا در سیاست های اقتصادی به سر رسیده است

استاندار مرکزی  نیز در ادامه گفت: در شرایط کنونی زمان آزمون و خطا و سوءمدیریت در سیاست های اقتصادی کشور به سر رسیده است.

سیدعلی آقازاده افزود: مردم، مسئولان و فعالان اقتصادی طی 40 ساله اخیر همراه با انقلاب و نظام بوده اند و در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب و آغاز فصل دیگری از نظام باید این انسجام بیش از گذشته حفظ شود و قطعا این وحدت با شکوهتر از همیشه در 22بهمن به نمایش گذاشته می شود و مردم ایران پاسخ کوبنده ای به دشمنی ها خواهند داد.

وی با بیان اینکه دولت در سال های اخیر جهت بهبود تعامل با بخش خصوصی تلاش داشته و این همایش در جهت تقویت این تعامل شکل گرفته است، گفت: امروز کشور خاصه در حوزه اقتصادی شرایط ویژه ای را تجربه می کند، زمان آزمون و خطا و سوءمدیریت در سیاست های اقتصادی به سر رسیده است، اگر خواستار استفاده حداکثری از فرصت محدود کنونی در کشور هستیم نباید خطایی صورت گیرد، بلکه باید سوءمدیریت ها به حسن مدیریت بدل شود و از امکانات بخش خصوصی ظرفیت ها و توانمندی های موجود نهایت بهره را برد.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه زمانی برای تلف کردن وجود ندارد و فرصت زیادی برای عبور کشور از شرایط کنونی اقتصادی در اختیار نیست، افزود: کشور درگیر جنگ اقتصادی است، سیاست ورزی و سیاسی کاری تا زمانی که اقتصاد کشور به ثبات نرسیده باشد اثری به دنبال نخواهد داشت، زمانی می توان فعالیت سیاسی را در درون و برون کشور دنبال کرد که ثبات را در اقتصاد کشور در اختیار داشته باشیم اگر در حوزه اقتصادی ثبات و آرامش نداشته باشیم قطعا به توسعه دست نمی یابیم.

توسعه کشور بسته به توسعه اقتصادی است

وی با بیان اینکه توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور بسته به توسعه اقتصادی است، گفت: امروز محور توسعه همه بخش های کشور باید توسعه و ثبات اقتصادی و استفاده از تمامی ظرفیت های این حوزه باشد، مسلما تحریم ها نمی تواند 100 درصد اقتصاد کشور را فلج کند هرچند که دشمن نهایت تلاش خود را برای ضربه زدن به کشور به کار گرفته است، اما اگر در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت ها اقدام شود می توان اثرات این ضربه ها را کاهش داد.

آقازاده تصریح کرد: اگر در تریبون ها به اختلافات و جناح بازی ها که عمدتا رویکرد سیاسی دارد دامن زده شود قطعا به دشمن کمک کرده ایم. کشور شرایط سختی را تجربه می کند و بخش اعظمی از اقتصاد کشور در دستان با کفایت بخش خصوصی است و با این ابزار می توان از این برهه عبور کرد البته این عبور مشروط بر این است که دولت، دولتمردان و همه ارکان نظام تلاش لازم را داشته باشند که مردم در اقتصاد کشور خوش بدرخشند.

وی با اشاره به نوسانات نرخ ارز که فشار بسیاری را به دولت وارد کرد و صدور بخش نامه های پی در پی و ناقض یکدیگر شرایط سختی را برای تولیدکنندکان به دنبال داشت و گفت: استان مرکزی استانی صنعتی و تولیدی است که تاثیر این اتفاقات و نوسانات اقتصادی کشور در این استان کاملا مشهود بود و بخش خصوصی شرایط سختی را تجربه کرد و ضرباتی به روند تولید وارد شد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: با وجود همه مشکلات و فشارها استان مرکزی در سال جاری روند رو به رشدی را در امر صادرات غیرنفتی شاهد بود  به طوری که در 10 ماهه نخست سال جاری صادرات غیرنفتی استان به 830 میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است و حتی براساس آمار مرکز آمار کشور نرخ بیکاری استان در 10 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و این روند رشد در کشور نیز مشهود است. این شرایط حاکی از آن است که اگر فضا برای بخش خصوصی باز شود، این بخش با برنامه ریزی خود پیش رود و از صدور بخشنامه های ناقض هم جلوگیری شود قطعا سرعت در مسیر تولید کاهش نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه افزایش صادرات غیر نفتی در کشور نویدبخش بهبود آینده کشور است، اظهار کرد: دولت در سال 97 سختی بسیاری را متحمل شد هرچند که امکان عملکرد بهتری وجود داشت اما این تجربه سخت می تواند چراغ راهی برای آینده باشد.

آقازاده اضافه کرد: دولت تدبیر و امید از سال 92 تاکنون رکورددار همه دولت ها در بحث تعامل با بخش خصوصی بوده است و توانسته دست اندازهای این حوزه را تا حدودی رفع کند و استان از این بابت و همچنین برگزاری جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی جزو 10 استان برتر کشور است و تا به امروز 200 مصوبه حاصل برگزاری جلسات این شورا بوده است که 80 درصد آن اجرایی شده و باید از این ظرفیت عظیم نهایت بهره را برد.

اهتمام جدی به صادرات بهترین گزینه برای رونق اقتصادی است

حسین عبده تبریزی در این همایش افزود: اهتمام جدی فعالان اقتصادی به امر صادارت می تواند در شرایط فعلی بهترین گزینه برای رونق اقتصادی و تحول در بازار کسب و کار باشد.

این اقتصاد دان کشور اضافه کرد: پس از مقوله صادرات، انتقال پول یکی از مباحث مهم تجاری در شرایط تحریم است که این مهم نیز با درایت متولیان قابل حل است.

وی اظهار داشت: نقدینگی و وضعیت تحریم از جمله متغیرهای اصلی اقتصاد ایران به شمار می رود که نیازمند ارائه راهکار علمی برای کاهش آسیب در این دو حوزه است.

اقتصاددان گفت: مجموعه فعالیت هایی توسط دولت برای مقابله با تحریم ها در بازه زمانی تا 13 آبان ماه، مردادماه و تا پایان سال انجام شده است.

کاهش حجم نقدینگی از فعالیت های مطلوب بانک مرکزی بوده است

عبده تبریزی افزود: کاهش حجم نقدینگی از جمله فعالیت های مطلوب بانک مرکزی برای مقابله با افزایش لجام گسیخته و آسیب زا به اقتصاد کشوربوده است.

وی اظهار داشت: حفظ ذخایر ارزی و بازگشت ارز ناشی از صادرات، دیگر سیاست دولت در تعادل بخشی به بازار ارز بوده است.

عبده تبریزی افزود: محدودیت ارزی برای ورود کالاهای تجملاتی به کشور، تامین کالاهای اساسی، اصلاح نظام بانکی، ساماندهی موسسات مالی و بهره گیری از کارت هوشمند از جمله برنامه های تقویت تدریجی کوتاه مدت در حوزه اقتصادی است.

باید نقدینگی به 10 تا 15 درصد کاهش یابد

این اقتصاددان کشور، وضعیت ایران در بخش نقدینگی را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: در این زمینه نقدینگی 25 درصد را تجربه کردیم، اما باید تلاش کرد تا نقدینگی به 10 تا 15 درصد کاهش یابد.

این اقتصاددان گفت: دولت تلاش کرده تا پایه پولی کشور را حفظ کند و آنچه باعث شده تا پایه پولی حرکت صعودی داشته باشد بدهی بانک ها و موسسات مالی به بانک مرکزی است.

عبده تبریزی افزود: حجم نقدینگی از سال 92 افزایش یافته که باید تدبیر لازم برای جلوگیری از آسیب به بخش های مختلف اقتصادی اندیشیده شود.

وی اظهار داشت: دولت برای ساماندهی این مهم، اصلاح نظام بانکی را کلید زده است و حرکت در این مسیر می تواند به سرمایه گذاری در بخش تولید کمک کند.

در سال آینده نرخ تورم بالاتری پیش بینی می شود

عبده تبریزی گفت: تورم امسال از 28 درصد عبور کرده است و در سال آینده نرخ تورم بالاتری پیش بینی می شود.

این اقتصاددان کشور گفت: محورهای مقابله با تحریم در سه قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است که در برنامه تقویت تدریجی کوتاه مدت اقداماتی از قبیل مدیریت ارزی، نقل و انتقالات مالی، توقف سوییفت، بازار ارز و امنیت غذایی و اقتصادی انجام شده است.

عبده تبریزی، یکی از اصلی ترین معضلات اقتصادی درماه های اخیر را بازار ارز دانست و ادامه داد: در این راستا دولت کار ویژه هایی از قبیل تزریق ارز نیمایی برای تامین کالاهای اساسی انجام داده است.

وی، نقدینگی در اقتصاد را حاصل سه عامل سیاست بودجه ای، سیاست پولی و سیاست ارزی دانست و عنوان کرد: بنگاه های اقتصادی برای برون رفت از شرایط فعلی و بهبود وضع اقتصادی و کسب و کار باید ارزیابی دقیقی از دوره تحریم ها داشته باشند و دولت و بانک مرکزی نیز سیاست هایی را باید در خصوص نقدینگی اتخاذ کنند.

شرایط بخش خصوصی رضایت بخش نیست

رئیس اتاق بازرگانی اراک، در همایش ملی توسعه سیاستهای دولت و بخش خصوصی گفت: عمومی کردن فرهنگ گفتمان و حفظ منافع ملی در جامعه در کاهش مشکلات اقتصادی کشور اثربخش خواهد بود.

منوچهر توسطی با اشاره به علل شکلگیری این همایش اظهار کرد: در حال حاضر در کشور شرایط اقتصادی خوبی وجود ندارد و البته شرایط بخش خصوصی نیز رضایت بخش نیست و ضرورتا باید مشکلات موجود بررسی و در جهت رفع آنها اقداماتی انجام شود.

وی افزود: دولت در جهت کاهش مشکلات تلاشهایی انجام میدهد و در این راستا تصمیماتی شتابزده، پیدرپی و غیر کارشناسی با عمر اجرایی کم اخذ می کند که به نظر میرسد عدم ارتباط و اطلاع از خواستهها و نیازهای بخش خصوصی سبب اخذ این تصمیمات و در نهایت بروز این مشکلات میشود.

رئیس اتاق بازرگانی اراک گفت: در استان مرکزی این موارد در شورای گفت‌‌وگو به چالش گذاشته شد و مشاهده شد ارتباط بین بخش خصوصی و دستگاههای اجرایی در شورای گفت ‌‌گو بسیار اثربخش است و توانستیم بسیاری از مسائل و مشکلات بخش خصوصی را در شورای گفت و گو حل کنیم و اندکی در حوزه استانی و در اندازه اختیارات استانی موفق به کسب رضایت شدیم.

توسطی بیان کرد: نگاهها در شورای گفتگو و گفتمان صادقانه در این شورا نشان داد که با وجود موانع کلان غیرقابل حل، اما اراده خوبی در استان و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان برای رفع مشکلات وجود دارد.

وی با اشاره به برخی مواد قانون کسب و کار ادامه داد: بهترین قانونی که ارتباط بین بخش خصوصی و دولتی را رقم میزند قانون بهبود فضای کسب و کار است که دولت با اجرای این مواد می تواند به بهبود فضای کسب و کار کمک کرده و روابط خود را با بخش خصوصی تسهیل و روان کند و در عین حال فضای گفتمان را فراهم کند.

رئیس اتاق بازرگانی اراک خاطرنشان کرد: با توجه به موفقیتهایی که در شورای گفت و گوی دولت در استان به دست آمده توانستهایم جایگاه استان را ارتقا داده و در میان 5 استان برتر کشور قرار بگیریم.

به جای نق زدنهای بی حاصل تعامل کنیم

توسطی گفت: هدف از برگزاری این همایش توسعه و بهبود فضای گفتمان دولت و بخش خصوصی در راستای تعامل و بررسی مسائل با حضور فعالان اقتصادی به جای نق زدنهای بی حاصل و انتقادهای بدون راهکار است. بخش خصوصی و دولت باید در کنار یکدیگر در جهت بهبود فضای کسب و کار تلاش کنند.

برای مقابله با تحریم نیازمند یک وفاق ملی حول منافع ملی هستیم

وی در رابطه با مقابله با تحریمها اضافه کرد: برای مقابله با آثار تحریم و رفع مشکلات اقتصادی نیازمند یک وفاق ملی و گفتمان کارشناسانه بدون هرگونه جناح بندی سیاسی حول منافع ملی هستیم تا کمک کنیم بخش خصوصی بتواند در مقابل تحریم و آسیبهای ناشی از آن مقاومت کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی گفت: البته تمام مشکلات مربوط به تحریمها نیست، بسیاری از مسائل در کشور با هماهنگی و وفاق حول محور منافع ملی قابل حل است به شرط اینکه صادقانه در کنار هم نظرات کارشناسی و ملی را مطرح کنیم و به تصمیماتی برسیم که برای بخش خصوصی کارساز و علمی باشد.

توسطی هدف از اجرای این همایش را فرهنگ سازی و توسعه گفتمان کارشناسانه بین کارشناسان و صاحب نظران بخش خصوصی و دولت دانست و گفت: امیدواریم با حضور پررنگ و اثربخش، این اتفاق جنبه عملیاتی پیدا کرده و دستاوردهای مفیدی را نیز در پی داشته باشد.

صادرات 50 میلیاردی در شان کشور نیست

وی ادامه داد: کشوری با یک درصد جمعیت دنیا میتواند بالغ بر 200 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و صادرات 50 میلیاردی در شان کشور نیست.

باید با بهره گیری از تمامی ظرفیت در مسیر توسعه حرکت کنیم

 نائب رییس اتاق بازرگانی اراک دراین همایش گفت: با ایجاد تعامل و با تعیین هدفی مشترک می توان در مسیر توسعه حرکت کرد.

حمیدرضا مهدی نیا بیان کرد: باید با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل ها در مسیرتوسعه حرکت کنیم.

مهدی نیا تاکید کرد: تعامل بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد به طوری که همکاری خوبی را در بخش های مختلف استان مرکزی شاهد هستیم. هم فکری و هم اندیشی و تعامل شورای گفتگو، ستاد تسهیل، ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی مطلوب است که حاصل آن را امروز در برگزاری این همایش شاهد هستیم.

مهدی نیا گفت: صدور بسیاری از مجوز ها از قبیل انواع مجوز کسب و کار، پروانه بهره برداری و … در اختیار بخش دولتی است، بخش خصوصی نیز فعالیت های بسیاری مانند جذب سرمایه گذاری، صادرات و … را انجام می دهد، بنا بر این بین اختیارات دولت و امکانات بخش خصوص باید تعامل ایجاد شود.

وی افزود: ما نیازمند تعامل هستیم تا در سایه آن به ایجاد و افزایش تولید واشتغال، توسعه صادرات، رونق اقتصادی و رفاه دست پیدا کنیم.

صندوق بازنشستگی از معضلات سازمان تامین اجتماعی است

رئیس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی در این همایش در اراک گفت: 40 میلیون نفر معادل نیمی از جمعیت کشور از خدمات متنوع سازمان تامین اجتماعی با هدف زندگی مطلوب تر بهره مند هستند.

شهرام غفاری افزود: سازمان تامین اجتماعی ماهانه 50 هزار میلیارد ریال به افراد تحت پوشش مستمری پرداخت می کند.

رئیس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی گفت: وضعیت صندوق بازنشستگی از معضلات سازمان تامین اجتماعی و در حد بحران است و باید برای آن چاره شود.

غفاری افزود: گفت و گو با کارگران و کارفرمایان برای تصمیم گیری درباره این صندوق در برنامه سازمان قرار دارد تا از آسیب به مجموعه ذینفعان کاسته شود.

وی اظهار داشت: نهادینه کردن گفت و گو یکی از عوامل توسعه پایدار است که سازمان بین المللی کار بر گفت و گوی اجتماعی در این مجموعه توصیه دارد.

رئیس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی گفت: تجربه دنیا و برخی کشورها که مزایای تامین اجتماعی بیشتری برای افراد تحت پوشش دارند بر اهمیت مبحث گفت و گو می افزاید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*