پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
بخشیدن هزینه های عروسی برای ساخت حمام در مناطق محروم
اجتماعی

بخشیدن هزینه های عروسی برای ساخت حمام در مناطق محروم

Virtual editor
11 بهمن 1397
بازدید: 134
نظرات: 0

اقدام خیرخواهانه تازه عروس ساکن استان مرکزی

بخشیدن هزینه های عروسی برای ساخت حمام در مناطق محروم

گروه جامعه:شایسته سلامی

فعالیت های خیرخواهانه همواره مورد توجه بسیاری از مردم بوده است. چه زیباست زمانی که دست یاری به سوی مردم محروم یک سرزمین روانه می کنی و با انجام یک اقدام کوچک یا بزرگ خنده بر لبانشان می نشانی. خانواده منتظری یکی از همان خانواده هایی هستند که کار خیر با زندگی شان عجین شده است و همواره سعی کرده اند دست یاری بر سر محرومین بکشند. اما یک اقدام بزرگ توسط عروس خانواده افراد بسیاری را خوشحال کرد. صرف نظر کردن از جشن عروسی و اعطاء هزینه های برگزاری مراسم عروسی برای ساخت حمام و سرویس های بهداشتی اقدام بزرگی بود که عروس خانواده در راستای آن گام برداشت.

در تمام مدت سفر گریه می کردم و اشک می ریختم

فاطمه گودرزی عروس خانواده منتظری گفت: ماجرا از آنجا شروع شد که پدر همسرم به همراه کاروان سلامت جمعیت هلال احمر استان مرکزی به مناطق محروم و روستاهای کپرنشین سیستان و بلوچستان سفر کردند و در این سفر تعداد بسیاری از مردم این مناطق را مورد معاینه شماره چشم قرار دادند تا بتوانند عینک های مورد نیاز این مردم را تهیه و به آنها اعطاء کنند.

گودرزی افزود: زمانی که پدر همسرم از این سفر برگشت از وضعیت بسیار فاجعه آمیز مردم مناطق محروم سیستان و بلوچستان و روستاهای کپرنشین این منطقه صحبت هایی کردند که دل هر انسانی را به درد می آورد. این فاجعه تا حدی است که بسیاری از روستاهای کپرنشین این منطقه حتی سرویس بهداشتی و حمام نداشتند و در بسیاری از موارد مردم حتی در نهرهای آب حمام می کردند. این موضوع حتی شامل حال زنان و کودکان نیز می شد و آنها نیز در این نهرهای آب استحمام می کردند.

وی ادامه داد: سفر بعدی که پدر همسرم برای بردن عینک ها روانه سیستان و بلوچستان شدند من و همسرم و مادر همسرم نیز با ایشان همراه شدیم و با کمک های ایشان توانستیم به سیستان و بلوچستان رفته و وضعیت این مردم محروم را از نزدیک ببینیم. زمانی که این مردم و وضعیت زندگی فاجعه آمیز آنها را دیدم در تمام مدت سفر و حتی بعد از آن همواره گریه می کردم و اشک می ریختم. همسرم نیز پا به پای من گریه و اشک از گونه هایش جاری می شد.

گودرزی اظهار داشت: قبل از اینکه به روستاهای سیستان و بلوچستان سفر کنم با صحبت هایی که پدر همسرم در خصوص مردم محروم این مناطق عنوان کرده بود تصمیم قطعی گرفته بودم که از برگزاری مراسم عروسی صرف نظر کنم و تمامی هزینه مراسم عروسی را صرف ساختن سرویس های بهداشتی و حمام در این مناطق کنم. اما با رفتن به این سفر بر روی تصمیمی که گرفته بودم مصمم تر شدم و قاطع تر از گذشته به این هدف فکر کردم که تصمیم خودم را عملی کنم.

وی تصریح کرد: هیچ شخصی از اقوام از این تصمیم خبر نداشت و زمانی که تصمیم خودم را عنوان کرده و علنی نمودم افراد بسیاری به من گفتند که باز هم بیشتر فکر کنم و تصمیم بگیرم. حتی بسیاری نیز می گفتند که پشیمان خواهی شد. اما من هر لحظه مصمم تر از لحظه پیش در خصوص تصمیمی که گرفته بودم، اطمینان پیدا می کردم. حتی زمانی که خانواده ام از این تصمیم اطلاع پیدا کردند بسیار خوشحال شدند و مرا مورد تشویق قرار دادند.

گودرزی بیان داشت: در زمان مجردی به همراه خواهرم تا جایی که در توانمان بود به کودکان سرطانی بیمارستان مفید تهران کمک های نقدی و غیرنقدی بسیاری می کردیم. اما از همان دوران آرزو داشتم بتوانم یک فعالیت خیرخواهانه بزرگ انجام دهم و هدیه بسیار بزرگتری را به مردم محروم تقدیم کنم.

ما هیچ وقت فکر نمی کردم چنین موقعیتی در زندگی ام پیش بیاید.

وی تاکید کرد: مقطع کاردانی خود را در رشته هنر تحصیل کردم و در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشته معماری دانشگاه علمی کاربردی اراک می باشم. اصالت خانوادگی من به بروجرد برمی گردد، اما در حال حاضر خانواده ام ساکن ملایر هستند. از طریق یکی از دوستان نزدیکم که عروس اقوام مادر همسرم بود با همسرم آشنا شدم و در نهایت این آشنایی به ازدواج منجر شد.

بزرگترین دلیل این اتفاق تصمیم زیبای همسرم بود

نیکزاد منتظری همسر فاطمه گودرزی که دارای مدرک لیسانس علوم آزمایشگاهی از دانشگاه اراک است و در حال حاضر در مغازه پدر به فعالیت های عینک سازی مشغول می باشد، نیز گفت: بزرگترین دلیل این اتفاق و کمک به مناطق محروم سیستان و بلوچستان برای ساختن سرویس های بهداشتی و حمام، تصمیم زیبای همسرم بود.

نیکزاد منتظری افزود: زمانی که یک انسان به مناطق محروم سیستان و بلوچستان سفر می کند و به روستاهای کپر نشین این منطقه می رسد، در طول مسیر خود به خود انگیزه انجام فعالیت های خیرخواهانه به سراغ وی می آید. چرا که در این منطقه هیچ چیز خاصی وجود ندارد که مردم این منطقه بخواهند با آن کسب درآمد کنند و یا فعالیت خاصی را انجام دهند و حتی اینکه اتفاق خاصی برایشان بیفتد.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم این مناطق محروم هیچگونه درآمدی ندارند و تنها با یارانه زندگی خود را می گذرانند. سطح بهداشتی و رفاهی آنها بسیار پایین است و بسیاری از آنها در تمام عمر خود حمام نداشته اند و در نهرهای آب و حتی در بشکه و سطل های بزرگ آبی که در محوطه کناری منازل شان بود، به وسیله کاسه های آب استحمام می کردند.

تا جایی که امکان داشت عینک هدیه کردم

داوود منتظری پدر نیکزاد منتظری که سال های بسیاری در اراک مشغول به فعالیت در زمینه عینک سازی می باشد نیز گفت: با سفر به روستاها و مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان تصمیم گرفتم تا جایی که امکان دارد برای مردم این مناطق عینک بسازم. با این تصمیم در سفر اول خودم به مناطق محروم و روستاهای کپرنشین سیستان و بلوچستان فرایند تعیین نمره چشم مردم محروم این مناطق را انجام دادم.

داوود منتظری افزود: در سفر بعدی که به همراه همسرم، پسرم و عروسم به این مناطق رفتیم 230 عینک طبی را که برای این مردم ساخته بودم، به آنها هدیه کنم. در کنار این کمک ها 50 عینک مطالعه نیز به مردم محروم این مناطق هدیه دادیم. در حدود 130 عینک آفتابی بچه گانه به کودکان محروم این منطقه هدیه کردیم. همچنین تعدادی عینک آفتابی بزرگسال را نیز اهداء نمودیم.

وضعیت فاجعه بار زندگی مردم محروم را دیدم

زهرا منتظری مادر نیکزاد منتظری نیز گفت: سفر به مناطق محروم و روستاهای کپرنشین سیستان و بلوچستان باعث شد تا وضعیت فاجعه بار زندگی مردم محروم این مناطق را نزدیک ببینم و شدیدا متاثر شوم.

زهرا منتظری افزود: بسیاری از این مناطق محروم و روستاهای کپرنشین حتی لوله کشی آب بهداشتی، لوله کشی گاز شهری و همچنین برق برای روشنایی ندارند و برای بسیاری از آنها داشتن یک خط تلفن شهری نیز آرزو محسوب می شود. متاسفانه مردم این مناطق و روستاها بی  فقیر و محروم هستند. غالب غذای این مردم تنها نان و خرما است و هیچگونه مواد غذایی دیگری برای مصرف کردن ندارند. اکثر روزهای سال و وعده های غذایی خود را با همین نان و خرما سپری می کنند.

وی ادامه داد: در سفر به سیستان و بلوچستان و بازدید مناطق محروم و روستاهای کپرنشین تا جایی که در توانم بود لوازم التحریر، وسایل و اسباب بازی کودکان، لوازم بهداشتی بانوان، مواد غذایی و سبدهای کالا تهیه کردم و به این مردم کمک کردم.

دریافت تندیس افتخار فعالیت های خیرخواهانه توسط خانواده منتظری

اقدامات ویژه خانواده منتظری باعث شد تا در همایش نکوداشت خدمات داوطلبانه جمعیت هلال احمر استان مرکزی از این خانواده تقدیر ویژه صورت گیرد و تندیس افتخار این فعالیت های خیرخواهانه را دریافت کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*