پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
یک مدیر و دو مسیر
اجتماعی

یک مدیر و دو مسیر

Virtual editor
11 بهمن 1397
بازدید: 935
نظرات: 0

اداره های راه و شهرسازی محلات و دلیجان ادغام می شوند

یک مدیر و دو مسیر

یارمحمدی، رئیس شورای شهر محلات در انتقاد به عملکرد نماینده محلات و دلیجان در مجلس:

نماینده ای که امروز باید به خاطر مردم اعتراض کند، سکوت کرده است

گروه شهری:سینا علیدادی

سکوت معنا دار نماینده پایدارچی مردم شهرستان محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی درباره توقف فعالیت اداره راه و شهرسازی این شهرستان، انتقاد شدید رئیس شورای شهر محلات را در پی داشت.

مدتی است که به دلیل تغییر چارت سازمانی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی توسط وزارتخانه مربوطه و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، مقرر شده تا ادارات راه و شهرسازی دو شهرستان محلات و دلیجان با یکدیگر ادغام شوند و مدیریت یک پارچه بر روند فعالیتی آن نظارت داشته باشد اما این امر طی ماه های گذشته با مخالفت مدیریت ارشد شهرستان محلات و اعضای شورای شهر محلات رو به رو شده تاجایی که مکاتبات فراوانی در این باره وجود دارد.

ولی آنچه که بخشی از اعتراضات فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شهرستان محلات را به خود معطوف ساخته، عدم توجه «حجت الاسلام سلیمی» نماینده اصولگرای محلات به چنین موضوع حساس و با اهمیتی است چرا که تمامی اشخاص بر این باورند که یکی از پایه های اصلی توسعه هر منطقه ای، ساماندهی راه های مواصلاتی آن است که باتوجه به این مهم اگر روند فعالیتی اداره راه و شهرسازی محلات با تعویق مواجه شود، بلاشک این شهرستان یک قدم از توسعه عقب می ماند، توسعه ای که عدم وجود آن طی سال های گذشته سبب شده تا امروز عده ای خاص فریاد جدایی طلبانه محلات از استان مرکزی و الحاق آن به قم را سر دهند.

سلیمی از جمله اشخاصی است که بارها به صورت مستقیم و عملی، اقداماتی را برای الحاق محلات به استان قم انجام داده که همیشه با مخالفت های سرسختانه وزارت کشور و مجمع نمایندگان استان مرکزی رو به رو شده است. لذا امروز عده ای بر این باورند «هر چند که تغییر چارت سازمانی اداره کل راه و شهرسازی موضوعی تعیین شده از پایتخت است ولی عدم پیگیری نماینده محلات نسبت به این موضوع با اهمیت، نشان می دهد که گویا جناب سلیمی منتظر است تا در آینده نزدیک، بهانه های جدیدی برای ایجاد تفرقه و نهایتا جدایی محلات از استان مرکزی را مطرح کند»

حدود یک هفته پیش مجمع نمایندگان استان به همراه استاندار مرکزی با وزیر راه و شهرسازی جلسه ای برگزار کرده بود ولی هیچ خروجی از اینکه آیا نماینده محلات درباره موضوع ادغام اداره راه و شهرسازی محلات و دلیجان با وزیر صحبت کرده است یا خیر، وجود ندارد.

این بی تفاوتی نماینده جدایی طلب شهرستان محلات و دلیجان از آنجا شائبه برانگیز تر می شود که به گفته فعالان سیاسی محلات، وی طی ماه های گذشته در عزل و نصب های برخی ادارات دولتی و دانشگاه های حوزه انتخاباتی خود مستقیما ایفای نقش کرده و امروز نیز رایزنی هایی را مبنی بر تغییر فرماندار شهرستان محلات آغاز کرده ولی علیرغم تمامی این دخالت های فرا قوه ای، کوچکترین صدای اعتراضی را به منظور مخالفت با بلاتکلیفی مردم محلات و دلیجان در امور مربوطه به اداره راه و شهرسازی سر نداده است.

امروز پرداختن به موضوعات مذکور نیازمند وقت و بررسی های گسترده تری است که در حال حاضر در این مهم نمی گنجد اما عطریاس به منظور بررسی روند ادغام مدیریتی و یا تعطیلی ادارات راه و شهرسازی محلات و دلیجان با چند تن از مسوولان به گفت و گو پرداخته که شرح آن در ادامه خواهد آمد.

فعالیت اداره راه و شهرسازی در محلات اولویت دارد

قمری، فرماندار شهرستان محلات با اشاره به اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی تغییر چارت سازمانی داشته است، گفت: تمامی دوازده شهرستان استان مرکزی درخواست تشکیل و فعالیت اداره راه و شهرسازی مستقل داشتند ولی وزارتخانه مربوطه و سازمان برنامه و بودجه نسبت به این موضوع سختگیرانه برخورد کردند که مقرر شد تا فعالیت اداره مذکور به پنج واحد تقسیم شود به طوری که محلات و دلیجان یا تفرش با آشتیان به یک واحد تبدیل می شوند.

قمری ادامه داد: تبدیل اداره راه و شهرسازی دو شهرستان محلات و دلیجان به یک واحد مجزا به معنای ادغام این دو اداره نیست بلکه بنا بر این است که هر دو اداره تحت یک مدیریت واحد به ارائه خدمت بپردازند.

فرماندار شهرستان محلات ادامه روند فعالیتی اداره راه و شهرسازی این شهرستان را دارای اولویت دانست و اظهار کرد: باتوجه به اینکه جمعیت شهرستان محلات بیشتر از شهرستان دلیجان است، فرمانداری محلات طی نامه ای از وزیر راه و شهرسازی درخواست کرده تا اداره مربوطه این وزارتخانه در محلات فعال باشد. البته با مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز مکاتباتی انجام شده که اگر قرار است ادغام مدیریتی صورت پذیرد، بهتر است که محلات پایه آن باشد. قمری اضافه کرد: آنچه مسلم است این است که هر دو اداره راه و شهرسازی محلات و دلیجان به فعالیت خود ادامه می دهند و تنها مقرر شده تا مدیریت آن ها توسط یک شخص انجام شود. وی ادامه داد: در تغییر چارت سازمانی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی آنچه که اهمیت دارد این است که سیستم و ساختار اداری به نحوی تعریف شده باشد که کار خدمت رسانی تعطیل نشود و ادارات راه و شهرسازی محلات و دلیجان وظیفه خود را به موقع و درست انجام دهند.

فرماندار شهرستان محلات در بخش دیگری از سخنان خود درباره روند فعالیتی اداره میراث فرهنگی و گمرک در شهرستان محلات گفت: در شهریور گذشته فرمانداری شهرستان محلات باتوجه به پتانسیل و ظرفیت هایی که در این شهرستان وجود دارد از مدیرکل گمرک استان مرکزی درخواست کرد تا شخصی را به عنوان نماینده گمرک در این شهرستان مشخص کند که این موضوع با موافقت مدیرکل وقت گمرک مواجه شد. البته پس از استقرار و آغاز به کار نمایندگی گمرک در شهرستان محلات، این نمایندگی امور مربوط به شهرستان دلیجان را نیز انجام می دهد.

قمری ادامه داد: درباره اداره میراث فرهنگی نیز باید گفت که این اداره هیچ وقت در شهرستان محلات وجود نداشته چرا که برای راه اندازی آن شهرستان می بایست حدود 90 امتیاز داشته باشد. حال باتوجه به ظرفیت های شهرستان محلات، فرمانداری امتیازات لازم برای آغاز به کار اداره میراث فرهنگی را جمع آوری کرد و بلافاصله درخواست تاسیس این اداره را در محلات نمود که امروز ایجاد اداره میراث فرهنگی شهرستان محلات درحال طی کردن مراحل قانونی خود است.

در حال حاضر اداره راه و شهرسازی شهرستان محلات تعطیل است

یارمحمدی، رئیس شورای شهر محلات نیز در گفت و گو با عطریاس، اداره راه و شهرسازی محلات را فاقد هرگونه فعالیتی دانست و گفت: متاسفانه درحال حاضر اداره راه و شهرسازی محلات بدون هیچگونه هماهنگی با مسوولان شهرستانی تعطیل شده است و این امر در شرایطی انجام شده که شورای شهر محلات از قبل مخالفت خود را با این موضوع اظهار داشته بود.

یار محمدی ادامه داد: محلات از جهات مختلف نسبت به فعالیت اداره راه و شهرسازی دارای ارجحیت است. جمعیت شهرستان محلات حدود پنج هزار نفر بیشتر از دلیجان می باشد و از سوی دیگر نیز سابقه شهری محلات چندین برابر دلیجان است.  بنابراین امور اجرایی و اداری در محلات بسیار بیشتر از دلیجان می باشد.

وی افزود: در هر صورت شرایط دو شهرستان دلیجان و محلات به نحوی نیست که فعالیت اداره راه و شهرسازی در هر یک از آن ها تعطیل شود و این دو شهرستان قطعا به اداره نیازمند هستند.

رئیس شورای شهر محلات با اشاره به روند مخالفت این شورا با ادغام اداره های راه و شهرسازی محلات و دلیجان، گفت: طی جلسه ای که در فرمانداری شهرستان محلات برگزار شده بود، شورای شهر محلات اعتراض خود را به مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اعلام کرد که به دنبال این اعتراض، ایشان از عدم قطعی شدن مسئله ادغام سخن گفتند اما متاسفانه در حال حاضر می بینیم که چند روز است که اداره راه و شهرسازی محلات تعطیل شده است. وی ادامه داد: امروز مردم محلات از روند ادغام و فعالیت اداره راه و شهرسازی و تغییراتی که ایجاد شده ناراضی هستند لذا بنده از مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان تقاضای بررسی این مهم و حل مسئله را دارم چرا که شورای شهر محلات تا مشخص شدن نتیجه، پیگیری خواهد کرد.

رئیس شورای شهر محلات در پایان از رفتار دوگانه نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و گفت: شخصی که باید صدای مردم را به گوش مسوولان برساند امروز که باید به خاطر مردم اعتراض کند، سکوت کرده و کاملا خاموش مانده است. ایشان مدام در امور اجرایی دخالت می کند و با جا به جایی نیروهای دولتی به معنای واقعی از یک قوه دیگر در کار قوه اجرایی دخالت دارد ولی امروز که باید حرف بزند بنابر دلایل نامشخص، سکوت پیشه کرده به طوری که گویا باید گفت که وی تنها به دنبال این است که نیروهایی که باب میلش عمل نمیکنند را تغییر دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*