پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
تجربه ناتمام سه استاندار !
استان مرکزی

تجربه ناتمام سه استاندار !

Virtual editor
13 بهمن 1397
بازدید: 469
نظرات: 0

تجربه ناتمام سه استاندار !

گروه سیاسی: از روزى که حامیان انتخاباتى حسن روحانى در مجموعه ى طوفان، سرمست از پیروزى، “طوفان ” به پا کردند ، نزدیک به ۶ سال می گذرد . پیشنهاد حامیان روحانى و اصلاح طلبان از دولت، استاندارى ” عبدالمحمد زاهدى ” بود ،اما مخالفت آیت اله درى نجف آبادى با آنچه در “طوفان ” گذشت و نیز نظر وزارت کشور مبنی بر عدم انتصاب استانداران در استان هایی که پیش از این مسئولیت استانداری را بر عهده داشتند، در نهایت ” زاهدى ” را روانه ى کردستان و “محمد حسین مقیمى ” را استاندار مرکزى نمود .

دوران مقیمى شاید سخت ترین دوران مدیریت در ۶ سال اخیر باشد، چه اینکه مقیمى وارث شعبانى فرد و مدیران احمدى نژاد بود و هم اینکه مطالبات اصلاح طلبان از استاندار و به تبع دولت روحانى به حدى بالا بود که عملا مقیمى فاقد حداقل توانایى لازم براى اجراى این مطالبات حداکثرى بود . هرچند که زیربناى توسعه ى منابع انسانى و انتصابات مدیران همسو با روحانى و نزدیک به اصلاح طلبان در زمان مقیمى و بیش از همه توسط معاون سیاسى وقت ” شکراله حسن بیگى ” زده شد، اما کند بودن تغییرات، مهندسى دولت و مجموعه ى استاندارى توسط نهادهاى امنیتى به ظاهرهمراه دولت و تدوین دستورالعملها و آیین نامه هاى مضحک وزارت کشور که دست استانداران را در استفاده از نیروهاى خارج از دولت در انتصاب فرمانداران و مدیران سیاسى مى بست ، موجب شد مقیمى ناکام از عرصه ى مدیرتى استان خداحافظى و با یک ارتقاء در کسوت معاون سیاسى وزیر کشور در تدارک انتخابات مجلس دهم در پایتخت بنشیند .

جلوس مقیمى در وزارت کشور؛ همزمان با سرپرستى حسن بیگى در استاندارى مرکزى باعث شد شوراى هماهنگى اصلاح طلبان در کنار فعالان سیاسى استان در تهران در تدارک مدیرى با انگیزه و اصلاح طلب باشند . با پیگیرى اصلاح طلبان “محمود زمانى قمى ” دومین استاندار روحانى در استان مرکزى شد.

زمانى قمى که حضورش با مخالفت تمام قد جناح راست و خصوصا طیف تندرو این جناح همراه بود ، در حوزه ى سیاسى راه ناتمام مقیمى را ادامه داد و هر چند ناتمام نیز رهایش کرد ، اما دستاوردش در انتخابات مجلس در دور اول واگذارى 4 کرسى به جناح راست و در دوردوم پیروزى درسه کرسى براى فهرست امید بود. در حقیقت محمود زمانى که در شرایط رکود اقتصادى به استان جلوس کرده بود ، هدفش توانمند سازى و تقویت جبهه ى اصلاحات در انتخابات مجلس بود ؛ امرى که به دلیل فقدان آشنایى کافى با پیچیدگى هاى صنعتى و اقتصادى و اجتماعى استان برایش مقدور نشد .

بعد از انتخابات مجلس دهم ،عملا آرایش نیروهاى سیاسی در استان تغییر کرد. حضور، هماهنگى و همگرایى تمام قد دو نماینده ى جبهه ى پایدارى و مخالفت تمام قد آنها با زمانى قمى از یکسو و راه افتادن کانال هاى تخریبگر و بى هویت “بازخواست نامه مدیران اراکى”و … از سوى دیگر؛ در کنار مطالبات زمین مانده ى اصلاح طلبان ، باعث شد زمانى قمى انگیزه هاى حضورش در اراک را از دست بدهد . استان مرکزى با سکاندارى محمود زمانى در شرایطى به استقبال انتخابات ریاست جمهورى دور دوم و شوراها رفت که رکود در حوزه ى صنعت و اقتصاد باعث آشفتگى شده و این امور توسط رقیب سیاسى به جد با شانتاژهاى خبرى دامن زده می شد.

تغییر در آرایش سیاسی نیروها در استان مشهود بود و على اکبر کریمى، نماینده جبهه پایدارى با فشارهاى بى امان خود ازفرداى روز انتخاب در کنار تخریب هاى گسترده ى کانال هاى جعلى مثل کلانترمرکزى با همپوشانى توانستند فضا را در دور دوم انتخابات روحانى آنچنان درهم بریزند که آراى رئیسى از روحانى در استان صنعتى مرکزى پیشى بگیرد .

هر چند حضور رضا آستانه و فعالیت مؤثر شوراى سیاست گذارى اصلاح طلبان پیروزى قاطع درانتخابات شوراى شهراراک را در پى داشت ؛ اما فضاى متلاطم دوران انتخابات ، احضارها و برخوردهاى قضایى پس از انتخابات و نیز انتخاب مجدد رحمانى فضلى و تغییر فاز ناگهانى روحانى موجبات سرخوردگى اصلاح طلبان و عدول از گزینه ى استاندار اصلاح طلب و انتصاب آقازاده به عنوان استاندار اعتدالى در استان گردید .

به زودى خواهیم نوشت که ماحصل حضور آقازاده به نفع کدام جریان سیاسى بوده و استراتژى اصلاح طلبان در مواجهه ى با این اتفاقات چه باید باشد . اینکه آیا استان مرکزى چهارمین استاندار روحانى را نیز تجربه خواهد کرد یا خیر، موضوعى است که به زودى مشخص خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*