پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ تیر ۱۳۹۸
کارگران ساختمان رتبه بندی  می شوند
اجتماعی

کارگران ساختمان رتبه بندی می شوند

Virtual editor
15 بهمن 1397
بازدید: 859
نظرات: 0

شوکت، رئیس انجمن کارگران ساختمانی کشور در ساوه:

کارگران ساختمان رتبه بندی می شوند

انجمن کارگران ساختمانی بزرگترین سندیکای کارگری است

گروه جامعه: رئیس انجمن کارگران ساختمانی کشور گفت: تا به امروز 900 هزار کارگر واقعی ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند.

اکبر شوکت درساوه گفت: هم اکنون یک میلیون و سیصد هزار کارگر ساختمانی در کشور مشغول به کار هستند. اولین انجمن صنفی کارگران ساختمانی در کشور با عنوان انجمن بنایان در تهران با هدف حمایت از حقوق کارگران در سال 1333 بصورت رسمی فعالیت خود را شروع کرد.

وی افزود: امروز 400 انجمن در سراسر کشور داریم به گونه ای که کمترشهری در کشور وجود دارد که انجمن صنفی کارگران ساختمانی نداشته باشد و انجمن کارگران ساختمانی امروز به عنوان بزرگترین سندیکای کارگری شناخته شده و سه قانون از جمله بیمه اجتماعی کارگران، قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی و ماده 18قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار که دو قانون در خصوص بیمه کارگران و امنیت شغلی کارگران است در خصوص آنها اجرایی شده است.

رئیس انجمن کارگران ساختمانی کشور تصریح کرد: در بحث بیمه کارگران ساختمانی 7 درصد سهم کارگران، 20 درصد از محل پروانه های ساختمان سهم کارفرمایی و 3 درصد سهم دولت است. با اجرای این قانون کارگران ساختمانی مشمول قانون بازنشستگی تامین اجتماعی شده و از خدمات درمان بازنشستگی تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

وی افزود: جهت شفاف‌سازی و پالایش بیمه کارگران ساختمانی، کارگروه قانون رفع موانع اجرای بیمه کارگران با حضور نمایندگان وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه‌ای، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و سایر دستگاه‌های اجرایی برگزار و رسما از «سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی» رونمایی شد.

شوکت بیان کرد: سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی از دو سال پیش راه اندازی شده و انجمن کارگران ساختمانی شهرستان ساوه و سه شهر دیگر به عنوان پایلوت اجرایی این طرح انتخاب شدند که خوشبختانه انجمن کارگران ساختمانی ساوه عملکرد خوبی داشته و به عنوان یکی از 4 انجمن برتر در سطح کشور شناخته شده است.

وی  افزود: با شروع به کار این سامانه جلوی سوءاستفاده افراد غیر کارگر که از قانون بیمه کارگران ساختمانی استفاده می کنند، گرفته شد و 200 هزار نفر حذف شدند. تا به امروز 900 هزار کارگر واقعی ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند.

کارگران بعد از عبور از سه مرحله بانک اطلاعاتی ایرانیان، بازرسی انجمن صنفی کارفرمایان و سازمان تامین اجتماعی، معرفی و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند که تا کنون 100نفر از این سه گردنه عبور کرده و به سازمان تامین اجتماعی جهت برخورداری از خدمات بیمه ای به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده اند. وی ادامه داد: برنامه کانون کارگران ساختمانی این است که ماده  18 قانون بهبود مستمر محیط کار با همکاری موسس عالی پژوهش تامین اجتماعی و کارشناسی وزارتخانه های مختلف مورد بررسی  قرار گیرد. با ابلاغ این آیین نامه، آموزش مقررات ملی ساختمان و آموزش ایمنی و فنی اجباری می شود و تمام کارگران و کارفرمایان رتبه بندی مهارتی می شوند که هر کدام در چه حوزه مهارتی می تواند فعالیت کند.

وی بابیان اینکه نحوه بکارگیری نیروی کار در بخش ساختمان ساماندهی شده و از حالت سنتی خارج می شود افزود: هرکس که نیروی کار بخواهد باید از طریق سامانه هر انجمن  وارد شود تا نیروهای آموزش دیده به کار گرفته شوند که در این صورت میزان حوادث ناشی از کار کاهش پیدا خواهد کرد و اختلافات کارگری و کارفرمایی کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در قالب تفاهم نامه با نظام مهندسی در حال ایجاد زمینه رتبه بندی کارگران هستیم افزود: تلاش می کنیم که امنیت شغلی کارگران فراهم شود و اتباع نیز از این حوزه کاملا حذف خواهند شد.

وی اظهار کرد: 50 درصد حوادث کار در کشور و 60 درصد فوتی های کار مربوط به کارگران ساختمانی است که با اجرای آموزش های ماده 18 قطعا هم امنیت کاری و جانی کارگران و هم امنیت شغلی آنها تامین می شود و هم استحکام ساختمان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*