پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ تیر ۱۳۹۸
استانداران ناکام
اجتماعی

استانداران ناکام

Virtual editor
15 بهمن 1397
بازدید: 128
نظرات: 0

بررسی عملکرد استانداران دولت تدبیروامید در گفت و با فعالان سیاسی استان مرکزی

استانداران ناکام

گروه سیاسی:سینا علیدادی

با شروع به کار دولت تدبیروامید فعالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان مرکزی انتظار روی کار آمدن استانداری را داشتند که بتواند آوار عملکرد تخریبی هشت سال فعالیت دولت احمدی نژاد را از این استان بردارد، انتظارات بالایی که نهایتا با استاندار شدن «محمدحسین مقیمی» رنگ و بوی تحقق را بر خود گرفت.

به اعتقاد برخی مقیمی در سخت ترین دوران مدیریتی شش سال گذشته، سکان هدایت استان مرکزی را در دست گرفت چرا که وی هم وارث مدیران از کار افتاده احمدی نژادی بود و هم، شاهد سیلی از مطالباتی بود که برای آن ها هیچ برنامه اجرایی در دست نداشت.

زمان کوتاه استانداری مقیمی و عدم وجود منابع انسانی مورد نیاز وی سبب شد تا نهایتا او با یک ناکامی در اجرای کامل برنامه های دولت، استان مرکزی را به مقصد معاونت سیاسی وزارت کشور ترک کند.

با رفتن مقیمی و پیگیری های اصلاح طلبان، «محمود زمانی قمی» به عنوان دومین استاندار دولت تدبیر و امید پا به استان مرکزی گذاشت که فعالیت وی از همان ابتدا با مخالفت شدید نیروهای مخالف دولت و تندروی جناح مقابل رو به رو شد، لذا اصلاح طلبان به صورت گسترده تصمیم بر، در برگیری زمانی قمی گرفتند تا با حمایت از وی، بتوانند راهی برای محقق ساختن انتظارات مغفول مانده خود پیدا کنند؛ اما رفته رفته زمانی قمی ثابت کرد که روحیه مشورت پذیری ندارد و همین امر تبدیل به پاشنه آشیل او در مواجه با پیچیدگی های اقتصادی و اجتماعی استان مرکزی شد تاجایی که با پایان یافتن انتخابات مجلس دهم و تغییر فضای سیاسی این استان، زمانی قمی دیگر تیری در کمان مدیریتی خود برای سامان دهی وضعیت استان مرکزی نداشت و همین امر منجر به آن شد تا اسم وی در لیست مدیران تعویضی دولت قرارگیرد.

اما این تغییر مدیریتی آنچنان دیر به هنگام صورت پذیرفت که نهایتا اصولگرایان با اختلاف اندک، پیروز انتخابات ریاست جمهوری در استان مرکزی شدند.

در فضای متلاطم پس از انتخابات 96 و ایجاد سرخوردگی فراگیر در اصلاح طلبان، آن هم به دلیل عدم تحقق انتظاراتشان در شکل گیری هیات دولت دوازدهم، نام «علی آقازاده» برای استانداری مرکزی مطرح شد که باتوجه به شخصیت اعتدالی و میانه روی وی، حضورش در این مسند با کمترین مخالفت رو به رو بود.

حال که امروز بیش از یک سال از تصدی آقازاده در سمت استانداری مرکزی می گذرد، عملکرد وی ثابت کرده که برخی از تصمیمات او به استانداران پیشین شباهت بسیاری دارد تاجایی که این ابهام را به وجود آورده که سرنوست تدبیر آقازاده؛ «بی امید» یا «باامید» چه می شود، امری که عطریاس را در راستای بررسی عملکرد استانداران دولت روحانی با فعالان سیاسی استان مرکزی به گفت و گو نشسته است.

آقازاده، در ارتباط با گروه های سیاسی موفق عمل کرده است

جعفری، نماینده اسبق مردم شهرستان ساوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عملکرد استانداران بر گرفته شده از عملکرد دولت در سطح کشور است، گفت: اگر امروز بررسی کنیم که ریاست جمهوری تا چه حد در تحقق وعده هایش موفق بوده، قطعا نیز می توانیم بگوییم که استانداران دولت تدبیر و امید به عنوان نماینده عالی دولت در استان مرکزی تا چه میزان در تحقق وعده ها و شعارهای حسن روحانی موفق عمل کرده اند.

جعفری ادامه داد: متاسفانه دولت حسن روحانی به جز مبحث برجام و سیاست خارجه نقطه عطف و قابل تکیه گاه دیگری ندارد لذا نمی توان مجموع عملکرد دولت را مثبت ارزیابی کرد.

وی در بررسی عملکرد سه استاندار دولت تدبیر و امید در استان مرکزی اضافه کرد: در یک نگاه اجمالی از بین سه استاندار حسن روحانی در استان مرکزی تنها جناب آقازاده، استاندار فعلی این استان است که در ارتباط با گروه های سیاسی موفق عمل کرده است.

جعفری اظهار کرد: بنده از عملکرد استاندار سابق یعنی «محمود زمانی» اصلا رضایت نداشتم و ندارم چرا که بحث اختلاف افکنی میان اصلاح طلبان استان مرکزی از زمان زمامداری ایشان آغاز شد و تا امروز نیز به طرق مختلف ادامه پیدا کرده است.

وی خاطر نشان ساخت: از سوی دیگر تنها نظری که می توان درباره استانداری «محمدحسین  مقیمی» داد این است که ایشان نه آنچنان که باید احزاب و شخصیت های سیاسی را مورد حمایت قرار می داد و نه چندان به آن ها کم توجهی می کرد چرا که وی شخصیتی اجرایی داشت و به مسائل سیاسی اولویت نمی داد.

دولت تدبیر و امید فاقد شناسنامه اصلاح طلبی است

نماینده پیشین مردم ساوه، دولت تدبیر و امید را فاقد شناسنامه اصلاح طلبی دانست و گفت: حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری هیچگاه اصلاح طلب نبوده بنابراین نمی شود هیچگاه از او توقع انتصاب استانداران تمام قد اصلاح طلب را داشت. به دنبال همین امر نیز سه استاندار دولت روحانی در استان مرکزی هم انتصابات اصلاح طلبانه و قابل قدردانی نداشتند ولی علیرغم تمامی این مباحث طی دو سال ابتدایی دولت تدبیر و امید در زمان استانداری جناب مقیمی شاهد انتصاباتی از جنس اصلاحات بودیم اما بعد از ایشان در زمان آقایان زمانی و آقازاده این مسئله ناکام ماند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عدم توجه دولت به نظرات احزاب شناسنامه دار سیاسی را ضعف اساسی دولت برشمرد و اظهار کرد: تا زمانی که احزاب به طور سیستماتیک فعال نشوند و مورد حمایت قرار نگیرند، متاسفانه باید هر روز شاهد مسائلی سلیقه ای و اجرایی شدن تصمیمات گاه و بی گاه باشیم به همین دلیل می توان گفت که شاید تا قبل از پایان دولت تدبیر و امید، تغییرات غیر قابل پیش بینی در ساختار مدیریتی استان اعمال شود ولی در حالت نرمال این امر بعید به نظر می رسد چرا که دولت تدبیر و امید در سال های پایانی خود قرار دارد و طی این سال ها دو انتخابات مهم را پیش روداریم.

نمی توان با معیارهای اصلاح طلبانه استانداران دولت تدبیروامید را قضاوت کرد

امینی، قائم مقام حزب اتحاد ملت استان مرکزی نیز با اشاره به اینکه دولت حسن روحانی به هیچ وجه خود را اصلاح طلب ندانسته است، گفت: زمانی که دولت خود را اصلاح طلب نمی داند، فعالان سیاسی اصلاح طلب نیز نمی توانند با معیارهای اصلاح طلبانه استانداران این دولت را مورد سنجش عملکردی قرار دهند.

وی ادامه داد: تا به امروز در شورای مرکزی حزب اتحاد ملت استان مرکزی جلسه ای به منظور بررسی عملکرد استانداران دولت تدبیر و امید برگزار نشده لذا نمی توانم مطرح کنم که عملکرد کدام یک از استانداران این دولت اصلاح طلبانه بوده است.

وی افزود: آقایان مقیمی، زمانی و آقازاده طی مدت تصدی سمت استانداری مرکزی همواره خود را همراه جبهه اصلاح طلبی دانستند تاجایی که بین شخص استاندار و فعالان سیاسی احترام متقابل وجود داشته است یعنی هر زمانی که شورای هماهنگی اصلاحات درخواستی مطرح نمود، استاندار دولت تدبیر و امید آن درخواست را شنید و از اعضای شورا نظر خواهی کرد. البته این ارتباط متقابل بین استاندار و شخصیت های اصولگرا نیز حاکم بوده است.

نمی توان به عملکرد استانداران دولت تدبیر و امید نمره حزبی و تشکیلاتی داد

قائم مقام حزب اتحاد در روند بررسی فعالیت های حزبی و تشکیلاتی استانداران دولت تدبیر و امید گفت: باید به این نکته توجه داشت که وقتی دولت حزبی و تشکیلاتی عمل نمی کند، نمی توان عملکرد نمایندگان عالی آن را در استان مرکزی با معیارهای تشکیلاتی سنجید بنابراین معتقدم که اساسا نمی توان به عملکرد استانداران دولت تدبیر و امید نمره حزبی و تشکیلاتی داد.

امینی ادامه داد: در سوی دیگر اگر بخواهیم عملکرد سه استاندار دولت روحانی در استان مرکزی را در روند انتصابات مدیران و معاونان سنجید باید در ابتدا گفت که طبق قانون، انتخاب مدیران در حیطه و اختیارات شخص استاندار است. البته به این شکل نبوده که در انتخاب مدیران استانی و معاونان استانداری از اصلاح طلبان نظر خواهی نشود و در سوی دیگر نیز به این صورت هم نبوده که نظر خواهی شود و عیناً همان نظرعملیاتی شود.

وی افزود: آقایان استاندار در برخی از موارد با فعالان سیاسی اجماع نظر داشتند و در برخی دیگر مستقیما به صورت شخصی عمل کردند که باتوجه به حوزه اختیارات هر استاندار، نمی توان از این بابت گلایه مند بود.

بعید نیست تا قبل از پایان عمر این دولت بازهم شاهد تغییر استاندار باشیم

امینی در خصوص فعالیت های اقتصادی استانداران دولت تدبیر و امید نیز مطرح کرد: فعالیت هر سه استاندار مرکزی طی شش سال گذشته در حوزه اقتصادی با شرایط تحریم و دست تنگی همراه بود و آقایان مقیمی، زمانی و آقازاده کار خود را به عنوان میراث دار واگذاری های و خصوصی سازی های غیرمنطقی آغاز کردند. بنابراین باید گفت که طی دوران استانداری هر یک از این اشخاص، بحران های کارگری به عنوان یک مسئله حاشیه ای به آن ها تحمیل شد ولی خوشبختانه آقایان مقیمی، زمانی و آقازاده به صورت منطقی با آن کنار آمدند و مسئله را ختم به خیر کردند.

قائم مقام حزب اتحاد ملت استان مرکزی در پایان اظهار کرد: اگر سابقه تغییرات مدیریتی کلان استان مرکزی را طی دولت تدبیر و امید بررسی کنیم در خواهیم یافت، بعید نیست که تا قبل از پایان عمر این دولت بازهم شاهد تغییر استاندار باشیم. البته بنده با این امر مخالف هستم چرا که ثبات مدیریتی استان به خطر می افتد و به امور اجرایی زیان می رساند.

جا به جایی مدیران احمدی نژادی با رفتن زود هنگام مقیمی ابترماند

گلسا بهاروندی، دبیر حزب جوانان استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس اظهار کرد: در آغاز به کار دولت تدبیر و امید «محمدحسین مقیمی» استاندار مرکزی شد اما روند کاری ایشان به دلیل زمان کوتاه مدیریتی که داشت متوقف شد و نتوانست تماما اهداف و برنامه های مدنظر خود را محقق سازد که این مسئله از همان آغاز دولت تدبیر و امید تبدیل به یک آفت مدیریتی برای استان مرکزی شد.

بهاروندی ادامه داد: درباره عملکرد جناب مقیمی تنها باید به این امر تأکید کرد که ایشان آغاز جا به جایی مدیران احمدی نژادی را برعهده داشت که با رفتن زود هنگام از استان مرکزی این مسئله ابتر باقی ماند.

وی افزود: با رفتن مقیمی، «محمود زمانی قمی» که یک اصلاح طلب شناخته شده بود به عنوان دومین استاندار دولت تدبیر و امید پا به استان مرکزی گذاشت ولی نتوانست از نظر معیار های اصلاح طلبی، عملکرد مطلوبی از خود برجای گذارد تاجایی که در زمان ایشان باز هم مدیریت ادارات به صورت 60 درصدی در اختیار اصولگرایان و به خصوص مخالفان دولت قرار داشت و این امر تاجایی ادامه یافت که اصلاح طلبان نتوانستند عملکرد زمانی قمی را تغییر دهند و آن را مثمر ثمر سازند. در سوی دیگر عملکرد دولت در زمان استانداری «محمود زمانی قمی» آنقدر ضعیف بود که پس از رفتن ایشان مدیریت های گوناگون یکی پس از دیگری از اصلاح طلبان سلب شد و یا با چالش رو به رو شدند.

آقازاده فضای اقتصادی استان مرکزی را آرام کرد

دبیر حزب جوانان استان مرکزی عملکرد تیم اقتصادی محمود زمانی قمی را ضعیف دانست و گفت: با حضورعلی آقازاده فضای اقتصادی استان مرکزی آرامش خود را باز پس گرفت و فضا از حالت بحرانی خارج شد اما متاسفانه عملکرد سیاسی آقازاده نتوانست اصلاح طلبان را آنچنان که باید راضی نگاه دارد.

بهاروندی ادامه داد: علیرغم تمامی کم لطفی های استانداران دولت تدبیر و امید، اصلاح طلبان استان مرکزی همواره حامی آن ها بودند و هیچ گاه نگاه حمایتی خود را از دولت سلب نکردند.

مقیمی از نظرسیاسی موفق تر از استانداران دیگر دولت تدبیرو امید در استان عمل کرد

وی اضافه کرد: جناب آقازاده به عنوان سومین استاندار مرکزی در دولت تدبیر و امید، در تحقق شعارهای اقتصادی این دولت بهتر از سایر استانداران عمل کرد ولی با تمام این اوصاف باید گفت که محمدحسین مقیمی به دلیل داشتن روحیه مشورت پذیری از نظر سیاسی موفق تر و مطلوب تر از دو استاندار بعد از خود عمل کرد.

دبیر حزب جوانان استان مرکزی در پایان اظهار کرد: امیدوارم تغییر استاندار تا قبل از پایان دولت تدبیر و امید اتفاق نیافتد ولی باتوجه به مباحثی که درحال حاضر شاهد آن هستم، اگر علی آقازاده بعد مشورت پذیری خود را تقویت نکند، احتمال تغییر ایشان وجود دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*