پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
100 درصد نیروی مورد نیاز رآکتور  خنداب از مردم منطقه تامین می شود
اجتماعی

100 درصد نیروی مورد نیاز رآکتور خنداب از مردم منطقه تامین می شود

Virtual editor
16 بهمن 1397
بازدید: 948
نظرات: 0

صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در خنداب:

100 درصد نیروی مورد نیاز رآکتور خنداب از مردم منطقه تامین می شود

گروه جامعه: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اکسیژن 18 با خلوص 97 درصد در رآکتور تحقیقاتی خنداب تولید شد.

علی اکبر صالحی در حاشیه بهره برداری از بیمارستان مهر خنداب افزود: امکان تولید اکسیژن 18 با ظرفیت حدود 60 کیلوگرم در این رآکتور فراهم شده است.

وی ادامه داد: تنها یک گام نهایی که الکترولیز آن است، باقی مانده که کار آسانی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با تولید این محصول ایران در زمینه تولید تجهیزات پت خودکفا شده و امکان صادرات نیز برای کشور فراهم است.

صالحی ادامه داد: ارزش یک کیلوگرم اکسیژن 18، 30 هزار دلار است که با خود کفایی در این محصول از خروج ارز از کشور جلوگیری می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تولید این محصول با تلاش و کوشش شبانه روزی دانشمندان جوان ایرانی در مدت سه تا چهار سال گذشته حاصل شده است.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: تولید اکسیژن 18 اکنون در انحصار کشورهای محدودی است که جمهوری اسلامی ایران با دست یابی به فرمول این محصول، انحصار شکنی کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: کارهای تحقیقاتی وسیعی در حال انجام است و آب سنگین تولید شده در ساخت داروهای جدید و نو ترکیب کاربردهای بسیاری دارد.

وی گفت: سازمان انرژی اتمی خود را متعهد به تامین تجهیزات مورد نیاز در سایت های این سازمان می داند و بر این اساس تجهیزات مورد نیاز بخش جراحی و زایمان بیمارستان خنداب با مشارکت این سازمان و استانداری تهیه شده است.

صالحی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی خود را مکلف به تامین تجهیزات مورد نیاز بخش اورژانس بیمارستان مهر خنداب می داند.

وی ادامه داد: اکنون 70 درصد نیروی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی خنداب از مردم منطقه بوده و تامین 100 درصدی نیروی مورد نیاز این سایت از نیروهای بومی پیش بینی شده است.

بیمارستان مهر خنداب با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال ساخته شده که مقرر شده 20 میلیارد ریال توسط سازمان انرژی اتمی تامین شود و تاکنون نیز 10 میلیارد ریال از اعتبار تکلیفی این سازمان، پرداخت شده است

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*