پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
امکان ادامه اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان وجود ندارد
اجتماعی

امکان ادامه اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان وجود ندارد

Virtual editor
16 بهمن 1397
بازدید: 152
نظرات: 0

مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه

در انتقاد از عملی نشدن تعهدات شهرداری اراک:

امکان ادامه اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان وجود ندارد

شهرداری اراک در اجرای این پروژه مسوولیت پذیر نیست

گروه شهری:سینا علیدادی

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه از عملکرد ضعیف شهرداری اراک انتقاد کرد.

احمد مرزبان به مناسبت دهه فجر نشست خبری را برگزار کرد اما این نشست وسیله ای شد تا وی از کم کاری ها و مشکلاتی که برسر راه اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان وجود دارد، انتقاد کند چرا که حدود یک هفته پیش در صحن رسمی شورای شهر اراک انتقاداتی به اداره کل راه و شهرسازی مبنی بر اینکه این اداره عامل اصلی کندی پیشرفت پروژه سنجان است، وارد شده بود که مرزبان تصمیم گرفت با شفاف سازی دقیق نسبت به این انتقادات واکنش نشان دهد.

ساخت و بهرهبرداری از 209 کیلومتر آزاد راه و 432 کیلومتر بزرگراه انجام شده است

احمد مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه، واگذاری اراضی مسکونی و غیرمسکونی استان را 15 هزار و 780  فقره دانست و گفت: از اراضی واگذار شده 8 هزار و 203 واحد آن مسکونی و 7577 فقره آن کاربری غیرمسکونی دارد. در بخش تبدیل اسناد مالکیت تا به امروز 4 هزار فقره سند توسط اداره راه و شهرسازی تک برگی شده است.

مرزبان ادامه داد: در بخش ساخت و توسعه راه‌ها که جزو عملکرد معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی می باشد، ساخت و بهره‌برداری 209 کیلومتر آزاد راه و 432 کیلومتر بزرگراه انجام شده است، همچنین در بخش نظارت بر ساخت ساختمان‌های دولتی و تاسیسات عمومی مطالعات و احداث بیمارستان‌ها با زیربنای 50 هزار و 300 مترمربع با قابلیت 426 تخت بیمارستانی درسطح استان صورت گرفته است.

وی افزود: مطالعه و احداث کتابخانه‌های عمومی با زیربنای 14 هزار و 770 مترمربع، مطالعه و احداث مجتمع‌های فرهنگی، هنری و مذهبی و کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان به متراژ 22 هزار و 190 مترمربع به تعداد 40 دستگاه و مطالعه و احداث ایستگاه‌های هواشناسی با زیربنای 2هزار و 960 مترمربع از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش است .

مرزبان با بیان اینکه احداث منازل سازمانی کارکنان در 65 هزار و 899مترمربع به تعداد حدود 450 دستگاه که با توجه به نیاز دستگاه های دولتی برای پرسنل ساخته شده بخشی از اقدامات انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور واقع شده با داشتن 6 هزار و 409 کیلومتر انواع راه‌ شامل اصلی، بزرگراهی، آزادراهی و روستایی یکی از پرترددترین استان های کشور هستیم و باید نسبت به توسعه آزادراه ها و بزرگراه‌ها از طریق فاینانس داخلی و خارجی اقدامات خوبی در آینده انجام شود.

وی در خصوص طرح ادامه آزادراه تهران به اندیمشک ادامه داد: بخشی از این کریدور در استان مرکزی واقع شده و در حال حاضر در دست مطالعه قرار دارد و امیدواریم هرچه زودتر در ستاد وزارتخانه به تصویب برسد و عملیات فاز دوم طرح به زودی اجرا شود.

درصد آسفالت جاده های استان مرکزی 13 درصد بیشتر از میانگین کشوری است

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در خصوص راه‌های روستایی استان اضافه کرد: طول کل راه های روستایی 4430 کیلومتر بود که از این میزان 3 هزار و 214 کیلومتر معادل حدود 73 درصد آسفالته و 361 کیلومتر معادل حدود 8 درصد شوسه و 855 کیلومتر معادل حدود 19 درصد خاکی است. 3هزار و 800 کیلومتر راه روستایی طی 40 سال فعالیت بعد از انقلاب ایجاد شده است.

مرزبان با اشاره به روستاهای استان گفت: تعداد کل روستاهای استان 1186 پارچه است که 108 هزار  و 714 خانوار و 320 هزار و 138 نفر در این روستاها زندگی می‌کنند و جمعیت روستاهای بالای 50 خانوار استان 291 هزار و 266 نفر و جمعیت روستاهای زیر 50 خانوار 33 هزار و872 نفر است . وی افزود: اعتبار راه‌های استانی در سال جاری 118 میلیارد و 450 میلیون تومان و اعتبار ملی این راه ها یک میلیارد و 650 میلیون تومان بوده و اعتبار ملی راه های روستایی استان در سال 96 حدود 3 میلیارد و 400 میلیون تومان است .

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: میانگین درصد آسفالت جاده های کشور 60 درصد است این در حالی است که درصد آسفالت جاده های استان مرکزی 73 درصد و 13 درصد بیشتر از میانگین کشوری است .

مرزبان ادامه داد: درصد برخورداری روستاهای استان 76 درصد و اعتبار استانی راه های روستایی امسال حدود 185 میلیارد ریال و اعتبار ملی نیز 165 میلیارد ریال است .

وی در خصوص پروژه‌های فعال راهسازی گفت: در حال حاضر 42 پروژه فعال در حوزه راهسازی وجود دارد که رقم بالایی بوده و نشانگر عملکرد خوب در حوزه راهسازی است، همچنین 30 پروژه در حال برگزاری مناقصه و 15 پروژه در بخش ساختمان‌های دولتی و تاسیسات عمومی و 19 پروژه نیز در بخش بازآفرینی شهری در استان وجود دارد .

13 محله در  شهر اراک و 17 محله در شهر ساوه به عنوان سکونتگاه غیر رسمی شناخته شده اند

مدیرکل راه  وشهرسازی استان مرکزی با اشاره به اهمیت بخش بازآفرینی شهری گفت: 4 پروژه مشارکتی که شاخص‌ترین آنها پروژه 336 واحدی مسکن امید در باغ خلج اراک است که با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی در حال احداث است .

مرزبان ادامه داد: 11 پروژه در زمینه‌های زیربنایی و روبنایی و 4 پروژه مطالعاتی در استان در حال انجام است، 750 مورد تسهیلات 40 میلیون تومانی در سال 97 برای بافت های فرسوده با همکاری بانک مسکن پرداخت شده است. سیاست دولت در بخش بازآفرینی احداث 100 هزار واحد مسکونی تا پایان دولت تدبیر و امید است که از این تعداد 2هزار و 87 واحد سهم استان مرکزی است که امیدواریم این واحدها را هرچه سریعتر کلید زده و شروع به ساخت کنیم .

وی افزود: 13 محله هدف در  شهر اراک و 17 محله هدف در شهر ساوه به عنوان سکونتگاه غیر رسمی در خصوص بازآفرینی شهری شناخته شده، هدف از بازآفرینی شهری ارتقا کیفیت سطح زندگی پایدار شهری است که در تلاش هستیم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده هر ساله بازآفرینی را در چند محله عملیاتی کنیم. امسال 4 محله در ساوه و اراک مشخص شده که تمام خدمات زیربنایی و روبنایی مورد نیاز آن محله‌ها را با کمک دستگاه‌ها به صورت اقدام مشترک تکمیل می کنیم.

مرزبان بیان کرد: 23 درصد از جمعیت اراک و 19 درصد از جمعیت ساوه در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند که باید روز به روز وضعیت زندگی این افراد رو به بهبهود باشد. 40 پروژه اقدام مشترک نیز برنامه‌ریزی شده که با دستگاه‌های مختلف در سال جاری و سال آینده به بهره‌برداری برسند و 40 میلیارد تومان اعتبار برای همین پروژه‌های اقدام مشترک و 41 میلیارد تومان نیز تسهیلات برای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است .

وی اضافه کرد: از مجموع 67 میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی که تا امروز به ما تعلق گرفته 31 میلیارد تومان تخصیص یافته که مجموع تخصیص ها در پروژه‌ها جذب شده است .

24 هزار واحد مسکن مهر در استان مرکزی ساخته شده است

مدیرکل راه  و شهرسازی استان مرکزی در خصوص پروژه‌های بخش بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: پله گذاری منطقه باغ خلج، احداث شبکه روشنایی سکونتگاه‌های غیر رسمی به طور 100 درصد، احداث شبکه روشنایی سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرستان ساوه به صورت 100 درصد از جمله اقدامات انجام شده در این بخش از پروژه ها است .

وی افزود: 24 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بیش از 25 هزار نفر جمعیت استان طی سال های گذشته ساخته شده که از این میزان تنها 663 واحد تاکنون به متقاضیان تحویل داده نشده که از این تعداد واحدمسکونی نیز 431 واحد در شهر جدید امیرکبیر در دست ساخت است و بیش از 90 درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارند و مابقی نیز خود مالک محسوب می شوند و از تسهیلات مسکن برای تکمیل واحد مسکونی خود استفاده می کنند .

مرزبان بیان کرد: طراحی و ساخت 2 هزار و 730 واحد مسکونی استیجاری، مطالعه و آماده سازی توسعه شهری استان به وسعت چهار هزار هکتار، انجام طرح های مشارکتی به تعداد 6 هزار و 366 واحد با بخش خصوصی و تعاونی ها، ساخت و واگذاری 90 قطعه زمین برای ساخت مدرسه، مسجد و نانوایی، پرداخت 53 میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای تکمیل طرح های خدمات رسانی و پرداخت 68 میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل خدمات زیربنایی از دیگر اقدامات اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی است .

وی اظهار داشت: تامین و تحصیل اراضی ملی و موات به تعداد 600 فقره به مساحت 2 هزار و 181 هکتار، رفع تصرف 400 هکتار و دفاع از چهار هزار پرونده حقوقی اراضی ملی، دریافت صورت جلسه تفکیکی در طبقات به تعداد 19 هزار واحد  از مهمترین اقدامات اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در بخش املاک و حقوقی این اداره کل است . مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی افزود: تهیه 10 طرح توسعه و عمران نواحی سه گانه و طرح توسعه عمران هفت شهرستان، تهیه 32 طرح جامع و 32 طرح تفصیلی شهرهای استان، عکسبرداری های هوایی و ماهواره ای، مطالعه و ساخت بیمارستان 426 تخته، مطالعه و ساخت کتابخانه های عمومی با زیربنای 15 هزار مترمربع، مطالعه و ساخت ایستگاه های هواشناسی  از سایر اقدامات در این بخش است .

مرزبان اضافه کرد: در سکونتگاه های غیررسمی طرح 336 واحدی امید در کوی سجادیه، پرداخت 75 فقره تسهیلات ارزان قیمت 400 میلیون ریالی، 11 طرح‌ زیربنایی و روبنایی و مطالعه ساخت 2 هزار و 87 واحد مسکونی و 4 طرح مطالعاتی از  طرح های مشارکتی  انجام شده توسط این اداره کل است

شهرداری اراک در اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان مسوولیت پذیر نیست

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در انتقاد از عملکرد شهرداری اراک و واگذاری مسوولیت های خود به دیگر ارگان ها، اظهار کرد: طی سالیان گذشته اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان به دلیل عدم مسوولیت پذیری شهرداری اراک با مشکل کندی در پیشرفت مواجه شده و امروز اگر شهرداری اراک نتواند معارضین این پروژه را برطرف سازد، اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح سنجان به دلیل آزاد نبودن محدوده کارگاهی، وجود ندارد. مرزبان با اشاره به اینکه منطقه سنجان در حوزه درون شهری است و اداره راه و شهرسازی مسئول اجرای پروژه های خارج از شهر را بر عهده دارد، ادامه داد: در سال 92 براساس صورتجلسه ای که به تایید مسئولان وقت رسیده بود، مقرر شد تا اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در اجرای این پروژه آن هم در راستای کمک به شهرداری اراک برای جذب اعتبارات ملی، مشارکت کند. به همین منظور هم تقسیم کاری صورت گرفت که طبق آن عملیات هدایت ترافیک، انجام تملک ها، رفع معارضین و جابه جایی تاسیسات واقع در مسیر پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان بر عهده شهرداری اراک سپرده شد و اداره راه و شهرسازی تنها مسوولیت اجرای پروژه را برعهده گرفت.

وی افزود: حدود سه سال است که پیمانکار اداره راه و شهرسازی به دلیل عمل نکردن شهرداری اراک به تعهدات خود، بلاتکلیف مانده و هنوز تملک 13 پلاک به منظور آزاد شدن فضای کارگاهی و ادامه عملیات اجرایی پروژه انجام نشده است، حال از مدیران شهری می پرسم که چه کسی مسئولیت این امر را بر عهده دارد؟

مرزبان در پایان خاطر نشان کرد: پروژه تقاطع غیرهمسطح سنجان در حال حاضر حدود 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هیچ مشکلی در کمبود منابع مالی وجود ندارد چرا که مقرر شده بخشی از ردیف اعتباری مربوط به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به پروژه تخصیص داده شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*