پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
تمایلی به حضور بخش کشاورزی در هیات رئیسه اتاق بازرگانی نیست
استان مرکزی

تمایلی به حضور بخش کشاورزی در هیات رئیسه اتاق بازرگانی نیست

Virtual editor
16 بهمن 1397
بازدید: 1,010
نظرات: 0

خالقی، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در گفت و گو با عطریاس:

تمایلی به حضور بخش کشاورزی در هیات رئیسه اتاق بازرگانی نیست

تمرکز اتاق بازرگانی به بخش کشاورزی یک تبعیض مثبت است

بیش از 5 سال از تصویب ثبت واژه‌ ی کشاورزی در ادامه نام اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور می گذرد.

به جرأت می‌توان گفت حضور نمایندگانی بخش کشاورزی در ترکیب هیات رئیسه و هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی که اصلی‌ترین و مهم‌ترین پارلمان بخش خصوصی است می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد و تقویت بستر رقابت و زمینه‌سازی تولیدات صادرات محور و محصولات رقابت پذیرموثر باشد؛ چراکه تنوع تولیدات کشاورزی به واسطه ضرورت تامین غذا، نقش حیاتی نسبت به سایر بخش ها اعم از بازرگانی، صنعت و معدن دارد و همین مهم می تواند در توسعه چرخه اقتصادی کشور از طریق بخش خصوصی بسیار اثرگذار باشد.

حضور کم وزن و کم رنگ فعالان بخش کشاورزی استان مرکزی نیز در انتخابات اتاق بازرگانی در دوره های گذشته تاکنون، سبب شده این بخش نتواند از سهمیه و ظرفیت قانونی خود در اختیار کردن کرسی هایی از این پارلمان موفق عمل کند و همواره در فضای رقابتی و هم افزایی بخش خصوصی در بخش های صنعت، معدن و بازرگانی، عدم حضور پتانسیل های برجسته ی بخش کشاورزی، حلقه ی مفقوده ای است که در این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی استان مرکزی نیز به چشم میخورد؛ و در فهرست کاندیداهای ثبت نام شده برای نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی استان، ظرفیت بخش کشاورزی از این فرصت بی نصیب است.

کارشناسان بخش کشاورزی بر این عقیده اند که توجه اتاق بازرگانی به بخش کشاورزی می تواند راهگشای بسیاری از روابط بین المللی با محوریت تامین خوراک و تقویت صنعت غذایی باشد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران استان مرکزی در این باره اظهار داشت: در بخش کشاورزی استان، تولیدکنندگان و صادرکنندگانی توانمند وجود دارند که کارت بازرگانی خود را به سختی دریافت کرده اند ولی از حضور آن ها در اتاق، استقبال چندانی صورت نگرفته است.

قلمی افزود: طبق قانون، سهمیه ای که باید اتاق بازرگانی به بخش کشاورزی اختصاص دهد، صورت نگرفته است؛ و همین مسئله منجر به عدم حضور فعالان بخش کشاورزی در انتخابات اتاق بازرگانی شده است.

وی تصریح کرد: البته که نقش متولیان دولتی بخش کشاورزی باید در این زمینه پررنگ تر باشد؛ چراکه موفقیت و حضور پررنگ بخش صنعت در اتاق به واسطه پیگیری ها و جلسات و برنامه های متعدد سازمان صمت است.

قلمی خاطرنشان ساخت: در گذشته، نام “کشاورزی” در تابلوی اتاق بازرگانی نبود و چقدر ما تلاش کردیم که این اتفاق بیافتاد؛ بنابر همین اصل معتقدیم باید سهم خواهی کرد و سهم قانونی بخش کشاورزی را از اتاق بازرگانی گرفت.

وی ادامه داد: وقتی 40 درصد تولیدات بخش کشاورزی در استان، مازاد بوده و استان مرکزی در تولید و صادرات برخی اقلام و محصولات، در کشور رتبه دار است؛ انتظار می رود به همین میزان نیز در اصلی ترین نهاد بخش خصوصی نقش آفرینی کرده و به میزان سهم خود تصمیم گیرنده باشد.

قلمی بیان داشت: کارت های بازرگانی فعالان کشاورزی دلیجان، دو برابر اراک است و این یک ضعف محسوب می شود؛ زیرا پتانسیل های مطلوبی در بخش کشاورزی در اراک فعالیت دارند که از رتبه های کشوری برخوردارند.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی نیز در گفت وگو با عطریاس، کمرنگ بودن بخش کشاورزی در انتخابات اتاق بازرگانی را متوجه هر دو بخش کشاورزی و اتاق بازرگانی دانست و اظهار داشت: اگر باور بر این است که باید نقش بخش کشاورزی در اتاق بازرگانی پررنگ تر شود، انتظار می رود هیات رئیسه اتاق نیز به این موضوع اهتمام ورزند.

خالقی بیان کرد: متاسفانه تمایلی به حضور بخش کشاورزی در هیات رئیسه اتاق بازرگانی نیست ؛ انتظار داریم مدیران اتاق چه در سطح استانی و چه کشوری بر حضور بخش کشاورزی در اتاق تمرکز بیشتر و جدی تری داشته باشند؛ ولی متاسفانه این اتفاق صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: بخش کشاورزی، نه تنها شاهد این تبعیض مثبت در اتاق بازرگانی نیست، بلکه در هیات رئیسه اتاق نیز راهی برای خود نمی بیند.

خالقی در ادامه گفت: از فعالان بخش کشاورزی در رده های مختلف انتظار می رود حضور خود را در اتاق بازرگانی با جدیت دنبال کنند.

وی تاکید کرد: تنها راه نجات بخش کشاورزی در شرایط کنونی، ارتباط با دنیا و زمینه سازی برای توسعه صادرات است که تولید محصولات رقابت پذیر را به همراه دارد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان داشت: با توجه به اینکه روز به روز نیاز کشور به سمت نهاده های روز دنیا بیشتر می شود، باید موضوع نقش آفرینی بخش کشاورزی در پارلمان اتاق بازرگانی بیش از هر مقطع زمانی دیگر مورد توجه قرار گیرد تا هر دو بخش صادرکننده و واردکننده بتوانند موفق عمل نمایند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*