پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
بودجه ای بی برنامه
اجتماعی

بودجه ای بی برنامه

Virtual editor
23 بهمن 1397
بازدید: 659
نظرات: 0

بی سرانجامی تحقیق و تفحص از شهرداری و نامشخص بودن برنامه های اجرایی بودجه سال 98 شهرداری اراک را ناکارآمد کرده است

بودجه ای بی برنامه

گروه شهری :سینا علیدادی

تدوین و تصویب بودجه آن هم بدون برنامه برای سازمان شهرداری اراک یکی از عواملی است که با وجود شرایط اقتصادی نامناسب، اوضاع مالی این سازمان را پیش از گذشته دچار ازهم گسستگی کرده است.

یکی از اصلی ترین چالش‌های اقتصادی مدیریت شهری، بودجه‌ریزی است چرا که شهرداری ها دارای حداقل درآمد ثابت و یا پایداری هستند که بتوانند براساس میزان این درآمدها، وظایف اجرایی خود را انجام دهند. بابت همین درپایان هرسال، شوراهای شهر وظیفه دارند تا بودجه های پیشنهادی شهرداری را مورد بررسی و در صورت داشتن صلاحیت، تصویب کنند. حال اگر بودجه ای فاقد برنامه های اجرایی باشد قطعا تحقق آن با چالش رو به رو می شود و اولین نهادی که می بایست پاسخگوی عدم اجرای برنامه های تدوین شده در بودجه باشد، شورای شهری است که آن را مصوب کرده است.

شهرداری مکلف است تا روز آخر دی ‌ماه، بودجه سالیانه خود را به شورای شهر پیشنهاد کند در این روند، بودجه پیشنهادی شهرداری زمانی قابل اجرا می باشد که توسط شورای شهر تصویب شده باشد و این تصویب نیز تاییدیه نهادهای ذیربط وابسته به وزارت کشور را نیز داشته باشد. در این رابطه شورا باید تا قبل از شروع اسفند بودجه را بررسی و تصویب کند، بنابراین موعد تصویب نهایی بودجه سالیانه به وسیله شورای شهر و ابلاغ آن به شهرداری طبق ماده 67 قانون، حداکثر تا اول اسفند است و در صورتی که شورا در موعد مقرر به وظیفه قانونی خود عمل نکند، شهرداری وظیفه دارد تا مراتب لازم را به فرماندار، استانداری و یا وزارت کشور اطلاع دهد. اما طی دو سال گذشته که شورای شهر دوره پنجم اراک وظیفه بررسی و تصویب بودجه سازمان شهرداری اراک را برعهده گرفته نتوانسته آنچنان که انتظار می رفت در تهیه و تنظیم برنامه جامع بودجه سالیانه شهرداری، موفق عمل کند. بهمن سال 96 اولین باری بود که شورای شهر دوره پنجم، اقدام به تصویب بودجه شهرداری برای سال 97 کرد ولی این تصویب آنقدر عجولانه بود که بدون در دست بودن نتیجه تحقیق و تفحص از مدیریت شهری سابق، انجام شد و شاید همین عجله عاملی بود تا امروز تنها کمتر از 40 درصد از بودجه 495 میلیارد تومانی سال جاری محقق شده است.

عدم انجام تحقیق و تفحص از شهرداری دوره چهارم اساسا نظام مالی و برنامه ریزی شهرداری دوره پنجم را تحت شعاع قرار داده به طوری که با شروع به کار شهرداری دوره جدید همگان می دانستند که مدیریت شهری چیزی بین 350 تا 450 میلیارد تومان بدهی دارد اما باتوجه به اینکه هیچگونه تحقیق و تفحصی انجام نشد، شهرداری در گزارش رسمی به شورای شهر اعلام کرد که تنها حدود 120 میلیارد تومان بدهی وجود دارد ولی امروز علیرضا مرادی، عضو شورای شهر اراک و رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه این شورا در صحن علنی اعلام می کند که «شهرداری اراک 450 میلیارد تومان بدهی دارد و این بدهی ها به دلیل تصویب بودجه نادرست و غیرکارشناسی است»، حال در اظهار نظر مرادی این ابهام شکل میگیرد که بدهی های میلیاردی مربوط به کدام دوره مدیریتی است؟

البته طبق گفته رضایی، رئیس فعلی کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان شهری تمامی بدهی های یاد شده در بودجه سال 98 در قالب دیون، ذکر شده است اما درباره اینکه نحوه پرداخت آن ها به چه شکلی خواهد بود، توضیحی نداد.

درباره بودجه پیشنهادی سال آتی که با تاخیر توسط شهرداری تحویل شورا داده شد، باید این موضوع را عنوان کرد که کلیات این بودجه 481 میلیارد تومانی با پنج رای مثبت و پنج رای منفی به شهرداری برگشت خورد چرا که هنوز توافقی بر سر افزایشی بودن یا کاهشی بودن آن صورت نگرفته و بودجه سال آتی حدود 15 میلیارد تومان نسبت به سال جاری کاهش داشته است و این امر به معنای آن است که شهرداری اراک تنها قصد دارد تا حقوق پرسنل خود را پرداخت کند و قصد ندارد که هیچ برنامه و پروژه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی که هزینه های جدیدی را تعریف می کند، به اجرا گذارد.

البته تا به این لحظه هیچ توضیحی درباره اینکه در تدوین بودجه سال 98 شهرداری اراک تا چه حد اصول هشت گانه بودجه ریزی بودجه شامل؛ اصل سالیانه بودن، اصل وحدت بودجه، جامعیت، تفصیل، تخصیص یا عدم تخصیص، انعطاف پذیری، تعادل و تخمینی بودن بودجه رعایت شده، توضیحی از سوی اعضای شورای شهر و مسوولان شهرداری اراک ارائه نشده است و شاید افکار عمومی این اصول را همانند ارائه گزارش های مالی که شهرداری موظف بود هر شش ماه یکبار ارائه نماید و هیچگاه ارائه نکرد از خاطر ببرند.

ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک درمصاحبه با عطریاس به توضیح روند تدوین بودجه سال آتی پرداخت و با اشاره به اینکه شهرداری بودجه پیشنهادی خود را با تاخیر تحویل داده است، گفت: طبق مقررات، شهرداری اراک باید تا یک بهمن بودجه پیشنهادی خود را به شورای شهر تحویل می داد اما این روند با تعویق چند روزه مواجه شد.

رضایی ادامه داد: پس از آن که بودجه توسط شورای شهر وصول شد، حدود یک هفته بعد، کلیات بودجه در صحن علنی به رای گذاشته شد که به دلیل وجود اشکالات فنی در آن، بودجه پیشنهادی به شهرداری عودت داده شد.

وی افزود: یک روز پس از این عودت، شهرداری اراک مجددا بودجه پیشنهادی اصلاح شده خود را تحویل شورای شهر داد و کمیسیون برنامه و بودجه نیز با برگزاری جلسه ای فوق العاده، بحث و بررسی موضوعات موجود در این بودجه را آغاز کرد.

رضایی اظهار کرد: درحال حاضر کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک برای بررسی بودجه سال آتی سه جلسه برگزار کرده که پیش بینی می شود دست کم چهار جلسه دیگر نیز تشکیل گردد تا نهایتا بودجه پیشنهادی در صحن علنی شورای شهر به رای گذاشته شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک در توضیح این سوال که چرا کلیات بودجه پیشنهادی شهرداری طی جلسه هفته جاری رد شد، گفت: نگاه های گوناگونی در تنظیم بودجه و برنامه ریزی آن وجود دارد بابت همین تعدادی از اعضای شورای شهر با کلیات بودجه پیشنهادی شهرداری مخالفت کردند.

رضایی ادامه داد: متاسفانه بودجه شهرداری اراک طی سال های گذشته با بدهی های میلیاردی بسته می شد. در حال حاضر آنچه که مستند است این است که بدهی های شهرداری در زمان تحویل امور به شورای شهر دوره پنجم و شروع به کار اولین سرپرست منتخب این شورا، بیش از 120 میلیارد تومان بوده، البته گویا بدهی های دیگری نیز وجود دارد که برای بررسی آن ها، مستندات کافی وجود نداشته بابت همین در آن زمان اعلام نشده است.

وی افزود: مدتی پس از آن زمان، سازمان شهرداری اراک رسما اعلام کرد که بدهی های این سازمان حدود 390 میلیارد تومان است که البته این بدهی ها مربوط به سنوات گذشته است و ربطی به دوران شورای شهر دوره پنجم ندارد.

وی تاکید کرد: اعتقاد شورای شهر و کمیسیون برنامه و بودجه بر این است که بدهی های شهرداری اراک باید در بودجه به عنوان دیون دیده شود که این مسئله بین شورای شهر، شهرداری اراک و کارشناسان مالی جزء اصلی ترین مباحث مورد بحث قرار گرفته است.

ایرج رضایی درباره اینکه بودجه سال آتی شهرداری اراک افزایشی یا کاهشی است، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه بر این باور است که باتوجه به تورم پیش آمده و احتمال ادامه آن در سال 98، می بایست بودجه به صورت افزایشی تنظیم شود اما از نظر مسوولان شهرداری اراک و برخی دیگر از اعضای شورای شهر باید بودجه به صورت کاهشی مورد تصویب قرار گیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اضافه کرد: اشخاصی که بر بودجه کاهشی اعتقاد دارند، بر این باورند که اگر روند بودجه ریزی سال های گذشته را مورد مقایسه قرار دهیم تا مشخص شود چه میزان از بودجه های تصویب شده، محقق شده است در خواهیم یافت که نمی توان بودجه سال 98 را به صورت افزایشی مصوب کنیم چرا که در سال جاری کمتر از 50 درصد بودجه محقق شده و اگر روند بودجه بندی افزایشی باشد، آنچنان که باید معقول به نظر نمی رسد.

رضایی در پایان اظهار کرد: اگر بودجه پیشنهادی سال 98 شهرداری اراک را با بیست شهر دیگر کشور مقایسه کنیم در خواهیم یافت که بودجه شهرداری اراک کمتر از این بیست شهر است. کمیسیون برنامه و بودجه نیز برای رفع چنین کاستی هایی در حال تنظیم برنامه ریزی های دقیق است و قصد دارد امور مباحث به سرمایه گذاری را افزایش دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*