پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
اصل 44 قانون اساسی به هیچ وجه اجرای خوبی نداشته است
استان مرکزی

اصل 44 قانون اساسی به هیچ وجه اجرای خوبی نداشته است

Virtual editor
23 بهمن 1397
بازدید: 587
نظرات: 0

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از صنایع استان مرکزی و دیدار با فعالین اقتصادی مطرح کرد

اصل 44 قانون اساسی به هیچ وجه اجرای خوبی نداشته است

بانک ها ظرفیت پرداخت تسهیلات را ندارند، بنابراین باید ساختار آن ها اصلاح شود

برخی از قوانین محیط زیست با شرایط امروز معادن سازگار نیستند

آقازاده استاندار مرکزی: استان مرکزی در یک سال گذشته بهترین عملکرد اقتصادی را داشته است

مقدسی، رئیس مجمع نمایندگان استان: اقتصاد هنوز هم از هاله و سایه دولت خارج نشده است

گروه سیاسی: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به دعوت نماینده ولی فقیه و شخص استاندار به منظور افتتاح چند پروژه و شرکت در نشست فعالان اقتصادی استان مرکزی به این استان سفر کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به استان با حضور در پاویون استانداری مرکزی در خصوص موضوع اصلاح ساختار کشور که توسط مقام رهبری ابلاغ شده بود، گفت: رهبر معظم انقلاب در خصوص بودجه 98 تاکید داشتند که باید بودجه سال آتی متناسب با شرایط تحریم، تغییرات لازم را داشته باشد که در همین راستا جلساتی نیز برگزار شده که براساس این جلسات مشخص شد که باید در ساختار بودجه ریزی کشور تغییراتی اعمال شود چرا که حجم دولت می بایست براساس سیاست های کوچک سازی و چابک سازی آن شکل گیرد و سطح بهره وری کار در بخش های محتلف ارتقا یابد.

لاریجانی ادامه داد: بودجه کشور باید براساس عملکرد تدوین شود و چگونگی فعالتر شدن فعالیت های عمرانی با کمک مردم مدنظر قرار گیرد که این امر در فرصت کوتاه و در بودجه 98 امکان تحقق ندارد و باید مکانیزم آن کاملا مشخص باشد.

وی افزود: تصمیم بر این است که در 4 ماهه نخست سال آتی ساختارها متناسب با شرایط کشور و با نقش دادن به مردم در اقتصاد و ساماندهی بودجه کشور به نحوی که بودجه عمرانی کشور بهتر شود، اصلاح گردد و در صورتی که لزوم اصلاح بودجه 98 وجود دارد، اصلاحیه آن به مجلس تقدیم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه حضور خود در استان مرکزی از شرکت هپکو اراک که به تازه گی فعالیت خود را از سر گرفته است، رفت و در آنجا با بیان این نکته که هپکو نه تنها برای استان مرکزی بلکه برای ایران اهمیت دارد، اظهار داشت: استان مرکزی به لحاظ وجود صنایعی همچون هپکو، پالایشگاه و پتروشیمی از پتانسیل های صنعتی مناسبی برخوردار است که تمامی آن ها در توسعه کشور اثرگذارند.

لاریجانی بعد از حضور در شرکت هپکو به شهرستان خنداب سفر کرد و در جریان افتتاح پست 230 کیلوولت لجور در روستای دهنو این شهرستان، گفت: منطقه خنداب به نام سایت هسته ای در دنیا مشهور شده اما به لحاظ کشاورزی نیز دارای ظرفیت هایی است که در جهت رونق تولید باید به کشاورزی این منطقه نیز توجه بیشتری داشت.

وی با تاکید بر اینکه جهت گیری دولت به سمت خدمات رسانی به محرومان و کشاورزان ضمانت شود و از پیشنهادات در این حوزه حمایت های لازم را خواهیم داشت، گفت: دولت و مجلس با همه فشارهای موجود در تلاشند تا زمینه توسعه و ایجاد اشتغال فراهم شود و در بودجه ریزی به تولید و اشتغال توجه ویژه ای شده است. سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای روستاها در نظر گرفته شد تا در اطراف روستاها سرمایه گذاری صورت گیرد که چرخه اقتصادی روستاها را تقویت کند، البته هنوز این تسهیلات به صورت کامل مصرف و هزینه نشده و امسال نیز این موضوع مجددا مورد تاکید است و برای اشتغال خرد نیز تسهیلات ارزان قیمت اختصاص می یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در سال گذشته برای بهزیستی و کمیته امداد 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت اختصاص داده شد و ارزیابی های مثبتی از اعطای این تسهیلات حاصل شد و افراد با هزینه کم به شغل رسیدند.

وی با بیان اینکه علیرغم همه مشکلات و محدودیت ها، تمامی دغدغه امروز دولت و مجلس اشتغال جوانان است، گفت: هرچه هزینه سربار کشور کاهش یابد بخش های دیگر فعالتر خواهند بود، باید 2 هزار مگاوات برق در کشور سرمایه گذاری شود که اگر الگوی مصرف بیشتر مورد توجه قرارگیرد و صرفه جویی در مصرف لحاظ شود این مقدار سرمایه گذاری کمتر خواهد شد و سرمایه گذاری ها به خدمات دیگر سوق می یابد. در راستای بهره وری باید به استفاده درست از منابع توجه کرد.

لاریجانی با بیان اینکه در این رابطه نقش رسانه ها و اقدامات اجتماعی در راستای ترویج کاهش مصرف تاثیرگذار است، افزود:  در آینده شرایط کشور بهتر خواهد شد، این دردسرها رفع می شود و فضای کشور برای توسعه و آبادانی فراهم تر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر خود به استان مرکزی در نشستی با فعالان اقتصادی استان در ساختمان استانداری مرکزی حاضر شد و با بیان اینکه اختلافات و نزاعهای داخلی به منافع ملی صدمه میزند، گفت: در شرایط کنونی کشور و با توجه به تحرکات و تحریمهای دشمن باید در داخل کشور وفاق و همدلی حاکم باشد و همگان باید برای تحقق این وحدت تلاش کنند و اینکه فعالان اقتصادی نسبت به تحقق وحدت در کشور تذکر می دهند، دستاورد بزرگی است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی پذیرای نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی است، گفت: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همواره از نظرات بخش خصوصی استفاده میکند و همچنین کمیسیونها نیز به این نظرات توجه دارند و در جلسات علنی مجلس هم در موضوعات مختلف از پیشنهادات بخش خصوصی استقبال و بهرهمند میشویم و این توافق در استفاده از نظرات بخش خصوصی در مرکز کشور و مجلس حاکم است.

لاریجانی ضمن پیشنهاد تشکیل کارگروهی در استان مرکزی و دریافت نظرات و ایدههای بخش خصوصی افزود: برخی از نکات مطرح شده توسط فعالان اقتصادی استان مرکزی قابلیت اجرایی دارد، همچنین در خصوص پرداخت تسهیلات به صنوف نیز ایدهها دریافت شود، حجم و سهم تسهیلات بخش خدمات افضل بر صنعت و کشاورزی است و اگر در این خصوص نقص یا ایدهای مطرح است، پیشنهاد داده شود.

وی با تاکید بر اینکه همه ما به فعالسازی بخش خصوصی واقف هستیم و باید دولت چابک و کوچک شود، گفت: این تلقی که به بخش خصوصی اجازه کار داده نمیشود در هیچ یک از قوا وجود ندارد و اصل 44 قانون اساسی نیز به جهت باز شدن بندها و فضا به تصویب رسید و با وجود اینکه قانونی خوبی است اما تاکنون به هیچ وجه به خوبی اجرایی نشده است.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اعمال ممنوعیت صادراتی در برخی از اقلام و موارد به معنای از بین بردن بخش خصوصی نیست، شرایط کشور متحول شده و ناچارا باید بخشی از ممانعتها اعمال شود، شرایط ارزی کشور در سال جاری به شکلی بود که باید برای واردات و صادرات ممانعتهایی ایجاد می شد و این به معنای عملکرد کمونیستی یا از بین بردن بخش خصوصی نیست.

وی با اشاره به برخی از موضوعات در حوزه کشاورزی و خرید تضمینی بیان کرد: خرید تضمینی خواسته کشاورزان است و آنها حتی خواستار توسعه خرید تضمینی دیگر محصولات کشاورزی هستند در حالی که مجلس از برداشتن خرید تضمینی از دوش دولت استقبال میکند و اگر پیشنهاد و راهکاری در این حوزه ارائه شود استقبال میشود در حالی که باید روش کار کاملا روشن بیان شود.

لاریجانی اضافه کرد: کمبود برخی از نهادههای دامی متاثر از عوامل متعدد است و شرایط داخلی و خارجی بر روند امور تاثیرگذار است، مشکلات داخلی در کشور وجود دارد که البته اصلاحات لازم در این راستا در حال پیگیری است، اما باید قبول کنیم که تحریمها نیز بر شرایط تاثیرگذار بوده است.

وی در خصوص قوانین حوزه معدن تصریح کرد: قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان نیز بررسی و به تصویب میرسد، اینکه گفته میشود معدن انفال است و نباید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند با چه منطقی بیان میشود؟ مشکل کشور ما عدم استفاده از ظرفیت معادن است و سهم کمی از معادن استفاده میشود که تشکیل شورای معادن در استانها به جهت تسریع در امور به سختی در قانون برنامه توسعه کشور منظور شد و اختیاراتی برای تسهیل در امور به استانها واگذار شده است. اگر این مهم خلاف قانون اساسی و شرع باشد باید استدلال منطقی مطرح شود، کشور نظاماتی دارد و شورای نگهبان و فقها از نظر شرعی قوانین را بررسی میکنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص تداخل قوانین زیست محیطی با فعالیت معادن گفت: اینکه برخی از قوانین محیط زیست با شرایط معادن سازگار نیست را میپذیرم و در این راستا پذیرای نظرات در کارگروه پیشنهادی هستیم تا رسیدگی شود.

وی با اشاره به مشکلات قطعهسازان تصریح کرد: در حوزه قطعهسازی در کشور مشکلات جدی وجود دارد و تصمیماتی نیز اتخاذ شده است، منابع جهت پرداخت تسهیلات بانکی مصوب و مقدار پرداخت تسهیلات به قطعه سازان نیز ابلاغ شده است البته این اقدام به معنی حل تمامی مشکلات قطعه سازان نیست و باید به مرور پیش رفت ولی با توجه به پیچیدگی برخی مسائل حل برخی از مشکلات یک گام به جلو محسوب می شود.

لاریجانی در خصوص موضوعات مرتبط با تعاونیها افزود: سهم 25 درصدی بخش تعاون در اقتصاد کشور را نمیتوان با دستور اجرایی کرد و کشور نیز کشش چنین چیزی را ندارد. باید برای برخی از مسائل راهکار و پیشنهاد لازم را مطرح کرد، ما ایرانیها در کار جمعی ضعیف هستیم و کار تعاونیها نیز یک کار جمعی است و نمی توان با فشار توسعه فعالیت تعاونی ها را پیش برد اما پذیرای پیشنهادات در جهت رونق شرکتهای تعاونی هستیم.

وی در خصوص سرمایهگذاری در بخش گردشگری بیان کرد: در شرایط کنونی سرمایه گذاری در این بخش فرصت مناسبی است و در بودجه 98 نیز برای تسهیلگری در این راستا مواردی پیش بینی شده است، البته طرح آماری همچون سه میلیارد دلار ورودی و 30 میلیارد دلار خروجی ناشی از گردشگری در کشور درست نیست، آمار اعلام شده در کشور این تفاوت 10 برابری را نشان نمیدهند و فاصله بسیاری بین درآمد کشور از ورود گردشگری و خروج آنها نیست.

لاریجانی با اشاره به تعدد و تنوع قوانین در کشور اظهار کرد: در این راستا کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی فعال شده است که تعدد و تنوع قوانین را بررسی میکند، البته برخی اوقات بخشنامه، آییننامه و دستورالعملی از سوی دستگاهها اجرایی صادر میشود که اگر این موارد خلاف قوانین باشد امکان لغو آن وجود دارد و مکانیزم لغو لحاظ شده است و با توجه به تعدد قوانین باید دقت بیشتری اعمال شود که این موضوع در جلسه سران سه قوا نیز مطرح خواهد شد.

وی در خصوص پیمانسپاریها در حوزه صادرات نیز تصریح کرد: انتظار میرود فعالان اقتصادی با همفکری و وفاق پیش روند و تنها موضوعات را در حوزه کاری خود دنبال نکنند بلکه نگاهی همه جانبه داشته باشند به عنوان مثال در حال حاضر در حوزه ارز نظاماتی ایجاد شده است چرا که برای ثبات قیمت ارز و کنترل شرایط مجبور به اعمال محدودیت برای دورهای محدود هستیم تا از شرایط عبور کنیم و باید صادرات به نحوی صورت گیرد که جای دیگری در کشور زخمی نشود.

لاریجانی با اشاره به وضعیت صندوقهای کشور گفت: 80 هزار میلیارد تومان در بودجه جاری کشور برای صندوق فرهنگیان اختصاص یافته، ضرورت احیای صندوقها محسوس است و نباید بار اضافی به آنها تحمیل کرد، همچنین در خصوص عملکرد موسسات اعتباری شاهد لطمات آنها بودیم و به همین دلیل نظارت جدی بر عملکرد این موسسات از سوی بانک مرکزی در دستور کار است و با تخلفات به شدت برخورد میشود، البته نکته قابل توجه این است که در شرایط کنونی بانک ظرفیت این حجم پرداخت تسهیلات را ندارد مگر اینکه اصلاحاتی در ساختار بانکی ایجاد شود اما در شرایط فعلی نمیتوان بار اضافی به بانکها وارد کرد.

وی با تاکید بر توجه به تولید و اشتغال در کشور به عنوان یک موضوع اصلی تصریح کرد: باید در این راستا تسهیلگری صورت گیرد، اما حتی در باز کردن LC نیز دشواریهایی وجود دارد. زنجیره مشکلات در کشور باید در نظامی همه جانبه مورد توجه قرار گیرد و از طرفی با مشکلات خارجی نیز مواجه هستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تصور نشود که در خلاء تصمیمگیری میشود، مشکلات را باید با نگاهی همهجانبه، طمانینه و  صبر پیش برد و در این راستا پیشنهادات انتقال یابد، مواردی که قابلیت توجه در مجلس را داشته باشد دنبال میشود و در صورت لزوم برخی نظرات و پیشنهادات به دولت منتقل میشود و حتی اگر مواردی نیاز است که در بودجه مطرح شود، منتقل شود تا در بودجه 98 مدنظر قرار گیرد.

نرخ بیکاری در استان مرکزی 6.9 درصد است

علی آقازاده، استاندار مرکزی نیز در نشست با فعالان افتصادی با بیان اینکه استان مرکزی در یک سال اخیر یکی از بهترین عملکردهای اقتصادی و تولیدی خود را سپری کرده است، افزود: سیاست راهبردی تیم اقتصادی استان مرکزی بر این است که مزاحمت کمتری برای تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی ایجاد شود که تا حدی در این راستا موفق عمل شده و امید است در پایان سال عملکرد و کارنامه موفقی برای استان رقم بخورد.

وی بیان کرد: طبق آمارها عملکرد استان در 11 ماهه 97 قابل قبول است و باتوجه به اینکه تلاش ها در استان به کار گرفته شده است امیدواریم نتیجه مطلوب را شاهد باشیم.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در حوزه کاهش نرخ بیکاری در استان عملکرد خوبی نسبت به سال گذشته حاصل شده است و به نرخ 6.9 درصد دست یافته ایم همچنین تصور میشود که تا پایان سال به یک میلیارد و 100 میلیون دلار صادرات غیرنفتی دست یابیم.

تغییر مکرر سیاست های اقتصادی به تولید آسیب زده است

مهدی مقدسی، رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی نیز در این نشست بیان کرد: باید در عملکرد چهل ساله انقلاب مرور کنیم تا دستاوردها و نقاط مثبت تقویت و ادامه یابد و در جهت رفع نقاط ضعف اقدام گردد.

مقدسی یکی از موضوعات مهم کنونی کشور را ضرورت اصلاح ساختار نظام اداری دانست و افزود: در تمرکززدایی ها خیلی موفق عمل نشده است و برای افزایش بهره وری و کارآمدی باید اختیارات استان ها را افزایش داد، هنوز در چابکی دولت موفق نبوده ایم و اقتصاد از هاله و سایه دولت خارج نشده است.

وی تصریح کرد: تغییر مکرر سیاست ها، ابلاغیه ها و دستورالعمل ها به تولید آسیب میزند در حالی که ثبات در تصمیم گیری ها حال تولید را بهتر می کند و خوشبختانه مبلغ 40 هزار میلیارد تومان جهت رونق تولید در بودجه 98 پیش بینی شده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید نقاط آسیب پذیر مورد فشار دشمن شناسایی و نسبت به اصلاح ساختار اقدام کرد، اضافه کرد: نظام آموزشی کشور نیز چالاکی لازم را ندارد، آمایش درستی در نظام اداری انجام نشده است البته اقدامات از سوی وزارت علوم آغاز شده و آموزش ها به سمت مهارت آموزی سوق یافته اما روند به کندی انجام میشود و باید این اقیانوس کم عمق تعمیق یابد…

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*