پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
جشنواره موسیقی فجر مظهر نشاط اجتماعی
اجتماعی

جشنواره موسیقی فجر مظهر نشاط اجتماعی

Virtual editor
12 اسفند 1397
بازدید: 834
نظرات: 0

برگزاری جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار در استان مرکزی

جشنواره موسیقی فجر مظهر نشاط اجتماعی

گروه جامعه:شایسته سلامی

جشنواره موسیقی فجر امسال برای اولین بار در استان مرکزی برگزار شد. با صحبت هایی که با مردم و مخاطبین شرکت کننده در این جشنواره داشتیم، این جشنواره به عنوان اولین تجربه کاری خود توانسته است فرایند موفقی را پشت سر بگذارد. «جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی عالی برگزار شد.»، «کیفیت برگزاری جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی به عنوان اولین تجربه کاری بسیار خوب بوده است.»، «برخی از کارهای اجرا شده توسط گروه های موسیقی، کارهای کپی و کاور بزرگان موسیقی کشور بوده است.» این جملات نظرات مخاطبین و مردم شرکت کننده در این جشنواره بود. همچنین کیفیت برگزاری این جشنواره توسط مسئولین برگزار کننده و همچنین گروه های موسیقی شرکت کننده از جمله نظرات دیگری بود در این گزارش های میدانی حاصل شد.

هنر موسیقی نیاز مبرم جامعه

بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: یکی از نیازهای مبرم جامعه ما هنر موسیقی به ویژه موسیقی سنتی است و قدرمسلم یکی از مظاهر نشاط اجتماعی نیز موسیقی و به ویژه موسیقی سنتی است. از سویی دیگر موسیقی سنتی که توسط هنرمندان بومی استان مرکزی اجرا می شود، بسیار فاخر است و تأثیرگذاری بسیاری در نشاط اجتماعی استان خواهد داشت.

اکرمی افزود: فعالیتی که امسال توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در راستای اجرای جشنواره موسیقی فجر در سطح استان انجام شد، از جوانب مختلف دارای منافع بسیاری برای استان می باشد. از یک سو این جشنواره فرصتی فراهم کرده است تا مردم بتوانند با حضور در این جشنواره به تماشای موسیقی بنشینند و نشاط اجتماعی در استان افزایش پیدا کند. از سویی دیگر فرصتی برای هنرمندان موسیقی استان مرکزی فراهم شده است تا هنر خود را به افکار عمومی عرضه دهند که فعالیت بسیار ارزشمندی است. همچنین از سویی دیگر جوانان خوش استعداد استان مرکزی زمانی که می بینند گروه های موسیقی استان مرکزی امکان عرضه هنر آنها به جامعه فراهم شده است، این هنر بازتولید خواهد شد. از هر زاویه ای به این موضوع نگاه کنید برای جامعه منافع بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: می توان با تعاملاتی که با سایر استان های کشور داریم، گروه های موسیقی استان مرکزی در سایر استان های کشور حضور یابند و برنامه های هنری خود را اجرا کنند و همچنین گروه های موسیقی سایر استان های کشور نیز به استان مرکزی سفر کنند و هنر خود را عرضه کنند. این تبادلات فرهنگی هم به معرفی هنر موسیقی استان مرکزی و هم به گسترش آن کمک خواهد کرد. همچنین می توان با حمایتی که از گروه های موسیقی بومی استان مرکزی انجام می شود، رشد و توسعه و بالندگی این گروه های موسیقی در سطح کشوری و یا حتی بین المللی را شاهد باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: هرگونه مراسم های جشنی که توسط ادارات، سازمان ها و ارگان های متعدد برگزار می شود، باید اولویت اول خود را استفاده از هنرمندان استان مرکزی به ویژه گروه های موسیقی استان قرار دهند. این یک توصیه اداری و اجتماعی است که در راستای رشد، گسترش و حتی اشتغال زایی در حوزه موسیقی استان از هنرمندان بومی استان مرکزی استفاده شود. امیدواریم با حمایتی که از هنرمندان موسیقی استان مرکزی می شود، بتوانند فعالیت هنری خود را رشد و توسعه دهند.

برگزاری جشنواره موسیقی فجر در استان مرکزی بعد از 40 سال

محسن شریفی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در حاشیه اسن جشنواره در گفت و گو با عطریاس گفت: با توجه به اینکه بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز جشنواره موسیقی فجر در استان مرکزی برگزار نشده بود با همکاری انجمن موسیقی استان مرکزی و هنرمندان خوب این حوزه در سطح استان اقدام به برنامه ریزی برای برگزاری این جشنواره در سطح استان مرکزی کردیم. در این راستا 10 گروه موسیقی در سطح استان مرکزی ساماندهی شد که از این تعداد 6 گروه در شهرستان اراک و 4 گروه در شهرستان ساوه برنامه اجرای موسیقی داشته اند. جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی در سال جاری به عنوان تجربه اول فعالیت خود، به صورت غیررقابتی برگزار شده است و امیدواریم که بتوانیم در سال های آینده حتی آموزشگاه های موسیقی را نیز در این حوزه دخیل کنیم و به این حوزه نیز وارد کنیم. جشنواره موسیقی فجر سال های آینده با برنامه ریزی هایی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مراکز استان ها ابلاغ خواهد شد، برگزار می گردد. باید دید تا این برنامه ریزی ها در سال های آینده به چه صورت خواهد بود. ممکن است این برنامه ریزی ها رقابتی و یا غیررقابتی باشد.

شریفی افزود: در خصوص اجرای گروه های موسیقی در این جشنواره در سطح استان مرکزی، به طور قطع برخی از این قطعه ها، قطعات آماده و دارای مجوز هستند که فرم موسیقی سنتی ایرانی می باشند و بعضاً در میان اجراها، قطعات تنظیمی و تولیدی خاص گروه خود که کار تازه آنها بوده است را اجرا کرده اند. کیفیت قطعات موسیقی اجرا شده در این جشنواره انصافاً خوب بوده و هنرمندان گروه های موسیقی که در جشنواره حضور پیدا کرده بودند بسیار توانمند هستند. هنرمندانی که در این جشنواره حضور داشتند همگی فرایندهای محتوایی را در فعالیت های خود به کار بسته اند و قطعات موسیقی وزینی را اجرا کرده اند. این موضوع می طلبد که ما برای سال های آینده برنامه ریزی های ویژه تری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در برگزاری اولین دوره جشنواره موسیقی فجر در سطح استان مرکزی تأکید بر اجرای موسیقی سنتی استان بوده است و اولویت در این راستا قرار گرفته که از هنرمندان و گروه های موسیقی بومی استان مرکزی استفاده شود. این فرایند در جهت تعالی، ارتقاء و توسعه موسیقی سنتی در سطح استان مرکزی شکل گرفته است. در این راستا گروه های موسیقی سنتی که در این جشنواره شرکت کرده اند، همت گمارده و تلاش ویژه خود را به کار بستند و سنگ تمام گذاشتند و همین موضوع وظیفه مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی را مضاعف کرده است تا در سال های آتی گام های بلندتر و مستحکم تری در این راستا برداریم. امدواریم که بتوانیم در سال های آینده با برنامه ریزی های بهتر، بستر بهتری برای ظهور و نمود گروه های سنتی استان مرکزی فراهم کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اظهار داشت: از آنجایی که استان مرکزی صاحب موسیقی سنتی ردیف دستگاهی در سطح کشور است، وظیفه ما دوصدچندان است که به بحث موسیقی سنتی ردیف دستگاهی و یا موسیقی سنتی و حرفه ای اصیل ایرانی بپردازیم. این موضوع نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث شد امسال برای اولین بار در سطح استان مرکزی در چنین فضایی ورود پیدا کنیم و جشنواره موسیقی فجر را در استان برگزار نماییم.

شریفی تصریح کرد: یکی از مباحثی که در جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی در نظر گرفته ایم توجه به جامعه هدف آسیب پذیر در سطح استان بوده است. تقریباً نیمی از بلیط های جشنواره موسیقی فجر استان در سال جاری در مناطق آسیب پذیر شهرک علی ابن ابی طالب (فوتبال)، باغ خلج و شهرک ولیعصر (چشمه موشک)، به صورت رایگان توزیع شده است. این فرایند با هدف ورود اقشار آسیب پذیر جامعه به فضای حوزه موسیقی و استفاده از برنامه های هنری موسیقی انجام شده است. هیچگونه چشم داشتی برای فروش بلیط های این جشنواره و درآمدزایی آن نداشته ایم. بلیط های این جشنواره طی صورتجلسه های انجام شده به صورت توزیعی و رایگان در اختیار انجمن موسیقی استان مرکزی و گروه های موسیقی برای مخاطبین تخصصی این حوزه، اداره کل بهزیستی استان مرکزی، کانون پرورش فکری، دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی، خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی و اقشار آسیب پذیر جامعه قرار گرفته است.

وی بیان داشت: یکی از دلایلی که باعث شد جشنواره موسیقی فجر در این برهه زمانی برگزار شود این بود که دهه فجر امسال همزمان با ایام فاطمیه قرار گرفته بود و به احترام این ایام نمی توانستیم جشنواره موسیقی فجر را در ایام دهه فجر برگزار کنیم. بنابراین تصمیم بر آن شد تا این جشنواره بعد از ایام فاطمیه و پس از جشنواره فیلم فجر در سطح استان مرکزی برگزار شود. در جشنواره موسیقی فجر امسال در استان مرکزی به عنوان اولین تجربه فعالیتی این حوزه در سطح استان، استقبال مردم بسیار خوب بوده است و در تمامی سانس های برگزار شده شاهد حضور چشمگیر مردم بوده ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اضافه کرد: جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی در سطح شهرستان اراک با حضور 6 گروه موسیقی سنتی در روزهای 4 و 5 و 6 اسفندماه در 2 سانس 18:30 و 21:30 در مجتمع فرهنگی، هنری و سینمایی ستارگان شهر اراک برگزار شده است. همچنین جشنواره موسیقی فجر نیز برای اولین بار در ساوه با حضور 4 گروه موسیقی سنتی در روزهای 15 و 16 اسفندماه در 2 سانس 19 و 21 در سالن سلمان ساوجی شهر ساوه برگزار خواهد شد.

برگزاری جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار در استان مرکزی

عباس اباذری رئیس انجمن موسیقی استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس گفت: جشنواره موسیقی فجر از ابتدای انقلاب تا سال گذشته 33 دوره را پشت سر گذاشته است و تمامی این 33 دوره در پایتخت کشور برگزار شده است. فرایند برگزاری آن نیز به گونه ای بوده است که در سطح کشور فراخوان زده می شد و تمامی گروه های موسیقی در سطح کشور به صورت متمرکز در پایتخت در این جشنواره شرکت می کرده اند. امسال برای اولین بار بخشنامه از سوی وزارت کشور ابلاغ شد و در راستای آن هر استان جشنواره موسیقی فجر را طبق دستورالعمل های وزارتخانه در همان استان برگزار نماید.

اباذری افزود: جشنواره موسیقی فجر در سطح استان مرکزی به دلیل اینکه برای اولین بار در سال جاری برگزار می شد، در فضای غیررقابتی فعالیت خود را انجام داد. کیفیت برگزاری جشنواره با توجه به اینکه برای اولین بار برگزار می شد، بسیار خوب بود. هر کاری بالاخره نواقص و اشکالاتی دارد اما با وجود اینکه این جشنواره برای اولین بار در سطح استان مرکزی برگزار شد، از کیفیت بالایی برخوردار بود.

وی ادامه داد: حضور گروه های موسیقی در این جشنواره می توانست بیشتر از این تعداد باشد اما به دلیل اینکه زمان بسیار کافی برای برگزاری این جشنواره نداشته ایم، با این تعداد گروه موسیقی جشنواره برگزار شد. گروه هایی که در این جشنواره شرکت کردند، گروه هایی بودند که تجربه سالها فعالیت داشتند و با توجه به زمان کمی که داشتیم توانستند خود را برای جشنواره آماده کنند. اما برای هنرمندانی که گروه نداشتند و تصمیم داشتند برای اولین بار گروه تشکیل دهند، زمان کافی وجود نداشت. اگر زمان کافی برای برگزاری جشنواره در اختیار داشتیم قطعاً این جشنواره با حضور گروه های موسیقی بیشتری برگزار می شد.

رئیس انجمن موسیقی استان مرکزی اظهار داشت: کیفیت قطعات اجرا شده توسط گروه های موسیقی درجات متعددی داشت و می توانیم بگوییم قطعات موسیقی نواخته شده هم در رده های ضعیف و هم در رده های متوسط و هم در رده های قوی اجرا شد. گروه هایی که قطعات موسیقی بزرگان موسیقی کشور را کپی و کاور می کنند، اگر در بخش های رقابتی شرکت کنند امتیاز کمتری به آنها تعلق می گیرد. اما گروه هایی که قطعات موسیقی را که اجرا می کنند فرایند شعر و آهنگسازی توسط همان گروه ها انجام شده باشد و به اصطلاح کار تولیدی باشد، اگر در بخش های رقابتی شرکت کنند امتیاز بیشتری به آنها تعلق می گیرد. گروه های موسیقی که در جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی شرکت کردند بخشی از قطعاتی را که اجرا کردند قطعات تولیدی همان گروه ها بود و بخشی دیگر از قطعات اجرا شده توسط آنها کارهای کپی و کاور بزرگان موسیقی کشور بوده است.

اباذری تصریح کرد: جشنواره موسیقی فجر استان مرکزی به عنوان اولین تجربه فعالیتی خود، برای شروع و پایه گذاری تجربه موفقی را پشت سر گذاشته است. اما در سال های آینده باید با برنامه ریزی های دقیق تر و منسجم تری فعالیت خود را آغاز کند و با توزیع فراخوان و تشکیل دبیرخانه این جشنواره در 3 بخش سنتی، کلاسیک و پاپ به فعالیت بپردازد. امیدواریم در سالهای آینده بتوانیم به جز در بخش غیررقابتی، در بخش رقابتی نیز جشنواره را برگزار نماییم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*