پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
قوانین حاکم بر اتاق بازرگانی باید اصلاح شود
استان مرکزی

قوانین حاکم بر اتاق بازرگانی باید اصلاح شود

Virtual editor
12 اسفند 1397
بازدید: 565
نظرات: 0

در نشست مطبوعاتی اعضای ائتلاف توسعه هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی استان مرکزی مطرح شد

قوانین حاکم بر اتاق بازرگانی باید اصلاح شود

 

کروه اقتصادی:زهره صادقی

کمتر از سه روز تا موعد برگزاری هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی استان مرکزی باقی مانده است. دو گروه به صورت جدی با ائتلاف های جداگانه با رقابت با یکدیگر پرداخته اند.

 گروه ائتلاف توسعه متشکل از اعضای فعلی هیئت رئیسه اتاق اراک با برگزاری نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران به بیان اهداف و تبیین نقشه راه برای ادامه مسیر توسعه ای در چرخه تولید و صنعت استان پرداختند.

باید پویایی مضاعف در اتاق اراک ایجاد شود

 در این نشست که با حضور تعدادی از اعضای 15 نفره ائتلاف توسعه و نیز برخی پیشکسوتان.صنعت استان به عنوان حامیان این گروه برگزار شد، رئیس فعلی اتاق بازرگانی با اشاره به ثبت نام 50 نفر از فعالان عرصه صنعت، بازرگانی، معدن و کشاورزی به عنوان کاندیدا در این دور از انتخابات اظهار داشت: ائتلاف فوق از مدت ها پیش با هدف توسعه شکل گرفته و سعی داشته افرادی با توانایی تحلیل و تسلط بر شرایط اقتصادی موجود را جذب نماید.

منوچهر توسطی افزود: با انتخاب فراگیر از سطح استان موفق به جذب سه نفر از ساوه، سه نفر از دلیجان، یک نفر از خمین، یک نفر از محلات، یک نفر از شازند و شش نفر از اراک شویم.

وی افزود: این افراد با برنامه و استراتژی وارد شده اند و همگام با اهداف برنامه ششم توسعه و تصویب برخی اهداف، اقداماتی اجرایی شده است.

توسطی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگارعطریاس مبنی بر ارائه برنامه ای شفاف از سوی گروه ائتلاف توسعه گفت: اتاق بازرگانی بزرگترین و مهمترین پارلمان بخش خصوصی است و با توجه به اینکه مشاور سه قوه می باشد می تواند اثرگذاری بالایی داشته باشد؛ بر همین اساس تلاش بر این است که در دوره آتی اتاق، با ایفای نقش در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها، انفعال از اتاق برداشته شود و پویایی مضاعف در اتاق اراک ایجاد شود.

وی چهار محور را ملاک عمل گروه ائتلاف توسعه خواند و گفت: انتخاباتی تنش زدا، قانونمند، شفاف و دموکراتیک برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم پاسخگوی مطالبات رای دهندگان باشیم.

رئیس فعلی اتاق بازرگانی استان مرکزی در ادامه بیان داشت: دولت و بخش خصوصی در دو سوی محور اقتصاد قرار گرفته اند.واقعیت این است که اقتصاد کشور، دولتی است و منافع دولتی و خصوصی با یکدیگر در تعارض هستند؛ بنابراین این خوشایند بخش دولتی نیست که اختیار اقتصاد کشور تماما به دست بخش خصوصی باشد.این یک نقیصه است بنابراین اتلق بازرگانی نمی تواند آنگونه که باید اثرگذار باشد و تاکنون نتوانسته است دخالت دولت را در بخش خصوصی کاهش دهد. از اینرو ما به عنوان گروه ائتلاف توسعه بر این تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت های موجود، بیشترین کارایی را ایجاد کنیم.

ترکیب اهداف دولت و بخش خصوصی می تواند خروجی مثبتی داشته باشد

 نائب رئیس فعلی اتاق بازرگانی استان مرکزی نیز در پاسخ به سوالی دیگرپیرامون علت عدم برخورداری اتاق از جایگاه و اثرگذاری لازم بیان داشت: هدف دولت و بخش خصوصی یک مسیر مشترک در راستای رونق و توسعه اقتصادی است؛ ولی طبیعتا به تناسب جایگاه و مسئولیت و وظایف دولت و بخش خصوصی، تفاوت هایی وجود دارد.

حمیدرضا مهدی نیا ادامه داد: آنچه مهم است ترکیب اهداف دولت و بخش خصوصی است که می تواند خروجی مثبتی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید برای آبادانی، اشتغال و رفاه جامعه گام برداشت افزود: اساسا اتاق یک محدوده فعالیت دارد و مطلقا در بخش اقتصادی فعال است. همین بخش اقتصادی نیز محدودیت های خاص خود را دارد؛ ولی با همکاری و حمایت استانداری مرکزی، دستگاه های دولتی و اتاق، در مسیر توسعه روابط تجاری و امور بین الملل، اقدامات اساسی انجام گرفته است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی استان گفت: کمیته مشترک امور بین الملل متشکل از اتاق و 5 نهاد دولتی ذیربط در توسعه روابط بین الملل فعالیت دارد؛ و اینکه چه هیات هایی به چه کشورهایی و با چه اهدافی سفر نمایند توسط این کمیته مشترک تصمیم گیری می شوند.

وی بیان داشت: همچنین نقش شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نیز در توسعه اهداف و تصویب برنامه ها و تصمیمات بخش خصوصی بسیار اثرگذار بوده است و به دلیل پرکیفیت بودن جلسات و مصوبات در جلسات شورای گفتگو، استان مرکزی در این زمینه از رتبه 23 در کشور به رتبه 14 ارتقا یافته و پیش بینی می شود تا پایان سه ماهه اول سال آینده به رتبه هفتم ارتقا یابد.

دولت باید صدای بخش خصوصی را بیشتر بشنود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان مرکزی نیز به نقش بخش خصوصی در پیشبرد اهداف دولتی اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی با حضور بخش خصوصی نقشی اثرگذار و حیاتی در کشور دارد ؛چراکه 70 درصد بودجه کشور از مالیات است که توسط بخش خصوصی تامین می شود؛ بنابراین دولت باید صدای بخش خصوصی را بیشتر بشنود.

امینی افزود: حدود چهار سال از بکارگیری نام کشاورزی در ترکیب نام اتاق بازرگانی می گذرد و در این مدت کوتاه اقدامات جدی توسط اتاق در حوزه کشاورزی انجام گرفته است ولی برنامه های بسیاری باید برای بخش کشاورزی که نقش حیاتی و تامین قوت جامعه را دارد، تدوین شود.

قوانین حاکم بر اتاق باید اصلاح شود

مدیرعامل گیجین و پیشکسوت صنعت استان نیز با حضور در این نشست و حمایت از برنامه های گروه ائتلاف توسعه اظهار داشت: باید افرادی در ترکیب هیات نمایندگان و هیات رئیسه اتاق بازرگانی قرار گیرند و انتخاب شوند که به اتاق اعتبار و ارتقا ببخشند.

اسلامی زاده افزود: قوانین حاکم بر اتاق باید اصلاح شود چون اکثرا غلط است.

وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی ، تعاونی نیست؛ باید مسئله کارت های بازرگانی حل شود و اینگونه نباشد که هر فرد که کارت بازرگانی دارد صلاحیت انتخاب کردن و انتخاب شدن داشته باشد. وی به اهمیت ارتباط با بازارهای جهانی تاکید کرد و بیان داشت: آموزش زبان زنده دنیا به اعضای اتاق برای ارتباط تنگاتنگ و بدون واسطه ی مترجم با تجار دنیا نقش مهم و چشمگیری برای توسعه صادرات و تولید کالاهای صادرات محور توسط صنایع استان مرکزی خواهد داشت.

نگاه ه فرااستانی و ملی داشته باشیم

مدیرعامل شرکت نیکسان نیز با حضور در این نشست خبری ، ضمن حمایت از گروه ائتلاف توسعه بیان داشت: باید نگاه های خود را فرااستانی و ملی کنیم. اگر هر تصمیم و مصوبه ای در هر یک از شهرستان های استان اجرایی شود، می تواند در کل کشور تغییراتی را ایجاد نماید و اثرگذار باشد.

رضوانی افزود: باید با شدت و با تمام قدرت به حفظ صنایع موجود بپردازیم؛ باید صنایع بحرانی را عارضه یابی کنیم و در این مقوله از کانال اتاق بازرگانی، نقش آفرین باشیم.

شرایط دریافت کارت بازرگانی در اتاق تغییر کرده است

عقیلی نسب نیز در ادامه این نشست خبری در خصوص ابهاماتی در زمینه صدور کارت های بازرگانی برای متقاضیان بیان داشت: شرایط دریافت کارت بازرگانی در اتاق تغییر کرده است و کسانی که واجد شرایط دریافت کارت باشند در کوتاه ترین زمان ممکن کارت خود را دریافت می کنند.

وی افزود: فعالیت اتاق بازرگانی می بایست در فضایی کاملا آزاد اقتصادی انجام گیرد تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.و این نیز در قالب یک کار تشکلی برای توسعه فضای کسب و کار بسیار موثرتر است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*