پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ فروردین ۱۳۹۹
عشق الهی، مسوول امور حقوقی شهرداری اراک: ارقام گزارش مالی با یکدیگر مغایرت دارند
اجتماعی

عشق الهی، مسوول امور حقوقی شهرداری اراک: ارقام گزارش مالی با یکدیگر مغایرت دارند

Virtual editor
13 اسفند 1397
بازدید: 1,123
نظرات: 0

ارائه گزارش مالی شهرداری اراک از پرداخت صورت وضعیت های قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) حاشیه ساز شد

عشق الهی، مسوول امور حقوقی شهرداری اراک:

ارقام گزارش مالی با یکدیگر مغایرت دارند

گروه شهری:سینا علیدادی

شنبه هفته گذشته خبری به نقل از مدیر تقاطع‌های غیرهمسطح میدان شریعتی و ورزش قرارگاه خاتم‌الانبیا اراک منتشر شد که وی در آن تعطیلی روند اجرای دو پروژه فوق را آن هم به دلیل مشکلات مالی و عدم عملی شدن تعهدات شهرداری مطرح کرده بود و این امر مدیریت شهری اراک که در راس آن شورای شهر قرار دارد را شوکه کرد چرا که هیات رئیسه شورای شهر قریب به دو هفته پیش قول بهره برداری از تقاطع شریعتی تا قبل از فرا رسیدن سال نو را داده بود.

عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح شریعتی با طول تقریبی مسیر اصلی پروژه 560 متر و با اعتبار پیش‌بینی شده 250 میلیارد ریال در 4 شهریور 1394 توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا آغاز شد و تا به امروز قریب به سه بار زمان بهره برداری از این پروژه به تعویق افتاده است.

طبق توافق صورت گرفته بین شهرداری اراک و قرارگاه خاتم‌الانبیا مقرر شده بود تا شهرداری اراک 70 درصد هزینه‌های اجرای پروژه را به صورت تهاتر و 30 درصد را به صورت نقدی پرداخت کند. براساس اعلام «جواد فلاح» مدیرعامل موسسه شهید رجایی قرارگاه خاتم‌الانبیا در صحن شورای شهر، میزان مطالبات قرارگاه از شهرداری اراک 45 میلیارد تومان بوده که 10 میلیارد تومان آن نقد و باقی تهاتر شده است.

اما نحوه پرداخت نقدی و انجام تهاترها به دلایل طولانی شدن بازه زمانی و تغییر میزان قیمت کارشناسی املاک شهرداری، با مشکل رو به رو شد و این امر آغازی بر اختلافات مالی قرارگاه خاتم‌الانبیا با شهرداری اراک بود که شورای شهر برای رسیدگی به این مهم درخواست تهیه گزارش مالی از روند فعالیت این پیمانکار برجسته را صادر کرد.

روز گذشته نیز «سعید نادری» نائب رئیس شورای شهر اراک در صحن رسمی شورای شهر به قرائت این گزارش شهرداری پرداخت.

نادری در ابتدای قرائت گزارش مالی شهرداری اراک درباره وضعیت پیمانکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا گفت: طبق گزارش شهرداری اراک تا به امروز کل صورت وضعیت پرداخت شده به قرارگاه خاتم‌الانبیا حدود 78 میلیارد تومان است که 25 میلیارد تومان آن به صورت پیش پرداخت، 11 میلیارد و 800 میلیون تومان نقدی و 19 میلیارد و 600 میلیون تومان به صورت املاک تهاتر شده، پرداخت شده است.

نائب رئیس شورای شهر اراک اضافه کرد: باتوجه به ارقام و گزارش مالی ارائه شده از سوی شهرداری اراک باید گفت که تا به این لحظه شهرداری 35 درصد وجه نقد پرداخت کرده که این مهم 5 درصد بیشتر از متن مورد توافق در قرارداد می باشد و اگر قرارگاه هیچ پول نقد دیگری دریافت نکند و تهاترهای لازم انجام شود، طبق قرارداد عمل خواهد شد.

بعد از ارائه این گزارش، علیرضا مرادی دیگر عضو شورای شهر اراک در انتقاد نادرست بودن گزارش مالی شهرداری اراک و نحوه قرائت آن در صحن رسمی شورای شهر، گفت: گزارش مالی ارائه شده توسط شهرداری قطعا برای ما مشکل ایجاد می کند چرا که قرارگاه خاتم این گزارش را قبول ندارد و آن را نادرست می داند.

مرادی ادامه داد: شورای شهر دوره سابق برای پرداخت نقدی به قرارگاه خاتم‌الانبیا، مصوبه ای تا سقف 40 درصد دارد بنابراین نمی توان به این موضوع که چرا تا به این لحظه 35 درصد پرداخت مالی انجام شده، خرده ای گرفت لذا نباید گزارش شهرداری را به نحوی مطرح کنیم که برداشت های تند از آن صورت گیرد چرا که شرایط امروز  می طلبد با تدبیر و آرامش، کارهای بر زمین مانده را سامان بخشید.

در سوی دیگر عشق الهی، مسوول امور حقوقی شهرداری اراک که گزارش مالی ارائه شده را مورد بررسی کلی قرار داده بود، در اظهار نظری حساس بیان کرد: «ارقام موجود در گزارش مالی شهرداری با یکدیگر مغایرت دارند که برداشت های متفاوتی را ایجاد می کند.»

با پایان این مباحث شالی بگ، سرپرست شهرداری اراک به عنوان فصل الخطاب بحث گفت: شهرداری در پرداخت نقدی تقریبا طبق روال گذشته و سقف پرداختی ماهانه عمل می‌کند، اختلافی در نوع پرداخت بین شهرداری و پیمانکار وجود داشت که با توجه به مجوز داده شده از سوی شورای چهارم و پنجم شهر اراک امکان افزایش و کاهش سقف پرداختی‌ها وجود دارد و در واقع ماهانه یک میلیارد تومان به پروژه‌ها پرداخت می‌شود و در بحث تهاترات نیز تعهدات را عمل خواهیم کرد که البته بخشی از آن نیز انجام شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*