پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
قند تلخ شازند
استان مرکزی

قند تلخ شازند

Virtual editor
17 اسفند 1397
بازدید: 2,583
نظرات: 0

خریدار کارخانه قند شازند در گفت و گو با عطریاس از عملکرد مسئولان استان مرکزی در واگذاری این کارخانه گلایه کرد

قند تلخ شازند

در واگذاری کارخانه قند شازند سیاسی کاری شده است

گروه اقتصادی: زهره صادقی
آذر ماه سال جاری بود که معاون امور صنایع صنعت و معدن و تجارت استان مرکزی، آمادگی سازمان را برای پذیرش هر سرمایه گذاری به منظور احیای دوباره کارخانه قند شازند اعلام کرد و گفت: آمادگی این را داریم که هر کسی بیاید و این کارخانه را با هر محصولی راه بیندازد.

مسعود بختیار در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشت: کارخانه قند شازند یکی از کارخانه های قدیمی استان بود که در زمانی که در آن منطقه کشاورزی مطلوبی بوده است، فعالیت مطلوبی نیز داشته است؛ ولی سالها از تعطیلی آن می‌گذرد.

وی تأکید داشت: با توجه به نزدیکی کارخانه قند شازند به خطوط ریلی سراسری، به نظر می رسد که تولید در این کارخانه توجیه داشته باشد؛ از اینرو آمادگی پرداخت تسهیلات هم وجود دارد؛ اما تصمیم را باید مالکان آن بگیرند.

نماینده شازند نیز در آخرین اظهارات و گفتگوی خود با عطریاس گفت: راه اندازی کارخانه قند شازند از موضوعاتی بود که با جدیت پیگیری شد و بر اساس صورتجلسه منعقد شده بین استانداری، شهرداری شازند و بنیاد مستضعفان، تقریباً چارچوب کار مشخص شده و منتظر اعلام قیمت نهایی کارشناسی هستیم تا بقیه روند اجرایی کارخانه دنبال شود.

علی ابراهیمی افزود: اگر بنیاد مستضعفان در ارائه قیمت مناسب، نظر مساعدی داشته باشد می‌تواند کار را تسهیل کند چراکه این صنعت برای استان مرکزی یک اعتبار است و برای ما بسیار مهم است که ماهیت آن حفظ شود.

اما نماینده سرمایه گذار کارخانه قند شازند که آمادگی خود را برای تایید قیمت اعلامی و کارشناسی شده از سوی بنیاد مستضعفان اعلام کرده بود در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: آخرین قیمت کارشناسی رسمی دادگستری 155 میلیارد تومان اعلام شده که باید به شهرداری و استانداری اعلام کرده و همچنان مسئولان استان تاکید دارند که شهرداری و دهیاری شازند کارخانه را بخرند.

وی افزود: با توجه به اینکه ما آمادگی لازم را برای خرید کارخانه داریم اما نه استاندار و نه سایر مسئولان استان در این رابطه با ما همکاری نکردند.

نماینده سرمایه گذار بیان کرد: حدود 10 سال است که کارخانه قند شازند غیرفعال و تعطیل بوده است؛ حال چرا به محض ورود و اعلام آمادگی خریدار شخصی، مسئولان و مدیران استان و شهرستان نسبت به حمایت و همکاری اینگونه سنگ اندازی می‌کنند؟

وی افزود: اگر مسئولان مدعی این هستند که کارخانه قند شازند حق شهرداری و دهیاری شازند است، چرا تا به حال به فکر این مسئله نبوده‌اند؟

وی تصریح کرد: چرا بنیاد باید قیمت 70 میلیارد تومانی کارخانه را 155 میلیارد تومان اعلام کند؟؛ چرا کسی پاسخگوی این اعلام رقم غیرقانونی نیست؟ تنها کسی که مردانه و بدون چشمداشت، پیگیر موضوع واگذاری کارخانه قند شازند بود “موسوی” امام جمعه شازند است ولی سایر مسوولان، هرگز حمایتی در این رابطه نداشتند.

نماینده سرمایه گذار کارخانه قند شازند انتقاد کرد: متاسفانه برخی مسئولان استان نه تنها حمایتی از ما نداشتند که حتی طرح توجیهی بنده در استانداری گم شده است.

وی افزود: چرا باید نامه درخواست ما در استانداری گم شود؟ من تلاش می کنم و با تمام توان حق مردم شازند را می گیرم؛ چرا که در این وضعیت کاملا سیاسی کاری شده است.

وی ادامه داد: موضوع واگذاری کارخانه قند شازند را تا جایی ادامه می دهند که به انتخابات سال آینده برسد و از آن بهره‌برداری سیاسی شود؛ درحالیکه ما تضمین کننده ایجاد بیش از هزار شغل در کارخانه بودیم.

خریدار کارخانه قند شازند نیز در گفت‌وگو با عطریاس اظهار داشت: قیمت اعلامی از سوی بنیاد بسیار پرت و عجیب است.

صابری افزود: ظاهراً بنیاد مستضعفان تصمیم دارد قیمتی اعلام کند که کسی کارخانه قند شازند را نخرد؛ چرا که قیمت کارخانه های قند فعال و روی پا در کشور بسیار مشخص است.

وی ادامه داد: چگونه ممکن است کارخانه قند شیروان با تولید 4 هزار تن 120 میلیارد تومان باشد ولی کارخانه 700 تنی قند شازند که ده سال از غیر فعال بودن و بلاتکلیفی آن می‌گذرد و فرسوده و مستهلک شده است 155 میلیارد تومان باشد؟ اگر بحث متراژ زمین است، شیروان 70 هکتار زمین دارد که کمتر از ارزش زمین شازند نیست.

صابری بیان داشت: متاسفانه در استان کسی دلش نمی خواهد این کار انجام شود و گویا اصلا برایشان اهمیتی ندارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*