پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
رفتار دختر و پسر اراکی جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است
اجتماعی

رفتار دختر و پسر اراکی جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است

Virtual editor
20 اسفند 1397
بازدید: 2,399
نظرات: 0

توضیح حجت الاسلام عبدالهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی در خصوص خواستگاری انجام شده در پاساژ گلستان اراک:

رفتار دخترو پسر اراکی جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است

میرمحمدی، وکیل پایه یک دادگستری: عمل زوج جوان در پاساژ گلستان اراک جرم نیست

گروه جامعه:شایسته سلامی

انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر درخواست ازدواج یک زوج جوان اراکی به سبک و سیاقی متفاوت در یکی از مراکز خرید اراک، خبرساز شد. چند روز گذشته کلیپی از خواستگاری پسر جوانی از دختر مورد علاقهاش در پاساژ گلستان شهر اراک منتشر شد که حواشی بسیاری را به همراه داشت و واکنشهای مختلفی را نیز در فضای مجازی بدنبال داشت.

این پسر جوان با یک برنامه قبلی تصمیم می گیرد دختر مورد علاقه اش را غافلگیر کند و در پاساژ جلوی چشم همه ناظران روبه روی او زانو زند و از احساسش بگوید و درخواست ازدواج نماید. پس از انتشار کلیپ این خواستگاری در فضای مجازی از یک سو برخی کاربران از این عمل استقبال کردند، اما از سویی دیگر برخی این عمل را مغایر با شئونات اسلامی دانسته اند و تقاضای برخورد با این دختر و پسر جوان را داشته اند. چندی پیش نیز خبری مبنی بر دستگیر  شدن  این دختر و پسر در فضای مجازی منتشر شده است. گویا چون این رفتار آنها از نظر قوانین و موازین حاکم بر کشور با مقررات اسلامی مغایرت داشته و خلاف قوانین کشور بوده، موجب دستگیری این 2 نفر شده است. پایگاه خبری پلیس نیز در این راستا گزارش داده است که در پی انتشار کلیپی از درخواست ازدواج مغایر با شئونات اسلامی، توسط دختر و پسری جوان در یکی از مراکز خرید در شهرستان اراک، با توجه به مطالبات مردم با ایمان و ولایتمدار شهرستان و جریحه دار شدن عفت عمومی در این رفتار برگرفته از فرهنگ منحط غرب این موضوع برابر قانون، بررسی موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی استان قرار گرفت. در ادامه این گزارش آمده است که این زوج جوان دستگیر و با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند. در این گزارش عنوان شده که این دختر و پسر جوان که به شکل قانونی با یکدیگر عقد کرده اند تا صدور حکم نهایی با قرار وثیقه، آزاد هستند.

جرم دخترو پسر اراکی جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است

رئیس کل دادگستری استان مرکزی در این خصوص گفت: خواستگاری انجام شده در پاساژ گلستان اراک توسط پسر جوان از دختری جوان به شیوه صورت گرفته در یکی از مراکز خرید اراک و در ملاء عام مصداق بارز جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است و جرم تلقی می شود و باید برابر قانون با آنان برخورد شود. چنین رفتاری جرم است و برابر قانون مجازات آن می تواند حبس و شلاق باشد. در نهایت دادگاه باید در مورد جرم و مجازات این دختر و پسر تصمیم بگیرد. این دختر و پسر جوان اراکی در حال حاضر با قرار وثیقه آزاد شده اند تا در وقت مقتضی به پرونده آنها رسیدگی شود.

حجت الاسلام عبدالهی افزود: قرار نیست در جامعه هر فردی هرگونه که بخواهد رفتار کند. بالاخره جامعه عفت عمومی دارد و چنین رفتاری جریحه دار کردن عفت عمومی جامعه است. شکایات بسیاری از این دختر و پسر جوان شده است. شکایت خصوصی در این رابطه انجام نشده، اما به هر حال شکایاتی در این راستا وجود دارد. افراد بسیاری با دادسرا تماس گرفته اند و از این وضعیت گله مند بوده اند و خواستار برخورد با این موضوع شده اند. گاهی ممکن است افعالی از انسان رخ دهد که نامشروع نیست، اما در عین حال از نظر عرف جامعه پسندیده نباشد. چنین افعالی در قانون جرم تلقی می شود.

عمل زوج جوان در پاساژ گلستان اراک نمی تواند جرم باشد

وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه در گفت و گو با عطریاس اظهار داشت: از نظر اینجانب عمل زوج جوان در پاساژ گلستان اراک مصداق جریحه دار کردن عفت عمومی موضوع ماده 638 قانون مجازات اسلامی نبوده و نمی تواند جرم باشد.

دکتر سعید میرمحمدی افزود: اولا جریحه دار کردن عفت عمومی در ایران مفهومی است تعریف نشده و مصادیق آن تعیین نشده اند. همین امر بعضاً در مقام عمل سبب نادیده انگاشته شدن اصول مسلم حقوق جزا شده و مقامات مسئول از ضابطین دادگستری تا بالاترین مقامات قضایی نظرات و تصمیمات متفاوت در این خصوص ابراز می نمایند که در بسیاری از موارد با نظر عموم مردم که مجنی علیه اصلی این جرم هستند تفاوت فاحش دارد. شاید دیدگاه برخی از افراد این باشد که عمل زوج جوان موجب جریحه دار کردن عفت عمومی شده است اما آنچه در کلیپ منتشر شده دیده می شود نه تنها نفرت و انزجار عمومی در بین مردم نیست بلکه شادمانی مردم می باشد که باید گفت شهروندان از حق شادی هم برخوردارند که مغفول بوده و اتفاقا خبر بازدداشت این زوج موجب نفرت و انزجار بسیاری از مردم شده است لذا تعریف و مصداق جرحه دار کردن عفت عمومی مشخص نیست و می تواند متفاوت باشد و افکار عمومی همواره باید در تعیین مصادیق این جرم نقش داشته باشند و این تمایل می بایست به نحوی در رویه قضایی و قانون اعمال شود و ابهاماتی را که در این خصوص وجود دارد روشن شود.

اهمیت مقوله جریحه دار کردن عفت عمومی از آنجا خودنمایی می کند که امروزه این امر مبتلا به، جامعه ما شده است، از طرفی عمده افرادی که به ارتکاب این جرم دستگیر می شوند، قشر جوان و نوپای جامعه هستند که باوجود جوان بودن جمعیت جا دارد در برخورد بااین نسل حساس و آینده ساز با تامل بیشتری رفتار شود.

برخی در تعریف جریحه دار کردن عفت عمومی گفته اند عبارت است از ارتکاب هر عمل از امور جنسی در انظار و اماکن عمومی از قبیل رابطه با جنس مخالف، پوشش، رفتار، گفتار و یا نمایش تصاویر که این تمایلات را نمایان کند یا قضای حاجت در انظار که نوعاً موجب نفرت مردم می شود. اما عمل این زوج همانطور که گفتم نه تنها از مصادیق عمل جنسی که موجب نفرت عمومی شده باشد نیست، بلکه مورد استقبال حاضرین نیز قرارگرفته و به نظر اینجانب جرم نمی باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*