پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
التیامی بر زخم 16 ساله اراک
اجتماعی

التیامی بر زخم 16 ساله اراک

Virtual editor
20 اسفند 1397
بازدید: 539
نظرات: 0

فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با حضور در شهر اراک قول تعیین تکلیف پروژه 55 متری تا اردیبهشت سال آتی را داد

التیامی بر زخم 16 ساله اراک

مالواجرد: طرح جامع اراک باید تا قبل از پایان سال جاری به تهران ارسال شود

مرادی،عضو شورای شهر اراک: اراده ای خاص در استان مرکزی اجازه تعیین تکلیف پروژه 55 متری را نمی دهد

گروه شهری:سینا علیدادی

فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی دیداری که با برخی از شهروندان اراکی داشت به صحبت ها و انتقادات آن ها گوش داد و محکم ترین قول برای رفع بلاتکلیفی شهر اراک از معضل 55 متری را داد.

طرح جامع اراک باید تا قبل از پایان سال جاری به تهران ارسال شود

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بعد از پایان صحبت های تعدادی از اعضای هیات امنای مردمی تعیین تکلیف طرح 55 متری در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه سی دقیقه، زمان بسیار کمی برای شنیدن درد شانزده ساله مردم به حساب می آید، گفت: به دنبال بازدیدی که از محدوده اجرایی طرح 55 متری داشتم، زمانی که از مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان مرکزی خواستم تا جلسه ای با شهروندان اراکی برگزار کند به این امر فکر می کردم که آیا حداقل آبرویی برای ما مسوولانی که جایگاهمان را مدیون حضور مردم پای صندق های رای بوده، باقی مانده است؟

مالواجرد ادامه داد: با شنیدن صحبت های بخشی از ساکنین محدوده اجرایی طرح 55 متری به این امر امیدوار شدم که مردم هنوز از ما روی برنگردانده اند، بابت همین امروز با امید و انرژی فراوان به پایتخت بر می گردم تا پیگیری های لازم برای رفع بلاتکلیفی مردم اراک را انجام دهم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: پروژه 55 متری اراک مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران است و اگر بخواهید تغییری در این پروژه ایجاد شود قطعا باید مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را داشته باشد. حضور من در اراک و بازدید میدانی از محدوده این پروژه صرفا به این دلیل است که هر چه سریعتر طرح جامع اراک به شورای عالی شهرسازی جهت بررسی ارسال شود.

صادق مالواجرد با اشاره به همراهی سه تن از اعضای موثر کمیته فنی شورای عالی شهرسازی در سفر به اراک بیان کرد: طرح 55 متری اراک در قالب طرح جامع این شهر مطرح شده و پیشبینی ملاحظات ترافیکی آن مربوط به شانزده سال پیش است که تا به امروز ترافیک قطعا افزایش پیدا کرده است.

وی ضمن بیان این نکته که طرح 55 متری به صورت ویژه در کمیته حمل و نقل و ترافیک شورای عالی شهرسازی بررسی می شود، گفت: قطعا نتیجه بازدید و حضور من در اراک در تصمیمگیریها تأثیرگذار خواهد بود، امیدوار باشید با تدبیر در بررسی طرح و آنچه که باید در شورای عالی شهرسازی مطرح شود، معضل موجود رفع میشود چرا که طرح جامع اراک در اولویت بررسی شورای عالی شهرسازی قرار خواهد گرفت.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در پایان اظهار کرد: طرح جامع اراک باید تا قبل از پایان سال جاری به تهران ارسال شود. پس از ارسال طی هفته آینده،کمیته فنی شورای عالی شهرسازی هفته سوم فروردین ماه 98 اقدام به بررسی این طرح خواهد کرد و نهایتا اواخر اردیبهشت سال آتی پروژه 55 متری اراک تعیین تکلیف می شود.

استانداری مرکزی موظف به اجرای پروژه هستند

مهدی زندیهوکیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر پروژه 55 متری اراک به معضل و مشکلی بزرگ برای مدیریت شهری و همچین شهروندان اراکی تبدیل شده که تا زمان لغو این پروژه استاندار مرکزی، مسوول معاونت عمرانی استانداری و مسئولین مدیریت شهری موظف به اجرای پروژه هستند و نمی توانند آن را اجرا نکنند.

زندیهوکیلی ادامه داد: مطمئن باشید مسئولان درد و مشکلات شهروندان اراکی را می فهمند. نمونه آن این است که استاندار مرکزی تاکنون بارها برای رسیدگی به این طرح، جلسه برگزار کرده و تا به امروز هم اجرای این پروژه روی میز قرار گرفته است.

وی افزود: پروژه 55 متری یک خیابان از طرح جامع شهری اراک است و در حال حاضر نیز این طرح در مرحله تصویب قرار دارد که پس از آن باید طرح تفصیلی توسط شهرداری اراک که شاید زمانی حدود دو سال به خود اختصاص دهد، تهیه شود.

معاون عمرانی استانداری مرکزی خطاب به مسوولان وزارت راه و شهرسازی گفت: زین پس طرحهایی که قابلیت اجرایی ندارند به تصویب نرسانید تا این چنین استانها گرفتار نشوند چرا که استانداری مرکزی موظف به اجرای طرح است و هیچگونه دخل و تصرفی در آن نمی تواند داشته باشد.

وزارت راه و شهرسازی حرف مردم را شنید ولی استانداری مرکزی از این وزارتخانه یک هیولا ساخته است

علیرضا مرادی، عضو شورای شهر اراک نیز که در نشست با ساکنین پروژه 55 متری اراک حاضر شده بود، عملکرد مسوولان استانی در رفع بلاتکلیفی مردم اراک درباره معضل 55 متری را نامناسب دانست و گفت: متاسفانه مسوولین استان مرکزی از وزارت راه و شهرسازی هیولایی ساختند که حتی شهروندان میترسیدند اسم این وزارتخانه را به زبان آوردند چرا که بیان کرده بودند که اگر حرفی از لغو زده شود، مردم باید پانزده سال دیگر منتظر بمانند اما حضور معاون وزیر راه در اراک به این معناست که حرف مردم شنیده می شود و این سخنان تنها برای ترساندن شهروندان اراکی بوده است.

مرادی با بیان اینکه مسئولین استان مرکزی رفتار درستی با مردم نداشتهاند ادامه داد: باتوجه به مصوبه اخیر شورای شهر، شهرداری اراک دیگر اجازه ورود به پروژه 55 متری را ندارد و هر اقدامی در این راستا، غیرقانونی خواهد بود.

مرادی تصریح کرد: شهرداری اراک در حال حاضر قریب به 500 میلیارد تومان مقروض است، حتی اجرای پروژه فردین پور که از نظر ماهیتی به 55 متری شباهت دارد، هم اکنون با گذشت ده سال هنوز تکمیل نشده است. شهرداری اراک در حال حاضر به سختی حقوق پرسنل خود را تامین میکند و موظف شدن شهرداری به اجرای چنین پروژهای قطعا شدنی نیست.

وی با اشاره به اینکه مسئولان با مردم رو راست نیستند، بیان کرد: مشاور پروژه از بلوک بندی پروژه 55 متری به 57 بلوک اظهار بی اطلاعی کرده و حتی این امر را غیر ممکن دانسته اما متاسفانه مسئولین شهر به بهانه اجرای طرح ترافیکی با بیل مکانیکی به جان خانههای مردم افتادند. مسوولان وزارتخانه آگاه باشند که یک اراده خاص در استان مرکزی وجود دارد که اجازه نمی دهد 55 متری درست شود.

این عضو شورای شهر اراک افزود: پروژه 55 متری اراک فاقد پیوست فرهنگی، زیستمحیطی و هویتی است. در حال حاضر در میدان شهدا در فضایی به وسعت 2 تا 3 هزار متر قریب به 15هزار متر زیربنای تجاری تعریف شده است. با اجرای پروژه 55 متری چه کسی پاسخگوی چنین فاجعه ای خواهد بود؟

وی افزود: شهرداری اراک 50 سال است که پیگیر اجرای عقب نشینی خیابان ادبجو است که تا الان انجام نشده و به عنوان نماینده مردم در پارلمان محلی متوجه دلیل پافشاری مسئولین در اجرای این پروژه نمی شوم و در واقع این اصرار نوعی ابهام را ایجاد کرده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه برخی از مسئولین در مصاحبه با رسانهها، شهرداری را متهم به عدم اجرای این پروژه می کنند گفت: در جلسه با کمیته فنی شورای عالی شهرسازی در تهران، پدافند غیرعامل و میراث فرهنگی این طرح را معیوب و نابودکننده نامیدند. طرحی که فاقد هرگونه پیوست باشد و شهرداری که یک ریال برای اجرای آن بودجه در اختیار ندارد قطعا اجرا شدنی نیست، باید برای مردم تعیین تکلیف شود که اگر قابل اجراست صراحتا بیان شود با کدام منبع انجام میشود در غیر این صورت طرح از همه جهات غیرقابل توجیه است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*