پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲ اسفند ۱۳۹۸
تحریم جشنواره
اجتماعی

تحریم جشنواره

Virtual editor
21 اسفند 1397
بازدید: 2,545
نظرات: 0

پاسخ منفی تعداد زیادی  از عکاس های استان مرکزی به جشنواره عکس تالاب میقان اراک:

تحریم جشنواره

گروه جامعه:شایسته سلامی

برگزاری ” جشنواره عکس تالاب میقان ”  توسط شرکت املاح معدنی ایران دردساز شد. پس از آنکه مشخص شد اسپانسر اصلی جشنواره عکس میقان، شرکت املاح معدنی ایران جمع کثیری از عکاس های استان مرکزی از حضور در این جشنواره امتناع و این جشنواره را تحریم کردند.

تلاش کردیم شرکت املاح معدنی ایران برگزار کننده اصلی جشنواره نباشد

عادل عزیزی رییس انجمن صنفی عکاسان استان مرکزی در این باره در گفت و گو با عطریاس گفت: در مرحله ابتدایی قرار بود فراخوان جشنواره عکس تالاب میقان اراک منتشر شود و چنین جشنواره ای برگزار گردد، برگزارکنندگان این جشنواره از انجمن صنفی عکاسان استان مرکزی تقاضای همکاری کردند و قرار بر این شد که این انجمن برگزارکننده این جشنواره باشد و به همین دلیل تلاش های صورت گرفته در این برهه زمانی به جایی برسد که بتوانیم جشنواره را به سمت و سویی هدایت کنیم که از شرکت املاح معدنی ایران به عنوان برگزارکننده جشنواره نامی به میان آورده نشود و تنها به عنوان یک اسپانسر، بخشی از هزینه های برگزاری جشنواره را بر عهده بگیرد. همچنین از سویی دیگر تعدادی اسپانسر دیگر به مجموعه اضافه شود تا بتوانیم این جشنواره را با کیفیت بالاتری برگزار کنیم. سعی و تلاش کردیم که برگزاری جشنواره تالاب عکس میقان اراک به تریبونی برای شرکت املاح معدنی ایران تبدیل نشود. اما متأسفانه با صحبت ها و مذاکراتی که بعدها با شرکت املاح معدنی ایران در راستای برگزاری این جشنواره انجام شد، متوجه شدیم که مسئولین این شرکت اصرار دارند که به طور حتم و قطعی به عنوان مشارکت کننده اصلی جشنواره تالاب عکس میقان اراک، در جشنواره حضور داشته باشند و متمایزتر از سایر اسپانسرها نمود پیدا کنند.

عزیزی افزود: با توجه به مسائل زیست محیطی که در تالاب میقان اراک وجود دارد و لطمه ها و صدماتی که شرکت املاح معدنی ایران به واسطه برداشت های بی رویه و غیراصولی که انجام می دهد به این تالاب وارد می کند، به این نتیجه رسیدیم که در این جشنواره شرکت نکنیم. بعد از تصمیم قطعی که برای عدم برگزاری این جشنواره گرفته شد، متأسفانه به یکباره فراخوان برگزاری جشنواره عکس تالاب میقان اراک منتشر گردید. این فراخوان به گونه ای طراحی شده بود که شرکت املاح معدنی ایران به جای انجمن صنفی عکاسان استان مرکزی به عنوان برگزار کننده اصلی جشنواره معرفی شده است و در آن بخشی تحت عنوان همزیستی صنعت و طبیعت گنجانده شده بود. این موضوع برای فعالان زیست محیطی و عکاسان حیاط وحش و افرادی که دغدغه تالاب میقان اراک را دارند و به این امر واقف هستند که شرکت املاح معدنی ایران چه صدمات و لطمه های جبران ناپذیری به این تالاب وارد می کند، بسیار ناراحت کننده بود و این ناراحتی باعث شد تا اعتراضات بسیاری نسبت به شرکت املاح معدنی ایران به عنوان برگزار کننده جشنواره به وجود بیاید.

وی ادامه داد: این بازخوردها و اعتراضات با انصراف یکی از داوران جشنواره آغاز شد و پس از آن انجمن های محیط زیستی بیانیه ای در این راستا صادر کردند. همچنین اکثر عکاسانی که در حوزه حیات وحش فعالیت دارند نیز مخالفت خود را با این جشنواره اعلام کردند و از شرکت در آن انصراف دادند. این اعتراضات، بازخوردها و مخالفت ها تنها منوط به اراک نشد و دامنه آن گستره ملی پیدا کرد و از طریق شبکه های اجتماعی و سایر روش هایی که در دسترس بود، منتشر شد. در ادامه این جریان انجمن صنفی عکاسان استان مرکزی نیز به صراحت اعلام کرد که از برگزاری این جشنواره حمایت نمی کند. اما در ادامه گویا سیاست هایی تدوین شده و فراخوان جشنواره تغییر پیدا کرده و همچنین داور جایگزین برای برگزاری آن انتخاب کرده اند و در نهایت در صدد احیاء مجدد برای برگزاری آن می باشند. تا جایی که مطلع هستیم جمعی از عکاسان به دلیل حضور شرکت املاح معدنی ایران همچنان با برگزاری این جشنواره مخالف هستند و اصلاً بر نمی تابند که شرکتی که تهدید کننده اصلی تالاب میقان اراک است و از آن بهره برداری بی رویه و غیراصولی می کند و باعث آثار مخرب و صدمات و لطمه های بسیاری به حوزه محیط زیستی تالاب میقان اراک شده و اکوسیستم این منطقه را بر هم زده و همچنین باعث دو قسمت شدن تالاب گردیده و جریان آب تالاب را به خاطر کانال هایی که مسدود شده اند از بین برده، به عنوان برگزار کننده اصلی جشنواره عکس تالاب میقان اراک فعالیت کند.

رییس انجمن صنفی عکاسان استان مرکزی اظهار داشت: کاملاً مشخص است که اصراری که شرکت املاح معدنی ایران دارد تا به عنوان برگزار کننده این جشنواره خود را مطرح کرده و نام خود را با این عنوان اعلام کند، دقیقاً این موضوع را به ذهن متبادر می سازد که به دنبال وجهه سازی در اذهان عمومی می باشد، آن هم دقیقاً زمانی که به دنبال تصویب طرح توسعه شرکت املاح معدنی و درخواست مجوز گسترش 3 برابری در تالاب میقان اراک هستند. قطعاً زمانی که این جشنواره توسط شرکت املاح معدنی ایران برگزار شود، یک سری عکس هایی نمود پیدا خواهند کرد که با دیدگاه برگزار کننده و تأمین کننده مالی این جشنواره مطابقت داشته باشد.

شرکت املاح معدنی ایران به دنبال سرپوش بر روی اقدامات مخرب خود در تالاب میقان است

ایمان شریفی یکی از عکاسان استان مرکزی نیز در این باره گفت: جشنواره عکس تالاب میقان اراک به این دلیل توسط شرکت املاح معدنی ایران برگزار شد که یک سری از اقدامات مخربی که این شرکت در تالاب میقان دارد به واسطه این جشنواره پوشانده شود. این جشنواره چه به لحاظ کیفیت و چه از نظر این موضوع که بسیاری از عکاسان مخالفت خود را برای حضور در آن اعلام کرده اند، در حدی نیست که بخواهد در اراک و یا تالاب میقان اراک برگزار شود. جشنواره عکسی که در یک استان برگزار می شود، اما عکاسان همان استان در آن شرکت نمی کنند، نشان دهنده آن است که این جشنواره در سطح آن استان نیست.

شریفی افزود: متأسفانه شرکت املاح معدنی ایران جشنواره را به گونه ای برگزار کرده که بر اقدامات مخرب خود در تالاب میقان سرپوش بگذارد. این شرکت در این جشنواره بخشی را تحت عنوان همزیستی صنعت و طبیعت گنجانده است. این در حالی است که با اقدامات این شرکت هیچگونه همزیستی مسالمت آمیزی را در ارتباط با صنعت و طبیعت از سوی این شرکت مشاهده نمی کنیم.

نام شرکت املاح معدنی ایران در جشنواره باعث انصراف جمع کثیری از عکاسان است

مهرداد مقدم دیگر عکاس استان مرکزی گفت: یکی از دلایلی که باعث شد از شرکت در جشنواره عکس تالاب میقان اراک که توسط شرکت املاح معدنی ایران برگزار می شود، انصراف دهم و مخالفت خود را با این جشنواره صراحتاً اعلام کنم این است که این شرکت اثرات مخربی را بر روی حیات وحش و اکوسیستم منطقه ای این تالاب گذاشته و اکنون می خواهد با برگزاری این جشنواره بر روی فعالیت های خود سرپوش بگذارد. این موضوع تضاد بسیار عجیبی است. شرکتی که سال ها برداشت های بی رویه و غیراصولی از تالاب انجام داده است و باعث شده تا تالاب چهره تکیده ای به خود بگیرد، با برگزاری یک جشنواره عکس، خود را به عنوان دوستدار محیط زیست و تالاب میقان معرفی کند. جمعی از عکاسان نیز تنها به واسطه ای که شرکت املاح معدنی ایران برگزار کننده اصلی جشنواره است، از حضور در این جشنواره انصراف داده اند و مخالفت خود را با این جشنواره به صورت جدی اعلام کرده اند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*