پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
در استان مرکزی گمرک هوایی ایجاد می شود
استان مرکزی

در استان مرکزی گمرک هوایی ایجاد می شود

Virtual editor
21 اسفند 1397
بازدید: 779
نظرات: 0

آقازاده،استاندار مرکزی:

در استان مرکزی گمرک هوایی ایجاد می شود

گروه اقتصادی:زهره صادقی

استاندار مرکزی در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی گفت: صادرات کالا به خارج از کشور از این استان امسال 2 و نیم برابر واردات کالا بوده است.

سیدعلی آقازاده افزود: 970 میلیون دلار کالا از ابتدای سال جاری تا کنون از این استان به خارج از کشور صادر و 380 میلیون دلار انواع کالا به استان وارد شده است که این مهم نشان دهنده فعالیت مثبت تولیدکنندگان و صادرکنندگان در زمینه تجارت خارجی استان دارد.

وی ادامه داد: صادرات کالا از استان مرکزی به خارج از کشور از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود چهار درصد افزایش یافته است.

استاندار مرکزی یاد آور شد: 2 و نیم میلیون دلار کالا به صورت روزانه امسال از استان مرکزی صادر شده و پیش بینی می شود در روزهای پایانی اسفند ماه 30 میلیون دلار دیگر از استان به خارج صادر و میزان تجارت خارجی به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یابد.

آقازاده افزود: صادرات این میزان کالا رکورد مناسبی برای تجارت خارجی، تولیدکنندگان و صادر کنندگان استان مرکزی در سال های اخیر به شمار می رود.

وی ایجاد گمرک هوایی در استان مرکزی را از برنامه های استانداری در سال آتی عنوان کرد و گفت: باز شدن مرز هوایی در این استان علاوه بر افزایش صادرات و درآمد اقتصادی نقش مهمی در تامین کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی استان در کوتاهترین زمان دارد.

استاندار مرکزی گفت: حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان در راستای افزایش حضور کالاهای داخلی در بازارهای خارجی و تقویت تجارت خارجی استان سال 98 باید مورد توجه ویژه تیم اقتصادی استان قرار گیرد.

آقازاده افزود: شرکت نمایشگاه های استان مرکزی نیز علاوه بر توجه به فعالیت های بازرگانی و اقتصادی توجه به صادرات را باید در دستور کار خود قرار دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 41 عنوان نمایشگاهی سال آینده در این استان برگزار می شود.

سعید فرخی افزود: انجام فعالیت ها در راستای توسعه و پیشرفت اقتصاد استان در برگزاری نمایشگاه های تخصصی باید در دستور کار شرکت نمایشگاهی استان قرار گیرد.

وی ادامه داد: امسال با همکاری اتاق اصناف، هیات امنای بازار و مجریان نمایشگاهی نمایشگاه ها در سطح مناسبی برگزار و نقش مهمی در فروش و توسعه اقتصادی استان برعهده داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: یک هزار و 389 هزار تن کالا به ارزش 969 میلیون دلار از ابتدای سال جاری تا کنون از این استان به خارج از کشور صادر شده که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 6 و سه درصد افزایش یافته است.

محمدرضا حاجی پورافزود: با احتساب میزان صادرات کالا تا پایان اسفند ماه امسال پیش بینی می شود صادرات یک میلیارد و پنج میلیون دلار از استان مرکزی تا پایان سال محقق شود.

وی ادامه داد: متوسط ارزش هر تن صادرات کالا از استان مرکزی در سال جاری 655 دلار بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: کاشی و سرامیک، چینی، عایق های رطوبتی، لوله، پروفیل و یخچال فریزر انواع کالاهای صادر شده از این استان بوده است.

حاجی پور گفت: کالاهای صادر شده از استان مرکزی به مقصد 81 کشور جهان صادر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به هدفگذاری صادرات کالا به کشورهای منطقه، 41 درصد کالاهای صادر شده از استان مرکزی به مقصد پنج کشور از جمله افغانستان، ترکیه، عراق و پاکستان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: 142 هزار تن کالا به ارزش 350 میلیون دلار از ابتدای سال جاری تاکنون به این استان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 12 درصد و ارزشی 48 صدم درصد افزایش یافته است.

حاجی پور افزود: متوسط ارزش کالاهای وارد شده به استان مرکزی در سال جاری 2 هزار و 464 دلار بوده است.

وی ادامه داد: مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید عمده کالاهای وارد شده به استان مرکزی در این مدت بوده است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: برگزاری 40 عنوان نمایشگاه با تصویب کمیته پایش نمایشگاهی برای سال آینده در این استان پیش بینی شده است.

مهدی جهانمیرزایی افزود: 33 عنوان نمایشگاه تخصصی از ابتدای سال جاری تا کنون در استان مرکزی برگزار شده است.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب و مطبوعات در 2 سال گذشته با وجود پیگیری شهروندان و مطبوعات برگزار نشده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*