پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ فروردین ۱۳۹۹
در عمل کسی پای کار نیست
اجتماعی

در عمل کسی پای کار نیست

Virtual editor
26 اسفند 1397
بازدید: 533
نظرات: 0

میرزایی، مدیر کل محیط زیست استان مرکزی درنشست زیست بوم استان:

در عمل کسی پای کار نیست

عروجی، عضو هیئت مدیره شرکت املاح معدنی ایران :

برداشت‌های شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک در عمق 6 متری صحت ندارد

گروه جامعه:شایسته سلامی

نشست زیست بوم استان مرکزی با موضوع بررسی اثرات فعالیت‌های شرکت معدنی املاح ایران بر تالاب میقان اراک با حضور مسئولان مجموعه حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اساتید دانشگاه، فعالان محیط زیستی استان مرکزی و علاقمندان به این حوزه برگزار شد. این نشست با محورهای بررسی قوانین و مقررات مرتبط با حفاظت از تالاب ها، بررسی تاریخچه پرونده حقوقی استخراج مواد معدنی از تالاب میقان، بررسی علمی اثرات مخرب فعالیت شرکت معدنی املاح در تالاب میقان، پنل گفت وگو و پرسش و پاسخ با حضور موافقان و مخالفان فعالیت شرکت معدنی املاح در تالاب میقان و تریبون آزاد برگزار شده است.

در عمل کسی پای کار نیست

میرزایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اقدامات لازم در مورد تالاب میقان اراک انجام شده است و باید برای هر موضوعی دلایل منطقی ارائه شود، متولی صدور مجوز فعالیت معادن و برداشت از معادن، سازمان صنعت، معدن و تجارت است، اما محیط زیست باید با کدام ابزار میزان برداشت شرکت املاح معدنی ایران را بسنجد؟ آیا این ابزار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد؟ آیا در ابتدای امر استعلامی از محیط زیست صورت می‌گیرد؟ حکم توقف فعالیت معدنی دریافت می‌شود، اما آیا این حکم اثربخش و ادامه‌دار خواهد بود؟ سئوال اساسی اینجاست که آیا قبل از استقرار یک واحد صنعتی و یا فعالیت یک معدن از جوامع محلی و مردم نظرخواهی می‌شود یا خیر؟ به عنوان مثال تمام مجوزهای قانونی برای ایجاد سایت پسماند ساوه صادر شده است و حالا امروز مردم می‌گویند ما نمی‌خواهیم و اجازه نمی‌دهیم. موضوع اصلی این است که تصمیم‌گیری ها باید براساس قانون و مستندات صورت گیرد.

میرزایی افزود: یکی از اقداماتی که انجام داده ایم این است که 550 هزار تن پسماند شرکت املاح معدنی ایران در تالاب میقان اراک به این تالاب بازگردانده شد، امسال نیز یک میلیون تن برگشت داده شد. اما چه کسی از این حرکت شرکت املاح معدنی ایران و یا تلاش‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی صحبت کرد؟ پژوهش های بسیاری نیز انجام شده است، اما از این همه پژوهش انجام شده به کجا رسیدیم؟ آیا اگر پژوهش شود که شرکت املاح معدنی ایران نابودکننده تالاب است، مجوز فعالیت این شرکت باطل می‌شود یا باید در محکمه دفاع کنیم؟ اگر قرار است حرکتی صورت گیرد باید هم‌افزایی شکل گیرد، در موضوع اثبات آلایندگی ایرالکو هیچ‌کس به محیط زیست کمک نکرد و در مورد شرکت املاح معدنی ایران هم کسی کمک نمی‌کند و حتی در عمل نیز کسی پای کار نیست.

وی ادامه داد: به اعضای شورای شهر اراک می‌گوییم وضعیت پسماندهای عفونی شهر را مشخص کنید می‌گویند محیط زیست به دنبال تعیین تکلیف ریزگردها برود و وضعیت شرکت املاح معدنی ایران را مشخص کند. با این روش و وضعیت که نمی توان فعالیت درست انجام داد. هرکس باید در جایگاهی که قرار دارد کار و وظیفه ای را  که بر عده دارد درست انجام دهد، مجموعه حفاظت محیط زیست استان مرکزی به عنوان متولی امر محیط زیست استان وظایف خود را انجام داده است و آنچه را نیز از دستمان برمی‌آید، انجام می‌دهیم و خواهیم داد. حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: در خصوص وضعیت برج پرنده‌نگری تالاب میقان اراک نیز باید عنوان کرد که این برج در سال 1392 در زمان مدیریت دکتر انصاری احداث شد و امروز ما با سازمان بازرسی و دستگاه‌های نظارتی درگیر هستیم، این سازه فاقد ایمنی است و گفته شده که احداث برج از مبنا غلط بوده و تخلفات گسترده مالی در حوزه محیط زیست مطرح شده است. چرا باید مسائلی که مستند ندارد بیان شود؟ با همه این مسائل استحکام 5 درصدی این سازه انجام و دایک حفاظتی نیز در اطراف آن ایجاد شد.

محیط زیست عوارض آلایندگی ایرالکو را مطالبه خواهد کرد

میرزایی تصریح کرد: بر اساس رای و حکم قطعی دادگاه دیوان عدالت اداری، محیط زیست عوارض آلایندگی ایرالکو را مطالبه خواهد کرد. امروز همه به آلودگی شرکت آلومینیوم ایران اذعان دارند و تاکنون 14 پرونده قضایی در این راستا تشکیل شده است، سال 95 سازمان محیط زیست محکوم شد و شرکت ایرالکو گفت که عوارض آلودگی پرداخت نمی‌کنند، اما سه هفته قبل حکم قطعی دادگاه بدوی دیوان عدالت اداری صادر شد که بر اساس آن ملاک تشخیص آلودگی سازمان محیط زیست است و باید عوارض آلایندگی مطالبه شود.

وی بیان داشت: تا امروز چراغ خاموش در این مسیر حرکت کرده ایم. با وجود اینکه از همه دستگاه‌های مرتبط خواسته شد که مستندات خود را جهت آلایندگی شرکت آلومینیوم ایران ارائه کنند، اما هیچ دستگاهی مستندات خود را ارائه نکرد، همه اذعان کردند که بیماری، مشکلات، سرطان ناشی از فعالیت‌های این شرکت وجود دارد، اما مدرکی ارائه نشد و حتی دانشگاه علوم‌پزشکی که در این راستا پژوهش داشتند یک برگه مستند در اختیار محیط زیست قرار ندادند. مکاتبات محرمانه‌ای با دادستانی اراک انجام شده است و در این راستا دادستان اراک شخصا و طی نامه‌ای محرمانه از همه دستگا‌ه‌های مرتبط اجرایی خواستار مستندات شد، اما مجدد مستندی ارائه نشد، برای پیگیری قضایی بر علیه یک مجموعه آلاینده باید مستندات ارائه شود. باید برای هر صحبتی در حوزه محیط زیست مستندات و مدرک ارائه شود و کمک کنید که محیط زیست تنها نباشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تأکید کرد: طبق اصل 50 قانون اساسی باید از محیط زیست حفاظت شود، اگر کسی اطلاعاتی دارد در اختیار سازمان قرار دهد. در یکی از کارگروه‌های کاهش آلودگی هوای اراک یکی از پژوهشگران گفت من در خصوص آلودگی هوا مطالعه و پژوهش داشته‌ام 20 میلیون تومان بدهید تا اطلاعات را در اختیار شما قرار دهم، آیا این چنین می‌خواهید به فکر سلامت مردم شهر باشید؟ امروز مجموعه حفاظت محیط زیست استان مرکزی با نیروهای کم در مقابل وکلای قَدَر واحدهای صنعتی قد علم می‌کند و موفق بوده است که آرا و احکام را بشکند و امید است بتوانیم بر مبنای قوانین بتوانیم بهترین راهکار را ارائه و مشکلات را رفع کنیم.

تالاب میقان اراک بزرگترین معدن سولفات سدیم کشور به شمار میرود

دکتر آزاده کاظمی عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه اراک نیز در این نشست گفت: شرکت املاح معدنی ایران با 2 واحد تولیدی در سطح 34 هکتار از تالاب میقان اراک فعال است. ماده اولیه مورد استفاده این کارخانه سولفات سدیم است که از تالاب میقان اراک برداشت می‌شود و در واقع بزرگترین معدن سولفات سدیم کشور به شمار می‌رود. میزان ذخیره این شرکت 14 میلیون تن می باشد. ظرفیت هر کدام از واحدهای این مجموعه 30 هزار تن در سال است. این شرکت آب مورد نیاز خود را از 2 حلقه چاه تامین می‌کند و سوخت‌ مورد استفاده آن نیز گاز است که به همین دلیل فاقد آلودگی‌های سوخت‌ فسیلی است، همچنین پسماندهای این شرکت دارای آلودگی‌های فلزات سنگین نیست و در واقع در ورودی و خروجی شرکت آلودگی وجود ندارد. با توجه به وزش باد از سمت شمال شرق در فصل تابستان انباشت دپوی مواد معدنی در محل کارخانه با ارتفاع حدود 40 متر این منطقه را تبدیل به کانون ریزگردها کرده است، از طرفی فعالیت‌های این شرکت اثرات نامطلوب زیبایی شناختی به همراه داشته است.

دکتر کاظمی افزود: اقدامات بسیاری از جمله بازگردانده شدن پسماندها و باطله‌ها به تالاب توسط شرکت املاح معدنی ایران انجام شده است. برای رفع چالش‌های موجود در تالاب میقان که حاصل فعالیت‌های این شرکت است باید برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلندمدت داشت که برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت شامل حل مشکل باطله‌ها به عنوان پسماند کارخانه با طراحی محل لندفیل و استقرار پوشش گیاهی مناسب، جلوگیری از برداشت و مصرف کامل دپوی موجود، کاهش مصرف آب شیرین به واسطه استفاده از پساب تصفیه‌خانه، پاکسازی لوله‌گذاری و انجام طرح مطالعاتی چرخه هیدرولوژیکی تالاب می‌شود. همچنین استفاده از روش‌های شیمیایی و جایگزین به جای استفاده از سولفات سدیم از جمله برنامه‌های بلندمدت برای حفظ تالاب میقان اراک است.

هیئت وزیران بر چه اساسی به خود اجازه میدهد که فراتر از قانون عمل کنند

حمید اخوان، دبیر اجرایی زیست بوم مرکزی نیز در این نشست گفت: قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور و همچنین ماده یک این قانون عنوان می کند که «هرگوه بهره‌برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران شود، ممنوع است». برای این موضوع آیین‌نامه‌ای با 16 بند از سوی هیئت وزیران به تصویب رسید که شامل تغییرات نامطلوب در وضعیت فیزیکی بستر و حریم قانونی، زهکش کردن و یا خشکاندن تالاب‌ها، اجرای طرح مشمول ارزیابی اثرات زیست‌محیطی قبل از اخذ مجوز از سازمان محیط زیست، احداث واحدهای صنعتی مغایر با قوانین، برداشت موادمعدنی و خاک بدون مجوز قانونی و … می‌شود، اما در آیین‌نامه جدید اثری از این 16 بند وجود ندارد. هیئت وزیران بر چه اساسی به خود اجازه می‌دهد که فراتر از قانون عمل کنند. آیین‌‌نامه‌ها باید در ذیل قوانین قرار گیرد، اما آیین نامه جدید فراتر از قانون حرکت می‌کند و اجازه برخی از تخریب‌ها را صادر کرده‌ است.

اخوان افزود: در خصوص پرونده‌های حقوقی شرکت املاح معدنی ایران باید عنوان کرد که این شرکت در سال 1373 گواهی اکتشاف و سپس در سال 1380 مجوز برداشت به میزان 180 هزار تن در سال به مدت 10 سال را دریافت کرد، به یکباره در سال 1390 و پس از اتمام پروانه برداشت مجوز برداشت تا 600 هزار تن برای شرکت صادر شد. شرکت مجاز بود که تا سال 1395 بالغ بر 4 میلیون و 800 هزار تن برداشت داشته باشد، اما به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تاکنون بیش از 7 میلیون تن برداشت کرده است. همچنین شرکت املاح معدنی ایران سالانه 18 میلیارد تومان به تالاب میقان اراک خسارت وارد می‌کند. با توجه به روند محاسبه خسارت به تالاب‌ها باید عنوان کرد که با احتساب خساراتی که شرکت املاح معدنی ایران به بدنه تالاب میقان اراک وارد می کند، میزان این خسارات سالانه 18 میلیارد تومان می باشد که البته با توجه به سود و گردش مالی این شرکت این رقم خسارت، رقم بالایی نیست.

وی ادامه داد: مصرف اصلی سولفات سدیم در دنیا در تولید پودرهای شوینده است که البته بازار شوینده‌های مایع به سمت عدم استفاده از سولفات سدیم حرکت می‌کند. این روند کار نشان از آن دارد که می‌توان ماده دیگری را به جای سولفات سدیم در تولید شوینده‌ها جایگزین کرد و در این راستا اگر توسعه شرکت املاح معدنی ایران انجام نگیرد در واقع مشکل حادی بروز نمی‌کند.

برداشتهای شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک در عمق 6 متری صحت ندارد

رضا عروجی عضو هیئت مدیره شرکت املاح معدنی ایران نیز در این نشست گفت: انتقال باطله های شرکت املاح معدنی ایران به گودال‌های تالاب میقان اراک یکی از اقدامات این شرکت برای حفظ تالاب است. در ابتدای امر مصوب شد که این انتقال به واسطه پمپ انجام شود، اما در آن زمان پمپی به طول 6 کیلومتر در دسترس نبود و تصمیم بر این شد که انتقال به واسطه کامیون انجام گیرد. بر این اساس سال گذشته حدود 600 هزار تن و امسال نیز حدود یک میلیون تن باطله به تالاب و گودال‌ها بازگشت داده شده است.

عروجی افزود: یکی از تعهدات شرکت املاح معدنی ایران جمع‌آوری جاده‌های فرعی است که در سطح تالاب میقان اراک ایجاد شده است. این جاده‌های فرعی به منظور دسترسی به مواد معدنی ایجاد می‌شود و پس از پایان فصل برداشت و استخراج نیز جمع‌آوری می‌شوند، همچنین احداث زیرگذر مطرح شد که در این راستا 10 لوله به قطر یک متر در نقاطی که محیط زیست استان مشخص کرد، نصب و سپس تصمیم بر افزایش این لوله‌ها اتخاذ شد که در حال حاضر 8 دهانه با داشتن چهار لوله قطر یک متری ایجاد شده است به طوری که 42 لوله وجود دارد و آب موجود در دو طرف تالاب گواهی بر این مدعاست.

وی ادامه داد: همچنین بوته‌کاری های بسیاری توسط شرکت املاح معدنی ایران در تالاب میقان اراک انجام شده است. در سال 1395، میزان 50 هکتار بوته کاری و در سال 1396، میزان 55 هکتار بوته‌کاری در سطح تالاب انجام شد و در سال جاری نیز میزان 55 هکتار بوته کاری در سطح این تالاب در حال اجرا است. در بحث روکش جاده تالاب نیز مقرر شده است که از مصالح محلی به واسطه خاک و آهک این جاده روکش شود، اما این روکش هر سال نیازمند بازسازی است چراکه در فصل بارندگی تخریب می شود و هر ساله بازسازی و به حالت متعادل می‌رسد.

عضو هیئت مدیره شرکت املاح معدنی ایران اظهار داشت: شرکت املاح معدنی ایران به صورت مستمر تحت پایش محیط زیست قرار دارد. موضوعی که در خصوص برداشت‌های شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک در عمق 6 متری مطرح است، صحت ندارد. نهایت برداشت این شرکت از تالاب به عمق کمتر از 3 متر می‌رسد چرا که حداکثر عمق ماده معدنی3 و نیم متر است. تولید شرکت املاح معدنی ایران سالانه بین 120 تا 125 هزار تن است که در 3 شیفت کاری مجتمع فعال می باشد و 90 درصد آن برای تولید پودرهای شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*