پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
افق هپکو در سال 98
استان مرکزی

افق هپکو در سال 98

Virtual editor
26 اسفند 1397
بازدید: 2,364
نظرات: 0

پس از موفقیت های هپکو در سال 97 انتشارخبر افزایش سرمایه، هپکو را به صدر اخبار بازگرداند

افق هپکو در سال 98

گروه اقتصادی :زهره صادقی

بعد از فراز و نشیب های بسیار در شرکت هپکو که به واسطه خصوصی سازی غیر اصولی و خارج از قواعد قانونی رخ داد؛ و منجر به اعتراضات خیابانی کارگران و پرسنل و نیز اعتصابات آنها در شرکت شد؛ سازمان خصوصی سازی که خود را در مظان اتهامات و انتقادات بسیاری پیرامون هپکو دید، تصمیم گرفت تیمی متشکل از چند مدیر انتخابی از سوی سازمان به عنوان هیئت مدیره جدید به استان مرکزی بفرستد تا هپکو را به گونه‌ای دیگر مدیریت کنند و حرکت او را از مسیر سراشیبی، رو به بالا و هرچند دشوار هدایت نمایند.

مدیرعامل جدید هپکو مرداد ماه 97 در نشستی مطبوعاتی در جمع خبرنگاران استان حاضر شد و با انتشار اخباری امیدوارکننده از وضعیت هپکو و بیان استراتژی های کوتاه مدت و بلند مدت، آینده هپکو را بر فراز قله های پیشرفت ترسیم کرد.غلامرضا صادقیان در اظهارات خود از استخدام نیروی جدید در هپکو سخن گفت.

وی همچنین اعلام کرد: ظرف 4 ماه آینده حقوق پرسنل هپکو به روز خواهد شد و استراتژی بلندمدت هپکو و ساخت 2 هزار و چهارصد دستگاه طی 5 سال آینده خواهد بود.

اینها اظهاراتی بود که برای هپکوی بحران زده، حکم بارقه ای از امید بود که به سرعت، آرامشی بی بدیل را به بدنه هپکو و خانواده‌های هپکویی ها بازگرداند.

صادقیان در جمع اصحاب رسانه استان، با بیان اینکه در زمان تحویل شرکت هپکو مشکلات بسیاری وجود داشت و شرکت عملاً در شرایط رکود به سر می برد، گفت: کلیه حسابهای ریالی و ارزی شرکت مسدود بود ولی با همکاری دادگستری حسابهای شرکت باز شد و مشکلات مالی در حال مرتفع شدن است.

وی ادامه داد: ابتدای کار تعهداتی نسبت به راهداری و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در این شرکت وجود داشت که بنا به شرایط شرکت در سالهای گذشته انجام نشده بود اما اکنون و در گام اول با سازمان راهداری وارد مذاکره شده ایم تا خرید 150 دستگاه ماشین آلات گریدر و لودر انجام گیرد؛ که سفارش ساخت 60 دستگاه نهایی شده است و در مرحله ترک تشریفات است که در حال حاضر دو دستگاه ساخته و تحویل خراسان شمالی شده است.

وی همچنین اضافه کرد: شرکت هپکو در استراتژی کوتاه مدت خود بعد از عقد قرارداد و تامین مالی این تعهدات ظرف سه ماه، کار ساخت را انجام و ماشین آلات را تحویل خواهد داد و موازی با استراتژی کوتاه مدت سیاست های بلند مدت نیز اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل جدید شرکت هپکو با بیان اینکه درخواستی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حال پیگیری است که بر اساس آن و با امضای سه وزیر کشور، صنعت و راه، بودجه خرید سه هزار دستگاه انواع ماشین آلات تامین خواهد شد گفت: این تجهیزات نیاز سازمان راهداری، سازمان شهرداری و دهیاری ها و سازمان مدیریت بحران را تامین خواهد کرد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در صدد تامین بودجه لازم و اختصاص اعتبار به این سازمان ها جهت خرید تجهیزات است.

اظهارات امیدوارکننده مدیرعامل جدید هپکو قطعا و به تاکید خود او به پشتوانه حمایت‌ها و پشتیبانی ها و پیگیری‌های نماینده عالی دولت در استان بود؛ چرا که نقش وی در سر و سامان دادن دوباره به هپکو به اذعان اعضای هیئت مدیره شرکت و سایر مدیران استان، بسیار پررنگ و اثرگذار بود.

اگرچه برخی، حمایت‌های بی‌دریغ دولت برای احیای دوباره هپکو را شوی تبلیغاتی دولت و نماینده وی در استان تلقی می کردند و حتی تعطیلی مقطعی و مرخصی اجباری مدیرعامل برای کارکنان هپکو را نیز زنگ خطری برای هپکو عنوان می‌کردند و سعی در تشدید التهاب فضای روزهای بد حال هپکو داشتند ولی علی رغم سرنوشت ناموفق بسیاری از واحدهای خصوصی شده در استان، دولت تمام توان و تلاش خود را برای احیای هپکو به کار گرفت و نگذاشت این واحد حیاتی و پرچمدار خاورمیانه به سرنوشت سایر واحدهای بحران زده و شکست خورده دچار شود.

در نهایت با حضور استاندار مرکزی و جمعی از مدیران استان، جشن احیای دوباره ی هپکو رسانه ای شد و بر همگان اثبات شد که برای خروج از رکود و بحران، تفکر و اندیشه مثبت می تواند همگام با نگاه توانمند مدیریتی کارساز شود.

ورود هپکو به فاز جدید تولید و رونق، تا آنجا پیش رفت که استاندار مرکزی در آیین احیای دوباره هپکو، قول داد کلیه اعتبارات مصوب هپکو را با رایزنی و پیگیری از وزارتخانه های مربوطه به سرانجام برساند و همین خبر امیدبخش، نقطه عطف آیین مذکور بود.

همچنین حضور پر قدرت هپکو در دوازدهمین نمایشگاه صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با رونمایی از جدیدترین دستگاه هپکو (بیل زنجیری) انجام گرفت.

در آیین رونمایی از این دستگاه جدید در آذرماه که استاندار مرکزی، معاونان، جمعی از مدیران استانی و هیئتی به همراه سفیر اتریش حضور داشتند، از بیل زنجیری کلاس 26 تنی هپکو رونمایی شد.

استاندار مرکزی با اظهار خرسندی از این رویداد مهم، آن را نقطه عطفی در فعالیت دوباره هپکو و فعال شدن چرخه تولید در شرکت عنوان کرد.

آقازاده در بازدید از غرفه شرکت هپکو در نمایشگاه بیان داشت: عزم هپکو بر احیای دوباره شرکت و فعالیت تولیدی و صنعتی در کارخانه، بسیار جدی و قابل تحسین است.وی تولید دستگاه جدید هپکو را اتفاقی مهم و افقی روشن در توسعه اقتصادی شرکت عنوان کرد.

مدیر عامل شرکت هپکو نیز در حاشیه نمایشگاه مذکور در گفت وگو با عطر یاس در خصوص دستاورد جدید شرکت که در نمایشگاه رونمایی شد اظهار داشت: بیل چرخ زنجیری 26 تنی، دستگاه جدیدی است که 58 درصد این دستگاه در داخل ساخته شده است و از لحاظ کابین کاملا ایزوله برای صدای موتور دستگاه است؛ همچنین این دستگاه مجهز به سیستم تهویه مطبوع و مجهز به سیستم مانیتورینگ کامل از نظر تمام سنسور ها می باشد و داخل فضای کابین به صورت آنلاین مانیتورینگ می شود.

وی گفت: در این محصول، انتقال تکنولوژی صورت گرفته است و تا پایان سال جاری به تولید آزمایشی رسیده و سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید. مدیرعامل هپکو ادامه داد: حداقل 150 دستگاه از این نوع محصول، در برنامه تولید سال آینده برای شرکت در نظر گرفته شده است.

صادقیان تنها عامل حضور هپکو در دوازدهمین نمایشگاه صنعت را توسعه عنوان کرد و تاکید داشت: توسعه محصول و توسعه بازار، اصلی‌ترین اهداف شرکت هپکو برای حضور در نمایشگاه صنعت می باشد.

بعد از آن، هپکو با حضور در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری کشور در دیماه ، مهر تاییدی بر حرکت به سمت رونق و تولید شرکت زد.

حضور فعال و قدرتمند شرکت هپکو، برگی زرین بر سابقه دیرینه و درخشان این واحد بزرگ صنعتی ورق زد؛ چرا که بعد از افت و خیزهای بسیار در این واحد صنعتی، این اقدام و حضور هپکو در نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری، امیدی دوباره بر رگ های بی جان هپکو بخشید.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری کشور در فضایی بالغ بر 10 هزار مترمربع برپا شد؛ که شرکت هپکو در آن حضوری قابل توجه و چشمگیر داشت و بخشی از توانمندی های خود را در قالب جدیدترین ماشین‌آلات و تجهیزات ارائه کرد.

عدم حضور دیگر شرکتهای وارد کننده و تولید کننده ماشین آلات و تجهیزات راهداری در شانزدهمین نمایشگاه حمل و نقل، تامل برانگیز بود؛ و همین مسئله، فرصتی مغتنم برای حضور پر رنگ تر هپکو و جذب مخاطبان نمایشگاه به غرفه های این واحد بزرگ صنعتی که پرچم دار خاورمیانه بوده است گردید.

مدیرعامل شرکت هپکو در حاشیه اختتامیه نمایشگاه مذکور در گفت و گو با عطر یاس اظهار داشت: حضور چشمگیر بازدیدکنندگان بخصوص شهرداری های جنوب کشور از توانمندی ها و جدیدترین ماشین‌آلات و تجهیزات هپکو، نویدبخش فرارسیدن روزهای خوب در این کارخانه است.

وی در ادامه با اشاره به عدم حضور سایر شرکت های سازنده تجهیزات راهداری و حمل و نقل در نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری کشور بیان داشت: رکود اقتصادی حاکم بر بازار و نیز تحریم ها، اصلی ترین عامل این جریان بوده است که امید می‌رود شرکت هپکو بتواند با عبور از بحران های اقتصادی اخیر و غلبه بر رقبای خود، همچون گذشته پرچم صنعت راهداری و ادوات کشاورزی کشور را بر فراز قله های پیشرفت و توسعه برافراشته نگه دارد.

صادقیان به حضور مدیرکل مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در غرفه هپکو اشاره کرد و اظهار داشت: حضور مهندس ” نصر” در غرفه هپکو می تواند نقطه عطفی در تاریخ فعالیتهای کمرنگ هپکو در طول چند سال اخیر بوده و روزنه امیدی در مسیر پیش روی هپکو و حرکت به سمت توسعه باشد.

در ادامه روند رو به رونق هپکو،اعطای تندیس مدیر برترجشنواره حمایت از تولید ملی به مدیرعامل شرکت هپکو امیدواری مجموعه و مدیران را به آینده شرکت دوچندان کرد؛ چراکه مدیرعامل شرکت هپکو اراک به عنوان مدیر برتر در جشنواره ملی حاتم(حمایت از تولید ملی) انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت.

غلامرضا صادقیان مدیرعامل شرکت هپکو اراک در ششمین گردهمایی بزرگ مسئولین دولت و مدیران بنگاه های برتر اقتصاد ایران با نام جشنواره حاتم به عنوان مدیر برتر تندیس زرین این جشنواره را دریافت کرد. این رویداد کشوری با حضور دکتر رحمانی وزیر صنعت،معدن و تجارت و مدیران برندهای برگزیده صنعت و اقتصاد ایران از 31 استان کشور و با مشارکت دولت و مجلس در محل سالن همایش های بین المللی صداو سیما با تمرکز بر محور ارزیابی نقش،‌ جایگاه و  توانمندیهای بالقوه و بالفعل سازمان های ملی و نیز بنگاه های اقتصادی ایرانی در افزایش تولید ناخالص داخلی  نسبت به معرفی و تجلیل از مدیران  ارزش آفرین کشور در بخش های خصوصی و دولتی برگزار شد.

خروج هپکو از رکود و بازگشت به چرخه تولید از فاکتورهای اصلی انتخاب بوده است.

جشنواره حاتم که هر ساله با تمرکز بر محور ارزیابی نقش،‌ جایگاه و  توانمندیهای بالقوه و بالفعل سازمان های ملی و نیز بنگاه های اقتصادی ایرانی در افزایش تولید ناخالص داخلی برگزار می گردد، به معرفی و تجلیل از مدیران  ارزش آفرین کشور در بخش های خصوصی و دولتی می پردازد.

مدیرعامل شرکت هپکو در حاشیه برگزاری جشنواره مذکور در گفت وگوی اختصاصی با عطریاس پیرامون ارزیابی حضور هپکو در جشنواره حمایت از تولید ملی و نیز علت انتخاب هپکو در جشنواره ی امسال و این رخداد بی سابقه اظهار داشت: همانطور که می دانید جشنواره حاتم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی، اتاق بازرگانی ایران، کمیسیون حمایت از تولید و مرکز پژوهش های شورای اسلامی، در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد و یک تیم اجرائی و علمی قوی کار بررسی و امتیازدهی به واحدهای تولیدی را داشتند که این امر، اعتبار این جشنواره را بالا می برد.

وی افزود: خوشبختانه شرکت هپکوی اراک در کلیه شاخص های مد نظر دبیرخانه جشنواره، امتیاز بالایی کسب کرد و افتخار دیگری برای شهر صنعتی اراک به ارمغان آورد.

صادقیان تصریح کرد: خروج هپکو از رکود و بازگشت به چرخه تولید در ماه های گذشته از فاکتورهای اصلی این انتخاب بود که این مهم با همراهی و همکاری کلیه کارگران و مدیران شرکت و همدلی مسئولان استانی و کشور به دست آمد.

شایان ذکر است موضوع تامین بودجه ماشین آلات راهداری هپکو در قالب نامه ای در تاریخ 29 مرداد 97 به امضای سه وزیر کشور، راه و شهرسازی و صنعت و معدن به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد و در آن به استناد مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی در جلسه هیات وزیران در سفر استانی رئیس جمهور، درخواست تامین منابع لازم برای خرید ماشین آلات راهداری و حمل و نقل جاده ای از شرکت هپکو اراک قید شده است؛ که اعتبار لازم برای تامین 2400 دستگاه انواع گریدر، لودر و بیل مکانیکی با هدف نوسازی ناوگان ماشین آلات فرسوده و مستعمل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای طی 5 سال، برای سال اول 480 میلیارد تومان درخواست شده است.

اواسط بهمن ماه و همزمان با ایام دهه فجر، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سفری یک روزه به استان مرکزی و بازدید از هپکو از نزدیک در جریان روند رو به توسعه هپکو قرار گرفت.

قول مساعد رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت هپکو،پیگیری بودجه ماشین‌آلات راهداری برای ساخت در هپکو بود.

لاریجانی به لحاظ اهمیت موقعیت و وضعیت خاص شرکت هپکو که ماه‌های آغازین دوره احیای دوباره را سپری می کرد، به تاکید استاندار مرکزی  از کارخانه هپکو بازدید کرد.

وی در جریان بازدید از کارخانه هپکو ضمن اظهار خرسندی از رونق دوباره این شرکت تاکید داشت: باید تلاش کرد تا دوباره به هپکو آسیبی نرسد.

لاریجانی با اشاره به اظهارات مدیرعامل هپکو مبنی بر ضرورت تامین بودجه ماشین‌آلات راهداری کشور و ساخت آنها توسط شرکت هپکو بیان داشت: پیگیر اختصاص این بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه به هپکو خواهم بود.

وی قول مساعد داد که به منظور حفظ حیات هپکو از هیچ پیگیری و تلاش و حمایتی دریغ نخواهد کرد.

مدیرعامل شرکت هپکو نیز در حاشیه این بازدید در گفتگوی اختصاصی با عطر یاس اظهار داشت: آنچه که اکنون آینده صنعتی هپکو را تضمین می کند، تامین بودجه حدود دو هزار و چهارصد دستگاه ماشین آلات راهداری کشور است که می بایست از سوی سازمان برنامه و بودجه نهایی شود.

غلامرضا صادقیان افزود: از ریاست محترم مجلس تقاضا داشتیم که این مسئله مورد توجه ویژه قرار گیرد که ایشان نیز قول مساعدت و پیگیری داد و مقرر گردید که این مسئله را در سازمان برنامه و بودجه مطرح نموده و از جناب نوبخت بخواهند بودجه لازم برای تعداد دستگاههای راهداری مذکور تامین شود.

وی تصریح کرد: در صورت تحقق بودجه مذکور، در سال نخست،حدود 480 میلیارد تومان بودجه درخواستی شرکت هپکو به منظور تامین ماشین آلات راهسازی کل کشور است که در صورت توافق سازمان برنامه و بودجه، صنعت هپکو و صنعت راهسازی کشور وارد مرحله جدیدی از شکوفایی و قدرت در خاورمیانه خواهد شد.

مدیرعامل هپکو با انتقاد به اینکه ترمز مدیریت سازمان برنامه و بودجه بسیار شدید است، اظهارداشت: ماه‌ها از نامه نگاری و مکاتبات شرکت هپکو در رابطه با تامین بودجه ماشین‌آلات راهداری کشور می‌گذرد؛ ولی هنوز هیچ پاسخی از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد: امید می‌رود سفر رئیس مجلس شورای اسلامی و بازدید وی از شرکت هپکو، بتواند حلال مشکلات این شرکت و عبور هپکو از این وضعیت بلاتکلیف برای تامین بودجه لازم باشد.

حال که با گذشت بیش از 6 ماه از آغاز به کار دوباره هپکو و تغییرات مثبت در این شرکت که آرامش مثال زدنی به هپکو بازگشته و تب و تاب های اوایل سال به کلی فروکش کرده است؛ برگزاری مجمع سالانه هپکو این شرکت را در آستانه چالش‌های قرار داده و عده ای به بهانه افزایش سرمایه شرکت، سعی در برهم زدن آرامش و بازگرداندن آن به وضعیت بحرانی گذشته دارند.

به گفته صاحبنظران، قبل از آنکه برنامه‌ای برای تولید هپکو در سال آینده ترسیم و اعلام شود، اعلام افزایش سرمایه شرکت، آثار منفی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. مسئله ای که حتی شخص استاندار نیز پس از برگزاری مجمع هپکو با اعلام موضع پیرامون افزایش سرمایه هپکو بر آن اشاره و تاکید داشت.

آقازاده اظهار داشت: به‌رغم قول سازمان خصوصی‌سازی در رابطه با شرکت هپکو، اما متاسفانه در مجمعی که در همین هفته برگزار شد، زیر همه قول‌ها زدند و افزایش سرمایه‌ای که در شرایط فعلی برای کارخانه هپکو اصلا و ابدا هیچ آثار مثبتی نخواهد داشت اتفاق افتاد.

وی افزود: نامه‌ای را به رئیس جمهور، سران سه قوه و نمایندگان استان ارسال کرده‌ام که واقعا اگر به این ترتیب بخواهد عمل شود، تمام زحماتی که برای برطرف شدن مشکل هپکو بود و تلاش شد ضایع می‌شود؛ بنابراین این موضوع هرچه سریع‌تر باید اصلاح شود و در شرایط فعلی به هیچ وجه صلاح نمی‌بینیم که هپکو افزایش سرمایه داشته باشد و این جز رانت بسیار سیاهی که در گذشته و در واگذاری‌ها بوده نیست و چیزی جز آثار منفی از این مصوبه نمی‌بینیم.

حتی مهدی مقدسی، نماینده اراک نیز پیرامون موضوع افزایش سرمایه هپکو به وزیر اقتصاد هشدار داد و گفت: در بحث هپکو انحرافاتی را شاهد هستیم.

رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی با تاکید بر اینکه اقداماتی برای احیای هپکو انجام شد و حقوق‌ها را دادند گفت: نگرانی را داشتم و آن اینکه در بحث هپکو انحرافاتی را شاهد هستیم که به وزیر اقتصاد هم هشدار داده‌ام و اگر توجه نکند وی را به صحن مجلس فرامی‌خوانم.

مقدسی افزود:  مورد نخست اینکه وزیر سابق به بنده کتبا قول دادند که سهامدار را ظرف دو ماه تعیین تکلیف کنند که پس از گذشت 5 ماه هنوز عملی نشده است و در مجلس این را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین بیان کرد: متاسفانه در مجمعی که برگزار شد وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی به قول کتبی که به بنده دادند عمل نکردند و به طور حتم آن را پیگیری می‌کنیم.

همچنین بخشی از سهام مس فروخته شده که این پول باید به هپکو برگردد و اگر جای دیگر برود دستگاه قضایی باید ورود پیدا کند و به عنوان یک انحراف با آن برخورد کند و ضمن حمایت از این مجموعه اجازه سوءاستفاده را نمی‌دهیم.

نماینده اراک خنداب و کمیجان ادامه داد: سهام‌دار قول داده بود که در عرض دو ماه وضعیت کارخانه را تعیین تکلیف کند، اما با گذشت 5 ماه در مجلس در حال پیگیری هستیم، در مجمع برگزار شده توسط سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد تمام قول‌های کتبی که داده بودن را رها کرده‌اند.

وی گفت: در شرکت هپکو اقداماتی انجام شده که قابل تقدیر است، اما انحرافاتی صورت می‌گیرد که هشدارهای لازم در این مورد داده شده است.

مقدسی تصریح کرد: با وجود هشدارهای استاندار و شورای تأمین استان و پیگیری برای حل مشکلات کارخانه هپکو، اجازه سوءاستفاده را نخواهیم داد.

حال باید منتظر ماند و دید ترکیب هیات مدیره ی متحد و آذری زبان هپکو چه افقی را برای تولید و توسعه شرکت در سال آینده رقم خواهند زد و چگونه می توانند با غلبه بر حواشی ایجاد شده به واسطه برگزاری مجمع باز هم ، همچون ماههای گذشته، آرامش را در فضای هپکو حفظ کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*