پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
راهکار فراکسیون امید مجلس، برای رفع مشکلات سیل زدگان
استان مرکزی

راهکار فراکسیون امید مجلس، برای رفع مشکلات سیل زدگان

Virtual editor
20 فروردین 1398
بازدید: 1,017
نظرات: 0

راهکار فراکسیون امید مجلس، برای رفع مشکلات سیل زدگان

پیشنهاد نمایندگان اصلاح طلب استان مرکزی به دولت:

خسارت های سیل از اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شود

 

گروه اقتصادی :زهره صادقی

بررسی راهکارهای تامین منابع مالی برای مناطق سیل زده، مسئله ای است که این روزها در محافل مختلف سیاسی، اقتصادی اجتماعی و فرهنگی مطرح و مورد بحث قرار می گیرد.

اگر چه همواره در کشور، بودجه ای به اعتبارات ستاد بحران که زیر مجموعه معاونت های عمرانی استانداری ها است، تخصیص داده می شود ولی رخدادهایی همچون سیلاب گذشته در برخی نقاط کشور آنچنان گسترده و جبران ناپذیر بوده که رفع مشکلات مناطق سیل زده نیازمند تخصیص بودجه ای خاص است تا دستگاه های اجرایی و عملیاتی نقش موثرتری را برای رفع مشکلات و مسائل شکل گرفته پیرامون این بحران ایفا کنند.

بر همین اساس، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد که «مقرر شده است فراکسیون امید طرح دو فوریتی را برای همین مسئله مطرح و به تصویب نمایندگان مجلس برساند تا در مواقع بحرانی به جای متهم کردن دستگاه ها نسبت به یکدیگر، با همدلی و وفاق بر مشکلات فائق آییم.»

برخی نمایندگان استان مرکزی نیز در واکنش به خسارات وارد شده ناشی از سیل به برخی مناطق و روستاهای حوزه های انتخابیه خود خطاب به دولت واکنش نشان دادند و خواستار اختصاص بودجه ای فوری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اذن رهبری برای تامین اعتبارات جبران خسارت های تحمیل شده هستند.

سید مهدی مقدسی، نماینده شهرستان های اراک، خنداب و کمیجان در این رابطه با اشاره به خساراتی که به ساکنین نقاط سیل زده، تاسیسات عمومی و زیرساخت ها وارد شده است، اظهار داشته است: انتظار مردم این است که مسئولین با جدیت به تامین نیازهای سیل زدگان ورود پیدا کرده و در جهت جبران خسارت های وارده، تلاش کنند.

وی از ورود جدی مجلس شورای اسلامی برای بررسی و جبران خسارت سیل زدگان در نخستین جلسات خانه ملت خبر داده و گفته است: حجم خسارت های وارده متاثر از سیل زدگی فراتر از ظرفیت های دولت است و به عبارتی اعتبارات دولتی پاسخگوی خسارات سیل نیست لذا نمی توان به بودجه های جاری کشور اکتفا کرد.

مقدسی بیان داشته است: نخستین راهکار برای جبران خسارات وارده به سیل زدگان، برداشت از اعتبارات صندوق توسعه ملی با اذن رهبر معظم انقلاب است.

وی جابجایی در برخی ردیف ها و فصول بودجه کشور در سال 1398 را از دیگر راهکارهای مجلس برای جبران خسارت به سیل زدگان دانسته و اضافه کرده است: باید بخش هایی از بودجه کشور در سال 98 که اهمیت چندانی ندارد و اجرای آن در سال جاری فوریت نداشته و مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد را به سال آینده موکول ساخت و در عوض اعتبارات مربوطه تخصیص داده شده در این حوزه ها برای جبران بخشی از خسارات سیل زدگان اختصاص یابد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خواستار مشارکت همگانی در کنار دولت برای کمک به سیل زدگان شده و گفته است: مجلس شورای اسلامی ظرف چند روز آینده، تکلیف خسارتها را مشخص خواهد کرد و پیشنهاداتی مدنظر است.

وی تصریح کرده: انتظار مجلس از مسئولان این است که  ضمن برآورد دقیق میزان خسارت های وارده، سازوکار مناسبی را برای ارزیابی خسارت پیش گیرند و با ارائه آمار صحیح و دقیق مانع از تضییع حقوق مردم شوند.

مقدسی در ادامه خواستار ثبت دقیق خسارت وارده با نظارت وزارت کشور از طریق ستاد مدیریت بحران استانهای سیل زده شده و بیان داشته است: دستگاه های اجرایی از اعلام آمار میزان خسارت وارده به سیل زدگان به صورت جزئی و جداگانه که متناقض و متناوب خواهد بود، اجتناب کنند و اجازه دهند که آمار رسمی و جامع از طریق ستاد مدیریت بحران هر استانی به صورت متمرکز اعلام و تحلیل شود تا بتوان میزان خسارت را به طور دقیق جمع بندی و در جهت جبران آن به ویژه در خصوص مسکن، لوازم خانگی، کشاورزی، زیر ساختها و … که باید به فوریت ترمیم شود، تلاش کرد.

وی از دولت خواسته است تا برنامه منسجمی برای برآورد هزینه مورد نیاز برای جبران خسارت وارده تدوین کند تا بتوان در سریعترین زمان ممکن در راستای تامین خسارت و بازسازی نقاط سیل زده برنامهریزی عملیاتی انجام داد. همچنین در کنار کمکهای دولتی در خصوص اعطای تسهیلات نیز اقدام کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید مجدد بر کمکرسانی و تامین نیازهای سیل زدگان تصریح کرده است: از آنجاکه امکان تکرار بارشها وجود دارد از دولت انتظار میرود که اقدامات پیشگیرانه را از دیگر اولویتهای کاری خود قرار دهد و پیش بینی لازم در این خصوص صورت گیرد و امدادرسانی باعث غفلت از انجام اقدامات پیشگیرانه نشود.

وی در ادامه با اشاره به تصویب قانون مدیریت بحران در مجلس افزوده است: برخی ایرادات توسط شورای نگهبان نسبت به این قانون وارد شده و در جلسات آینده مجلس نواقص و ایرادات برطرف خواهد شد و نمایندگان مجلس با کسب تجربه بیشتر در سیل زدگی اخیر نسبت به تصویب یک قانون جامع تر و منجسم اقدام خواهند کرد تا در نهایت قانونی تصویب شود که در زمان بحران کارا و تاثیرگذار باشد و از بی نظمیهایی که گاها در مواقع بحران در کشور بوجود میآید جلوگیری شود.

در سوی دیگر نیز علی ابراهیمی، نماینده مردم شهرستان شازند نیز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی اظهار کرده است: خسارتهای وارد شده ناشی از سیل به مردم به نحوی نیست که تأمین آن از عهده دولت برآید، حتی دولت نمیتواند بخش کمی از خسارت را تأمین و جبران کند.

وی افزود: با قول و وعدهها، مردم امیدوار میشوند و چون مراجعه میکنند و چیزی حاصل نمیشود، در نهایت بدبینی ایجاد میشود.

ابراهیمی ادامه داد: پیشنهاد میدهم موضوع در صورت موافقت رئیس مجلس و با اذن مقام معظم رهبری، بخشی از این خسارتها از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حوادث اخیر تجربهای شد بر تصمیمات اشتباهی که گذشتگان گرفته اند و برخی سو مدیریتها که هم اکنون اعمال میشود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه در اتفاقاتی که در سیلاب اخیر در برخی استانها رخ داده ابهاماتی وجود دارد، بیان داشت: اقدام عوامل مدیریتی در دست اندازی به طبیعت در گذشته و سو مدیریت در موضوع بحران باعث شده که این آسیبها و خسارتها بیشتر از آنچه طبیعی است ایجاد شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: لازم است که از سوی رئیس مجلس به عنوان بعد نظارتی در مجلس شورای اسلامی با تشکیل یک تیم متخصص نسبت به این مسائل رسیدگی شود.

وی ادامه داد: نمیتوانیم باور کنیم طی سالهای گذشته همه ساخت و سازها در حریم رودخانهها بدون مجوز صورت گرفته، لذا کسانی که مجوز دادند، کسانی که اقدام به ساخت و ساز کردند و کسانی که برخورد نکردند باید شناسایی شوند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه در کشور وقتی مسئولیتها تمام میشود خیلی شاهد برخورد نیستیم لذا توسط مجلس در این زمینه باید تمهیدات لازم اندیشیده شود و قطعا نمایندگان نیز حمایت خود را اعلام می دارند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*