پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
سیلابِ 11،000،000،000،000 ریالی
اجتماعی

سیلابِ 11،000،000،000،000 ریالی

Virtual editor
22 فروردین 1398
بازدید: 499
نظرات: 0

غیاثی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی در گفت و گو با عطریاس برآورد اولیه از جاری شدن سیلاب در این استان را اعلام کرد

سیلابِ 11،000،000،000،000 ریالی

خسارت یازده هزار میلیارد ریالی سیل به استان مرکزی تقریبا سه برابر بودجه عمرانی این استان در سال 98 است

آخانی، فعال زیست محیطی: اگر لایروبی رودخانه ای مانند قره کهریز انجام می شد

 قطعا خسارت های مالی، بسیار کمتر از امروز بود

گروه شهری:سینا علیدادی

نوروز گذشته بخش عمده ای از کشور درگیر سیلاب هایی شد که بسیاری از کارشناسان دلیل تشکیل آن ها را اشتباهات مدیریتی عنوان می کنند، سیلاب هایی که خسارت های مالی و جانی فراوانی را به دنبال داشته و دارد به طوری که بخشی از مناطق تا مدت ها نمی توانند همانند گذشته شاهد زندگی معمولی ساکنان خود باشد.

استان مرکزی نیز که جز استان های آسیب دیده از سیلاب های هفته گذشته به حساب می آید، همچنان درگیر خسارت های فراوانی می باشد که هنوز راه حل مناسبی برای رفع آن ها، عملیاتی نشده است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی سیلاب های نوروز گذشته در برآوردهای اولیه خود حدود یازده هزار میلیارد ریال به این استان خسارت وارد کرده که احتمال دارد این رقم افزایش پیدا کند.

نکته قابل توجه در میزان خسارت های مالی این است که بودجه عمرانی استان مرکزی در سال 98 تنها 404 میلیارد تومان می باشد و این مهم به معنای آن است که برای برگشت به دوره قبل از جاری شدن سیلاب ها می بایست حدود سه برابر بودجه عمرانی سال جاری در استان هزینه شود، موضوعی که اعضای مجمع نمایندگان استان در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مرکزی آن را با وی در میان گذشتند و مقرر شد تا برای جبران خسارت های وارده لایحه مناسبی به تصویب نمایندگان خانه ملت برسد.

در سوی دیگر خسارت های وارد شده به زیر ساخت های استان مرکزی، توجه به مناطق آسیب دیده می باشد چرا که بخش عظمی از این خسارت ها در حاشیه رودخانه قره کهریز بوده، رودخانه ای که طی دهه های گذشته بارها ثابت کرده، می تواند حجم گسترده ای از سیلاب ها را روانه تالاب میقان کند بدون آنکه آسیبی به شهرها و روستاهای مسیر خود وارد نماید ولی این مهم در سیلاب گذشته از وجود نقص های خود پرده برداشت به طوری که ثابت شد دستگاه های ذیربط با ورود به حاشیه رودخانه ها جان بسیاری از شهروندان را به خطر انداخته اند.

طبق طرح جامع شهری مصوب 1376 شهر اراک، عرض رودخانه قره کهریز که از درون شهر عبور می کند، باید بیش از 14 متر باشد اما تغییرات و ایجاد سازه های انسانی در بستر این رودخانه، عرض آن را در برخی نقاط به شش متر کاهش داده که متاسفانه خسارت های وارد شده در این زمینه گواه بی توجهی های صورت گرفته است، امری که مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی در گفت و گو با عطریاس از آن به عنوان عدم پذیریش مسوولیت های مدیریتی طی دوره های گذشته یاد می کند.

خسارت های ایجاد شده در نیتجه عدم مسوولیت پذیری واقعی در دوره های مدیریتی گذشته بوده است

حمید غیاثی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی درباره روند مواجه شدن استان با بحران سیلاب در نوروز گذشته، گفت: به دنبال اولین هشدار ورود سامانه بارشی به ایران، ستاد مدیریت بحران استان مرکزی به ریاست شخص استاندار تشکیل شد و در همان جلسه تدابیر لازم به منظور مقابله با بحران احتمالی اتخاذ گردید به طوری که سریعا دستورالعمل های لازم به تمامی مدیران مربوطه اعلام شد تا مبدا کوچک ترین زمانی از دست برود.

غیاثی ادامه داد: ماشین آلات راهداری مانند بیل های مکانیکی، لودرها و بولدوزرها به منظور مقابله با سیل در تمامی شهرستان ها سازماندهی شدند و تا حدی نظارت ها گسترش پیدا کرده بود که طی یک روز، چهار مرتبه جلسه ستاد مدیریت بحران تشکیل می شد که حداقل نتیجه زحمات این بود که خوشبختانه هیچگونه تلفات جانی در استان مرکزی به ثبت نرسید.

وی افزود: خسارت های مالی فراوانی به زیر ساخت های استان مرکزی وارد شده که در برآوردهای اولیه، رقم آن به یازده هزار میلیارد ریال معادل هزار و صد میلیارد تومان می رسد. البته این رقم یک برآورد اولیه است که احتمال دارد کاهش یا افزایش پیدا کند و حتی به همین میزان باقی بماند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی درباره مشکلات و خسارات به وجود آمده در برخی مناطق حاشیه رودخانه قره کهریز، اظهار کرد: عدم مسوولیت پذیری سبب بروز چالش در حاشیه رودخانه قره کهریز شده بود. متاسفانه طی دهه های گذشته در حریم این رودخانه ساخت و سازهایی انجام شده و یا در برخی دشت ها مشکلات بهره برداری فراوانی وجود دارد که باید مدیریت می شد.

غیاثی ادامه داد: سیلاب های نوروز گذشته به خوبی گواه عدم هم سازی و هم زیستی انسان با طبیعت را نشان داد و خسارت پذیری کشور را به وضوح نمایان ساخت، بنابراین شاید بتوان گفت که خسارت های ایجاد شده در نیتجه عدم مسوولیت پذیری واقعی در دوره های مدیریتی گذشته بوده است.

وی در پایان اظهار کرد: بارش های استان مرکزی کمتر از استان لرستان نبود اما با مدیریت همه جانبه و هماهنگ از بروز خسارت های سنگین تری جلوگیری شد از طرفی همراهی رسانه های استان مرکزی در همراه کردن مردم بسیار مفید بود که منجر به عدم بروز تلفات جانی شد.

تشکیل پرونده قضایی برای متجاوزین به حریم رودخانه های ضروری است

احسان آخانی، فعال زیست محیطی استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس درباره سیلابی شدن رودخانه قره کهریز با اشاره به اینکه این رودخانه ذاتا توانایی هدایت و انتقال حجم بیشتری از آب های جاری را دارد، گفت: رودخانه قره کهریز از منطقه قره کهریز سرچشمه می گیرد و مسیری 62 کیلومتری را تا تالاب میقان طی می کند که در این مسیر علاوه بر حریم رودخانه، حریم سیلابی نیز وجود دارد که متاسفانه در سال های گذشته علاوه بر حریم سیلابی به حریم اصلی رودخانه هم تجاوز و دست درازی شده است و این امر اصلی ترین دلیل بروز چالش های به وجود آمده در هفته های گذشته می باشد چرا که رودخانه قره کهریز پتانسیل پاسخگویی به حجم گسترده تری از سیلاب ها را دارد.

آخانی ادامه داد: زمان سیلاب های گذشته در منطقه فیجان که دست درازی به حریم رودخانه نشده بود، هیچگونه مسئله خاصی رخ نداد اما در مناطقی نظیر  گوار، عقیل آباد و کرهرود شاهد خسارت های گوناگونی بودیم که مستقیما نتیجه اقدامات و دست درازی های انسانی به حریم مذکور است.

وی افزود: در شهر اراک نیز طی مسیر رودخانه قره کهریز مشکلاتی در مجاورت تقاطع غیر همسطح شریعتی و شهید امیری به وجود آمده بود که دلیل اصلی آن تجاوز سازه های انسانی به بستر رودخانه و کاهش عرض مسیر عبور آب های جاری بود.

این فعال زیست محیطی اظهار کرد: تمامی عوامل مذکور نشان می دهد که موضوع مهندسی رودخانه های استان مرکزی مغفول مانده که می طلبد تا سریعا عملیات های جدیدی در این راستا به منظور ساماندهی رودخانه های استان اجرا گردد و اگر الزاماتی وجود دارد، پرونده های قضایی نیز در این باره تشکیل شود چرا که استان مرکزی در حال وارد شدن به دوره بازگشت به سیل است، لذا تشکیل پرونده های حقوقی برای متجاوزین به حریم رودخانه الزامی می باشد.

آخانی با اشاره به اینکه وقوع سیلاب ها، نتیجه دستکاری انسان در طبیعت است، گفت: در حال حاضر آنچه که می تواند از تشکیل سیلاب های آتی جلوگیری کند، انجام لایروبی سالانه رودخانه های استان می باشد. اگر طی سال های گذشته لایروبی و ساماندهی رودخانه قره کهریز انجام می شود، بدون شک بخش عمده ای از خسارات به وجود آمده ناشی از سیلاب در استان مرکزی نیز کاهش پیدا می کرد اما متاسفانه به این مهم حداقل توجهی می شود.

این کارشناس و فعال حوزه زیست محیطی استان مرکزی در ادامه گفت و گوی خود با عطریاس اضافه کرد: اگر بررسی های لازم انجام شود امروز شهرداری اراک و بخش زیادی از دهیاری های حوزه رودخانه قره کهریز می بایست درباره صدور مجوز ساخت و دست درازی به حریم این رودخانه، پاسخگو باشند.

وی تاکید کرد: مجموعه ای از اتفاقات و اشتباهات انسانی منجر به ایجاد سیلاب می شود برای همین با اعتقاد باید گفت که سیل از دشتی آغاز می شود که چرای بی رویه دام در آن انجام شده زیرا سیلاب ها هیچگاه از زمین جوشیده و جاری نمی شود بلکه از وقوع آن ها، ناشی از ساخت و سازهای انسانی است به همین دلیل درباره سیل منطقه قره کهریز باید بگویم که دلیل این سیل، چیزی جز منفعت طلبی های انسانی نبوده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*