پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
ترک تحصیل 436 دختر کمتر از پانزده سال  به علت ازدواج و فقر
اجتماعی

ترک تحصیل 436 دختر کمتر از پانزده سال  به علت ازدواج و فقر

Virtual editor
25 فروردین 1398
بازدید: 822
نظرات: 0

عطریاس وضعیت ترک تحصیل دانش آموزان در استان مرکزی را بررسی می کند

ترک تحصیل 436 دختر کمتر از پانزده سال
به علت ازدواج و فقر

فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی:

تعداد دختران دانش آموز ازدواج کرده، بسیار بیشتر از آن هایی است که ترک تحصیل کرده اند

دخترانی که ازدواج می کنند، می گویند که «خانواده همسرشان به آن ها اجازه ادامه تحصیل نمی دهند»

گروه جامعه شایسته سلامی

کاهش نرخ گذار دانش آموزان از یک مقطع تحصیلی به مقطع بالاتر همواره یکی از مهمترین دغدغه های مسئولین آموزش و پرورش و کارگزاران نظام تعلیم و تربیت بوده است. در این راستا 2 نوع فقر، رابطه مستقیم در ترک تحصیل دانش آموزان و کاهش نرخ گذار دارد که شامل فقر فرهنگی و دیگری فقر اقتصادی می باشد.

فقر فرهنگی ریشه در افکار والدین این دانش آموزان دارد و باعث می باشد که والدین پسران خود را به عنوان نیروی کار و دختران خود را به عنوان همسرانی که به زودی مادر می شوند، قلمداد کنند. افکاری که جامعه امروز ما از آن ها به عنوان فاجعه «کودک همسری» یاد می کند، موضوعی که برخی از مسوولان ارشد دولتی و به ویژه نهادهای مردم نهاد حاضر در اجتماع نسبت به آن واکنش های تندی نشان می دهند تا مبدا جامعه در آینده ای نه چندان دور، دچار معضلات متعدد فرهنگی و اجتماعی شود.

به دنبال همین واکنش های دلسوزانه و وجود تفکرات سنتی، در اکثر مواقع سعی می شود با مشخص نکردن آمارهای دقیق، موضوع کودک همسری را در هاله ای از ابهام قرار دهند به همین منظور روزنامه عطریاس در بررسی این مهم، مدیران آموزش و پرورش استان مرکزی را مخاطب سه سوال اصلی قرار داد که شامل موارد زیر می شود: 1_ چه تعداد از دختران دانش آموز هنگام ورود به مقطع تحصیلی متوسطه دوم (نرخ گذار) ترک تحصیل می کنند؟ _2_ دلیل اصلی انصراف از تحصیل دختران دانش آموز چیست؟ _3_ متوسط سنی این دختران چه عددی است؟.

البته دریافت پاسخ سوالات فوق با چالش هایی همراه بود که خوشبختانه با همکاری مسوولان دولتی پشت سر گذاشته شد و ارقام قابل تامل تمامی پاسخ هایی که در ادامه می خوانید، توسط مدیران مربوطه مورد تایید قرار گرفته است.

تعداد 436 دانش آموز دختر و 381 دانش آموز پسر در سال تحصیلی جاری، ترک تحصیل کرده اند

مجتبی حیدری، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس گفت: نرخ گذار دانش آموزان از مقطع ابتدایی به مقطع متوسطه در سال تحصیلی 96-1395 در بین دختران 101.5 درصد و در بین پسران 98.68 درصد بوده است. این روند در سال تحصیلی 97-1396 در بین دختران به 100.6 درصد و در بین پسران نیز به 100.6 درصد رسیده است. این فرآیند در سال تحصیلی 98-1397 نیز در بین دختران 99.79 درصد و در بین پسران 96.58 درصد می باشد.

حیدری افزود: نرخ گذار دانش آموزان از متوسطه دوره اول به متوسطه دوره دوم در سال تحصیلی 96-1395 در بین دختران 115 درصد و در بین پسران 122 درصد می باشد. این روند در سال تحصیلی 97-1396 در بین دختران به 92 درصد و در بین پسران نیز به 120 درصد رسیده است. این فرایند در سال تحصیلی 98-1397 نیز در بین دختران 98 درصد و در بین پسران 96 درصد می باشد.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی 98-1397 تعداد 436 دانش آموز دختر و 381 دانش آموز پسر از مقطع ابتدایی به مقطع متوسطه ورود نیافته و ترک تحصیل کرده اند. همچنین میانگین سنی دختران دانش آموزی که ترک تحصیل کرده اند حدود 14 الی 15 سال می باشد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی اظهار داشت: بیشترین علت های عدم گذار دانش آموزان از یک مقطع تحصیلی به مقاطع بالاتر، عواملی همانند ازدواج، مشکلات مالی و اقتصادی، مردودی در امتحانات، نقل و انتقالات و عدم دسترسی به مدرسه است.

حیدری تصریح کرد: ردیابی دانش آموزان، تشکیل کلاس های چندپایه، تشکیل مدارس مرکزی در میان چند روستا برای ایجاد دسترسی همه دانش آموزان این روستاها به تحصیل، توزیع لوازم التحریر، افزایش ظرفیت مدارس شبانه روزی، ایجاد فرآیند آموزش از راه دور در مناطق کمتر توسعه یافته از مهمترین اقدامات مداخله گرانه آموزش و پرورش برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان است.

تعداد دخترانی که ازدواج کرده اند بسیار بیشتر از آن هایی است که ترک تحصیل کرده اند

شهریار فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی درباره شرایط ادامه تحصیل دانش آموزان دختری که ازدواج کرده اند، گفت: برخی دختران دانش آموز در گذار از یک مقطع تحصیلی به مقطعی بالاتر، به واسطه ازدواج مجبور به ترک تحصیل می شوند. بخش قابل توجهی از دخترانی که در دوران تحصیل ازدواج می کنند با مداخله گری اداره آموزش و پرورش، شرایط تحصیل برای آنها فراهم می شود. یکی از این شرایط، رعایت شئونات کامل است به طوری که هیچگونه علائمی از اینکه ازدواج کردند در چهره و پوشش آنها وجود نداشته باشد تا به صورت عادی در کلاس های درس حاضر شوند و ادامه تحصیل دهند. یکی دیگر از شرایطی که برای آنها فراهم شده ادامه تحصیل به صورت غیرحضوری است که تنها در امتحانات پایان ترم حضور خواهند یافت. شرایط دیگری که برای ادامه تحصیل این دانش آموزان فراهم شده ادامه تحصیل به صورت آموزش از راه دور است. حضور در مدارس بزرگسالان نیز دیگر راهکاری است که این دانش آموزان بتوانند به تحصیل ادامه دهند.

فولادوند افزود: تعدادی از دانش آموزان نیز هستند که با وجود تمام این راهکارها نمی توانند ادامه تحصیل دهند و به همین علت در نهایت مجبور به ترک تحصیل شده اند. تنها تعدادی از دانش آموزانی که ترک تحصیل می کنند، افرادی هستند که عنوان می کنند شرایط زندگی به گونه ای است که نمی توانیم ادامه تحصیل دهیم. برخی از دانش آموزان دختری که به علت ازدواج ترک تحصیل می کنند، قالباً می گویند که «خانواده همسرشان اجازه ادامه تحصیل به آنها را نمی دهد و یا اینکه اقتضائات خاصی به آنها اجازه ادامه تحصیل نمی دهد.» تعداد دخترانی که ازدواج کرده اند بسیار بیشتر از آماری است که ترک تحصیل کرده اند، اما با اقدامات مداخله گرانه ای که انجام داده ایم، توانستیم شرایطی فراهم کنیم تا تعداد بسیاری از آنها به فضای تحصیل برگردند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*