پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
گروکشی از تشکل ها برای رای ریاست
استان مرکزی

گروکشی از تشکل ها برای رای ریاست

Virtual editor
25 فروردین 1398
بازدید: 225
نظرات: 0

5 ماه از عدم تخصیص بودجه سال گذشته تشکل های اتاق بازرگانی استان مرکزی توسط رئیس اتاق می گذرد

گروکشی از تشکل ها برای رای ریاست

طبق شنیده ها، دو انجمن «معدن» و «نفت و گاز» موفق به دریافت بودجه تخصیصی خود شده اند

حیدری، دبیر انجمن عایق های رطوبتی استان مرکزی: رئیس اتاق بازرگانی همان قدر که می تواند موثر باشد، مقصر هم است

گروه اقتصادی :زهره صادقی

تشکل های 14 گانه اتاق بازرگانی استان مرکزی قربانی انتخابات هیئت رئیسه اتاق می شوند چرا که با گذشت چندین ماه از ابلاغ بودجه کمیسیون تشکلهای استان از سوی اتاق ایران هنوز این انجمن ها بودجه سال گذشته خود را دریافت نکرده اند و بنظر می رسد تاخیر در برگزاری هیئت رئیسه از عوامل مهم به تعویق افتادن تخصیص اعتبارات مربوطه باشد.

با وجود برگزاری جلسات کارشناسی پیرامون بررسی عملکرد و برنامه های هریک از این انجمن ها از سوی کمیسیون تشکلهای اتاق و تخصیص اعتبار بر اساس این بررسی ها اما رئیس اتاق بازرگانی به دلایل متعددی از تایید نهایی اختصاص این اعتبار خودداری می کند هرچند که شنیده ها حاکی از آن است که دو انجمن “معدن” و “نفت و گاز” موفق به دریافت بودجه اختصاصی خود شده اند اما طبق نظر برخی از روسا و دبیران تشکلها بهانه تعلل رئیس اتاق در این مقوله نداشتن مصوبات هیئت رئیسه می باشد که این امر نیز خود زوایای مختلفی را جهت بررسی می طلبد؛ ابتدا اینکه دخالت هیئت رئیسه اتاق استان در بودجه ای که از اتاق ایران ابلاغ شده و به تایید کمیسیون تشکلهای استان هم رسیده است؛ به چه علت می باشد؛ و دوم اینکه حتی اگر تایید نهایی هیئت رئیسه برای تخصیص بودجه الزامی بوده علت تاخیر چندین ماهه رئیس اتاق در بررسی این موضوع طی جلسات هیئت مدیره با وجود مکاتبات مکرر از سوی کمیسیون تشکلهای اتاق چه می باشد.

اما مساله مهم تر سلیقه ای عمل کردن رئیس اتاق در اجرای برنامه های جاری اتاق است چرا که تحت همین شرایط انجمن های نام برده موفق به دریافت اعتبارات خود شده اند و همین مساله نارضایتی و انتقادات سایر انجمنهای زیرمجموعه را در پی داشته است.

دبیر انجمن عایق های رطوبتی استان مرکزی در انتقاد به نحوه برخورد رئیس اتاق با تخصیص بودجه ابلاغی تشکلها در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: اگرچه بودجه تشکلها از آذرماه اعلام اعتبار شده و کلیه ارزیابی های لازم ازسوی کمیسیون تشکلهای اتاق صورت پذیرفته ولی به بهانه عدم وجود مصوبه هیئت رئیسه این مساله همچنان لاینحل باقی مانده است.

ابوالفضل حیدری افزود: پاسخ اتاق استان به ما این است که تا زمان انتخابات هیئت رئیسه جدید برای دریافت بودجه خود، بودجه ای که متعلق به سال گذشته است همچنان منتظر بمانیم در حالی که این اعتبار به واسطه عملکرد مثبت کمیسیون تشکلهای اتاق تخصیص داده شده و می بایست مستقیما به هریک از انجمنها تعلق گیرد.

وی تاکید کرد: اگرچه این اعتراض در آخرین نشست شورای گفتگو در سال 97 در حضور استاندار به رئیس اتاق مطرح گردید اما همچنان تا به امروز این اعتبار  که بیش از200میلیون تومان می باشد، نزد اتاق بلوکه شده و مانعی برای تدوین برنامه های جدید انجمنها در سال جاری  شده است.

حیدری اظهار داشت: رئیس اتاق در این رابطه همچنان که می تواند موثر باشد مقصر هم می باشد چراکه با عدم تزریق به موقع این اعتبار به انجمنها برنامه تشکلها را وتو می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی استان نیز در انتقاد به تاخیر در اختصاص بودجه تشکلها از سوی رئیس اتاق گفت: کمیسیون تشکلهای اتاق پارامترهایی را تعریف کرده که بر اساس آنها به انجمنها امتیاز داده شده است و رقم بودجه ابلاغی نیز براساس امتیاز دریافتی مشخص شده است بنابراین هیچ عامل دیگری نمی تواند مانع تخصیص این بودجه به انجمنها شود.

امید زندی فر افزود: ظاهرا رئیس اتاق تصمیم دارد عملکرد انجمنها را فارغ از ارزیابی های کمیسیون تشکلها برسی نموده و مجددا برای این بودجه تصمی گیری نماید.

وی افزود: اینکه دو انجمن بودجه خود را دریافت نموده اند سبب گردیده مابقی انجمنها نظر بر انتخابی و سلیقه ای عمل کردن رئیس اتاق داشته باشند.

زندی فر تاکید کرد: شرط بقای انجمنها مشارکت اعضا است که با این روند برخورد حیات تشکلها به خطر می افتد.

در ادامه یکی از اعضای هیئت مدیره کانون زنان بازرگان استان نیز به عطریاس گفت: اینکه بودجه اختصاصی انجمنها به آنها تعلق نگیرد یک حرکت غیر حرفه ای و مانع توسعه اهداف اتاق بازرگانی است چرا که جایگاه اتاق بازرگانی با توسعه و پیشرفت انجمنها و تشکلها محفوظ می ماند.

وی افزود: دراین رابطه نمی بایست شخصی و سلیقه ای برخورد شود چرا که شرایط کنونی اقتصادی می طلبد که انجمنهای زیرمجموعه در راستای اهداف اتاق بازرگانی با جدیت و قوت بیشتری فعالیت نمایند.

***

بنظر می رسد انجمنها و تشکلهای اتاق برای دریافت بودجه اختصاصی خود می بایست با «منوچهر توسطی» برای ریاست مجدد بیعت کنند که در غیر اینصورت این اعتبار تا انتخابات هیئت رئیسه جدید

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*