پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
صدور دفترچه المثنی بیمه 000/90  تا 000/180 ریال هزینه دارد
اجتماعی

صدور دفترچه المثنی بیمه 000/90  تا 000/180 ریال هزینه دارد

Virtual editor
27 فروردین 1398
بازدید: 1,490
نظرات: 0

جیریایی، مدیرکل بیمه سلامت استان مرکزی خبر داد

صدور دفترچه المثنی بیمه 000/90  تا 000/180 ریال هزینه دارد

وضع چنین هزینه ای باعث می شود که بیمه شدگان در حفظ دفترچه خود و جلوگیری از عدم سوء استفاده ها، کوشا باشند

گروه جامعه: چندی پیش معاونت بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران طی ابلاغیه ای اعلام کرد که بر اساس جدول شماره 16 ماده واحده بودجه سال 1398 کل کشور هزینه چاپ دفترچه بیمه سلامت برای صدور اولیه ، تمدید و تعویض 3000 تومان، صدور المثنی برای بار اول 9000 تومان و صدور المثنی برای دوم و به بعد 18000 هزار تومان تعیین و ابلاغ گردید که از ابتدای سال جاری قابل اجرا می باشد. شاهرخ رامزی معاون برنامه ریزی مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت ایران نیز با تأیید این خبر در خصوص انتقادات مردمی از افزایش یکباره و جهشی تعرفه تمدید دفترچه های بیمه سلامت گفته است که هزینه تمدید و تعویض دفترچه بر اساس قانون بودجه سال 98 توسط دولت تعیین و توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

هزینه صدور المثنی دفترچه بیمه از 000/90 ریال تا 000/180 ریال

محمدرضا جیریایی، مدیرکل بیمه سلامت استان مرکزی در این باره گفت: بر اساس لایحه برنامه و بودجه سال 1398 صدور، تعویض و تمدید دفترچه بیمه سلامت با نرخ 000/30 ریال انجام می شود اما افرادی که دفترچه آنها مفقود شده است در نوبت اول مفقودی هزینه صدور المثنی اول دفترچه بیمه سلامت با نرخ 000/90 ریال و در نوبت دوم مفقودی هزینه صدور المثنی دوم این دفترچه 000/180 ریال می باشد.

جیریایی افزود: علت این امر آن است که در سنوات گذشته هم برای صدور، تعویض و تمدید دفترچه بیمه سلامت و هم برای صدور المثنی برای دفترچه های مفقودی تنها 000/2 ریال از بیمه شدگان دریافت می شد و افراد دارنده این دفترچه هیچ کوششی برای حفظ و نگهداری آن نمی کردند و به هنگام مفقودی دفترچه به راحتی از کنار آن می گذشتند. افراد بسیاری به این مجموعه مراجعه می کردند و اعلام می داشتند که دفترچه بیمه آنها مفقود شده و تقاضای صدور دفترچه المثنی داشتند. در چنین شرایطی امکان سوء استفاده از این دفترچه ها برای افراد سودجو نیز فراهم می شده است چرا که با یافتن دفترچه بیمه از آن استفاده شخصی می کردند و یا اینکه برخی افراد دفترچه خود را در اختیار دیگران می گذاشتند و بعد با اعلام مفقودی برای خود دفترچه المثنی در خواست می کردند.

وی ادامه داد: اعلام نرخ جدید صدور، تعویض و تمدید و همچنین صدور المثنی دفترچه بیمه سلامت باعث می شود که جلوی سوء استفاده برخی از افراد سودجو گرفته شود، همچنین حفاظت و نگهداری هر چه بیشتر از دفترچه های بیمه توسط صاحبان آنها را به همراه خواهد داشت. تمامی این موارد باعث شده تا یک اثر مهاری برای صدور دفترچه های بیمه سلامت بی مورد ایجاد شود. همچنین این موضوع یک خودکنترلی برای بیمه شدگان ایجاد خواهد کرد تا از دفترچه بیمه ای که در اختیار دارد حفاظت کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان مرکزی اظهار داشت: دفترچه بیمه به عنوان اوراق بهادار محسوب می شود و دفترچه های بیمه ای که مفقود شده گاهاً دیده شده که مورد سوء استفاده قرار می گیرد و بعضی از بیمه شدگان نیز بر روی نگهداری صحیح دفترچه موازین لازم را رعایت نمی کردند. از سویی دیگر به علت اینکه صدور المثنی دفترچه بیمه بسیار ساده و با هزینه بسیار پائین بود، به دفعات دیده می شد که دفترچه های المثنی را به راحتی دریافت می کنند. وضع چنین هزینه ای برای صدور دفترچه های المثنی باعث خواهد شد تا بیمه شدگان در حفظ و نگهداری و عدم سوء استفاده از دفترچه های بیمه خود تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

دفترچه بیمه اوراق بهادار است

ابوالفضل نجاتی، معاون سلامت اداره کل بیمه سلامت استان مرکزی نیز گفت: دفترچه بیمه اوراق بهادار است و این دفترچه به بیمه شدگان داده می شود تا ضمن انجام فرایندهای درمانی خود، در راستای حفظ و نگهداری آن کوشا باشند، نه آنکه بخواهند نسبت به حفظ آن کم توجهی و یا بی توجهی کنند. بیمه شدگان موظف هستند تحت هر شرایطی دفترچه های بیمه خود را حفظ کنند. هنگامی که دفترچه بیمه شخصی مفقود می شود، برخی از یابندگان به راحتی می توانند از آن سوء استفاده کنند و با همان دفترچه بیمه میلیون ها تومان هزینه به سازمان بیمه سلامت تحمیل کنند. برخی از افراد نیز دفترچه آنها مفقود نمی شود، بلکه دفترچه های خود را در اختیار دیگران می گذارند و اقدام به دریافت دفترچه بیمه های المثنی می کنند.

نجاتی افزود: افزایش قیمت های صدور المثنی دفترچه های بیمه سلامت به عنوان یک اهرم است تا بیمه شدگان در حفظ دفترچه های بیمه خود تلاش و دقت بیشتری داشته باشند. همچنین حفظ و نگهداری محیط زیست، عدم سوء استفاده از دفترچه بیمه توسط دیگران، از مهمترین عوامل افزایش قیمت ها برای صدور دفترچه های المثنی بیمه می باشد چرا که هم چاپ اولیه، تعویض و تمدید دفترچه های بیمه و هم صدور پیاپی این دفترچه ها به عنوان المثنی هزینه های بسیاری را در پی دارد و برای صدور هر دفترچه سازمان بیمه سلامت هزینه های گزافی را پرداخت می کند. صدور بی رویه و بی علت دفترچه های بیمه به صورت المثنی باعث خواهد شد تا کاغذ بیشتری مصرف شود و به تبع آن به محیط زیست نیز آسیب برساند. در شرایط کنونی با توجه به فرایند های زیست محیطی موجود تا حد امکان باید از آسیب رساندن به محیط زیست جلوگیری کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*