پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۷ خرداد ۱۳۹۹
خسارت630 میلیارد ریالی سیل به اراک
اجتماعی

خسارت630 میلیارد ریالی سیل به اراک

Virtual editor
27 فروردین 1398
بازدید: 345
نظرات: 0

بختیاری، فرماندار شهرستان اراک مطرح کرد:

خسارت630 میلیارد ریالی سیل به اراک

پروژه استحکام بخشی رودخانه اراک به عنوان طرح ملی مطرح شود

گروه شهری:جلسه صحن رسمی این هفته شورای شهر اراک در راستای بررسی راه حل های جذب اعتبارات لازم برای ترمیم خسارت سیل اخیر با حضور رِئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی و فرماندار شهرستان اراک تشکیل شد.

ترمیم رودخانه اراک در اولویت قرار گیرد

رقیه یادگاری، رِئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی در صحن رسمی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه 3 درصد از بودجه عمومی دولت یعنی 520 هزار میلیارد تومان، صرف حوادث غیرمترقبه می شود، گفت: استان مرکزی در بارندگی اخیر هزار و 100 میلیارد تومان خسارت دیده بابت همین قطعا منابع سه درصدی دولت برای جبران این خسارات کفایت نمی کند لذا باید اصلاحیه ای در این راستا انجام شود.

یادگاری ادامه داد: تامین منابع برای جبران خسارت در دست استان نیست و باید این خسارات در قالب فرم های خسارت و با امضای استانداری، فرمانداری و سازمان برنامه و بودجه به وزارت کشور ارسال شود. برای اختصاص این اعتبارات نیز باید مصوبه هیات دولت در اختیار باشد تا منابع به استان ابلاغ گردد. بنابراین نمی توان دقیق بیان کرد که چه سهمی به استان اختصاص می یابد.

یادگاری در خصوص خسارت وارده به رودخانه اراک بیان کرد: طی بازدیدی که از مسیر رودخانه داشتیم، مشخص شد که بیش از 90 درصد تخریب ها حاصل اقدامات غیرتخصصی و حاصل دست بشر و اقدامات انسانی است که با سهل انگاری همراه بوده و حتی ساختمان هایی در حریم رودخانه وجود دارد که غیرقابل توجیه است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی تصریح کرد: تخریب در برخی نقاط رودخانه اراک به گونه ای است که باید سریعا اقدامات اضطراری صورت گیرد. تخصیص منابع و اعتبارات مدیریت بحران زمانبر بود و باید در این راستا تصمیمی عاجل داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید مطالعات پایه و مقدماتی و مطالعات تخصصی برای رودخانه اراک انجام شود، افزود: باید برای موارد اضطراری که با جان مردم در ارتباط است منابع به سرعت تامین شود یا از منابع داخلی شهرداری استفاده گردد یا از اعتبارات 97 در این حوزه جابجا کرد تا اعتبارات 98 تخصیص یابد همچنین از اعتبارات گلوبال استانی استفاده شود، از طرفی بودجه ای در کمیته برنامه ریزی شهرستان در اختیار است که می توان از آن استفاده کرد.

یادگاری گفت: موضوع این است که اعتباری برای مهندسی رودخانه اراک در نظر گرفته شود و باید حتی از منظر زیباسازی به این رودخانه توجه شود اما منابع محدود است و باید اولویت بندی داشته باشیم و شهرداری باید به این امر ورود کند و امسال باید رودخانه و ترمیم آن در اولویت قرار گیرد.

وی اضافه کرد: 5 میلیارد تومان بودجه شهرداری برای ترمیم رودخانه بسیار کم است و باید رقم خوبی به این امر اختصاص یابد، ما هم در کنار شهرداری خواهیم بود. همچنین برای مهندسی رودخانه طرح های ملی نیز لحاظ شده و می توان از آنها استفاده کرد و با تلفیق منابع می توان با اولویت پیش رفت .

یادگاری با اشاره به اینکه استان در سال 97 سه هزار میلیارد تومان درآمد داشته است افزود: چهار درصد از منابع ملی برای طرح های استان استفاده می شود و در واقع درآمد و هزینه استان برابر است، هرچند که اداره کشور براساس نظام درآمد و هزینه نیست.

ترمیم رودخانه اراک 29 میلیارد تومان هزینه دارد

حسین بختیاری، فرماندار اراک نیز که مهمان صحن رسمی شورای شهر اراک بود در این جلسه گفت: استان مرکزی در بارش های اخیر از نظر میزان بارندگی، استان پنجم کشور بود. خوشبختانه با اقدامات و مدیریت اعمال شده خسارت جانی در جریان وقوع سیل گذشته وجود نداشت و خسارات مالی نیز نسبت به دیگر استان ها کمتر بود.

وی با بیان اینکه اگر بارندگی ها و سیلاب مدیریت نمی شد قطعا شهرستان اراک دچار آسیب می شد اما مسئله با کمترین خسارت مالی خاتمه یافت بیان کرد: با اطلاع از وضعیت جوی 27 اسفندماه جلسه ستاد بحران و خدمات سفر شهرستان برگزار و آمادگی لازم ایجاد شد و حتی اولین جلسه مدیریت بحران قبل از شروع سال کاری برگزار شد که این امر سه نتیجه به دنبال داشت.

بختیاری افزود: 170 سد و بند خاکی در شهرستان اراک وجود دارد که مسئولیت برخی از آنها توسط سه دستگاه مرتبط (شرکت آب منطقه ای، جهادکشاورزی و منابع طبیعی) پذیرفته نمی شد اما قبل از بارش ها شناسایی و موررد بازدید و رصد روزانه قرار گرفتند و در طول بارش نیز مورد سرکشی قرار داشتند.

وی با تاکید بر اینکه این سدها و رودخانه اراک موهبتی بودند که در نبود آنها اراک دچار آسیب می شد، گفت: قبل و زمان بارش با کمک افراد محلی مسیل ها و کانال ها و بندها شناسایی، لایروبی و خاکریزی صورت گرفت و روان آب و سیلاب ها به سمت تالاب هدایت شد. تثبیت کانال های شناسایی شده و ممانعت از ساخت و ساز و تجاوز به حریم رودخانه، سدها و بندها در دستور کار است .

فرماندار اراک با بیان اینکه مشکلات ایجاد شده در برخی از نقاط به دلیل دخالت های انسانی در طبیعت بود، اظهار کرد: در سال زراعی 97-96( مهرماه تا 13 فروردین) میزان بارندگی اراک 66 میلیمتر بود که این میزان در مدت مشابه سال زراعی 98-97 با هشت برابر رشد به 500 میلیمتر رسید. از سال 47 تا 98 این چنین بارندگی در استان مرکزی سابقه نداشته است که به خوبی مدیریت شد.

وی در خصوص آسیب ها و خسارات مالی تصریح کرد: در این راستا باید 2 کار انجام داد در وهله اول پیشنهاد می شود که از بودجه گلوبال یک مبلغ کارشناسی شده از کل اعتبارات عمرانی و تملک دارایی برای رودخانه اراک اختصاص یابد چراکه خساراتی جدی به این رودخانه وارد شده است و باید طوری عمل شود که تخریب ها مجددا تکرار نشود. کف رودخانه یک متر پایین رفته و این امر باعث خالی شدن زیر دیواره ها شده که باید بتن ریزی در این خصوص انجام و خسارت های حریم نیز جبران شود، اما کف را نمی توان بتن ریزی کرد و باید دیواره ها بتن ریزی شود.

وی اضافه کرد: طول رودخانه در محدود خدماتی اراک در حدود 8.6 کیلومتر است که برای بتن ریزی به 29 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

بختیاری با اشاره به اینکه فرمانداری اراک اگر امکان تامین اعتبار داشته باشد دریغ نخواهد کرد، افزود: 15 درصد بودجه عمرانی کشور بین استان ها توزیع می شود که از این میزان مقداری در قالب اعتبارات گلوبال است و باقی بین شهرستان ها توزیع می شود. طبق تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال اخر برنامه پنج ساله ششم توسعه این سهم استان ها به 30 درصد افزایش می یابد و 70 درصد آن به صورت بودجه عمرانی ملی در دل وزارتخانه هاست. حال اگر بخواهیم اعتبارات بیشتری جذب کنیم، باید چند کیلو فتیر به مدیران ارشد بدهیم تا مشکل جذب بودجه تسهیل شود.

وی تصریح کرد: مدیران استانی فعال و دارای برنامه و ارتباط مناسب با مدیران وزارتخانه متبوع خود، می توانند از این سهم 70 درصدی استفاده کرده و اعتبار بیشتری دریافت کنند و مدیران استان باید در این راستا کوشا باشند چرا که این مهم، هنر یک مدیر توانست.

فرماندار اراک ادامه داد: می توان طرح استحکام بخشی رودخانه اراک را تعریف کرد و در قالب طرح ملی دید تا از همه حمایت ها بهره مند شود. رودخانه اراک در زمان بارش نجات بخش اراک بود و باید ترمیم شود، تحقق اعتبار موررد نیاز ترمیم رودخانه ممکن است و باید همه دستگاه ها از اینکار حمایت کنند .

بختیاری خسارت وارد شده به نقاط شهری اراک را 63 میلیارد تومان دانست که 60میلیارد تومان آن مختص شهر اراک است .

شرایط کنونی بازار نتیجه غلبه نگاه عمرانی بر نگاه شهرسازی است

طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک نیز در نطق پیش از دستور خود طی این جلسه مطرح کرد: بافت تاریخی اراک هویت عمومی شهر اراک است و بی توجهی به سبک معماری می تواند به هویت عمومی و تاریخی شهر اراک که متعلق به کلیه شهروندان است خدشه وارد کند در حالی که حقوق خصوصی نباید به حقوق عمومی شهر خدشه وارد کند.

محمدی با تاکید بر اینکه ایجاد ضوابط برای بافت تاریخی نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مرسوم است و اصولا سبک معماری در سایر محدوده ها آزاد و در بافت تاریخی تابع ضوابط ویژه برآمده از بافت است، افزود: انتظار می رود شهرداری و نظام مهندسی برای بافت تاریخی بخصوص محدوده میدان شهدا و بلافصل بازار، حساسیت بیشتری داشته باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دو سه بنای مرکز خرید در محدوده میدان شهدا پروانه ساخت گرفته اند که در نمایی که برای آنها طراحی شده نه تنها به مصوبات شورای عالی شهرسازی توجه نشده بلکه در تضاد مستقیم با هویت بافت تاریخی و بناهای پیرامون است. نمونه بارز این ناهماهنگی احداث پل خیبر در حوزه بلافصل و حریم بصری بازار است که عملا پروسه ثبت بازار به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو را با مشکل مواجه می سازد. اگر شهرداری نسبت به برداشتن این پل اقدام کند، اقدامی بزرگ را به انجام رسانده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و سلامت شورای شهر اراک بیان کرد: شرایط کنونی بازار نتیجه غلبه نگاه عمرانی بر نگاه شهرسازانه است، نگاهی که بولدوز را به قلب شهر فرستاده و میراث فرهنگی را به اسم توسعه بی وقفه نابود می کند. با این وجود هنوز برای ممانعت از وقوع یک فاجعه دیگر در بافت تاریخی فرصت وجود دارد.

محمدی گفت: از یک سو تخریب خانه های تاریخی و از سویی دیگر عدم توجه به معماری بناهای جدید در بافت تاریخی در حال رقم زدن مسیر برگشت ناپذیر ویرانی هویت شهری است و امید است در این زمینه شهرداری اقدام لازم را داشته باشد و اعضای شورای اسلامی شهر هم نسبت به وضعیت بافت تاریخی، مجموعه در حال ویرانی بازار و بناهای عمومی مثل مراکز خرید حساسیت لازم را داشته باشند. چراکه افسوس پس از اتفاق راهگشا نخواهد بود و امروز همچنان اندک فرصتی باقیست

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*