پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
«اختلاف» پس از «ائتلاف»
استان مرکزی

«اختلاف» پس از «ائتلاف»

Virtual editor
27 فروردین 1398
بازدید: 836
نظرات: 0

تاخیر در برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان مرکزی انتقاد برخی فعالان اقتصادی استان را برانگیخت

«اختلاف» پس از «ائتلاف»

یک فعال اقتصادی در گفت و گو با عطریاس:

اتاق بازرگانی ذاتا پول زا است اما جایی که حساب و کتاب نباشد، قطعا فساد ایجاد می شود

گروه اقتصادی:زهره صادقی

طی هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی استان مرکزی در میان اعضای شرکت کننده در انتخابات، ائتلاف هایی تحت عنوان «اتاق آینده»، «ائتلاف توسعه» و «گروه مستقل» شکل گرفت که سرانجام پس از برگزاری انتخابات، گروه «ائتلاف توسعه» با کسب پیروزی، بار دیگر بارقه امید را در جامعه تولید و صنعت استان مرکزی شکوفا کرد اما حاشیه های بعد از این پیروزی و اختلاف بر سر اختیار کردن کرسی ریاست بود که انتقاد فعالان اقتصادی استان و اعضای شرکت کننده در انتخابات را برانگیخت.

یکی از مدیران صنعتی استان مرکزی که سابقه طولانی در حوزه تولید و اقتصاد دارد در انتقاد به تاخیر در برگزاری انتخابات هیات رئیسه به اختلافات ایجاد شده در گفت و گو با عطر یاس اظهار داشت: متاسفانه برخی از اعضا در اتاق بازرگانی دولتی شده اند در حالی که مدیریت با ریاست متفاوت است.

وی افزود: در بخش غیردولتی که سَمبُل آن اتاق های بازرگانی هستند، هیچگونه قوانین دموکراسی اولیه رعایت نمی شود؛ البته مسئله تقصیر اتاق‌های بازرگانی نیست بلکه مقصر قوانین رایج در جامعه هستند که در حال اجرا می باشند.

وی خاطر نشان ساخت: اگر اتاق ها در پایان هر سال موظف به ارائه گزارش عملکرد خود بوده و در قبال پولی که دریافت می‌کنند، حسابرسی شوند، قطعا بسیاری از مشکلات فعلی حل خواهد شد.

این فعال اقتصادی استان مرکزی که خواست نامش فاش نشود، بیان داشت: اتاق های بازرگانی در سراسر کشور رئیس جمهور شده اند و قوانین به گونه ای است که رئیس تصمیم می گیرد و پاسخگوی هیچ فرد یا نهادی هم نیست و تنها پاسخگویی رئیس، پرداخت سهم یک در هزار یا سه در هزار واحدهای زیرمجموعه به خزانه تهران است و دیگر هیچ.

وی ادامه داد: اتاق زینت المجالس شده است و تنها نام پارلمان بخش خصوصی را یدک می کشد؛ در حالیکه هرگز نمی بایست اینگونه باشد.

وی تصریح کرد: ذات و ماهیت اتاق پول زا است و در جایی هم که پول باشد و حساب و کتاب در آن نباشد مطمئنا فساد مالی ایجاد می شود؛ و بسیاری از افراد که با نیت های مثبت وارد حوزه اتاق می شوند یا تسلیم شرایط شده و در این فساد گرفتار می شوند یا ناموفق از این عرصه خارج می شوند.

این مدیر صنعتی استان در ادامه گفت: ما در استان منتظر ایجاد و اعمال تغییرات در اتاق بازرگانی بودیم و به همین دلیل ائتلاف کردیم تا با رفع اختلافات، نتایج بیشتر و بهتری حاصل شود ولی متاسفانه شاهد اختلافاتی هستیم که از آن تصمیمات عاقلانه ای خارج نخواهد شد بابت همین نگران آنیم که اختلاف نظرها به دشمنی تبدیل نشود.

وی افزود: اگر همه دارندگان کارت عضویت و بازرگانی با جدیّت، هر 6 ماه یکبار از هیات رئیسه و رئیس اتاق ، گزارش مالی و عملکرد بخواهند، بسیاری از مسائل شفاف می شود ولی متاسفانه قوانین اتاق این را منع می کند.

وی ادامه داد: ذات، چارچوب، قوانین، تشکیلات و آئین نامه های اتاق بازرگانی حول یک سیستم رئیس محور است؛ به همین دلیل ضریب نفوذ هیات رئیسه نیز بسیار اندک است و پیشرفتی در برنامه ها صورت نمی گیرد.

وی تاکید داشت: اتاق بازرگانی عرصه خطرناکی است و وسوسه انگیز است به همین دلیل بسیاری از فعالان صنعتی و اقتصادی وارد این حوزه نمی شوند؛ چراکه مجبور به اجرای قوانین غیردموکراسی و بازی های اقتصادی هستند.

وی بیان داشت: اتاق بازرگانی فقط نام بخش خصوصی را به همراه دارد؛ به گونه ای که هیچ یک از اعضا حق اعمال نظر در برخی تصمیمات اتاق را ندارند چراکه برخی اتاق را ملک پدری خود می دانند.

اتاق بازرگانی به روزمرگی کار می کند بابت همین انتخابات هیات رئیسه باید زودتر برگزار شود

یکی دیگر از اعضای اتاق بازرگانی در انتقاد از تاخیر در برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان مرکزی به عطریاس گفت: بهتر است هر چه زودتر تیم جدید روی کار آید و مشغول به کار شود چراکه تیم قبلی زمان را به روزمرگی می گذرانند و همین گذران کردن زمان، هیچ اقدام جدی و یا انعقاد قراردادی را به همراه نخواهد داشت.

شهرجردی افزود: تاخیر در برگزاری انتخابات هیات رئیسه به برنامه های جدید بخش تولید، صنعت و صادرات استان آسیب جدی وارد می کند و اجرای برنامه ها با تاخیر مواجه می شوند.

دیگر عضو اتاق و فعال بازرگانی استان مرکزی نیز در انتقاد به روند برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق اظهار داشت: ائتلاف پیروز می بایست به قدری متحد و هماهنگ بود که در همان زمان اولیه پیروزی، ترکیب اعضای هیات رئیسه و رئیس را انتخاب می کردند و اجازه بروز اختلافات و به حاشیه کشاندن برخی مسائل را هرگز به فضای کاری خود راه نمی دادند تا تغییرات در اتاق با موفقیت و جدیت بیشتر انجام می شد و رضایتمندی اعضای شرکت کننده در انتخابات و همچنین اعضای اتاق بازرگانی حاصل می شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*