پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
سایه راه سازی بر شهرسازی سنگینی می کند
اجتماعی

سایه راه سازی بر شهرسازی سنگینی می کند

Virtual editor
29 فروردین 1398
بازدید: 959
نظرات: 0

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی از بایدها و نبایدهای حوزه عمرانی استان می گوید

سایه راه سازی بر شهرسازی سنگینی می کند

شهرسازی نداریم، فقط ساختمان سازی می کنند

شهردار اراک از اتاق های فکر و خرد جمعی استفاده کند

تلفات جانی، خط قرمز استاندار مرکزی در مدیریت بحران بود

متاسفانه اراده ای برای حفظ خانه انصاری و حاج باشی وجود نداشته و ندارد

طرح جامع شهر اراک هنوز به شورای عالی شهرسازی ایران ارسال نشده است

تمامی سدها و بندهای استان ایمن سازی شده و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد

خسارت سیل به استان مرکزی شش برابر بودجه عمرانی تخصیص یافته به استان است

سیلاب اخیر سبب شسته شدن افکار و ایده های غیرکارشناسی درباره رودخانه اراک شد

 

گروه شهری:سینا علیدادی

« عدم بروز تلفات جانی خط قرمز استاندار مرکزی برای مدیریت بحران، سیلاب های اخیر بود.» حمیدرضا نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در گفت و گو با عطریاس ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه میزان بارندگی های نوروز گذشته در استان مرکزی کمتر از استان لرستان نبوده است، گفت: هر چند که بارندگی در استان مرکزی طی چند روز به صورت ناگهانی چند برابر و همتراز با استان های آسیب دیده شد اما شخص استاندار مرکزی با تشکیل جلسات به موقع و بررسی شرایط در زمان مناسب خود، موجب آن شد تا برای مقابله با بحران آمادگی کامل داشته باشیم.

نوازنی ادامه داد: نمایندگان ستاد مدیریت بحران استان مرکزی تا پایان سیلاب های استان در تمامی نقاط حساس و پرخطر حاضر بوده و ورود سازنده ای در امور مربوطه داشته به طوری که می توان گفت، مدیریت بحران گذشته تا حدود بسیاری علمی و برنامه ریزی شده بود.

وی افزود: خصوصیات جغرافیایی استان لرستان با مرکزی تفاوت های محسوسی دارد و همین تفاوت ها سبب افزایش خسارت ها در لرستان شد اما به هر سو نمی توان منکر این امر شد که اگر در لرستان مدیریت بحران اصولی انجام می شد، خسارت ها کاهش می یافت از طرفی برخی مسوولین لرستانی باور نمی کردند که حجم سیلاب می تواند تا این حد ویران کننده باشد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی، ابلاغ دستورات ستاد مدیریت بحران استان را در کمترین زمان ممکن دانست و گفت: استاندار مرکزی از اولین دقیقه فعالیت ستاد بحران، عدم بروز تلفات جانی را خط قرمز مدیریت بحران خود عنوان کرد و همین مهم سبب شد تا خوشبختانه، مرکزی تنها شاهد بروز خسارت های مالی باشد.

نوازنی در ادامه اظهار کرد: بروز خسارت های مالی بعد از بروز سیلاب ها با هر تدبیری، اجتناب ناپذیر است. تا به امروز فرمانداران سطح استان برآوردهای خود را از میزان خسارت های ایجاد شده در شهرستان ها اعلام کردند و بنا بر این است که دولت هزینه جبران خسارت ها را بر عهده داشته باشد.

وی افزود: بودجه عمرانی استان مرکزی حدود 400 میلیارد تومان می باشد که در بهترین حالت تنها 200 میلیارد تومان آن تخصیص می یابد لذا اگر میزان بودجه تخصیص یافته حوزه عمرانی را با خسارت های ناشی از سیلاب های اخیر در نظر بگیریم در خواهیم یافت که میزان خسارت ها حدودا شش برابر بودجه عمرانی است و استان نمی تواند این هزینه ها را جبران نماید.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی درباره برخی اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت بحران گفت: استان مرکزی بیش از 1600 بندخاکی و سد دارد که تمام این تعداد در طول نوروز گذشته مورد بازدید و سرکشی قرار گرفتند تا اگر مشکلی وجود دارد اقدامات لازم برای رفع آن ها سریعا انجام شود.

وی افزود: اقدامات پیش گیرانه برای مقابله با سیلاب های استان مرکزی، پنج روز قبل از بروز بحران صورت گرفت. درحال حاضر باید گفت که مردم درباره سدها و بندهای استان مرکزی نگرانی نداشته باشند چرا که تمامی آن ها ایمن شده و نباید نگران شایعه ها بود.

نوازنی تاکید کرد: یکی از دلایلی که استان مرکزی در مناطق پایین دست خود آسیب ندید، وجود تالاب میقان بود که بیش از سد کمال صالح آب را در خود ذخیره سازی کرده و هم اکنون نیز به گفته کارشناسان باز هم ظرفیت ذخیره سازی 100 میلیون لیتر آب دیگر را هم دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از تفکرات گذشته بیان کرد: در دوره های سابق خیلی ها می گفتند که رودخانه اراک را باید آسفالت کرد یا با ایجاد رستوران های متعدد، آن را به یک فضای گردشگری تبدیل نمود اما سیلاب اخیر نشان داد که همین رودخانه، اراک را از آسیب ها مصون نگاه داشت و سبب شسته شدن افکار و ایده های غیرکارشناسی شد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی اضافه کرد: خوشبختانه آسیب جدی به رودخانه قره کهریز اراک وارد نشده اما بعد از کاهش سطح آب، استانداری تیمی برای بررسی آن می فرستد تا موارد مربوطه را پیگیری کند.

تهیه طرح جامع اراک نباید شش سال طول می کشید

نوازنی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با عطریاس، در پاسخ به این سوال که چرا تهیه طرح جامع اراک با تعلل رو به رو شده است، گفت: تهیه طرح جامع اراک نباید شش سال طول می کشید بابت همین معتقدم که در این زمینه کوتاهی شده اما درست است که طرح جامع برای افقی ده ساله تهیه می شود ولی اگر زمان آن به اتمام برسد به معنای آن نیست که توسعه شهری قفل می شود بلکه تا زمان ابلاغ طرح جامع جدید، همان طرح سابق برقوت خویش باقی می ماند.

وی ادامه داد: ارائه طرح جامع اراک تا پایان سال گذشته به دلیل بررسی شرایط خیابان 55 متری معطل مانده بود تا اینکه خانم صادق مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به اراک آمد و اعلام کرد که طرح جامع طبق نظر استان جمع بندی شود و بعد به پایتخت ارسال گردد. به دنبال همین امر طرح جامع در اواخر سال گذشته به شورای برنامه ریزی استان برده شد و با اکثریت آرا به وجود خیابان 55 متری، تصویب شد.

وی افزود: طرح 55 متری ستون فقرات شهر اراک است زیرا ترافیک اراک به شدت از عدم وجود معبر مواصلاتی مناسب درون شهری، رنج می برد. توجه به همین امر سبب شده تا حتی برخی از مخالفین 55 متری این نیاز به این خیابان را قبول داشته باشند اما آن ها می گویند که مجریان طرح، مردم را در نظر نگرفته اند که بنده در این مسئله کاملا حق را به آن ها می دهم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی اظهار کرد: بنده به سفر دبیر شورای عالی شهرسازی، به ایشان گفتم که شهرداری اراک توان اجرای طرح 55 متری را ندارد و باید راهکارهای اجرایی مناسبی برای این طرح در نظر گرفته شود. به طور مثال بلوک بندی پروژه یکی از راهکارهای اقتصادی اجرای 55 متری می باشد که می توان آن را به صورت کامل در نظر نگرفت و راهکارهای دیگری را ارائه کرد.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه ضوابط طرح جدید جامع اراک در هفته جاری به معاونت عمرانی استانداری برای ویرایش نهایی ارسال شده، هنوز این طرح به شورای عالی شهرسازی ارسال نشده است حال اگر تا اوایل اردیبهشت آتی به شورای عالی ارسال شود، قابل پیش بینی نیست که چه زمانی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد اما طبق تجربه بنده در حالت عادی، یک سال طول می کشد ولی اگر طبق قول های داده شده به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد، می توان انتظار ابلاغ طرح جامع جدید اراک در آینده ای نزدیک را داشت.

شهرداری اراک در تخریب خانه انصاری به میل مالکین عمل کرد

نوازنی تخریب دو خانه تاریخی انصاری و حاج باشی اراک را در نتیجه عدم برنامه ریزی مناسب برای حفظ آن ها دانست و گفت: داشتن نگاه صرفا موزه ای به خانه های تاریخی در همه جای دنیا آسیب زا است و نتیجه آن می شود، تخریب خانه های تاریخی اراک که در نوروز شاهد آن بودیم.

وی ادامه داد: سال گذشته همین زمان ها بود که بنده برای بازدید به خانه انصاری رفته بودم و همانجا از مسوولین شهرداری و نمایندگان شورای شهر خواهش کردم که این خانه را تملک کنند ولی هیچگونه اراده ای برای انجام این کار ندیدم. از طرفی نیز مالکین هم دنبال بهانه ای برای تخریب بودند که عید گذشته این بهانه را به آن ها داد. بابت همین باید بگویم که شهرداری اراک در این مسئله بیشتر به میل مالکین خانه انصاری توجه کرد تا حفظ و مرمت این خانه.

وی افزود: متاسفانه اراده ای برای حفظ خانه انصاری و حاج باشی وجود نداشت و امروز نیز که برخی نقاط بازار تاریخی اراک درحال ریزش است، هیچ توجه ای به این مهم نمی شود لذا می طلبد که بازار در اولویت توجهات قرار گیرد.

مدیران حوزه راه و شهرسازی استان را تنها آگاه بر مسائل راه سازی انتخاب می کنند

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در بررسی وضعیت راه و شهرسازی استان اظهار کرد: متاسفانه برخی راه سازی را دارای اهمیت بیشتر از شهرسازی می دانند در صورتی که راه سازی یک مبحث فیزیکی است و موضوع پیچیده ای نیست اما آن چیزی که پیچیده می باشد مبحث شهرسازی و املاک است که متاسفانه سال های متمادی در استان مرکزی تحت الشعاع راه سازی قرار گرفته و از آن غفلت شده است چرا که مدیران حوزه راه و شهرسازی استان را تنها آگاه بر مسائل راه سازی انتخاب می کنند و همواره سایه سنگین راه سازی بر شهرسازی وجود دارد.

وی ادامه داد: طی دهه های گذشته شهرسازی به معنای واقعی انجام نشده و تنها ساختمان سازی صورت گرفته و در فضای شهری به رضایت مندی شهروندان توجه نشده است.

وی افزود: در سوی دیگر مدیران غیر بومی به طور قطع استان مرکزی را دچار آسیب کرده چرا که شخصی مسوولیت کار را بر عهده گرفته که فضا و شاریط استان را نمی شناسد و قطعا نمی تواند در تصمیم گیری مناسب عمل کند. از طرفی مدیر غیر بومی با دلسوزی برای استان کار نمی کند و تعلق خاطری به شهر تحت مدیریتش ندارد.

نوازنی در پایان طی توصیه ای به شهردار جدید اراک گفت: توصیه دوستانه بنده به آقای شفیعی این است که درگیر امور روزانه شهرداری نشود و سعی کند از بیرون به مسائل توجه داشته باشد و از اتاق های فکر و تجربه شهرداران سابق، بهره مند شود. یعنی تا جایی که توان دارد از خرد جمعی در اجرای برنامه های توسعه ای استفاده کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*