پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ فروردین ۱۳۹۹
رفتار دوگانه رئیس سازمان صمت در صدور رای
استان مرکزی

رفتار دوگانه رئیس سازمان صمت در صدور رای

Virtual editor
29 فروردین 1398
بازدید: 852
نظرات: 0

عطریاس ابهام در اعتبار کارت بازرگانی برخی از اعضای منتخب اتاق را بررسی می کند

رفتار دوگانه رئیس سازمان صمت در صدور رای

گروه اقتصادی:

شاید ابهام در اعتبارنامه ی برخی از اعضای منتخب هفتمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، یکی از عواملی است که سبب گردیده انتخابات هیات رئیسه با تاخیر برگزار شود؛ هرچند که به لحاظ قانونی تا اوایل اردیبهشت ماه، فرصت انتخاب هیات رئیسه و رئیس جدید وجود دارد ولی تسریع در جابجایی تیم قبلی و روی کار آمدن تیم جدید می تواند تاثیر قابل توجهی در برنامه ریزی سالانه تشکل ها و انجمن های اقتصادی و نیز اصلاح برخی ساختارهای مدیریتی گذشته در بزرگترین پارلمان بخش خصوصی در استان مرکزی  داشته باشد.

اما آنچه که در این بین شبهه برانگیز است تاخیر و تغییر در تایید اعتبارنامه برخی اعضای منتخب هیات نمایندگان است.

پرونده اعتبار کارت یکی از اعضای منتخب اتاق از سوی سازمان صمت رای ابطال گرفته است؛ در حالیکه این شخص در اسفندماه و قبل از برگزاری انتخابات هیات نمایندگان احراز صلاحیت و اعتبار کارت خود را از سازمان صمت دریافت نموده است.

پرونده یکی دیگر از اعضای منتخب نیز به دلیل نقص در اعتبار کارت بازرگانی که در گذشته، کارت وی برای شرکت تولیدی، پنج ساله صادر شده بوده ولی به دلیل تعطیلی بخش تولیدی شرکت می بایست تغییرات به اطلاع هیات نظارت و سازمان صمت می رسید و طبق مقررات قانونی، کارت بازرگانی یکساله صادر می شد؛ در حال بررسی می باشد و ظاهرا هنوز اقدامی در این رابطه انجام نگرفته است.

شکایات پرونده های مذکور مستقیما به سازمان صمت ارجاع شده است که سازمان صمت نسبت به پرونده اول رای ابطال صادر کرده اما پرونده دوم با وجود چندین مرتبه شکایت و بررسی های کارشناس مربوطه در واحد صدور کارت اما همچنان به دلایل نامعلومی از سوی ریاست سازمان صمت سکوت باقی مانده هرچند که این پرونده در حال حاضر به اتاق ایران ارجاع داده شده است.

اگرچه با گذشت بیش از یک ماه از برگزاری انتخابات هیات نمایندگان اتاق، که چشم امید بسیاری از صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان به عملکرد هیات نمایندگان در انتخاب هیات رئیسه و رئیس برای تصمیمات نهایی و سرنوشت ساز معطوف شده است؛ اما نهادهای ناظر و مسئول، روند صدور نهایی اعتبارنامه های اعضای منتخب را با جدیت دنبال می کنند.

معاون امور استان های اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با عطریاس در خصوص پرونده هایی که از استان مرکزی به حوزه وی ارجاع داده شده است اظهار داشت: نامه پرونده ی یکی از اعضای منتخب، به حوزه معاونت امور استان ها ارجاع شده مبنی بر اینکه کارت وی اعتبار ندارد و این می بایست موضوع به شورای عالی نظارت ارجاع شود که آیا شکایت وارد است یا خیر.

زمانی تاکید کرد: سازمان صمت و هیات نظارت باید پاسخگو باشند که چطور ممکن است کارت فردی در زمان انتخابات هیات نمایندگان، دارای اعتبار بوده ولی اکنون اعتبار ندارد.

وی بیان داشت: اگر چه شورای عالی نظارت در حال بررسی موضوع است و انجمن نظارت، رای بر بلامانع بودن موضوع داده اند ولی حتی در این شرایط نیز سازمان صمت و هیات نظارت می بایست توضیحات لازم را ارائه نمایند که این مسئله چرا در حال حاضر مطرح گردیده است.

زمانی گفت: اگر عدم اعتبار پرونده فرد مذکور محرز شود ، شخص اول ذخیره جایگزین وی می شود ولی در نهایت بخاطر اتفاق ایجاد شده نهاد های مسئول و نامبرده باید پاسخگو باشند.

معاون امور استان های اتاق بازرگانی تصریح کرد: تا پایان فروردین ماه فرصت برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق های بازرگانی در سراسر کشور وجود دارد و اتاق استان مرکزی نیز از این قائده مستثنی نیست و باید تکلیف هیات رئیسه جدید با انتخاب رئیس، تا پایان فروردین ماه انجام شود.

همچنین، تقلیل در مدت زمان اعتبار کارت بازرگانی یکی از منتخبان هیئت نمایندگان دوره هفتم و دست بردن در کارت وی توسط سازمان صمت و اتاق بازرگانی استان یکی از سوالات مطرح شده از زمانی بود که وی در این خصوص پاسخ داد: هرگونه تغییر در کارتهای بازرگانی از جمله کاهش مدت اعتبار بدون دستور اتاق ایران تخلف محسوب می شود و گزارشی در این خصوص تا کنون به اتاق ایران ارائه نشده که اگر این مساله وجود داشته باشد؛ رئیس اتاق دچار تخلف بسیار سنگینی شده که به کمیسیون انضباطی اتاق ارجاع داده خواهد شد.

به منظور تنویر افکار عمومی و شفاف شدن موضوع، طی تماس های مکرر موفق به ارتباط با رئیس سازمان صمت استان نشدیم و با توجه به کمبود زمان نسبت به برگزاری انتخابات هیات رئیسه، هنوز هیچ اطلاعی از روند تایید یا عدم تایید اعتبارنامه برخی اعضای منتخب اتاق وجود ندارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*