پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
تحصیل کانکسی
اجتماعی

دانش آموزان 9 روستای شهرستان خنداب با حداقل امکانات آموزشی در کانکس تحصیل می کنند

تحصیل کانکسی

حاج علی بیگی، فرماندار خنداب: به کمک خیرین نیاز داریم

Virtual editor
3 اردیبهشت 1398
بازدید: 336
نظرات: 0

دانش آموزان 9 روستای شهرستان خنداب با حداقل امکانات آموزشی در کانکس تحصیل می کنند

تحصیل کانکسی

حاج علی بیگی، فرماندار خنداب: به کمک خیرین نیاز داریم

 

گروه جامعه: شایسته سلامی
دانش‌آموزان مناطق محروم و روستاهایی که آمار جمعیتی آنها کم است، فاقد فضاهای آموزشی مناسب هستند، دانش آموزانی که مجبور می شوند در ساختمان های  بدون استحکام و امنیت مطلوب درس بخوانند و یا اینکه در سازه های پیش ساخته ای تحت عنوان کانکس ادامه تحصیل دهند، امری که بعید به نظر می رسید در استان مرکزی وجود داشته باشد اما برخلاف تمام انتظارات دانش آموزان نه روستا در این استان با حداقل امکانت تحصیلی در کانکس هایی درس می خوانند که سیستم های تهویه و گرمایشی مناسبی ندارند.

درحال حاضر طبق اعلام مسوولایین مربوطه، دانش آموزان 9 روستای شهرستان خنداب در کانکس تحصیل می کنند، موضوعی که مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس آن را تایید می کند.

سیاست اصلی، حذف مدارس کانکسی است

حسین محمدی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی درباره تحصیل دانش آموزان برخی روستاهای این استان در کانکس، گفت: مدارس کانکسی، در مناطقی که آمار دانش آموزان آن ها پایین است و شرایط جمعیتی برای احداث یک فضای آموزشی مطلوب محیا نیست، در نظر گرفته می شود تا دانش آموزان بتوانند به تحصیل ادامه دهند. البته مدارس کانکسی برای دانش آموزان محدودی پاسخگو است به همین دلیل برای مناطقی که جمعیت دانش آموزی بالایی دارند از مدارس کانکسی استفاده نمی شود.

محمدی افزود: سیاست اصلی مجموعه نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس این است که مدارس کانکسی به صورت کامل حذف شوند و به جای آن از سازه های بتنی و فلزی برای ساخت مدارس جدید استفاده شود تا دانش آموزان بتوانند در مدارسی که با اسکلت های فلزی یا بتنی ساخته می شود، به تحصیل ادامه دهند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه حذف مدارس کانکسی و ساخت مدارسی با سازه ها و اسکلت های بتنی و فلزی شرایط اعتباری خاصی را می طلبد، نیاز است که خیرین مدرسه ساز در مناطقی مانند روستاهای شهرستان خنداب که جمعیت دانش آموزی آنها پایین است، مشارکت کنند و در قالب مدارس یک کلاسه و یا 2 کلاسه، ساخته شود. وی اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر دانش آموزان 9 روستای شهرستان خنداب در کانکس درس می خوانند که امید است در سال جاری با کمک دولت و خیرین، اعتبارات لازم برای ساخت و تجهیز مدارس این روستاها فراهم شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی اظهار داشت: هدف از برگزاری جشنواره های خیرین مدرسه ساز نیز این است که خیرین حضور پیدا کنند و برای احداث فضاهای آموزشی و همچنین حذف مدارس کانکسی، اقداماتی را انجام دهند تا در مناطقی که جمعیت دانش آموزی کمی دارند نیز مدارس مناسبی احداث شود.

مجمع خیرین مدرسه ساز در شهرستان خنداب تشکیل شد

عبدالرضا، حاج علی بیگی فرماندار شهرستان خنداب نیز در این باره گفت: در حال حاضر 9 روستای شهرستان خنداب به علت آنکه جمعیت دانش آموزی آنها کم است، فاقد فضای آموزشی مناسب هستند و دانش آموزان این روستاها در کانکس تحصیل می کنند. با توجه به اینکه اعتبارات دولتی پاسخگوی نیاز موجود در این خصوص نیست، برای اولین بار در شهرستان خنداب در هفته گذشته جشنواره خیرین مدرسه ساز را برگزار شد تا مجمع خیرین مدرسه ساز نیز در این شهرستان تشکیل شد.

حاج علی بیگی افزود: در همین راستا در سال 1397 توانستیم 3 خیر مدرسه ساز را جذب کنیم و در روستاهای دیزآباد، آقداش با مشارکت 2 خیر و در روستای شرشره نیز با مشارکت بانک تجارت موفق به احداث فضای آموزشی و مدرسه شده ایم. در روستاهای آقداش و دیزآباد با استفاده از ظرفیت های خیرین 2 پروژه 6 کلاسه مدرسه سازی را آغاز کرده ایم. در روستای شرشره نیز باتوجه به اینکه بانک تجارت آمادگی خود را اعلام کرد، کلنگ احداث مدرسه در آن آغاز شده و امیدواریم که این پروژه تا مردادماه آتی به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: علی رغم آنکه در شهرستان خنداب اعتبارات سال 97 نسبت به سال 96 به میزان 30 درصد کاهش داشته اما با تمهیداتی که انجام شد، توانستیم سال گذشته اعتبارات حوزه آموزش و پرورش این شهرستان را تا 50 درصد افزایش دهیم. در اعتبارات سال 1398 نیز پیش بینی های لازم را برای جایگزین کردن این واحدهای آموزشی با مدارس پیش ساخته انجام شده و با توافقی که با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی صورت گرفته، احداث این مدارس در دستور کار قرار داده شده است.

فرماندار شهرستان خنداب اظهار داشت: امیدواریم در سال 1398 بتوانیم تعداد زیادی از مدارس کانکسی را با مدارسی که از بنای مستحکمی برخوردار هستند، جایگزین کنیم. برای تحقق این هدف منتظر اعلام اعتبارات هستیم و پس از آنکه در کمیته برنامه ریزی میزان اعتبارات به شهرستان خنداب ابلاغ شود در خصوص حذف مدارس کانکسی و احداث فضاهای آموزشی تصمیم گیری خواهد شد

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*