پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
سهام سرگردان
استان مرکزی

سازمان خصوصی سازی برای واگذاری مجدد شرکت هپکو اراک فراخوان داد

سهام سرگردان

پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی کشور در گفت و گو با عطریاس: سازمان خصوصی سازی در خرداد 96 وکالت سهام هپکو را از عطاریان به شرکت هیدرواطلس واگذار کرد منصوری، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس: واگذاری شرکت هپکو شفاف باشد و پشت پرده انجام نشود

Virtual editor
3 اردیبهشت 1398
بازدید: 1,106
نظرات: 0

سازمان خصوصی سازی برای واگذاری مجدد شرکت هپکو اراک فراخوان داد

سهام سرگردان

پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی کشور در گفت و گو با عطریاس:

سازمان خصوصی سازی در خرداد 96 وکالت سهام هپکو را از عطاریان به شرکت هیدرواطلس واگذار کرد

منصوری، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس: واگذاری شرکت هپکو شفاف باشد و پشت پرده انجام نشود

گروه اقتصادی:زهره صادقی

با اعلام مجدد سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری شرکت هپکو، نا آرامی ها با بروز نگرانی در خصوص سرنوشت نامعلوم کارکنان و کارگران این واحد صنعتی، افزایش یافت به طوری که سابقه واگذاری های ناموفق صنایع در استان مرکزی و ناموفق بودن  خصوصی سازی های انجام شده، سبب گردیده تا امروز خبر واگذاری مجدد شرکت هپکو با حواشی و واکنش های بسیاری همراه باشد.

مالک جدید هپکو در خصوص ابقا یا تغییر تیم مدیریتی فعلی تصمیم گیری می کند

رئیس سازمان خصوصی سازی کشور در گفت و گو با عطریاس درباره سرنوشت واگذاری شرکت هپکو اظهار داشت: شرکت هیدرواطلس از خرداد سال 96 سهامدار شرکت هپکو بوده و امروز با انتشار فراخوان واگذاری سهام این شرکت، سهام هپکو به خریدار جدید واگذار خواهد شد.

پوری حسینی افزود: در صورت عوض شدن سهامدار هپکو، این حق مالک جدید است که در خصوص ابقا یا تغییر تیم مدیریتی فعلی تصمیم گیری نماید.

وی بیان داشت: سازمان خصوصی سازی وکالت سهام هپکو را از عطاریان به شرکت هیدرواطلس داده و اکنون این وکالت را به خریداری دیگر واگذار خواهد کرد.

از اینکه متقاضی تاکنون اعلام آمادگی کرده یا نه اطلاعی در دست نیست

اما معاون اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این باره اظهار کرد: سهام شرکت هپکو از مالک قبلی خود طی وکالت‌نامه‌ای دراختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفته و استان امیدوار است که این سازمان برای مالکیت جدید هپکو، شخصی که دارای اهلیت است را انتخاب کند.

فرخی، عدم وجود کارنامه خوب خصوصی‌سازی در بحث واگذاری‌ها را یک تحلیل عنوان کرده و بیان داشت: درمجموع و بر اساس مصوبه سابق کارگروه تسهیل ملی، می بایست هپکو به فردی که اهلیت دارد یعنی از توان مالی، امکان سرمایه‌گذاری و اهلیت لازم برخوردار است واگذار شود.

فرخی با اشاره به چگونگی رسیدگی به تخلفات مالکان سابق هپکو گفت: تخلفاتی که مالکان قبلی داشته‌اند یا نداشته‌اند و این که مسئولیت‌هایی در رابطه با اقدامات قبل خود داشتند یا نه همچنان رسیدگی می‌شود و راه رسیدگی به این تخلفات باز است و این واگذاری مانعی از رسیدگی به تخلفات احتمالی هیچ فردی نیست.

وی مهم‌ترین اولویت در واگذاری هپکو را اهلیت مالی یعنی برخورداری از امکان سرمایه‌گذاری و تولید و اهلیت مدیریتی برای مدیریت این شرکت بزرگ عنوان کرد.

معاون اقتصادی استانداری مرکزی افزود: درحال حاضر، سازمان خصوصی‌سازی فراخوانی منتشر کرده و افراد متقاضی می‌توانند اعلام آمادگی کرده و شرایط را اعلام کنند تا سازمان خصوصی‌سازی پس از انجام بررسی‌ها مالک و سرمایه‌گذار جدید را انتخاب کند.

فرخی عنوان کرد: از اینکه متقاضی تاکنون اعلام آمادگی کرده یا نه اطلاعی در دست نیست و این موارد به صورت محرمانه در سازمان خصوصی‌سازی بررسی می‌ شود.

واگذاری شرکت هپکو شفاف باشد

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به انتشار فراخوان  واگذاری مجدد هپکو از سوی سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری‌های پشت پرده همراه با رانت و فساد، شایسته کشور نیست.

منصوری بیان کرد: واگذاری شرکتهای بزرگی مانند هپکو باید از طریق رسانهها و با شفافیت به جامعه اعلام شود.

محمدرضا منصوری با اشاره به رعایت صلاحیت در واگذاری واحدهای تولیدی اظهار داشت: شرکت هپکو همانند طرحی که ما برای راه‌اندازی شرکت (بن‌رو)داشتیم باید به سرمایه‌گذار خارجی که تخصص در ماشین‌سازی دارند، واگذار شود زیرا شایسته نیست به دولت واگذار گردد.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت ماشین‌سازی اراک در فهرست تحریم‌ها نیست، این بهترین فرصت است که شرکت هپکو به سرمایه‌گذار خارجی واگذار شود تا علاوه بر اینکه خودروی خوب و باکیفیت که نیاز کشور است تولید می‌شود، کارگران نیز دغدغه بیکاری و سرنوشت  خود را نداشته باشند که آیا سرمایه‌گذار جدید که با رانت این مجموعه را خریداری کرده،  توان مالی در پرداخت حقوق را دارد یا خیر.

منصوری بهترین راه حل را واگذاری مدیریت هپکو به سرمایه‌گذار خارجی که تخصص لازم را در این زمینه دارد عنوان کرد و در ادامه با تاکید بر اینکه واگذاری ها صنایع تا به امروز خوب انجام نشده و سالم نبوده است، اظهار کرد: چرا واگذاری‌ها از طریق رسانه‌های ملی اعلام نمی‌شود که همه در جریان باشند چرا نباید واگذاری‌ها شفاف‌سازی شود.

وی ادامه داد: آنچه که باید در واگذاری ها مورد توجه ویژه قرار گیرد اهلیت، توان مالی خوب و بررسی سوابق فرد است چراکه تخلفات زیادی در این زمینه وجود دارد و تاکنون اراده ای برای برخورد جدی و قانونی با این مسئله نبوده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*