پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
باوری برای توسعه گردشگری وجود ندارد
فرهنگ و هنر

باوری برای توسعه گردشگری وجود ندارد

Virtual editor
10 اردیبهشت 1398
بازدید: 1,528
نظرات: 0

ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با حضور در دفتر روزنامه عطریاس عنوان کرد:

باوری برای توسعه گردشگری وجود ندارد

اولویت اداره کل حفظ و مرمت بازار تاریخی اراک است

قضاوت اصلاح طلب یا اصولگرا بودنم را به جامعه می سپارم

عطریاس، زهره صادقی: مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با حضور در دفتر روزنامه عطریاس و برگزاری نشستی صمیمی با اعضای این مجموعه به ضرورت اصلاح عملکرد اداره کل میراث فرهنگی در حفظ هویت و آثار تاریخی استان تاکید کرد.

علیرضا ایزدی ضمن حضور در روزنامه عطریاس با اشاره به اینکه تنها در چارچوب تخصص می توان کار کرد، گفت: با این باور در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت می کنم که حرفی برای گفتن داشته باشم تا بتوانیم با کسب نتایج مناسب از مدیریت قابل قبول، اتفاقات مطلوبی را تا سال 1400 رقم بزنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: مشکلات جامعه ناشی از عدم توسعه سیاسی و اقتصادی نیست بلکه توسعه فرهنگی است که می تواند دو بال سیاسی و اقتصادی را هدایت کند.

ایزدی گفت: بنده فردی ناسیونالیست هستم که چوب آن را نیز خورده ام ولی بر هویّت خود اعتقاد کامل دارم اما منفعت طلب نیستم و اگر شخصی من را اصلاح طلب و دیگری اصولگرا بخواند، قضاوت را به جامعه و گذر زمان می سپارم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نقش رسانه ها در پیشبرد اهداف این سازمان را بسیار اساسی و مهم قلمداد کرد و گفت: قطعا اگر همراهی، حمایت و کمک رسانه ها در حوزه فرهنگ سازی، آموزش و تبلیغات نباشد، اهداف فرهنگی سازمان میراث فرهنگی نیز تحقق نخواهد یافت.

وی افزود: متاسفانه استان مرکزی طی سال های گذشته به منظور جذب گردشگرد در حوزه تبلیغات عملکرد مطلوبی نداشته و این استان آنگونه که باید به کشور معرفی نشده است. حال تا زمانی که روند اینگونه باشد نه در جذب اعتبارات برای توسعه فرهنگی اتفاقی رخ می دهد و نه در جذب گردشگر با موفقیت همراه خواهیم بود و همین امر منجر به عدم جذب اعتبارات ملی در استان مرکزی می شود.

وی با اشاره به این که نوع نگاه ها به میراث فرهنگی در استان مرکزی، نگاه مناسبی نیست، اظهار داشت: اینکه در شهرستان های مهم و تاریخی همچون نراق و ساوه مدیر میراث فرهنگی نداشته ایم یعنی در حوزه فرهنگی مشکلات بسیاری داریم.

ایزدی در بخش اصلی اظهارات خود در جمع کارکنان عطریاس بیان کرد: بازار اراک طرح مرمّتی مدون و اصولی و علمی ندارد و از کف تا سقف آن با مشکل مواجه است.

وی در خصوص موضوع بازار اراک افزود: هیات امنای بازار نمی بایست حذف می شدند و باید در اجرای امور دخیل باشند تا بخشی از وظایف را آن ها انجام دهند زیرا ضریب مشارکت در بازار به دلیل عدم اطمینان به هیات امنا صفر است از این رو باید سهم هیات امنا در مشارکت مشخص شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تاکید کرد: باید حیطه و نحوه مشارکت و تداخل ها با هیات امنا مشخص شود؛ در بازار با افرادی که از سطح فهم بالایی برخوردارند و می توانند از حیطه ی اقتصاد مُنفَک باشند برخورد داریم و این بسیار مطلوب است.

وی ادامه داد: سال 87 برای بازسازی کف بازار به 600 میلیون تومان اعتبار نیاز بود ولی اکنون این اقدام با چند برابر این رقم انجام می شود ولی مشکلات هزینه های جانبی نیز وجود دارد.

ایزدی گفت: مشکل اصلی در بازار اراک این است که برای ترمیم یا بازسازی آن طرح نداریم زیرا از همان ابتدا، الفبای کار رعایت نشده است.

وی افزود: اولویت من در بازار طرح است و من بدون طرح کار نمی کنم.

ایزدی بیان داشت: مثلث فعالیت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید به طور همزمان تقویت شود ولی نگاه جامعه به این حوزه متفاوت است چراکه میراث فرهنگی قصه هایی را به جامعه بازگو می کند که هیچکس به آن اعتقادی ندارد.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که کسی به میراث فرهنگی باور ندارد. سال گذشته 150 میلیون تومان بودجه تملک به سازمان اختصاص یافته بود که با این رقم نمی شد هیچ اقدامی در حوزه تملک انجام داد.

ایزدی در ادامه بیان کرد: از 1600 اثر تاریخی فرهنگی استان مرکزی تنها 970 اثر ثبت ملی شده که فقط برای 270 اثر اعتبار تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: استان مرکزی هنوز نتوانسته حق خود را در منطقه تیمره بگیرد اما گلپایگان در آنجا پایگاه زده، از سوی دیگر نیز خورهه محلات هم در حال از بین رفتن است.

ایزدی در خصوص خانه تاریخی حاجی باشی نیز گفت: در خصوص خانه حاجی باشی در سه حوزه باید تصمیم گیری شود ولی اتفاقاتی رقم خورده که ناموفق بودیم چراکه در استان صنعتی مرکزی، نگاه ها به سمت صنعت است و کسی گردشگری را باور ندارد.

ایزدی همچنین در خصوص خانه انصاری اظهار کرد: نمی توان خانه تاریخی انصاری را به دلیل داشتن معماری متفاوت، فاقد ارزش دانست ولی باتوجه به اینکه مالکین آن خانه اجازه ورود ماموران سازمان میراث فرهنگی را نمی دادند، این سازمان نیز نتوانست نقشه مشخصی از معماری آن داشته باشد که در نهایتا به تخریب آن منجرب شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*