پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
بخش خصوصی دارای اهلیت برای واگذاری پالایشگاه وجود ندارد
ایران

بخش خصوصی دارای اهلیت برای واگذاری پالایشگاه وجود ندارد

Virtual editor
10 اردیبهشت 1398
بازدید: 611
نظرات: 0

ابراهیمی، نماینده مردم شازند در نشست با تشکل های کارگری مطرح کرد:

 

بخش خصوصی دارای اهلیت برای واگذاری پالایشگاه وجود ندارد

فرصت سوزی برای ما قابل تحمل نیست

گروه اقتصادی: در آستانه فرا رسیدن روز جهانی کارگر، نمایندگان تشکل های کارگری استان در نشست مشترکی با حضور استاندار مرکزی، نماینده شازند، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل امور اقتصادی استانداری و مدیرکل سیاسی استانداری مرکزی به بیان مشکلات و پیشنهادات خود در جهت بهبود فضای کار و پیگیری مطالبات جامعه کارگری پرداختند.

دشمن تولید ملی و ارزش پول ایران را هدف قرار داده است

در این نشست، استاندار مرکزی با بیان اینکه کارگران سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، اظهار داشت: موظف هستیم با انسجام و همدلی مشکلات جامعه کارگری را مرتفع کنیم.

آقازاده گفت: باید با همبستگی و ایجاد روحیه تعاون و همکاری بین دولت و ملت خسارت های ناشی از تحریم ها را کاهش دهیم و با دور زدن تحریم ها، این مسیر پرپیچ و خم را نیز با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وی ضمن تاکید بر لزوم کاهش مشکلات جامعه کارگری استان بیان داشت: بیش از 90 درصد کارنامه قابل دفاع و موفق واحدهای تولیدی استان مرکزی در سال گذشته، مرهون تلاش کارگران است؛ همچنین تدبیر مدیران واحدهای تولیدی استان نیز در این موفقیت بسیار موثر بوده است.

وی تاکید کرد: باید در جنگ اقتصادی حاکم بر کشور تدابیر ویژه ای در راستای کاهش مشکلات معیشتی کارگران اندیشیده شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در جنگ نظامی دشمنان در صدد تصرف خاک هستند اما در جنگ اقتصادی دشمن تمام تلاش خود را به منظور فلج کردن پایه های نظام به کار گرفته است که تاکنون با پشتیبانی مردم برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود ناکام مانده است.

آقازاده با بیان اینکه طی یک سال گذشته ارزش پول کشور کاهش یافته است، افزود: در جنگ اقتصادی و در شرایط تحریم، دشمن تمام تلاش خود را در راستای کاهش تولید ملی، رشد اقتصادی و ارزش پول ملی به کار گرفته و بر کسی پوشیده نیست که بیشترین فشار به قشر کارگر است چرا که این قشر از کمترین حقوق و مزایا برخوردار می باشد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: سال گذشته استان مرکزی به واسطه انسجام و اتحاد بین دستگاه های اجرایی و واحدهای تولیدی بخش دولت و خصوصی، توانست رتبه نخست کشور را در راستای احیای واحدهای تولیدی تعطیل کسب کند و از ریزش نیروی کارگر جلوگیری کند.

آقازاده گفت: جنگ اقتصادی دوطرفه است و قطعا میزان خسارات این جنگ بیشتر متوجه آمریکا و اروپا است چرا که ایران هراسی کشوری مانند عربستان تا به امروز 400 میلیارد دلار هزینه در پی داشته است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع کارگران و نمایندگان تشکل های کارگری استان بیان داشت: ماهانه بیش از 7 هزار میلیارد تومان به مستمری بگیران تامین اجتماعی حقوق پرداخت می شود و این در حالی است که در استان نیز ماهانه 120 میلیارد تومان حقوق مستمری بگیران است.

آقازاده خاطر نشان کرد: باید با حمایت جامعه کارگری و ایجاد همبستگی و همدلی در کشور و به تبع آن استان با کاهش خسارات و دور زدن تحریم ها در جنگ اقتصادی طی سال رونق تولید، گام های موثری در راستای پیشرفت و موفقیت کشور برداریم.

مرکزی رتبه سوم امنیت کارگری را دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز با حضور در جمع نمایندگان جامعه کارگری استان اظهار داشت: قطار تولید استان در ریل قرار دارد و وضعیت اقتصاد استان رو به بهبود است.

آبایی‌ ادامه داد: کارگران در حوزه اقتصاد و تولید، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند و باید اذعان داشت سال گذشته را با یک آرامش نسبی در حوزه کار و تولید پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: در سال 96 استان جز استان‌های آخر جدول در زمینه امنیت کارگری بود اما با اقدامات انجام شده در سال 97 شرایط بهبود یافت و استان حائز رتبه سوم در کشور شد.

وی تصریح کرد: باید همه مسائل و مشکلات کارگری را مورد توجه قرار داد و در راستای مرتفع کردن آن ها گام برداشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام رونق تولید گفت: انتظار داریم سا جاری با همکاری و هماهنگی یکدیگر بتوانیم در رونق تولید موفق باشیم و با حمایت از جامعه کارگر، کارفرما، وضعیت تولید و سرمایه کشور را بهبود بخشیم.

اقتصاد کشور از دولتی بودن رنج می برد

علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند نیز در این نشست گفت: در صورتی که بازاری برای ارائه تولیدات و خدمات کارگران وجود نداشته باشد، نمی توانیم به رونق تولید دست پیدا کنیم و این موضوع اهمیت توجه به بازارهای داخلی و خارجی را به خوبی مشخص می کند.

وی خاطرنشان کرد: ما برای ایجاد رونق در تولید باید در روابط بین الملل خود با سیاستی حساب شده پیش برویم و شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که افرادی که خواهان ورود به بازارهای بین المللی هستند، با اعتماد و اطمینان کافی قدم در این راه بگذارند. شرایط فعلی اقتصادی و قرار گرفتن در میان تحریم های شدید آمریکا و همچنین کاهش ارزش پول ملی شرایط را برای عرصه تولید به شدت تنگ کرده است و باید برای مقابله با این وضعیت اقتصادی لغزنده با تدبیر و درایت کافی اقدام شود.

ابراهیمی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی و  اعمال تحریم های اقتصادی از سوی دشمنان آسیب هایی را در سطح کلان به کشور وارد خواهد کرد، اضافه کرد: وجود این تحریم ها مزیت هایی را هم به دنبال دارد و ما باید در این شرایط نسبت به صادرات محصولات خود توجه ویژه داشته باشیم و اجازه ندهیم که این فرصت به تهدیدی علیه خودمان تبدیل شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی وجود تحریم ها را فرصتی برای توجه به تولید محصولات در داخل کشور دانست و گفت: تولیدکنندگان باید با افزایش کیفیت محصولات تولیدی، اعتماد عموم مردم را نسبت به این محصولات جلب کنند تا ما بتوانیم از این گردنه سخت اقتصادی عبور کنیم.

وی اظهار کرد: اقتصاد دولتی و خصوصی تفاوت های جدی دارند و آنچه در کشور ما وجود دارد یک حالت بینابین است که نوعی سردرگمی را ایجاد می کند.

وی بر لزوم توجه جدی به وضعیت اقتصادی کنونی کشور و اتخاذ تصمیمات مناسب در سطح کلان برای رفع این سردرگمی تاکید کرد و افزود: ما در راستای رفع این مشکل یا می بایست به طور کامل به بخش خصوصی اعتماد کنیم و زمینه را برای ورود این بخش به عرصه تولید، بازار، مدیریت و سیاست گذاری فراهم کنیم و یا باید این سیستم را به صورت کاملا دولتی مثل مدل کمونیستی هدایت کنیم. با وجود شرایط کنونی، فرصت سوزی دیگر برای ما قابل تحمل نیست و باید هرچه سریع تر برای وضعیت اقتصادی کشور چاره ای اندیشیده شود.

ابراهیمی در ادامه با بیان اینکه در شرایط موجود کشور استان مرکزی با توجه به ظرفیت های بالای صنعتی و جمعیت قابل توجه کارگری می توانست درگیر شرایط خاصی باشد ولی با تدابیر مدیریت ارشد استان، شرایط قابل قبول است، گفت: صنایع استان در قبال کارگران و نیروی انسانی خود مسئول هستند و مدیران این واحدهای تولیدی باید توجه به خواسته های این قشر را بیش از پیش مورد توجه قرار بدهند. در حال حاضر مسئولیت های اجتماعی برخی از صنایع بزرگ استان در قبال مردم و جمعیت کارگری بر روی زمین مانده است و این خود یک بدهکاری بزرگ برای این صنایع محسوب می شود.

وی گفت: قراردادهای متنوعی که در صنایع هست باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد. در مواردی دو نفر در یک صنعت در کنار هم کار می کنند اما دریافتی های متفاوتی دارند که این امر علاوه بر کاهش انگیزه در افراد می تواند زمینه های بروز اختلاف را در جامعه کارگری ایجاد کند و این شرایط عرصه تولید را به مشکلاتی دچار خواهد کرد.

ابراهیمی اظهار کرد: زمانی واحدهای صنعتی می توانند به پویایی و نشاط کافی دست پیدا کنند که مدیران آنها در همه شرایط در صحنه حضور داشته باشند، اما متاسفانه گاها شاهد هستیم که مدیران برخی صنایع کمتر از 2 روز در هفته در واحدهای تولیدی خود حضور دارند. این وضعیت هیچ توجیه منطقی ندارد و از مشکلات جدی صنایع است که باید در سطح کلان کشور برای آن تصمیم گیری و رسیدگی شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واگذاری برخی از واحدهای صنعتی به بخش خصوصی گفت: واگذاری هایی که تاکنون صورت گرفته است، عملا خصوصی سازی و واگذاری به بخش خصوصی واقعی نبوده و در واقع واگذاری به شبه دولتی ها صورت گرفته است که معنی خصوصی سازی نمی دهد و نتیجه مثبتی هم نداشته است.

ابراهیمی افزود: به جز صنایع پتروشیمی، بسیاری از واحدهایی که به شبه دولتی ها واگذار شده اند با شکست روبرو شده اند و پتروشیمی ها به این دلیل که هزینه های کارگر، حمل و نقل و خوراک خود را به ریال پرداخت و درآمدشان را به دلار دریافت می کنند در این میان موفق هستند، البته تصور می شود که چنین شرکت هایی بدلیل برخورداری از مدیریت های قابل قبول و پویا در چنین شرایطی قرار دارند؛ در صورتی که این شرایط نشانه موفقیت در حوزه واگذاری ها به بخش خصوصی در کشور ما نیست .

وی با تاکید بر اینکه واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی صورت نگرفته گفت: در مورد واگذاری پالایشگاه شازند نیز که تمام مسئولان استان نسبت به آن عکس العمل نشان دادند، مسئله این بود که اصلا بخش خصوصی دارای اهلیت برای تحویل گرفتن این واحد صنعتی در کشور وجود ندارد.

ابراهیمی با بیان اینکه حتی اگر قرار بر واگذاری به بخش خصوصی باشد هم، این سوال مطرح است که کجا به بخش خصوصی اجازه داده شده است که رشد کرده و به اندازه ای توانمند شود که بتواند اینکار را انجام دهد، افزود: در واقع دلیل مخالفت با این اقدام، نبود روش و زیرساخت آماده برای واگذاری این واحد بزرگ صنعتی است و اینکار یک ریسک بزرگ در شرایط موجود کشور است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*