پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
عقب نشینی کارآفرینان یا کوتاهی مدیر امور بانوان؟
اقتصادی

عقب نشینی کارآفرینان یا کوتاهی مدیر امور بانوان؟

Virtual editor
18 اردیبهشت 1398
بازدید: 274
نظرات: 0

حضور اندک بانوان استان مرکزی در طرح شناسایی کارآفرینان زن که به ابتکار معاونت ریاست جمهوری کلید خورده است

عقب نشینی کارآفرینان یا کوتاهی مدیر امور بانوان؟

گروه اقتصادی:زهره صادقی

در طرحی نو از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری زنان برتر کارآفرین، شناسایی و انتخاب می شوند.

این معاونت با راه اندازی پویش زنان نسل تحریم و ایجاد سامانه ای برای انتخاب برترین کارآفرینان زن که در شرایط تحریم در میدان تولید؛ ایجاد اشتغال و معیشت می جنگند، هموطنان را دعوت نموده تا بهترین های این عرصه را انتخاب کنند.

آنگونه که از نام طرح برمی آید، انتظار بر این است که در استان صنعتی مرکزی با پتانسیل بالا در حوزه های صنعت، بازرگانی و کشاورزی شاهد ثبت مشخصات بانوان بیشتری از استان در این سامانه باشیم ولی متاسفانه تنها سه نفر از بانوان استان در این سامانه ثبت نام شده اند و هنوز اطلاعات دیگری از سایر زنان کارآفرین و فعال استان در این سامانه ثبت نشده است.

اینکه چرا با وجود تعداد بالای زنان کارآفرین استان مرکزی تنها نام سه زن در این طرح در فهرست کارآفرینان قرار گرفته است؛ مسئله ای است که مدیر روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفتگو با روزنامه عطریاس به آن پاسخ گفت.

مدیر روابط عمومی معاونت زنان ریاست جمهوری در توضیح طرح اظهار کرد: این طرح توسط سامانه انتخاب مردمی زنان کارآفرین در حال اجرا می باشد و سامانه، یک پیوست رسانه ای برای زنان کارآفرین است و زنانی که حاضر به معرفی توانمندی ها و زمینه فعالیت های خود به جامعه هستند در سامانه وارد شده و ثبت اطلاعات می نمایند.

وی گفت: متاسفانه در ابتدای اقدام به انجام این طرح با مشکلاتی جدی در زمینه شناسایی بانوان کارآفرین مواجه بودیم چراکه در بدو اعلام و آغازبه کار، موضوع از سوی برخی بانوان چندان جدی گرفته نشد ولی در نهایت کار شناسایی کارآفرینان توسط وزارت صمت که مسئول و مشوق آن است انجام می گیرد.

وی تشریح کرد: هدف این است که زنان کارآفرین خود را به جامعه نشان داده و معرفی نمایند؛ چراکه ما در بسیاری از سفرهای استانی در شهرها و روستاها، شاهد فعالیت و حضور زنان در حوزه های اشتغالزایی بودیم که گاها بیش از 5 شغل داشتند ولی هیچ نامی از آن ها در هیچ سامانه ای ثبت نیست؛ از این رو با جلب رضایت از خود افراد، مشخشات و سوابق آن ها در سامانه ثبت و درج می گردد.

وی افزود: با همکاری کمیته ای متشکل از وزارت جهادکشاورزی، سازمان ارتباطات و فناوری، سازمان صنایع دستی و سازمان صمت که به نوعی با زنان کارآفرین و اشتغال زا در ارتباط بوده و هستند تقریبا 300 نام از زنان کارآفرین تهیه شد که در نهایت در اسفند ماه سال گذشته و همزمان با روز زن این سامانه 110 نفر از بانوان اشتغال زا را معرفی کرد؛ که در برخی از استان ها به دلیل کمبود اطلاعات، شاید موفق به شناسایی یک نفر هم نشدیم و با مشکلات جدی در این زمینه مواجه بودیم که از استان مرکزی نیز اطلاعات سه نفر از اعضا را به سختی تهیه و ثبت کردیم.

مدیر روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: از 110 عضو ثبت شده در سامانه، 10 نفر در حوزه شهری و 10 نفر در حوزه روستایی رای خواهند آورد و باقی افراد به همراه اعضای جدید در سامانه مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی اشاره کرد: برای حصول نتایج بیشتر در این زمینه ممکن است با مدیران کل استان ها به منظور جذب بیشتر افراد ارتباط برقرار نماییم؛ چراکه مردم باید درگیر این موضوع شوند که باید از زنان کارآفرین دفاع کرد و جامعه محلیِ روستایی از حضور و وجود زنان توانمند خود مطلع شوند.

وی تاکید کرد: این بخش مهمی از فعالیت اقتصادی زنان است که تا روز بزرگداشت مقام زن در سال جاری، 5 دوره دیگر شناسایی انجام می گیرد و تمام زنان کارآفرین و اشتغال زا می توانند در این طرح شرکت کنند.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم غدیر دماوند، یکی از سه بانوی کارآفرین استان مرکزی است که با ثبت اطلاعات خود در سامانه مذکور، زمینه را برای حضور بسیاری از زنان اشتغال زای فعال و گمنام استان در حوزه های مختلف فراهم آورده است.

مریم توسطی مدیر عامل شرکت آلومینیوم غدیر دماوند، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی اراک، عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان وصادرکنندگان استان مرکزی و عضو هیات مدیره کانون زنان بازرگان استان مرکزی می باشد که در گفتگو با عطریاس اظهار داشت؛ زنان توانمند بسیاری در حوزه های مختلف اعم از صنایع دستی و مشاغل روستایی در استان فعالیت می کنند که مغفول مانده و ناشناخته هستند؛ از این رو می توان با بهره از این سامانه، عزم قاطعی برای شناسایی این بانوان اشتغال زا ایجاد کرد که بخش عمده ای از این مسئولیت بر دوش بخش دولتی است و می بایست بطور جدی به آن پرداخته شود.

وی افزود: ما همواره در کمیسیون ها و برنامه ها سعی بر حضور پررنگ بانوان داشته و داریم ولی متاسفانه بخش دولتی تعامل مطلوبی با بانوان ندارد.

توسطی تصریح کرد: کارگروه های بسیاری در حوزه بانوان تشکیل می شود ولی ما مطلع نمی شویم و همیشه عده ای مشخص و محدود در این جلسات مطلع شده و حضور دارند.

وی ادامه داد: اگر در استان کارگروهی برای حضور پررنگ تر و بیشتر بانوان کارآفرین و اشتغال زا تشکیل شود، می توان گام های بلندتری را برای تقویت و رشد زنان کارآفرین که نقش قابل توجهی در حوزه اقتصادی داشته و دارند برداشت.

وی یکی از علت عدم استقبال زنان از طرح شناسایی کارآفرینان را شکایت از شرایط موجود و عدم حمایتهای لازم در کنار نبود عزم راسخ از سوی بانوان اعلام کرد و افزود: برخی بانوان از شرایط موجود بعلت عدم حمایتهای لازم شکایت داشته و همین موجب کمرنگ بودن حضور زنان توانمند در عرصه های مختلف است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*