پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
لایحه اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده، گامی برای نابودی شوراها است
اجتماعی

لایحه اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده، گامی برای نابودی شوراها است

Virtual editor
22 اردیبهشت 1398
بازدید: 544
نظرات: 0

محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک:

لایحه اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده، گامی برای نابودی شوراها است

 

عطریاس: طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا گفت: تمرکز گرایی فرآیندیست که در ساختار مدیریت شهری به عنوان یکی از اصلی ترین هدف های این مجموعه در نظر گرفته می شود و در ده سال گذشته دولت تلاشی برای افزایش سطح اختیارات محلی انجام نداده بلکه در صدد بوده که اختیارات فعلی شوراها را از زمان تاسیس نیز کاهش دهد.

وی گفت: شوراهای شهر نمایندگان مردم هستند و اینکه بخشی از مسوولیت های محلی به مردم سپرده شود، نشانه ای از برنامه ریزی پایین به بالاست و در واقع برنامه ریزی توسعه یافته است که در بسیاری از شهرهای توسعه یافته دنیا در حال شکل گیری می باشد ولی متاسفانه لایحه کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اصلاحیه لایحه مالیات بر ارزش افزوده به ویژه در ماده های 7، 9، 27، 30، 38، 39، 41 و 49 که در مجلس مطرح گردیده، منجر به حذف اختیارات قانونی شوراها در خصوص وضع عوارض و درآمد محلی می شود و این امر باعث عقب گردها شهرداری ها به سمت دولتی شدن و همچنین بزرگ شدن بدنه دولت می شود و اینکه تمرکز تمام امورات محلی به وزارتخانه های کشور ختم می شود و تجربه نشان داده این امر نتایج خوبی به همراه ندارد.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورا گفت: طرح لایحه اصلاحیه مالیات بر ارزش افزوده یک گام بزرگ برای نابودی شهرداری و شوراها می باشد و تصویب این لایحه منجر به کاهش 60 درصدی درآمد بسیاری از شهرداری ها می شود و بحران بزرگی را برای شهرداری های کوچک ایجاد می نماید و این امر باعث افت کیفیت ارایه خدمات شهری به شهروندان می شود و در نهایت نارضایتی شهروندان را بدنبال خواهد داشت.

وی گفت: همچنین در این لایحه مالیات و عوارض تفکیک نشده اند، در حالی که وضع عوارض محلی می باشد و شورای شهر میزان آن را تعیین می نماید و به مردم همان محل نیز تعلق می گیرد، در صورتی که تعریف مالیات کاملا متفاوت می باشد.

ایشان افزود: بر اساس ماده 7 این لایحه، ارزش افزوده مستقیما به خزانه دولت واریز می شود و به نوعی بخشی از درآمد دولت محسوب می شود، در صورتی که عوارض یکی از مهم ترین منابع مالی و درآمد پایدار برای شهرداری ها محسوب می شود که در صورت تصویب این لایحه، این درآمد از دست شهرداری ها خارج می شود و در شرایط کنونی دولت هیچ گونه الزامی به پرداخت حق و حقوق شهرداری ها نخواهد داشت،چرا که دولت شرایط خوبی ندارد و متاسفانه با این تصمیم به نوعی دست در جیب شهرداری ها نموده و این تجاوز به حقوق مردم، شهرداری ها و حقوق قانونی شوراها می باشد که کاملا غیر قانونی است.

محمدی تاکید کرد: بر اساس ماده 49 این لایحه وضع عوارض از سوی دولت انجام می شود، لذا عملا شوراها از دایره قانون گذاری حذف و به نوعی شکل تزیینی به خود می گیرند و به نوعی این لایحه تلاشی برای ایجاد تمرکز بیشتر در دولت و این امر بر خلاف سیاست های برنامه ششم توسعه می باشد، چرا که شوراها به دلیل اینکه آگاهی بیشتری از شرایط محلی دارند و مسوولیت پذیری بالاتری در قبال دارند چرا که منتخبین خود مردم هستند و حساسیت بیشتری در خصوص نحوه تعیین عوارض دارند، بنابراین با تصویب این لایحه شوراها صرفا نقش اطلاع رسانی خواهند داشت و به شدت اختیارشان کاهش پیدا می کند،حتی این لایحه از عوارض آلایندگی که مستقیما با سلامت مردم محلی سر و کار دارد سهمی را برای شهرداری ها تصور نکرده است.

این عضو شورای اسلامی شهر اراک گفت:همچنین این لایحه با اصل 44 قانون اساسی و اهداف اقتصاد مقاومای در تضاد است و تصویب آن عقب گردی به سمت دولتی شدن شهرداری ها می باشد و حذف مدیریت محلی و عملا تمرکزگرایی بیشتر در نظام  تصمیم گیری را به همراه خواد داشت.

وی تاکید کرد:تسری کلمه مالیات به عوارض محلی طبق بند خ ماده یک این لایحه، این اختیار را به دولت می دهد که وجوهی که از درآمد محلی کسب می شود  را به عنوان مالیات در نظر بگیرد و امتیاز آن از شهرداری ها سلب می شود.

محمدی افزود: طبق تبصره 14 این لایحه بخش قابل توجهی از عوارض شهرداری ها که از مصرف فراورده های نفتی، گاز به مصارف هدفمندی یارانه ها اختصاص داده شده، مشکلات زیادی را برای شهرداری ها در تامین منابع و اجرای برنامه های شهری ایجاد می کند.

وی در پایان گفت: حضور فعال شوراهای اسلامی، شوراهای عالی استان ها و ارتباط با نمایندگان مجلس و نقش اصحاب رسانه می تواند گام بزرگی برای جلوگیری از تصویب این لایحه داشته باشد به جای این که نمایندگان در جهت تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری باشند درصدد تصویب این لایحه غیر مردمی هستند.این کار نمایندگان واقعا خیانت به اصل دموکراسی می باشد و جای تاسف است که بدون مطالعه و در نظر گرفتن صلاحدید مردم قوانینی تصویب شود که به ضرر مردم باشد فقط به این دلیل که دولت نمی تواند مخارج خود را تامین نماید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*