پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
هیچ منع قانونی برای راه اندازی باشگاه شهرداری اراک وجود ندارد
اجتماعی

هیچ منع قانونی برای راه اندازی باشگاه شهرداری اراک وجود ندارد

Virtual editor
23 اردیبهشت 1398
بازدید: 599
نظرات: 0

اکرمی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار مرکزی:

هیچ منع قانونی برای راه اندازی باشگاه شهرداری اراک وجود ندارد

تا دیر نشده تکلیف باشگاه مشخص شود

 

ایسنا: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: مجموعه شهرداری ارک موظف است هرچه سریع تر نسبت به تعیین تکلیف باشگاه شهرداری اراک اقدامات لازم را انجام دهد و وضعیت اعضای هیئت مدیره این باشگاه را مشخص کند.

بهروز اکرمی در جلسه هم اندیشی متولیان هیأت های ورزشی استان مرکزی، با اشاره به وجود 52 هیأت ورزشی در سطح استان، بیان کرد: از این تعداد، بانوان در 38 هیأت ورزشی مشارکت فعال دارند و 14 هیأت نیز توسط آقایان اداره می شود. همچنین در حال حاضر 394 هیأت شهرستانی با بیش از 80 هزار ورزشکار سازمان یافته در سطح استان وجود دارد که از این تعداد، 70 درصد را آقایان و 30 درصد را بانوان تشکیل می دهند.

وی بر لزوم افزایش سهم بانوان در حوزه های ورزشی تاکید کرد و افزود: از آنجاکه که بانوان به عنوان مادران جامعه، نسبت به آقایان بیشتر به ورزش نیاز دارند، باید اداره کل ورزش و جوانان استان با همکاری مشاور امور بانوان، در حوزه ورزش این قشر، برنامه های لازم را در این خصوص تدارک ببینند و برنامه های عملیاتی مناسبی را برای این موضوع تدوین کنند.

اکرمی خاطر نشان کرد: در سال 97 از طریق شورای اجتماعی کشور و پیگیری های دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی،  مبلغ یک میلیارد و 283 میلیون تومان برای احداث 6 زمین چمن مصنوعی در 6 شهرستان استان اختصاص یافته است که از این مبلغ، 43 میلیون تومان برای کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و 40 میلیون تومان نیز برای برگزاری بازی های بومی و محلی در استان اختصاص پیدا کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه تمامی متولیان هیأت های ورزشی استان باید تا زمان حصول نتیجه، دست از پیگیری مطالبات خود برندارند و کار خود را با سماجت کافی پیش ببرند، اضافه کرد: در خصوص باشگاه شهرداری اراک باید هرچه سریع تر تصمیمات لازم از سوی مجموعه شهرداری اتخاذ شوند و در صورتی که این مهم به اوایل تابستان سال جاری موکول شود، مصداق “نوش دارو پس از مرگ سهراب” را پیدا می کند و بهترین تصمیم گیری ها نیز دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه در راستای راه اندازی باشگاه شهرداری اراک هیچ گونه منع قانونی وجود ندارد، تاکید کرد: تمام مراحل اداری راه اندازی این باشگاه بر اساس ضوابط قانونی و به طور کامل انجام شده است و تنها موردی که باقی مانده است، ابلاغ احکام هیئت مدیره این باشگاه از سوی شهردار اراک است. این قضیه به هیچ عنوان پیچیده نیست و با وجود اینکه بیش از 3 هفته از این موضوع می گذرد، متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای تعیین وضعیت اعضای هیئت مدیره این باشگاه انجام نشده و باید از هم اکنون تا زمانی که فرصت باقی است سریع تر تکلیف این باشگاه مشخص شود.

اکرمی استفاده از ظرفیت و پتانسیل های صنایع استان را برای پیشبرد اهداف در حوزه ورزش ضروری دانست و افزود: متاسفانه امروز بسیاری از استان های کشور با مشکل عدم استفاده از ظرفیت های صنعت در حوزه ورزش مواجه هستند، اما این امر نباید موجب شود که ما نسبت به استفاده از پتانسیل های موجود در صنایع غفلت کنیم. مجموعه صنعت استان باید به صورت کاملا ضابطه مند به حوزه ورزش ورود پیدا کند و این امر را به صورت کامل و مستمر ادامه دهد.

وی از برگزاری نشستی با بنگاه های اقتصادی بزرگ و متوسط استان با حضور شخص استاندار در آینده ای نزدیک خبر داد و اضافه کرد: با توجه به اینکه مردم استان از بنگاه های اقتصادی انتظار دارند که در حوزه های ورزش، بهداشت و آموزش ورود پیدا کنند، ما در این نشست سعی داریم تا مسئولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی را به صورت کامل و شفاف مشخص کنیم و یقینا در این نشست موضوع ورود صنایع به حوزه های ورزش استان به صورت جدی به بحث گذاشته می شود.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با اشاره به احداث بیش از 100 مدرسه در استان هرمزگان توسط بنگاه های اقتصادی این استان طی 2 سال گذشته، تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات اقتصادی، در سراسر کشور وجود دارد و این موضوع محدود به استان مرکزی نمی شود، بر همین اساس باید به ظرفیت های موجود در استان توجه ویژه داشت. استفاده از ظرفیت و پتانسیل های صنعت استان، می تواند در پیشبرد اهداف ورزشی، بهداشتی و آموزشی بسیار مفید باشد و خواسته های به حق مردم را پاسخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه امکانات ورزشی کلیه دستگاه های دولتی استان مرکزی متعلق به مردم این استان است، گفت: تمامی امکانات ورزشی موجود در استان باید به صورت کامل شناسایی شوند و تماما در اختیار مردم استان قرار داده شوند. متاسفانه استخری که با پول مردم ساخته شده است و باید حداقل در یک شبانه روز، 15 ساعت به مردم سرویس بدهد، تنها یک ساعت در روز فعال است که این مصداق کامل ظلم به مردم و ساکنین این استان است.

اکرمی با بیان اینکه در حال حاضر ورزش جزو یکی از نیازهای اولیه مردم به حساب می آید، خاطرنشان کرد: ما باید به سمت خیرین برویم و از ظرفیت این افراد، بیش از پیش در حوزه های ورزشی استفاده کنیم. همچنین تمامی دهیاران سطح استان موظف هستند تا بر اساس نامه ای که از جانب فرمانداران هر شهرستان به آنها ابلاغ می شود، نسبت به راه اندازی و کیفی سازی خانه های ورزش روستایی اقدامات لازم را انجام دهند و این امکانات را تماما و به طور برابر در اختیار آقایان و بانوان آن منطقه قرار دهند.

وی با بیان اینکه هیأت های ورزشی در بحث استعدادیابی مسئولیت مستقیم دارند و باید با همکاری مجموعه آموزش و پرورش استان، برای این موضوع برنامه ای دقیق و حساب شده تدوین کنند، تاکید کرد: خانواده های توانمند باید ورزش را به عنوان یکی از آیتم های ضروری در سبد هزینه های خانوار جا بدهند و تمامی هیأت ها و متولیان ورزش استان نیز موظف هستند تا این حساسیت را در مردم ایجاد کنند و آنها را نسبت به اهمیت انجام فعالیت های ورزشی آگاه کنند.

 

اکرمی افزود: در بحث مسابقات ورزشی باید از ظرفیت تمامی هیأت های ورزشی موجود در استان استفاده شود و متولیان حوزه ورزش نیز باید در نوع نگرش خود نسبت به این موضوع بازنگری کنند. در خصوص پارک بانوان نیز، با توجه به اینکه بانوان در زمینه انجام فعالیت های ورزشی، با محدودیت های خاصی مواجه هستند، اولویت اصلی با بانوان است و تنها در صورتی خانواده ها و دیگران می توانند از آن استفاده کنند که وقت اضافی برای این مهم وجود داشته باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بر ضرورت توجه به حل مسائل و مشکلات موجود و عدم انجام کارهای نمایشی از سوی متولیان حوزه های مختلف تاکید کرد و گفت: بر اساس قانون، تمامی ورزشکارانی که در سطح ملی و بین المللی حائز مقام شده اند، می بایست استخدام شوند و با توجه به اینکه در حال حاضر سازمان آتش نشانی شهرستان اراک که اقدام به جذب 100 نفر نیرو کرده است، می تواند از توانایی این جوانان ورزشکار و با انگیزه، نهایت استفاده را ببرد. همچنین ورزشکاران ما می توانند از وام های کم بهره صندوق کار آفرینی امید و اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی بهره مند شوند.

مشاور استاندار مرکزی در امور جوانان در این جلسه با بیان اینکه با تعاملات صورت گرفته در مجموعه استان، از جمله اداره کل ورزش و جوانان و شورای تامین، مجوز لازم در خصوص ایجاد باشگاه شهرداری اراک اخذ شده است، گفت: این موضوع پروسه بسیاری پیچیده ای داشت و باید تمام مراحل اداری آن به صورت کاملا قانونی و ضابطه مند طی می شد تا ساختار آن به صورت کامل شکل بگیرد.

پیمان رشیدی با بیان اینکه مجموعه شورای شهر اراک از ابتدای آغاز به کار خود، دغدغه راه اندازی باشگاه شهرداری اراک را داشته است، افزود: هم اکنون این باشگاه درگیر کش و قوس مسائل اداری و چارت سازمانی خود است و مسائل اداری دست و پاگیری که بر سر راه ما قرار داشته اند، روند تکمیل این پروژه را به درازا کشانده است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته باشگاه شهرداری اراک خود را در حوزه های مختلفی از ورزش، از جمله فوتبال درگیر کرده است  و ما در زمان تحویل این باشگاه، با مشکل 4 میلیارد تومان بدهی این مجموعه روبرو بودیم. در سال گذشته تنها 55 درصد از بودجه شهرداری تحقق پیدا کرد و این موضوع سبب شد که ما اعتبارات لازم را برای هزینه در این باشگاه، در اختیار نداشته باشیم. اعضای شورای شهر و مجموعه شورای شهر اراک بیش از هر کس دیگری برای ساماندهی وضعیت این باشگاه تمایل دارند و یقینا روند کند این فرایند، ناشی از پیچیدگی خاص این موضوع است.

 

مشاور استاندار مرکزی در امور جوانان با بیان اینکه این مجموعه قصد ورود به حوزه ورزش های حرفه ای را جز در دو ورزش توپی هندبال و والیبال ندارد، اضافه کرد: در ورزش های غیر توپی نیز سازمان فنی و ورزشی ما به جد پیگیر امور مربوطه است و ما اعتقاد داریم که پایه و اساس تمام ورزش ها، ورزش های همگانی است و بر این اساس مجموعه شهرداری باید نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته باشد. ما همچنین در 8 رشته دیگر نیز کمک رسانی های لازم را انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه در طول مدت گذشته نگاه ویژه ای به پارک بانوان اراک وجود داشته است، بیان کرد: ما بیشترین بودجه خود را متوجه این پارک کرده ایم و برای تکمیل و راه اندازی این مجموعه، روند ساخت و ساز بسیاری از پارک های دیگر استان را متوقف کرده ایم. در سال 98 از سوی مجموعه شهرداری اراک، اعتباری بالغ بر 2.5 میلیون تومان برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.

رشیدی با بیان اینکه تکمیل و راه اندازی مجدد استخر اراک نیازمند اعتباری 12 میلیارد تومانی است، اظهار کرد: با توجه به اینکه این استخر محل برگزاری بسیاری از مسابقات ورزشی آبی در استان مرکزی است، ما نگاه ویژه ای نسبت به آن داریم و در صدد هستیم که این پروژه حرفه ای را با حداکثر کیفیت به اتمام برسانیم. هم اکنون سازمان سرمایه گذاری ما به منظور جذب سرمایه گذار به این موضوع ورود پیدا کرده است و شورای شهر اراک نیز با جدیت پیگیر این موضوع هستند.

 

وی تصریح کرد: ما می توانیم از ورزشکاران توانمندی که در حوزه های مختلف ورزشی از جمله رشته های رزمی فعالیت می کنند، در زمینه جذب نیروهای آتش نشان استفاده کنیم تا مشکل بسیاری از این افراد در حوزه اشتغال برطرف شود. ما یقینا با شخص استاندار و سایر اعضای شورای شهر اراک در این زمینه پیگیری های مورد نیاز را انجام می دهیم تا با مرتفع شدن موانع اداری این موضوع، بتوانیم از جوانان با استعداد خود در این خصوص استفاده کنیم.

فرماندار شهرستان اراک در این جلسه با اشاره به تشکیل قریب الوقوع کارگروه ورزش و جوانان در شهرستان اراک، گفت: ما باید تامین نیروهای مورد نیاز خود را در حوزه های مختلف به سمت ورزش سوق بدهیم و سعی کنیم تا از ظرفیت و پتانسیل های صنایع استان به نحو شایسته استفاده کنیم.

بختیاری خاطر نشان کرد: ورزش همگانی باید به عنوان یک اصل مورد توجه قرار بگیرد و ما نیز سعی می کنیم تا در حوزه ورزش های روستایی از آقایان و بانوان حمایت های کافی را به عمل آوریم. دهیاران موظف هستند تا به این موضوع به صورت جدی ورود پیدا کنند و امکانات ورزشی را به صورت عادلانه در اختیار ورزش دوستان استان قرار بدهند. در حال حاضر اماکن بسیاری در سطح استان وجود دارند که می توان با اختصاص اعتباری اندک، آنها را به فضاهای مناسبی برای انجام فعالیت های ورزشی تبدیل کرد

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*